eDziadkowie.pl -
Dom i rodzina
Dbaj o dom i swoje otoczenie, dziel się swoimi pasjami
przekazując wnukom wartości i zainteresowania

Czy dziadkowie na odległość nadal mogą pozostać blisko?

Ostatnia aktualizacja: 2020-01-19  |  Średni czas czytania: 07:22
Masz wnuka, z którym chciałbyś spędzać jak najwięcej czasu, ale dzielą was długie kilometry. Zastanawiasz się, czy możesz mimo to być blisko niego? Czy możesz patrzeć, jak dorasta, jak stawia pierwsze kroki i wypowiada pierwsze słowa? Oczywiście, że możesz. Poznaj kilka skutecznych sposobów na utrzymanie kontaktu i więzi ze swoim wnukiem.
Czy dziadkowie na odległość nadal mogą pozostać blisko?


Kontakty dawniej, a dziś

Dawniej dziadkowie często mieszkali pod jednym dachem ze swoimi dziećmi i wnukami, a w przypadku większych odległości jedynym kontaktem były tradycyjne listy, rozmowy telefoniczne lub odwiedziny co kilka tygodni. Dziś wspólne mieszkanie jest już rzadkością. Dziadkowie zwykle zostają w swoich domach, często na wsiach, a dzieci wyjeżdżają do miast, gdzie uczą się, pracują, a w końcu osiedlają się na stałe i zakładają rodziny. Zdarza się więc, że dziadków od wnuków dzielą nawet setki kilometrów.

Wielu Polaków wyjeżdża za granicę za pracą i lepszym życiem dla siebie i swoich dzieci. Dziadkowie pozostają w Polsce, a dzieci z wnukami w innym kraju. Dzieląca ich odległość uniemożliwia częste kontakty i fizyczną bliskość. Jednak dziś odległość nie ma aż takiego znaczenia, bo możliwości kontaktu jest o wiele więcej niż kiedyś, a to za sprawą nowych technologii i rozwoju Internetu. Dziadkowie nadal mogą pozostać blisko swoich wnuków.

Sposoby na częste i bliskie rodzinne kontakty

Każda Babcia oraz Dziadek kocha swoje wnuki i chce mieć z nimi jak najlepszy kontakt, bez względu na trudności i ograniczenia. Pomimo wielkich odległości, które często nas dzielą, istnieją różne sposoby na to, aby pozostać blisko. Dzięki otwartej i szczerej współpracy z rodzicami wnuka, możesz:

 • rozmawiać z wnukiem przez telefon,
 • wysyłać do wnuka listy oraz e-maile,
 • skorzystać z możliwości, jakie dają nam media społecznościowe,
 • wykorzystać nowe technologie, takie jak: Messenger, skype, ramki cyfrowe.

Kontakt fizyczny jest najważniejszy

O bliski kontakt fizyczny z wnukiem powinieneś dbać już od jego narodzin. Od samego początku pomiędzy Tobą a niemowlakiem zawiązuje się pierwsza, niezwykła więź. Jeśli Wasze miejsca zamieszkania są oddalone od siebie o wiele kilometrów, staraj się odwiedzać wnuka, choć kilka razy w roku. Zapraszaj również swoją rodzinę jak najczęściej do siebie.

Wykorzystuj taki czas, jak Święta, Dzień Dziecka czy wakacje. Zaproponuj latem lub w trakcie ferii zimowych, że zabierzesz wnuka na kilka dni do siebie. Przyjedź na przedstawienie do przedszkola z okazji Dnia Babci i Dziadka. Twój wnuk będzie przeszczęśliwy! Bez względu na długość podróży, niewygodę i koszty, warto. Kontakt fizyczny jest niezbędny do wytworzenia się między Tobą, a wnukiem odpowiedniej więzi.

Rozmowy przez telefon

Przy każdej rozmowie telefonicznej ze swoimi dziećmi pamiętaj, żeby poprosić do telefonu również wnuka. Mimo iż nie możecie się zobaczyć, to możecie usłyszeć swoje głosy. Nawet jeśli dziecko jest bardzo małe i nie potrafi jeszcze mówić, lub mówi niewiele, zadbaj o to, aby słyszało Twój głos. Rodzice mogą również włączyć Cię na głośnik, aby dziecko przyzwyczaiło się do głosu Babci oraz Dziadka. Tak ważne jest, aby wnuk usłyszał, jak bardzo go kochasz i za nim tęsknisz.

Opowiadaj wnukowi o tym, jak minął Twój dzień, co wydarzyło się na wsi, co ostatnio najbardziej Cię rozśmieszyło. Jeśli masz śmiałość, możesz opowiedzieć mu dowcip lub coś zaśpiewać. Zobaczysz, że wnuczek nie będzie chciał odłożyć słuchawki. Ze starszymi wnukami również warto rozmawiać na każdy temat. Trzeba interesować się ich życiem, postępami w nauce i życiowymi problemami. Wnuk będzie miał w Tobie oparcie, bez względu na odległość, jaka Was dzieli.

Długie rozmowy telefoniczne, to spory koszty, ale można tego uniknąć. Wybierz ofertę tego samego operatora, na jaki zdecydowali się rodzice wnuka lub poszukaj oferty z nielimitowanymi rozmowami. Nie brakuje również takich ofert na rynku, które nie wprowadzają ograniczeń, bez względu na sieć, do której dzwonisz.

Tradycyjna poczta

Na szczęście, pomimo rozwoju nowoczesnych technologii, tradycyjna poczta nie odeszła do lamusa. Wysyłajcie do siebie kartki z życzeniami, wierszykami, drobne upominki, rysunki. Nie przejmuj się, że wnuk jeszcze nie umie czytać lub nie rozczyta Twojego pisma odręcznego. Takie listy będą cenną pamiątką w Waszej rodzinie przez długie lata.

Zbierając listy i rysunki od wnuka będziesz mógł stworzyć piękną, rodzinną książkę pamiątkową lub pudełko wspomnień, które przekażesz wnukowi jako prezent w bardzo ważnym momencie jego życia, jak na przykład z okazji jego ślubu.

Rodzice Twojego wnuka również powinni namawiać go do tego, by tworzył kartki i laurki, nie tylko z okazji Dnia Babci i Dziadka, urodzin czy imienin, ale tak po prostu bez żadnej okazji. Taka wzajemna wymiana drobiazgów, to przepiękna, rodzinna tradycja.

Namawiaj wnuka, który umie już pisać, żeby pisał do Ciebie listy, w których może się zwierzyć z czegoś, o czym nie chce mówić rodzicom. Dzięki temu poczuje, że ma w Tobie oparcie, nawet jeśli dzieli was wiele kilometrów.

Zdjęcia, które scalają więzy

Zdjęcia to najwspanialsze pamiątki z każdego wydarzenia w naszym życiu. Pozwalają zachować w pamięci nie tylko miejsca, zdarzenia, ale także twarze i emocje. Przesyłaj wnukowi swoje zdjęcia z różnych okazji, w których uczestniczysz. Twoja relacja z wakacji, wesela znajomych, pierwszych oznak wiosny w Twoim ogrodzie sprawi, że wnuk będzie doskonale wiedział, co u Ciebie słychać.

Przesyłaj mu również swoje zdjęcia z młodości. Przybliżysz mu swój świat. Za pomocą zdjęć opowiesz o swojej historii oraz historii Waszej rodziny. Wnuk pozna swoich przodków i będzie świadomy swojego pochodzenia. To jest naprawdę fantastyczne!

Zdjęcia możesz też zebrać i stworzyć własną fotoksiążkę. Można ją zamówić w Internecie, a jej koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Stwórz taką fotoksiążkę dla wnuka, na przykład jako prezent na jego urodziny. Umieść w niej zdjęcia z ciekawymi oraz śmiesznymi opisami, które zapadną mu w pamięć na bardzo długo.

Social Media

Kolejnym sposobem na bliski kontakt z wnukiem jest założenie konta na jednym z portali internetowych, z których korzystają jego rodzice. Wspólnie będziecie mogli zamieszczać lub przesyłać sobie zdjęcia, które rodzice będą pokazywać Twojemu wnukowi.

Mając konto na facebooku możecie zamieszczać posty z ważnych chwil w Waszym życiu. Komentować swoje zdjęcia. Porozumiewać się za pomocą Messengera, który poza możliwością przesyłania zdjęć, oferuje również darmowe rozmowy video z każdego zakątka świata. Ustawiając odpowiednio politykę prywatności na swoim profilu będziesz miał pewność, że Wasze zdjęcia nie wpadną w niepowołane ręce.

Innym doskonałym miejscem do umieszczania swoich zdjęć oraz ich krótkich opisów jest Instagram. Jeśli masz pasję, którą chciałbyś się dzielić ze swoimi bliskimi jest to idealna platforma, aby to zrobić. Będąc zapalonym działkowcem możesz umieszczać tam zdjęcia ze swojej działki. Możesz fotografować rozkwitające rośliny i nowych mieszkańców, którzy niepostrzeżenie uwili sobie gniazda. Będąc miłośniczką wypieków możesz wrzucać zdjęcia swoich ciast, które Twoje dzieci oraz wnuki będą ze ślinką na brodzie podziwiali i tęsknili za ich smakiem.

Umieszczając relacje z ważnych dla Was wydarzeń będziecie stale, na bieżąco wiedzieć, co się u Was dzieje. Nie oddalicie się od siebie. Nie będziecie czuli, że dzieli Was coraz więcej i jesteście dla siebie obcymi ludźmi. Internet daje Ci mnóstwo możliwości. Skorzystaj z nich.

Nowe technologie

Patrząc na to, co dzieje się dzisiaj wokół nas, można odnieść wrażenie, że smartfony i Internet bardziej oddalają nas od siebie niż zbliżają. Ludzie uciekają od bezpośredniego kontaktu i rozmowy twarzą w twarz. Nawet na osobistym spotkaniu potrafią siedzieć z nosami w telefonach, zamiast ze sobą rozmawiać.

Tymczasem smartfon, laptop i Internet, to znakomite narzędzia do kontaktu z Twoim wnukiem, kiedy musicie żyć na odległość. W tym sensie, nowoczesne technologie dają nam wiele możliwości bliskiego kontaktu. Nie tylko możesz pisać z wnukiem na czacie lub wymieniać z nim maile.

Istnieją również takie programy, jak Skype, które poza możliwością pisania w czasie rzeczywistym, umożliwia nam prowadzenie darmowych rozmów. Kup sobie kamerkę internetową lub laptop z wbudowaną kamerą i kontaktuj się z wnukiem i jego rodzicami poprzez połączenia video. To najlepsza możliwość kontaktu, gdyż wnuk nie tylko Cię słyszy, ale także widzi. Widzi jak się do niego uśmiechasz, machasz, słyszy Twoje słowa. Możesz mu coś pokazywać, opowiadać, czytać. Ty również zobaczysz jak rośnie, jak się zmienia, jak cieszy się ze zdobycia pierwszego miejsca w konkursie. Zobaczysz, że nie będzie mógł się doczekać, kiedy zadzwonisz ponownie.

Ramki cyfrowe

Doskonałym pomysłem na pozostanie w bliskim kontakcie z wnukiem jest zakup cyfrowej ramki. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie dekoracyjna ramka z opcją przeglądania zdjęć. Jest to mały, nowoczesny monitor, który oferuje nam wiele zaskakujących funkcji. Poza zdjęciami, które mogą się wyświetlać pojedynczo lub w formie pokazu slajdów, możesz wgrać do niej filmy oraz pliki muzyczne. Możesz nagrać filmik z pozdrowieniami dla wnuka. Możesz nagrać rodzinną opowieść, przekazać mu wartości i wiedzę na temat swojej rodziny.

Najwspanialszą funkcją cyfrowej ramki jest możliwość przesyłania do niej zdjęć na bieżąco, online, prosto ze smartfona. Rodzice mogą stale dorzucać nowe zdjęcia z wakacji, treningu kung-fu lub zabaw wnuków, a Ty możesz je automatycznie otrzymywać, bez względu na odległość, jaka Was dzieli. Dzięki temu będziesz stale patrzył, jak Twój wnuk dorasta i jak się uśmiecha. Jest to idealna opcja, kiedy nie możecie być stale ze sobą.

Rodzice muszą pomóc

Wszelkie możliwości kontaktu i utrzymania bliskości zależą jednak nie tylko od Twoich chęci, ale też rodziców Twojego wnuka. Muszą oni umożliwić Twój kontakt z wnukiem poprzez swój sprzęt (telefon, laptop) czy też przekazywanie mu Twoich wiadomości i przesyłek. Podkreślaj przy każdej rozmowie z nimi, że rozumiesz, iż są zabiegani i zapracowani, ale Twój wnuk jest dla Ciebie ogromnie ważny. A Ty, jako Babcia oraz Dziadek, również powinniście być ważni w jego życiu. Rodzice również mogą zaproponować inne sposoby, które pomogą Wam pozostawać w bliskim kontakcie. Mogą przesyłać Ci jego zdjęcia, żebyś widział, jak rośnie i się rozwija. Współpraca pomiędzy Wami jest bardzo ważna. Razem możecie stworzyć piękną, rodzinną relację na całe lata. Nagle może okazać się, że wszystko jest możliwe i żadna odległość nie jest Wam straszna.

Przy dużej odległości dzielącej Ciebie i Twojego wnuka, fizyczny kontakt będzie ogromnym wyzwaniem. Nie należy jednak z niego całkiem rezygnować, bo nic go nie zastąpi. Żaden Skype nie zastąpi przytulenia i buziaka od Babci czy Dziadka. Nic nie zastąpi radości, kiedy wnuk rzuca Ci się z miłością na szyję. Nic nie zastąpi też wspólnej zabawy. Dlatego mimo dalekiej odległości, warto postarać się o spotkania chociaż kilka razy w roku. W pozostałym czasie trzeba wykorzystywać nowoczesne możliwości, które mogą nam ogromnie pomóc. Pamiętaj, że mimo dzielących Was kilometrów możesz zrobić wiele, by wzmacniać relację ze swoim ukochanym wnukiem.

Czy dziadkowie na odległość mogą pozostać blisko - najczęściej zadawane pytania

 1. Niestety nie umiem obsługiwać nowoczesnych urządzeń. Czy to przekreśla moje możliwości pozostania w bliskim kontakcie z wnukiem?

  Możesz poprosić kogoś znajomego, aby pomógł Ci nauczyć się obsługi smartfona czy laptopa. Szkoda by było z nich rezygnować, ponieważ dzięki nim Wasz kontakt mógłby być jeszcze częstszy. Aczkolwiek zawsze masz możliwość porozmawiać z wnukiem przez telefon lub wysyłać do niego listy.

 2. Co odpowiedzieć, gdy wnuk ciągle pyta, kiedy do niego przyjadę?

  Musisz wytłumaczyć mu, że mieszkasz bardzo daleko. Możesz przesłać mu zdjęcie mapy i pokazać, jak duża jest to odległość. Obiecaj mu, że postarasz się przyjechać na przykład przy najbliższej okazji i spędzicie razem wspaniały dzień pełen przygód.

 3. Co mam zrobić, jeśli wnuk nie chce ze mną rozmawiać?

  Jeśli wnuk jest już nastolatkiem, trzeba go zrozumieć. Dzieci w tym wieku mają swój świat oraz grono znajomych, które jest dla nich bardzo ważne. Powinieneś jednak stale przypominać wnukowi, że bardzo go kochasz i jesteś dla niego wsparciem. Jeśli będzie chciał porozmawiać, jesteś zawsze do jego dyspozycji. Jeśli jednak dziecko jest młodsze, to przyczyną może być na przykład obawa przed rozmową, przed kamerą albo przed Tobą, ponieważ maluch rzadko Cię widuje. Warto wtedy nawiązywać kontakt jak najczęściej, aby osłuchał się z Twoim głosem i przekonał się, jak bardzo jest dla Ciebie ważny. W końcu otworzy się na Ciebie, cierpliwości.

 4. Co, jeśli wnuk mieszka za granicą i nie mówi po polsku?

  W takiej sytuacji wyjdź na przeciw problemom i postaraj się nauczyć się obcego języka. Nigdy nie jest za późno na naukę. A może to właśnie Ty będziesz uczyć wnuka przez telefon języka polskiego? Spróbujcie.

 5. Mam niską emeryturę i nie mam pieniędzy na wyjazd do wnuka. Co robić?

  Zapraszaj go do siebie najczęściej jak to będzie możliwe. Jeśli Ty nie możesz go odwiedzić, niech on odwiedza Ciebie. Postaraj się również odkładać nawet drobne sumy raz w miesiącu, by choć raz w roku do niego pojechać. A może jego rodzice Wam pomogą, kupując Ci na przykład bilety na pociąg lub samolot w prezencie imieninowym?

 6. Gdzie mogę kupić kamerkę internetową? Jak ją uruchomić?

  Kamerki internetowe dostępne są w każdym sklepie z elektroniką oraz w Internecie. O podłączenie i konfigurację możesz poprosić kogoś znajomego lub osobę z obsługi, która wszystko Ci wytłumaczy. Mając w domu Internet możesz również obejrzeć filmiki na Youtube, które pokazują krok po kroku, jak skonfigurować dane urządzenie.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także podobne artykuły: