14 pomysłów, jak świętować Dzień Babci i Dziadka?

Nietypowe pomysły na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowy moment, kiedy możemy docenić istotną rolę, jaką odgrywają w naszym życiu nasi kochani dziadkowie. Warto podjąć dodatkowy wysiłek, aby uczcić ich miłość, mądrość i doświadczenie. Jeśli zastanawiacie się, jak spędzić czas z babcią i dziadkiem w dniu ich święta, mamy dla Was 14 inspirujących pomysłów, które pozwolą stworzyć niezapomniane chwile wspólnego radośnie spędzonego czasu. Niech każdy gest, uścisk czy wspólna aktywność wzbogaci to wyjątkowe święto, pozostawiając ciepłe wspomnienia na długi czas.
  • Ostatnia aktualizacja: 2024-01-16
  • Szacowany czas czytania: 4 min.
14 pomysłów, jak świętować Dzień Babci i Dziadka? / Nietypowe pomysły na Dzień Babci i Dziadka

Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w Polsce?

Dzień Babci obchodzimy co roku 21 stycznia. Powstanie tego święta szacuje się na 1964 rok, kiedy to w piśmie „Kobieta i życie” narodził się pomysł ustanowienia Dnia Babci. W następnym roku akcja „Expressu Poznańskiego” nawiązała do pomysłu sprzed roku i od tej pory celebrowanie tego święta zakorzeniło się w polskiej tradycji do tej pory.

21 stycznia 1965 roku dziennikarze „Expressu Poznańskiego” postanowili uczcić występ znanej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która tego dnia występowała w Poznaniu i obchodziła swoje 85-te urodziny. Gwiazda zdobyła popularność dzięki roli babci  w sztuce „Drzewa umierają, stojąc”, dlatego z okazji urodzin dostała tort z napisem: „Dla Babci”. Tort zyskał wielką popularność i od tej pory, co roku, 21 stycznia, cukiernie sprzedawały podobne torty, a babcie dostawały okolicznościowe prezenty.

Dzień Dziadka obchodzimy 22 stycznia, ale święto to zostało ustanowione dopiero w 1978 roku, kiedy to Telewizja Polska zorganizowała specjalny konkurs, który miał na celu ustalenie daty Dnia Dziadka. Początkowo brano pod uwagę dzień 30 maja, czyli urodziny Mieczysława Fogga, jednego z najpopularniejszych piosenkarzy tego okresu. Jednak pomysł porzucono i zdecydowano, aby Święto Dziadka przypadało bezpośrednio po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. Do kalendarza Dzień Dziadka został wpisany dopiero w 1981 roku.

14 pomysłów, jak świętować Dzień Babci i Dziadka

Dziadkowie pełnią rolę mentorów i przewodników, przekazując dzieciom nie tylko swoją mądrość, ale także wartości, które kształtują tożsamość wnuków. Wspólna zabawa, czy ciche rozmowy tworzą niepowtarzalne wspomnienia, które z pewnością pozostaną z wnukami do końca ich życia.

W jaki sposób dzieci mogą wspólnie z dziadkami świętować Dzień Babci i Dzień Dziadka? Podpowiadamy poniżej.

Album ze zdjęciami

Wybierzcie swoje ulubione zdjęcia, te najnowsze oraz te sprzed lat, i stwórzcie wspólny album ze zdjęciami. Możecie kupić album w formie papierowej, wywołać lub wydrukować wspólne zdjęcia i wkleić je własnoręcznie do albumu.

Innym rozwiązaniem będzie wykonanie wspólnego albumu cyfrowego, który wspólnie uzupełnicie, a następnie zlecicie do wywołania. Najważniejsze, że spędzicie ten czas razem, wspominając radosne chwile, śmiejąc się i przeżywając je ponownie.

Przeprowadzenie wywiadu z babcią i dziadkiem

Wyjątkowym pomysłem na wspólne spędzenie Dnia Babci i Dnia Dziadka jest przeprowadzenie wywiadu z dziadkami. Możecie nawet przygotować inscenizację studia telewizyjnego, w którym będziecie nagrywać program o babci lub o dziadku. Usiądźcie wygodnie i przeprowadźcie ciepłą i wzruszającą rozmowę na temat życia i wspomnień kochanych dziadków. Tego dnia niech to właśnie oni będą w centrum zainteresowania i staną się bohaterami dnia, na których spoczywa uwaga wszystkich członków rodziny.

Koncert dla dziadków

Wszystkie domowe koncerty i przedstawienia wykonane z myślą i z dedykacją dla dziadków będą dla nich wyjątkowym wspomnieniem i najwspanialszym prezentem. Jeśli dziadkowie mieszkają na odległość od wnuków warto nagrać koncert i wysłać dziadkom w postaci pliku MP4 do odtworzenia lub zaprezentować występ online za pomocą komunikatora.

Bony dla dziadków

Dziadkowie codziennie opiekują się swoimi wnukami, dbają o ich zdrowie i dobre samopoczucie, przygotowują obiady, odbierają ze szkoły, otaczają opieką. W Dniu Babci i Dziadka warto odwdzięczyć się dziadkom za ich gorące serce, oferując im coś, co ich odciąży lub ich zrelaksuje.

Bony są najwspanialszym prezentem wtedy, kiedy są przygotowane własnoręcznie. Wystarczy zwykła karta papieru, z której wycinamy prostokąty o dowolnym wymiarze. Z tyłu warto namalować serduszka lub uśmiechnięte buzie, a z przodu napisać, co dany bon oferuje babci lub dziadkowi.

Dziadkowie mogą wylosować na przykład:

  • Masaż pleców,
  • Pyszny deser przygotowany przez wnuki,
  • Zaśpiewanie piosenki,
  • Umycie naczyń,
  • Posprzątanie domu,
  • Przytulasa,
  • Zrobienie makijażu,
  • Ułożenie fryzury, etc.

Upieczenie tortu dla Babci i Dziadka

Stwórzcie piękną tradycję wyjątkowego deseru, który będziecie przygotowywać tylko tego dnia. Ważne, abyście użyli składników, z których będziecie korzystać tylko z tej okazji. W ten sposób ich smak będzie się Wam zawsze kojarzył z Dniem Babci i Dziadka.

Jeśli zdecydujecie się na upieczenie tortu, zdecydujcie się na wyjątkową dekorację, stworzoną specjalnie w Dniu Babci lub w dniu Dziadka.

Nagranie wideo wspomnień

Przed Dniem Babci i Dziadka odwiedźcie bliższą i dalszą rodzinę, i poproście ich o kilka zabawnych lub wzruszających wspomnień na temat Babci lub Dziadka.  Nagrajcie te wspomnienia za pomocą smartfona lub kamery i wręczcie dziadkom jako wyjątkowy i niepowtarzalny prezent. Dziadkowie z pewnością nie będą w stanie ukryć wzruszenia oglądając swoich najbliższych i słuchając być może zapomnianych już historii i anegdot ze swojego życia.

Maraton filmowy u dziadków

Aby uświetnić ten wyjątkowy dzień umówcie się na mini maraton filmowy. Usiądźcie wygodnie na kanapie i wspólnie obejrzyjcie dwa filmy - jeden wybrany przez dziadków, a drugi wybrany przez wnuki. Poznacie swoje upodobania i gusta filmowe, odkryjecie filmy, o których nie słyszeliście, a być może rozpoczniecie budowanie wspólnej pasji.

Nocowanie u dziadków

Z okazji Dnia Babci i Dziadka zaplanujcie nocowanie w domu dziadków. Stanie się ono okazją do zacieśniania więzi i budowania trwałych relacji na lata.

Tego wieczoru zaplanujcie coś wyjątkowego. Zamówicie pizze, śpiewajcie karaoke lub zagrajcie w ulubioną grę. Poświęćcie ten wyjątkowy czas wyłącznie dla siebie. Odłóżcie telefony i wyłączcie komputery. Możecie zapalić zapachowe świece lub rozwiesić kolorowe światełka, aby stworzyć magiczną atmosferę i wyjątkowy klimat.

Mapa marzeń

Pobawcie się w stworzenie własnej mapy marzeń, która skupi się na tym, co wspólnie chcielibyście jeszcze zrobić. Pozbierajcie stare gazety, flamastry, nożyczki, klej i duży karton. Wycinajcie z gazet te zdjęcia, które obrazują Wasze marzenia i plany, a następnie stwórzcie wspólny kolaż wymarzonego przyszłego roku. Będzie to Wasz świat, do którego dostęp mają wyłącznie wnuki i ich dziadkowie. Powieście swoją mapę marzeń w widocznym miejscu i często na nią zerkajcie.

Kolacja dla dziadków

Zaproście dziadków na uroczystą kolację, lub przygotujcie im taką kolację w ich własnym domu. Ugotujcie te posiłki, które dziadkowie lubią najbardziej, aby pokazać, jak bardzo ich kochacie i znacie ich kulinarne upodobania.

Wycieczka po wspomnienia

Z okazji Dnia Babci i Dziadka zabierzcie dziadków na wycieczkę po ważnych w ich życiu miejscach. Odwiedźcie miejscowość, w której się wychowali, szkołę, do której chodzili lub miejsce, w którym odbyły się ich zaręczyny.

Będzie to nie tylko dowód na to, że doskonale znacie historię swojej rodziny, ale także okazja do wspomnień i kolejnych rodzinnych opowieści.

Wspólna tradycja

Spróbujcie zapoczątkować wspólną tradycją albo pasję. Nawet jeśli do tej pory nie mieliście takiego zajęcia, które moglibyście wspólnie wykonywać, wymyślcie coś zupełnie nowego. Może to być wędkarstwo, rękodzieło, szycie, malarstwo lub gotowanie. Każda aktywność będzie ważna i wyjątkowa, jeśli będziecie ją wykonywać z pasją i zaangażowaniem.

Identyczne koszulki

Taki sam design? Dlaczego nie? W darmowych programach graficznych zaprojektujcie wzór, który podoba się Wam najbardziej i zlećcie wykonanie nadruku na koszulkach, po czym cieszcie się wyjątkowym designem i zaskoczcie swoim ubiorem pozostałych członków rodziny. Dzięki takiej zabawie, zbliżycie się do siebie na nowo.

Księga miłości

Kupcie zeszyt lub notatnik i zapiszcie w nich wszystko to, co kochacie robić z dziadkami lub w domu dziadków. Wklejcie zdjęcia, obrazki, naklejki, zróbcie własnoręcznie napisy i rysunki, a następnie wręczcie dziadkom z okazji ich święta. Pokażecie im, jak bardzo uwielbiacie spędzać ten czas razem z nimi.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane