$advIdCategory:30$adv1Cat: $adv2Cat: $adv3Cat: $adv4Cat: $adv5Cat:
Sposoby na naukę języka angielskiego od maleńkości

Sposoby na naukę języka angielskiego od najmłodszych lat

Jaka metoda nauki angielskiego jest najlepsza dla dzieci?

Zastanawiasz się, co zrobić, aby dziecko perfekcyjnie mówiło w języku angielskim? Istnieje wiele sposobów, które z pewnością mu w tym pomogą. Najważniejsze jest jednak to, aby naukę połączyć z zabawą - dzięki temu maluch z przyjemnością będzie poznawał język od podstaw. Jakie metody warto zatem wykorzystać? Przedstawiamy kilka z nich.
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-09-07
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Sposoby na naukę języka angielskiego od najmłodszych lat  / Jaka metoda nauki angielskiego jest najlepsza dla dzieci?

Piosenki po angielsku na Youtube

Świetnym sposobem na naukę angielskiego jest śpiewanie piosenek, które można znaleźć na portalu YouTube. Dzięki nim dzieci mogą osłuchać się z brzmieniem języka, a do tego łatwo dają się ponieść magii muzyki. Maluchy lubią też rytm i z przyjemnością z nim eksperymentują. Ważne jest również to, że chętnie naśladują wymowę nowych, a zarazem interesujących słów i często tworzą z nich własne kompozycje, rymują je i powtarzają. To z kolei sprawia, że poznają charakterystyczny dla języka akcent, melodykę, wymowę, jak również intonację.

Śpiewanie piosenek po angielsku jest polecane szczególnie dzieciom. Wynika to z tego, że starsze osoby w większym stopniu obawiają się popełniania błędów, co z kolei przeszkadza im w zabawie językiem. Dzieci z reguły nie odczuwają wstydu, kiedy robią pomyłki w wymowie słówek, zwłaszcza jeśli nie rozpoczęły jeszcze edukacji szkolnej i nie są oceniane. Traktują one śpiewanie po angielsku jak zabawę, co przynosi im wymierne korzyści. Przełamują w ten sposób barierę językową.

Oto przykładowe piosenki dostępne na platformie YouTube, które idealnie nadają się do nauki języka angielskiego:

  • Hello! Nice day! - to jedna z tych piosenek, która nie tylko zachęca do śpiewania, ale również do tańca. Jej tekst jest łatwy do zapamiętania, a wiele słów się powtarza - dotyczą one przede wszystkim powitań oraz życzenia sobie dobrego dnia.
  • What’s your name? - dzięki tej piosence dziecko może poznać wiele podstawowych zwrotów, dzięki czemu łatwiej zapamiętuje, co mówić, kiedy spotka obcokrajowców.
  • 10 little numbers - prosta i wesoła piosenka, która uczy dzieci nazw poszczególnych cyfr w języku angielskim oraz ich prawidłowej kolejności.
  • Old McDonald Had a Farm - to kultowa piosenka, która powstała ponad 100 lat temu. Do dziś cieszy się jednak ogromną popularnością na całym świecie. Opowiada o farmerze, który zajmuje się hodowlą zwierząt. Jej tekst jest prosty i łatwy do zapamiętania, dzięki czemu dziecko szybko nauczy się nazw występujących w niej zwierząt.
  • Bingo Song - to również bardzo znana piosenka, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzięki niej dziecko może oswoić się z literowaniem słów w języku angielskim.
  • If you’re happy and you know it - to kolejny utwór znany od dawna, a konkretnie - od końca lat 50. Kochają go zarówno dorośli, jak i dzieci. Stworzył go Joe Rapaso, który pisał utwory muzyczne do „Ulicy Sezamkowej”. Dzięki tej piosence dziecko nauczy się angielskich nazw poszczególnych części ciała.

Oglądanie bajek po angielsku

Oglądanie bajek po angielsku to kolejny znakomity sposób na połączenie nauki z zabawą. Bajki dla maluchów bazują zwykle na prostej fabule, są więc łatwe do przyswojenia i pozwalają bez problemu zrozumieć kontekst - nawet jeśli dziecko nie zna pojawiającego się w nich słownictwa. Co więcej, pozwalają nauczyć się znaczeń wielu wyrazów - często są one bardzo proste i obejmują np. nazwy kolorów, warzyw i owoców, czy też rodzajów ubrań. Jednocześnie są atrakcyjne wizualnie i przyciągają oko, podobnie jak zwykłe bajki w telewizji.

Ogromną zaletą oglądania bajek po angielsku jest to, że dzieci z łatwością przyswajają właściwy akcent i nie tracą go w kolejnych latach życia. Oswajają się bowiem z prawidłową wymową, co sprawia, że same zaczynają artykułować określone słowa we właściwy sposób. To ważne, ponieważ małe dzieci są w stanie lepiej rozróżniać obce słowa i je wymawiać po angielsku niż np. osoby, które uczą się tego języka już w wieku dorosłym.

Jeśli obawiasz się, że dziecko nie zrozumie, o co chodzi w bajce, możesz za pierwszym razem puścić ją w języku polskim, a dopiero potem - po angielsku. W razie potrzeby możesz też pozwolić wnukowi oglądać kreskówki z obcojęzycznymi napisami.

Poniżej przedstawiamy propozycje bajek, które możesz zaproponować dziecku w ramach nauki języka angielskiego:

  • Gogo loves English - to jedna z tych bajek, którą mogą oglądać dzieci już po 1. roku życia. Opowiada ona o smoku Gogo, który przyleciał na Ziemię z innej planety i pragnie nauczyć się angielskiego - chciałby swobodnie rozmawiać z nowymi przyjaciółmi. Każdy odcinek bajki trwa kilka minut, a nowe słowa i określenia są wielokrotnie powtarzane. Bajka ma też angielskie napisy.
  • My Little Pony: Friendship is Magic - to ukochana bajka dziewczynek, które ukończyły 3. rok życia. Opowiada ona o sympatycznych kucykach, które posiadają wyjątkowe talenty. Ze względu na to, że postaci mówią stosunkowo szybko, nie sprawdzi się ona u dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę angielskiego. Bajka ta składa się z wielu odcinków, dlatego z pewnością szybko się nie znudzi.
  • Postman Pat - główny bohater tej sympatycznej bajki jest listonoszem, który wraz ze swoim kotem dostarcza pocztę w wiosce Grindale i wciąż przytrafiają mu się ciekawe przygody. Bajka ta trwa około 20 minut i idealnie nadaje się dla dzieci powyżej 5. roku życia.

Gry i zabawy po angielsku

Gry i zabawy również pozwalają szybciej uczyć się języka angielskiego. Gry planszowe w większości przeznaczone są dla starszych dzieci, ze względu na stopień trudności. Istnieje jednak wiele zabaw, w które z powodzeniem mogą bawić się najmłodsi, jednak wymagają one obecności oraz pomocy dorosłych.

Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • „Gorący ziemniak” - gra ta polega na przerzucaniu do siebie określonego przedmiotu, np. piłki. Należy to zrobić po wypowiedzeniu słowa w języku angielskim. Jeżeli dziecko trochę już tych słówek zna, można zawęzić zasady gry do określonej kategorii, np. kolorów. Jednocześnie każdy gracz musi wypowiedzieć słówko w ściśle określonym czasie - inaczej przegrywa.
  • „Widzę coś” - jest to gra stosunkowo popularna. Polega ona na tym, że jedna osoba wypowiada formułę: „I spy with my little eye something beginning with the letter...”. Jednocześnie wybiera ona przedmiot, który znajduje się w otoczeniu graczy i stara się naprowadzić ich na to, czym on właściwie jest.
  • „Co można znaleźć w domu Toma?” - na początku gra ta polega na oklejeniu karteczkami z nazwami angielskimi przedmiotów w mieszkaniu, np. stołu (table), lampy (lamp), itd. Jeżeli dziecko potrafi pisać, można zrobić to razem z nim. Następnie warto powiedzieć dziecku, że przeniesiecie się teraz do domu Toma i maluch ma za zadanie powiedzieć, co w tym domu się znajduje. Całą zabawę należy zacząć od formuły: „Co można znaleźć w domu Toma? „There is a ... / There are...”. Następnie maluch może opowiedzieć np. czego w nim nie ma, co mu się w tym mieszkaniu podoba, a co nie? Dzięki temu dziecko przyswoi wiele praktycznych słówek oraz podstawowe konstrukcje gramatyczne.
  • „Wesoła literka” - to jedna z tych zabaw, którą można zorganizować praktycznie wszędzie. Polega na tym, ze na początku należy zaproponować jedną literkę. Dziecko powinno z kolei wymieniać różne słówka, które się na nią zaczynają. To samo później robi np. babcia. Po pewnym czasie można tez nieco zmodyfikować grę i wymyślać słówka na literę, która kończy poprzedni wyraz.

Platformy do nauki

Komputery, smartfony lub tablety warto wykorzystać nie tylko do komunikacji lub zabawy, ale również do nauki języka angielskiego. Będzie ona z pewnością bardziej atrakcyjna od standardowego siedzenia nad książką i wkuwania słówek. Według najnowszych badań, nauka z wykorzystaniem aplikacji, stron internetowych czy kursów jest szybsza, a zarazem bardziej efektywna. Poniżej przedstawiamy przykłady platform wartych polecenia.

Kahoot

Jest to aplikacja, a zarazem strona internetowa przeznaczona do nauki angielskiego, ale również innych przedmiotów. Na co dzień korzystają z niej zarówno dzieci, jak i dorośli. Obejmuje ona różnego rodzaju gry, pytania, zadania, które pozwalają zapamiętywać szeroki zakres słów.

Squla.pl

Squla jest aplikacją, która skupia się głównie na nauce wymowy - można ćwiczyć ją przy pomocy gier i quizów. Dziecko wsłuchuje się w konkretne słówka lub zdania, a następnie je powtarza. Każda jego odpowiedź jest nagrywana i odsłuchiwana przez siedzącego po drugiej stronie lektora, który - jeśli istnieje taka potrzeba -poprawia ją. Ważne jest również to, że poszczególne gry dopasowywane są indywidualnie do poziomu dziecka, dzięki czemu nie musi ono przedzierać się przez gąszcz quizów, aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Duolingo

Duolingo to zdecydowanie najpopularniejsza platforma do nauki języka. Korzystają z niej zarówno dorośli, jak i dzieci. Można jej używać z poziomu smartfona. Jest atrakcyjna wizualnie i intuicyjna, zawiera też szczegółowe lekcje oraz różnorodne ćwiczenia, dzięki którym można pracować nad swoją wymową. Po każdym skorzystaniu z gry zyskuje się pewną walutę, za którą można uzyskać rozmaite bonusy.

Learning Time With Timmy

Jako osobną platformę do nauki angielskiego możemy potraktować również kanał na YouTube Learining Time with Timmy. Materiały przygotowane w jego ramach przeznaczone są dla dzieci od 2. do 5. roku życia. Są zabawne i profesjonalnie opracowane. Dzięki nim dziecko nauczy się nie tylko nowych słówek, ale również pozna wspaniałe piosenki oraz będzie uczestniczyło w różnych zabawach wraz z tytułowym Timmym. Co więcej, materiały te są całkowicie darmowe. Warto również dodać, że materiały edukacyjne Learining Time with Timmy można również pobrać jako aplikację na naszego smartfona.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane