Pomysły na śmieszne zabawy z dziećmi

Zajęcia i zabawy, które rozbawią dzieci i dorosłych

Dorośli są poważni. Czasami zbyt poważni, co zniechęca dzieci do wspólnej zabawy i częstszych odwiedzin u dziadków. Nadmiar obowiązków oraz wyuczone zachowania nie pozwalają dorosłym na wpuszczenie odrobiny szaleństwa do ich poukładanego życia, a dzieci nie będą pamiętać wyprasowanych koszulek, czystych podłóg, ani lśniących sztućców. Dzieci zapamiętają, czy spędzały czas w szczęśliwym domu, pełnym śmiechu, łaskotek i spontanicznych zabaw w kuchni. Zapamiętają swoje wesołe i szczęśliwe dzieciństwo. Aby stało się tak również w przypadku Twoich wnuków poznaj pomysły na śmieszne zabawy z dziećmi.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-01-06
  • Szacowany czas czytania: 3 min.
Pomysły na śmieszne zabawy z dziećmi / Zajęcia i zabawy, które rozbawią dzieci i dorosłych

Zmyślone święta

Kiedy odwiedzą Cię wnuki przygotuj kawałek ciasta, włóż do niego świeczkę i wspólnie świętujcie Dzień Kiszonego Ogórka, Dzień Szczotki Toaletowej, czy też Dzień Zaginionej Skarpetki. Bez względu na to, jaki powód do świętowania wybierzecie najważniejsze, że dla Was będzie to wesoły, świąteczny dzień, pełen śmiechu i zabawy. Możecie wymyślić gry związane z tym świętem lub opowiadać sobie wesołe historyjki. A dodatkowo zdmuchnąć kilka urodzinowych świeczek! Dobra zabawa murowana.

Świecąca kąpiel

Jeśli wnuki zostają u Ciebie na noc, przygotowując kąpiel wrzuć do wanny kilka łamanych fluorescencyjnych pałeczek lub bransoletek i wyłącz światło. Łazienkę wypełni paleta świecących kolorów, a dzieci będą zachwycone kąpielą przypominającą koncert lub dyskotekę.

Skoki w kałużach

Wszystkie dzieci kochają zabawy w błocie. Zaskocz swoje wnuki i zabierz je przed dom, aby poskakać z nimi w kałużach. Oczywiście pełne zaangażowanie babci oraz dziadka jest obowiązkowe. Możecie pobawić się w zawody na najdalej rozchlapane błoto lub w kalambury: Którym błotnym zwierzęciem jestem?

Kolorowe szyby

Udekoruj swoje auto zmywalnymi flamastrami do szkła i zabierz wnuki na krótką przejażdżkę po okolicy kolorowym samochodem. Z pewnością nigdy nie zapomną tak wyjątkowej wycieczki z uśmiechniętymi i nieco szalonymi dziadkami.

Lodowe śniadanie

Raz na jakiś czas złam swoje zasady i podaj na śniadanie... lody! Zachowasz w ten sposób zasady zdrowego odżywiania podając na śniadanie dzieciom białko i źródło wapnia, a jednocześnie zaskoczysz je ich ulubionym daniem podanym w najmniej spodziewanym momencie.

Dyskoteka w samochodzie

Jeśli przyjedziecie gdzieś odrobinę wcześniej urządź dzieciom dyskotekę w samochodzie. Zamiast niepotrzebnie czekać na wizytę, włącz radio i wybierz Waszą ulubioną muzykę, do której będziecie śpiewać i tańczyć. Wystarczy jedna piosenka, aby dzieci pokochały Wasze wspólne podróże i przekonały się, że z dziadkami nie można się nudzić.

Lustrzane wiadomości

Skorzystaj z łatwo zmazywalnych flamastrów i markerów, i na szklanych elementach w swoim domu pozostaw wnukom wiadomości lub tajemnicze wskazówki. Mogą to być motywujące sentencje, takie jak: „Kocham Cię”, „Jesteś wyjątkowy” lub kolejne kroki na drodze do znalezienia tajemniczego skarbu (może nim być całus od babci lub dziadka).

Tajemny fort

Wspólnie z wnukami zbuduj fort (na trawie, drzewie lub w salonie) i pobawcie się w piratów lub rozbitków. Możecie również ustalić tajemne hasło, które będziecie znali tylko Wy, co dodatkowo uatrakcyjni Waszą zabawę.

Zabawne książki

Kup dla swoich wnuków zabawne książki, które będziecie wspólnie czytać i pękać ze śmiechu, np. „Pupy, ogonki i kuperki” autorstwa Mikołaja Golachowskiego i Marii Bulikowskiej.

Śmieszne gry planszowe

Graj z wnukami w śmieszne gry planszowe, takie jak: Twister, Pie Face Ciastem w Twarz, lub Kupa Śmiechu. Będzie to wymagało od Was trochę odwagi, ale warto się zrelaksować i poczuć się znowu jak małe dziecko.

Wymyślone piosenki

Wymyślajcie wspólnie piosenki używając w nich swoich imion lub pseudonimów. Twórzcie nowe melodie i śpiewajcie je na głos. Możecie również zorganizować profesjonalny koncert. Z pewnością będziecie się doskonale bawić.

Tor przeszkód

Zaprojektujcie swój własny tor przeszkód na podwórku, w salonie, a nawet w pokoju hotelowym! Wykorzystajcie do tego wszystko, co tylko wpadnie Wam w ręce. Przechodźcie nad przeszkodami, pod nimi, omijajcie je lub przeskakujcie. Dodatkowe punkty przypadną Wam za przeniesienie na łyżce piłeczki lub ugotowanego na twardo jajka.

Bitwa na wodne balony

Do tej zabawy potrzebny jest bardzo ciepły słoneczny dzień i bardzo dużo odwagi. Podzielcie się na dwie drużyny i zorganizujcie bitwę na wodne balony. Jednego możecie być pewni: ta zabawa nie ujdzie Wam na sucho.

Walka na pistolety na wodę

Podobnie jak wodne balony, do tej zabawy możecie wykorzystać pistolety na wodę i pokazać młodszemu pokoleniu, jak wychodzi się z opresji suchą mogą.

Dzień na opak

Jednego, wybranego przez siebie dnia celebrujcie Dzień na opak. Tego dnia na śniadanie zjedźcie kolację, a kolację na śniadanie. Zamiast iść przodem, chodźcie tyłem. Kiedy powinniście zrobić coś szybko, zróbcie to wolno. Na pewno będzie to niezapomniany dzień, który będziecie chcieli powtórzyć.

Rodzinny uścisk dłoni

Wymyślcie swój własny, tajemny uścisk dłoni, im bardziej szalony lub śmieszny, tym lepiej. Da Wam to poczucie wyjątkowości i scali Wasze relacje.

Zabawa w klasy

Użyj taśmy malarskiej, aby wykleić na podłodze grę w klasy, w którą bawiłeś się jako dziecko i pokaż wnukom, jak skacze prawdziwy Mistrz!

Wózkowe wyścigi

Skorzystajcie z wózków sklepowych, aby na sklepowym parkingu lub w pustej alejce w sklepie, przynajmniej przez chwilę, urządzić sobie wózkowe wyścigi. Po takich zawodach dzieci z pewnością będą chciały jeździć z Tobą częściej na zakupy.

Koncert z trawy

W lecie zerwij długie źdźbło trawy i naucz wnuki na nim grać. Kiedy już opanują nową umiejętność zorganizujcie sobie wspólny, letni koncert dla pobliskich świerszczy.

Kakaowy piknik

Tuż przed zaśnięciem połóżcie koc piknikowy na środku podłogi, rozpalcie w kominku i czytając książki wypijcie słodkie kakao. Możecie jednocześnie urządzić konkurs na najdłuższe lub najciemniejsze kakaowe wąsy.

Prima Aprilis

1 kwietnia nie zapomnijcie przygotować dzieciom kilku śmiesznych niespodzianek. Kiedy zasną możecie zamienić je miejscami, tak, aby rano każdy obudził się w nieswoim łóżku. Zaskoczenie murowane!

Pół-urodziny

Dokładnie pół roku po urodzinach wnuka zaskocz go przyjęciem urodzinowym z połową tortu i połową świeczek do zdmuchnięcia. Możesz również przygotować pół prezentu, informując go jednocześnie, że drugą połowę dostanie za pół roku.

Przyjęcie w wannie

Poproś dzieci aby założyły kostiumy kąpielowe i zorganizuj przyjęcie w wannie. Możesz podać herbatę i ciasteczka lub oranżadę i lody. Masz pełną dowolność. Obowiązkowo przygotuj mydlane bańki, bez których nie odbędzie się żadna udana impreza.

Podłoga to lawa

Rozłóż na podłodze poduszki i koce. Zadaniem dzieci jest przemieszczanie się po przedmiotach ułożonych na podłodze oraz na meblach (fotele, ławy, krzesła), tak, aby nie dotknąć samej podłogi. Celem gry jest bezpieczne przejście z punktu A do punktu B.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane