Lalki Barbie, Avengers, Minionki, L.O.L

Jakie zabawki są obecnie najpopularniejsze wśród dzieci?

Popularność zabawek dla dzieci wynika nie tylko z faktu najdłuższego utrzymywania się na rynku, ale również sezonowych trendów. W końcu zabawki do piaskownicy czy sprzęt używany na świeżym powietrzu będą się sprzedawać najlepiej w okresie wiosenno-letnim. Jakie zabawki są obecnie na TOPie i jakie sprawią największą frajdę dzieciom z poszczególnych grup wiekowych? Tego dowiecie się z naszego materiału.
 • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-16
 • Szacowany czas czytania: 6 min.
Lalki Barbie, Avengers, Minionki, L.O.L / Jakie zabawki są obecnie najpopularniejsze wśród dzieci?

Skąd się wzięły zabawki i jakie zabawki były popularne na przestrzeni lat?

Historia zabawek zaczyna się wraz z historią człowieka, jednak wymiar jaki zyskały one współcześnie to znacznie krótszy okres. Wraz z dostrzeżeniem roli, jaką zabawy i zabawki mają w rozwoju dziecka, zaczęto głębiej interesować się wpływem zabawek. Zabawek jako przedmiotów stworzonych wyłącznie dla dzieci i tylko dla ich radości.

W Starożytności zabawkami były kamienne kręgle, gliniane grzechotki i lalki z różnych materiałów. Zabawki przez całe wieki stanowiły element wyposażenia domu. Były nimi talerze, garnki, pudełka, które zabawkami stawały się dopiero w rękach dzieci. Później przez lata, zabawki - chociaż już tworzone z myślą o radości dzieci - miały przede wszystkim pokazywać role społeczne i obowiązki jednostki. Dopiero później postawiono na element edukacji i zabawy, która owej edukacji szczególnie służy.

Zabawki były miniaturami elementów wyposażenia domu, zwierząt i innych sprzętów codziennego użytku. Później przyszedł czas na zabawki drewniane, na miniatury kolejek i w końcu samochodów. Zawsze jednak były klocki, najpierw jako luźne elementy, aż w końcu świat oszalał na punkcie wynalazku Ole Kirk Christiansena - klocków LEGO. Te właśnie klocki w znacznej mierze przyczyniły się do rozwoju marek produkujących swoje produkty na masową skalę. Wraz z powszechnością prasy, radia i telewizji coraz łatwiej było wzbudzać emocje zabawkami, którymi bawią się dzieci na całym świecie. W ten sposób wywoływano pożądanie najpierw wśród rodziców, później również wśród dzieci.

I może Wam się Drodzy Dziadkowie wydawać, że cała ta historia jest nieco na wyrost we wstępie poniższego artykułu, ale… tłumaczy ona jedną ważną rzecz. Decyzja o tym, czym bawią się Wasze wnuki nie powinna być wyłącznie decyzją dziecka. Ono w dużej mierze opiera się o to, co widzi w środkach masowego przekazu. O to, czym bawią się rówieśnicy, o to, o czym się mówi i co jest modne. W wyborze tego, czym bawią się nasze dzieci, my dorośli powinniśmy kierować się również funkcją edukacyjną i poznawczą. W końcu to przez zabawę nasi najmłodsi rozwijają swoje umiejętności.

Zabawki z bohaterami z bajek

Zabawki z bohaterami z bajek mają szczególne miejsce w dziecięcych głowach. Same figurki bohaterów bajek mogą być dla młodego człowieka powodem do wymyślania zawiłych i skomplikowanych historii. Czasem jedna figurka wystarczy, by zająć młodego człowieka na długie godziny.

Kiedy zrezygnować z zakupu zabawki z ulubionym bohaterem

Bohaterowie z bajek nie zawsze są godni naśladowania. Nie zawsze są postaciami, z których charakteru dzieci powinny brać przykład. W końcu nie wszystkim bajkom i bohaterom warto poświęcać czas. To, że film animowany jest popularny, nie znaczy, że produkty z jego bohaterami dla naszych dzieci są wartościowe. Część popularnych bajek nie niesie ze sobą żadnych głębszych treści, wręcz przeciwnie są to obrazy, które mogą w dziecku wywołać niepożądane emocje, lęki czy obawy.

Zabawki popularne wśród dzieci między 3 a 6 rokiem życia

Początek przedszkola to dla wielu dzieci wielkie przeżycie. Maluchy, które dotąd nie wychodziły na całe dnie z domu przeżywają szok, który stopniowo udaje im się opanować. Pojawia się mnóstwo nowych ludzi w życiu najmłodszych. Dziecko ma coraz szerszy kontakt z otaczającym światem. Więcej mówi, rozmawia i rozumie. Zauważa jakie zabawki mają inne dzieci, o czym rozmawiają, czego pragną. Stąd często biorą się pomysły na wymarzone zabawki maluchów.

Dziś wśród popularnych filmów dla najmłodszych mamy m.in. bajki: Świnka Peppa, Top Wings Ptasia Akademia, Ciekawski Georg, Królik Bing, Noddy, Miś Paddington czy Strażak Sam. Popularne postaci z animowanych seriali Netflix takie jak Max i Ruby, Ben i Holly, Psi Patrol czy Kotociaki wypierają znane z wcześniejszych lat Myszkę Miki, Kaczora Donalda i inne popularne postaci z bajek Disney`a dla najmłodszych.

Jak wyglądają zabawki, które powstają w oparciu o postaci z tych bajek i ich przygody? Mamy całe mnóstwo figurek i pojazdów. Większość z nich dostępna jest w różnych wielkościach i ma nieco inne możliwości ruchowe. Mamy całe makiety, na których można odgrywać scenki ze Świnką Peppą, jej młodszym bratem, rodzicami, dziadkami i przyjaciółmi. Mamy makiety klasy, lekarza, kampera, domek świnek oraz kolejkę. Podobne jest z innymi bohaterami. Dla figurki Strażaka Sama można dokupić samochód strażacki, remizę i pół miasteczka, w którym toczy się bajka. Inni bohaterowie też występują w formie figurek (jak te z Little Ponny czy Kariny Lodu), a dodatkowo można kupić puzzle, maskotki, kubki czy plecaki z ulubionym bohaterem.

Dla miłośników pojazdów i wszystkiego co się rusza mamy samochody z pieskami z Psiego Patrolu, kolejkę z użytecznym parowozem Tomkiem i jego przyjaciółmi czy cały zestaw pojazdów i zjeżdżalni z bajki Blaze i Mega Maszyny.

Jak wynika z badań sieci sprzedaży popularnością wśród najmłodszej grupy dzieci cieszą się niezmiennie:

 • ciastolina,
 • gry zręcznościowe,
 • planszówki,
 • klocki,
 • puzzle.

Popularne zabawki dla dzieci z przedziału 7-10

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest mnóstwo zabawek sygnowanych postaciami z ulubionych bajek, ale bywa i odwrotnie, tzn. są animacje, które powstały dopiero po tym, kiedy popularność zyskały zabawki. Tak jest np. z legendarnymi klockami LEGO czy lalką Barbie. O sile obu rodzajów zabawek świadczyć może fakt, że ich popularność nie słabnie. LEGO jako przedsiębiorstwo zabawkarskie założono w roku 1932, zaś pierwsza Lalka Barbie została stworzona w 1958 roku.

LEGO to jak wiadomo gigant, który obecny jest we wszystkich częściach świata. Klocki tej marki to nadal najpopularniejsze klocki świata. Można się nimi bawić już w wieku 1,5 roku - dla tej grupy entuzjastów LEGO przygotowało specjalne serie DUPLO.

W wieku przedszkolnym i szkolnym mamy już do czynienia z klockami bardziej precyzyjnymi. LEGO wciąż wypuszcza na rynek nowe serie klocków, wśród nich mamy m.in. serie:

 • Architecture (12+) - do budowy najbardziej znanych budowli świata
 • City - seria inspirowana życiem w mieście
 • Disney - seria z postaciami z bajek wytwórni Disney`a
 • DOTS - komplety małych klocków służące do tworzenia i ozdabiania bransoletek
 • Friends - seria pozwalająca na odtwarzanie scenek z życia klockowych przyjaciół
 • Technics - komplety klocków, dzięki który skonstruować można ruchome pojazdy, maszyny, których ruch można programować
 • Creator - komplety klocków pomocne do konstruowania kreatywnych budowli oraz scen

LEGO w swojej kolekcji posiada klocki, które powstały z inspiracji bajkami animowanymi, grami wideo lub filmami, jak serie:

 • Toy Story
 • Turtles
 • Super Mario
 • Minecraft
 • Scooby-Doo!
 • Piraci z Karaibów
 • Władca Pierścieni
 • Harry Potter

Jak widać marka jest nie tylko ponadczasowa, ale i podąża za trendami. Tu jej podobieństwo do Barbie - ikony kultury masowej. Lalki Barbie są obecnie dostępne w ośmiu odcieniach skóry i 23 kolorach włosów. Dla tej lalki projektowało ponad 70 światowej sławy projektantów, a sama Barbie wykonywała ponad 130 profesji. Śliczna laleczka nie musi mieć odrealnionych kształtów, marka wypuszcza wciąż nowe wcielenia lalki, które przez lata musiały walczyć z licznymi kontrowersjami. Dla Barbie stworzono cały świat, ma przyjaciółki, rodziców, wujostwo, chłopaka, zwierzęta domowe i gospodarskie, dom, domek letniskowy, samochody, rowery i całe miasteczka, w których funkcjonują towarzyszące lalce postaci. Nic dziwnego, że co 3 sekundy gdzieś na świecie sprzedaje się kolejna Barbie.

Wśród zabawek dla starszych dzieci niezmiennie popularnością cieszą się zabawki z Minionkami. Minionki to bohaterowie amerykańskiego filmu animowanego z 2015 roku, ich przygody w filmie są na tyle szalone, że i zabawek z ich wizerunkami nie brakuje. Są maskotki, gry zręcznościowe, puzzle, klocki, figurki, projektory, a nawet deskorolki i latarki.

Niezmiennie na szczytach list prezentowych sporządzanych przez dzieci mamy też postaci z Avengers - popularnonaukowego filmu opartego o kulowe komiksy. Zabawki z Avengersami to przede wszystkim figurki, którymi młodzi ludzie mogą odtwarzać sceny z filmu, ale również liczne gry i klocki, puzzle, pojazdy a nawet ubrania.

Najpopularniejsze zabawki w ubiegłym roku

Firma RDM Research zbadała wnikliwie rynek zabawek sprzedawanych stacjonarnie i w sieci w ubiegłym roku. Wyniki ilościowe nie zaskakują, bo wartość sprzedaży detalicznej rośnie i w ubiegłym roku wyniosła około 1,8 mld zł.

Największy udział w rynku zabawek mają zabawki przeznaczone do sportu i rekreacji (aż 24% całego rynku zabawek). Na drugim miejscu z udziałem 13% w rynku mamy klocki. Ale na rynku jest też miejsce na zabawki licencjonowane tu największe udziały w polskim rynku mają Psi Patrol i Auta. Zaś najlepiej sprzedającą się zabawką w ubiegłym roku była laleczka L.O.L. Suprise Hairgoals.

Na kolejnych miejscach znalazły się:

 • Samochody Hot Wheels
 • O.L. Suprise Boys
 • LEGO Transporter kombajnu

L.O.L. Suprise to laleczki niespodzianki, które można do woli czesać i stylizować. Zabawki z tej serii sprzedawane są w malutkich kapsułach z całym wyposażeniem do zabawy.

Wiele o popularności poszczególnych zabawek mówią też raporty przygotowywane przez poszczególne sieci sklepów oraz raport z najpopularniejszego serwisu aukcyjnego Allegro.

Z tego ostatniego możemy się dowiedzieć, że w okresie przedświątecznym (listopad, grudzień) klienci serwisu kupują najczęściej:

 • klocki LEGO
 • domki dla lalek
 • lalki
 • maty edukacyjne
 • zabawki zdalnie sterowane

Co warto podkreślić do łask wracają zabawki proste i wykonane z biodegradowalnych materiałów, zabawki o prostej konstrukcji wykonane z drewna czy metalu. Nieśmiertelne metalowe samochodziki najpopularniejsze są obecnie z serii Hot Wheels, jednak nadal rzesze dzieci wolą bawić się miniaturkami samochodów znanych z ulicy marek.

Gdzie szukać najlepszych zabawek w atrakcyjnych cenach?

Odpowiedz na to pytanie jest prosta. Oczywiście w Internecie. Tu porównamy ceny tych samych zabawek w różnych sklepach, znajdziemy inspiracje, porównamy modele samochodów czy domków dla lalek. Ponadto zapewnimy sobie czas na zwrot, jeśli nasz Wnuk nie będzie zabawką szczególnie uszczęśliwiony.

Zabawki, by dawały radość i były funkcjonalne muszą dawać młodym ludziom pole do kreatywności. Pobudzać ich fantazje, uczyć zachowań, ale także cieszyć wyglądem. Podarować coś dziecku dziś wcale nie jest łatwiej niż było 50 lat temu. Dziś atakują nas zewsząd komunikaty o dziwnych zabawkach, hitach sprzedaży, które są tylko okresowo używane. Widać to doskonale po pokojach naszych Wnuków. Niektóre zabawki są używane codziennie, inne tylko jak się dziecku przypomni o ich istnieniu. Dlatego dobierajmy zabawki z rozmysłem i uwagą, ale również bawmy się z dziećmi - to doskonale wpływa na relacje Wnuki - Dziadkowie!

Jakie zabawki są obecnie najpopularniejsze wśród dzieci - najczęściej zadawane pytania

 1. Mam kłopot z prezentem dla wnuka na czwarte urodziny. Z jednej strony mam świadomość istnienia wielu kreatywnych zabawek, które mogą rozwinąć pasję u wnuka, z drugiej czuję z jego i jego rodziców strony pewną presję dotyczącą zabawek „firmowych”, popularnych. To nie do końca to, co chciałabym wnukowi dać, ale wiem, że z takiego typu zabawki najbardziej się ucieszy. Co powinnam zrobić, by z jednej strony spełnić oczekiwania wnuka, a z drugiej postąpić w zgodzie z samą sobą?

  Prowadzone na szeroką skalę badania dotyczące kreatywnych zabaw i zabawek wskazują, że nadal najwięcej dobrego dzieciom na prawie każdym etapie rozwoju dają klocki. Nieważne jakie, ważne, że dzięki nim dziecko rozwiązuje problemy i samo zadaje sobie pytania. To bardzo rozwijająca zabawka, która jest poszukiwanym przez Ciebie konsensusem pomiędzy „markową” a kreatywną zabawką. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz klocki, które korespondują z zainteresowaniami wnuka, a dodatkowo doskonale wpłyną na jego zdolności manualne.

 2. Chcę kupić dla wnucząt jakąś naprawdę super zabawkę pod choinkę. Myślałem o minikuchni czy warsztacie samochodowym z mnóstwem elementów. Dziecko sobie przy nim stoi i miesza, stuka, coś montuje. Wiem, że moje wnuki uwielbiają takie rzeczy, bo zawsze bawią się nimi w sali zabaw czy w przedszkolu. Problem jest z miejscem, bo w ich pokoju nie bardzo jest taką zabawkę gdzie postawić.

  Owszem, tego typu zabawki cieszą się wśród dzieci sporą popularnością. jednak jeśli nie ma miejsca, musisz poszukać innej super zabawki. Jest jeszcze jeden powód, dla którego taka zabawka niekoniecznie powinna znajdować się w każdym domu. Budzi ona zainteresowanie w miejscach, które wskazałeś właśnie dlatego, że dzieci rzadko miewają takie zabawki w domu. Domki ogrodowe czy trampoliny też są super, dopóki nie znajdą się w ich własnym ogródku, wówczas zainteresowanie nimi spada.
  Postaw więc na zabawkę kreatywną, do której będzie można dokupić elementy i złożyć, kiedy dziecko się nią nie bawi. Może wieloelementowe klocki albo kolejka?

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane