Prezent dla wnuczka - zabawki do odgrywania ról

Jakie zabawki mogą wspomóc rozwój dziecka?

Jako kochająca Babcia i kochający Dziadek chcecie, aby prezent dla wnuczka nie tylko bawił, ale także uczył. Wybieracie zabawki bezpieczne, ładnie wykonane, trwałe, które będą służyć wnuczkowi przez długi czas. Mając do wyboru tak wiele zabawek z wielu dostępnych sklepów warto zastanowić się nad ich funkcjonalnością i użytecznością. Spraw dziecku prawdziwą radość kupując mu prezent do zabawy w odrywanie ról.
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-12-30
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Prezent dla wnuczka - zabawki do odgrywania ról / Jakie zabawki mogą wspomóc rozwój dziecka?

Dlaczego zabawa w odgrywanie ról tak bardzo rozwija?

Dzieci uczą się poprzez obserwację. Już od najmłodszych lat to co dzieje się w ich domu staje się ich wzorem postępowania na kolejne lata. Mali chłopcy chcą być strażakami i policjantami (często w tym samym czasie), ponieważ mogą jeździć uprzywilejowanymi samochodami z włączonymi syrenami. Dziewczynki chcą być piosenkarkami lub tancerkami, przebierać się w przepiękne suknie i brylować pośród tłumu.

Należy wspierać dzieci w ich marzeniach. Pokazywać im, że mogą osiągnąć w życiu wszystko to, czego tylko zapragną. Da im to wielką siłę i determinację do dążenia do upragnionego celu, którego spełnienie zależy wyłącznie od nich. Dzieci naśladując dorosłych już od najmłodszych lat uczą się pewnych ról społecznych, które będą pełnić w przyszłości. Bawiąc się w strażaków, lekarzy, księżniczki sprawdzają, co im odpowiada, a w czym czują się mniej komfortowo.

Zabawa w odgrywanie ról - dlaczego jest tak ważna?

Wcielanie się w różne role pozwala dzieciom rozwijać ich kreatywność i empatię. Dziecko musi wczuć się w osobę wykonującą pewien zawód i postępować według określonych wartości i właściwych zasad postępowania. Dziewczynki bawiące się w pielęgniarki stają się niezwykle opiekuńcze i troskliwe. Dbają o swoich pacjentów, doglądają ich i leczą. Chłopcy w roli strażaków pomagają potrzebującym, gaszą pożary, ratują ludzi i biegną z pomocą o każdej porze dnia i nocy.

W dzieciach rozwijają się umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie, reagowania na różne sytuacje i budowania relacji z innymi ludźmi. Bawiąc się z innymi dziećmi wnuczek uczy się współpracy i nabiera większej pewności siebie. Widzi, że dzieci pozytywnie reagują na jego propozycje zabawy i dzięki temu otwiera się na innych ludzi i czuje się pewniej w ich towarzystwie. Jest odważny i śmiały. Chętnie podejmuje nowe wyzwania.

Dla dziecka wcielanie się w inne osoby może pełnić również funkcję terapeutyczną. Jeśli wnuczek boryka się z trudną sytuacją w domu, w szkole lub w przedszkolu, może to być dla niego doskonała forma zdystansowania się i uspokojenia. Na chwilkę przenosi się do innego świata, w którym jego problemy przestają istnieć, przez co czuje się bezpiecznie.

Poprzez taką zabawę może również rozładować swoje emocje, które kłębią się w jego wnętrzu, z którymi często dziecko samo nie umie sobie poradzić. Bawiąc się w odgrywanie ról może być głośne, może krzyczeć (kiedy trzeba wezwać pomoc), lub po prostu w pełni zaangażować się w pełnioną funkcję.

Jest to również idealna sposobność dla Was, aby obserwować dziecko, ponieważ podczas zabawy mogą pojawić się pierwsze niepokojące objawy zachowań, na które wcześniej nie zwrócilibyśmy uwagi. Jeśli dziecko podczas zabawy jest agresywne, płaczliwe, czegoś się boi, krzyczy na inne dzieci lub zabawki to dla Was sygnał, że z wnuczkiem dzieje się coś złego. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest próba rozmowy z dzieckiem i dowiedzenia się, czy stało się coś w jego życiu, co je niepokoi.

Jakie zabawki mogą wspomóc rozwój dziecka i zachęcić je do zabawy w odgrywanie ról?

Odgrywanie ról może wspomóc dziecko w uczeniu się określonych zachowań, koniecznych w wykonywaniu konkretnego zawodu. Jeśli wnuczek uwielbia bawić się w pomoc drogową, kucharza, strażaka lub dentystę możesz zapewnić mu idealne warunki do zabawy. Posługując się zabawkami do złudzenia przypominającymi profesjonalne urządzenia będzie się czuł tak, jakby był już dorosłą i odpowiedzialną osobą. Oswoi się z sytuacjami, jakie występują w danym zawodzie i nauczy się odpowiednio reagować.

Zabawa w kucharza

Najlepszym sposobem na stopniowe przyuczanie dziecka do obowiązków domowych jest pozwolenie mu na aktywne w nich uczestnictwo. Nie każde dziecko będzie chętnie pomagać przy myciu naczyń lub zamiataniu, ale mając swoje ulubione zabawki, które imitują przedmioty dorosłych, a dodatkowo są kolorowe, świecą i grają, chętnie pomoże swojej ukochanej Babci w pracy w kuchni.

Bawiąc się z wnuczkiem we wspólne gotowanie i wydawanie obiadów rozwijamy jego kreatywność podczas tworzenia nowych, wymyślnych potraw, rozwijamy zmysł estetyczny w nakrywaniu do zabawkowego stołu oraz uczymy powtarzalnych czynności, które są niezbędne do przygotowywania potraw. Dziecko czując wsparcie w zabawie ze strony Babci lub Dziadka chętniej chwyta za łyżki i patelnie, a z czasem zacznie pomagać Dziadkom w pracy w kuchni.

Dodatkowo uczy się dbać o porządek, ponieważ musi posprzątać po każdym przygotowanym posiłku. Zrobi to tym chętniej, jeśli będzie mogło użyć do tego innych, kolorowych zabawek zachęcających do sprzątania.

Po wspólnym gotowaniu możecie wybrać się na radosny piknik, podczas którego wnuczek zaprezentuje Ci przygotowane przez siebie potrawy. Zabawa będzie tym lepsza, jeśli wnuczek będzie mógł zabrać ze sobą swój zabawkowy koszyk piknikowy.

Do zabawy w kucharza zachęcą dziecko takie zabawki, jak:

  • drewniane oraz plastikowe kuchnie,
  • tace z naczyniami,
  • miotełki i inne zestawy do sprzątania,
  • zestawy piknikowe,
  • tostery, miksery i piekarniki,
  • zestawy do robienia ciasta,
  • zestaw do pieczenia ciasteczek,
  • zmywarki do naczyń.

Zabawa w lekarza

Dzieci bardzo często boją się wizyty u lekarza. Nie wiedzą co je czeka, jak będzie wyglądało badanie i czy będzie bolało. Informacja przekazana przez rodzica dotycząca wizyty u lekarza napawa je strachem. Wyjście z domu kończy się awanturą, a sama wizyta przebiega w nieprzyjemnej atmosferze.

Najlepszym wyjściem w całej sytuacji jest odpowiednie przygotowanie dziecka do badania. Nic nie nastawi go bardziej pozytywnie do wizyty u lekarza niż wcielenie się w jego rolę. Będąc na niby lekarzem wnuczek przejmuje kontrolę nad całą sytuacją. Możesz na spokojnie wytłumaczyć mu, jakie czynności będzie wykonywał lekarz, które następnie on będzie mógł wykonać na swoich zabawkach.

Możecie wspólnie założyć kartotekę pacjentów, w której wnuczek będzie zapisywał choroby oraz przypisane leki. Nawet jeśli nie umie jeszcze pisać, tworzenie takiej kartoteki może być dla niego wspaniałą zabawą. Możesz zaproponować wnuczkowi, że zostaniesz jego asystentem i będziesz zapisywać wszystkie objawy, jakie zgłasza lekarzowi chory miś.

W zabawie w lekarza z pewnością pomogą Wam takie rekwizyty jak zabawkowe zestawy lekarskie, w których znajdziecie stetoskop, strzykawki, okulary, identyfikator lekarza, termometr i wiele innych akcesoriów.

Zabawa w szkołę

Dzieci, które chodzą do przedszkola nie mogą sobie wyobrazić pójścia do szkoły. Przeraża je perspektywa siedzenia w ławce i odrabiania lekcji. Boją się nauczycieli i otrzymywania ocen. Odsuwają od siebie myśl o konieczności uczenia się do sprawdzianów i klasówek.

Zamiast straszyć wnuczka szkołą, zacznij przygotowywać go do tego nowego doświadczenia poprzez zabawę. Stopniowo, powoli i bez nacisku uczcie się literek i działań matematycznych. Możecie zmienić pokój wnuczka w klasę, w której znajdzie się tablica, biurko, przybory szkolne i mały laptop.

Aby wnuczek poczuł się bardziej komfortowo w tej sytuacji możecie zamieniać się rolami i od czasu do czasu on również może być Twoim nauczycielem. Będzie to dla niego wspaniała zabawa, a dla Ciebie sposobność, aby pokazać wnuczkowi, jak zachowuje się uczeń w klasie. Patrząc na siebie nauczy się, że powinien podnieść rękę do góry, jeśli chce coś powiedzieć, oraz że przed każdą lekcją sprawdzana jest lista obecności.

Zabawki idealne do zabawy w szkołę, to na przykład:

  • tablice magnetyczne,
  • zabawkowe biurka,
  • laptopy dwujęzyczne,
  • akcesoria plastyczne: plasteliny, bibuły, kredki, farby, kolorowe papiery itd.

Zabawa w warsztat samochodowy

Mały miłośnik autek, wyścigów i wszelakich napraw z pewnością doceni Twoje zaangażowanie we wspólną zabawę w warsztat samochodowy. Zmieńcie pokój wnuczka w prawdziwy warsztat. Przyprowadźcie samochody, rowery i hulajnogi. Wyjmijcie narzędzia, przygotujcie domowy lewarek i podnośnik do samochodów i otwórzcie własny warsztat samochodowy.

Naucz wnuczka wszystkiego co umiesz na temat budowy auta. Pokaż na co powinien zwracać uwagę. Naśladuj różne dźwięki, jakie może wydawać auto, kiedy zepsują się w nim różne części. Pokaż jak obsługiwać klienta i o co każdy mechanik powinien zapytać. Dzięki nauce poprzez zabawę przygotujesz go do zawodu mechanika, albo pokażesz jak dbać o własny samochód, który kiedyś na pewno będzie posiadał. Jednocześnie możecie uczyć się rodzajów marek samochodów oraz ich najbardziej charakterystycznych elementów.

Do zabawy w warsztat przyda się Wam na pewno:

  • wózek narzędziowy,
  • mini warsztaty samochodowe,
  • zestawy Mały Majsterkowicz,
  • zabawkowe mini wiertarki,
  • przybornik Złotej Rączki
  • wózek warsztat magnetyczny z narzędziami.

Zabawa w ogrodnika

Wszystkie dzieci uwielbiają zabawy w ziemi. Szczególnie latem mogłyby nie wychodzić z ogrodu. Kopanie, grabienie, sadzenie i podlewanie to najwspanialsze aktywności, jakie można wykonywać w ciepłe dni. Pod okiem ukochanych Dziadków taka zabawa może przemienić się w naukę o przyrodzie, która będzie fundamentem ich wiedzy na całe życie. Co jednak robić, kiedy na zewnątrz jest zimno, mokro, a na ogrodzie pusto?

Oto kilka propozycji zabawek, szczególnie dla młodych ogrodniczek:

  • ogród wróżki,
  • doniczka wróżki,
  • konewki,
  • doniczki i nasionka do zasiania domowego ogródka na parapecie.

Zabawa w strażaka

Odwaga, męstwo, upór, chęć niesienia pomocy to cechy niezbędne do wykonywania pracy strażaka. Niejeden chłopiec marzy o tym, aby nieść pomoc innym i jechać na ratunek specjalnie przeznaczonym do tego pojazdem uprzywilejowanym.

Wspieraj wnuczka w jego dążeniach i pasjach. Twórzcie wspólnie remizy strażackie w jego pokoju. Inscenizujcie akcje ratunkowe, czytajcie o strażakach i odwiedzajcie prawdziwe remizy strażackie.

We wspaniałej zabawie pomogą Wam:

  • kamizelka strażacka z akcesoriami,
  • psikawka,
  • pojazdy strażackie,
  • strażackie krótkofalówki.

Zabawa w sklep

Każde dziecko przechodzi etap fascynacji zawodem sprzedawcy. Kasa fiskalna, wydawanie reszty, kupowanie towarów wzbudza w dzieciach ciekawość i zainteresowanie. Dzieci uwielbiają zabawę w sklep. Najchętniej zaangażowałyby do zabawy całą rodzinę. Nie daj się długo namawiać i stwórz wspólnie z wnuczkiem idealny sklep, w którym znajdziecie nie tylko zwykłe towary, ale również te niezwykłe, których nie można kupić nigdzie indziej. Wymyślajcie nietypowe produkty, takie jak tęczowe lizaki, jednorożcowe batoniki, lodowe kulki owocowe. Wasza wyobraźnia jest nieograniczona, a satysfakcja z niezwykłej zabawy z Dziadkami niezapomniana.

Do zabawy będą Wam potrzebne:

  • stragan drewniany,
  • zabawkowa kasa fiskalna,
  • stojak do lodów,
  • zabawkowe lodziarnie,
  • plastikowe owoce i warzywa,
  • drewniany warzywniak.

Zabaw w odgrywanie ról przez dzieci jest bardzo dużo. Wiele zależy od naszej pomysłowości i kreatywności. Dodatkowe zabawki z pewnością sprawią, że zabawa będzie jeszcze ciekawsza i bogatsza w nowe doświadczenia. Pamiętaj, że najważniejszą wartością, którą przekazujesz wnukom, to Twój czas, który im poświęcasz. Twoje zaangażowanie i zainteresowanie dzieckiem będzie procentować przez całego jego późniejsze życie. Nigdy nie zapomni wspaniałych chwil zabawy spędzonej z Dziadkami.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane