Śmieszne zabawy, które rozśmieszą dzieci i dziadków

Pomysły na śmieszna zabawy dla dzieci i dorosłych

Dzieci z natury są wesołe i optymistycznie nastawione do wszystkiego, co je spotyka. Uwielbiają bawić się i psocić, a dla rodziców i Dziadków nie ma większego szczęścia niż uśmiechnięte dziecko. Zorganizuj wnukowi gry i zabawy, które wprawią Was w doskonały nastrój. Gwarantujemy, że przy każdym kolejnym spotkaniu wnuczek poprosi o powtórkę. Oto kilka propozycji zabaw, które rozśmieszą dziadków i wnuki.
 • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-13
 • Szacowany czas czytania: 6 min.
Śmieszne zabawy, które rozśmieszą dzieci i dziadków / Pomysły na śmieszna zabawy dla dzieci i dorosłych

Śmiech to zdrowie

To niezaprzeczalny fakt. Śmiech to najlepsze lekarstwo na różne dolegliwości. Przede wszystkim rozluźnia i redukuje poziom stresu, który ma negatywny wpływ na cały organizm. Śmiech uwalnia hormony szczęścia - endorfiny, które znacząco poprawiają samopoczucie i nastrój. Wzmacnia też więzi z ludźmi wokół Ciebie.

Śmiejąc się z wnukiem budujecie wspólny świat, pełen radości i ciepłych wspomnień, które przetrwają lata. Krótko mówiąc, powinniście śmiać się, jak najczęściej i jak najwięcej. Zachęcamy Was do przeprowadzania codziennej terapii śmiechem, dzięki której zapomnicie o problemach i troskach, a Wasz dom wypełni radosny, dziecięcy śmiech.

Zajęcia i zabawy, które rozśmieszą Ciebie i wnuka

Zabawa z wnukiem daje Wam mnóstwo radości i może dostarczyć także potężną dawkę śmiechu i endorfin. Cokolwiek będziecie robić, śmiechu będzie co niemiara. Co rozbawi Was najbardziej? Oto kilka przykładów zabaw, które rozśmieszą zarówno Ciebie, jak i Twojego wnuka.

Gra w pomidora

„Pomidor” to spaniała rozśmieszająca zabawa. Wnuczek z kamienną miną musi odpowiadać na Twoje pytania. O cokolwiek go zapytasz, odpowiedź powinna brzmieć: „Pomidor”. Twoim zadaniem jest skuteczne rozśmieszenie wnuczka lub zmylenie go w taki sposób, aby odpowiedział coś innego. Jeśli wnuczek będzie wytrwały i nie uda Ci się go rozśmieszyć, jesteś zmuszony poddać się. Po każdej rundzie zamieniacie się rolami i teraz to wnuczek rozśmiesza Ciebie. To świetna zabawa, działająca mocno zarówno na wyobraźnię wnuka, jak również Twoją.

Wygłupianie się

Nic nie daje takiej ilości śmiechu, jak zwyczajne wygłupy. Dziwne, śmieszne ruchy, miny, dźwięki, zabawne przebrania - to wszystko jest przepisem na najlepszą zabawę i największą dawkę śmiechu. Wyjmijcie z szafy stare czapki, kapelusze i szale i przebierajcie się w piratów, złodziei lub królewską rodzinę. Wnuki na pewno będą pękać ze śmiechu widząc dziadków w niecodziennych strojach, którzy śmieją się z nimi na całego.

Nie możemy oczywiście zapominać o łaskotkach, które uwielbiają wszystkie dzieci. Łaskocz malucha na milion różnych sposobów, a on swoim śmiechem, piskiem i wierzganiem rozśmieszy również Ciebie. Włączcie muzykę i tańczcie, skaczcie, róbcie śmieszne wygibasy. Zapomnij na chwilę, że jesteś dorosła i masz tyle lat, ile masz. Obudź w sobie dziecko. Przypomnij sobie swoje dzieciństwo. Baw się i szalej ile tylko masz sił, a energia malca niech dodaje Ci ich jeszcze więcej!

Czytanie śmiesznych książek

W pokoju wnuczka na pewno znajdziecie mnóstwo kolorowych książek i książeczek. Wybierzcie jedną z nich i przeczytajcie ją nieco inaczej niż zwykle. Zamiast  znanych Wam imion bohaterów oraz nazw krain możecie wymyślać je na nowo. Zwykły Piotruś może nazywać się teraz: Piotrosławem Wielkim, a miasteczko, w którym mieszka możecie nazwać: Krainą Lukrowanych Pączków, Bajkolandią lub Bagienną Ostoją. Im więcej szalonych pomysłów tym lepiej. Dzięki takim zmianom stworzycie swoje własne, zabawne bajki. Wnuczek będzie wiedział, że nikt tak wspaniale nie czyta książek jak Dziadek i Babcia.

Zabawa w lustrzane odbicia

Bardzo rozśmieszająca zabawa, która gwarantuje wspaniały nastrój. Pobawcie się w lustrzane odbicia. Stańcie na przeciwko siebie, twarzą w twarz. Poproś wnuczka o zademonstrowanie śmiesznej miny, a następnie spróbuj ją powtórzyć. Im dziwniejsza mina tym lepiej. Ty będziesz się śmiać z jego miny, a on z Twojej. Bez względu na to, czy uda się Wam idealnie odtworzyć minę przeciwnika dobra zabawa będzie gwarantowana.

Zabawa balonami

Goszcząc wnuki w swoim domu musisz koniecznie wyposażyć się w spory zapas kolorowych balonów, które dzieci po prostu uwielbiają. Zamiast jedynie podbijać je wysoko do góry możecie zorganizować sobie wiele ciekawych zabaw, które skutecznie Was rozweselą.

Możecie na przykład:

 1. umieścić balon pomiędzy nogami, na wysokości kolan i urządzić sobie zawody: kto pierwszy przejdzie z punktu A do punktu B, bez upuszczenia balona, ten wygrywa,
 2. zorganizować zabawę w parach: włączyć wesołą muzykę i umieścić balon pomiędzy głowami, lub brzuchami każdej z par i polecić im tańczyć tak długo, aż jedna z nich jako pierwsza upuści balon na podłogę,
 3. w każdym balonie (przed jego nadmuchaniem) umieść karteczkę z dowcipem dostosowanym do wieku wnuczka. Teraz możesz nadmuchać balony i zachęcić wnuczka do ich przebicia. Po każdym balonowym wybuchu przeczytajcie dowcip, który wypadnie ze środka i śmiejcie się na całego,
 4. na kilku balonach namalować śmieszne minki, a następnie urządźcie sobie balonowy teatrzyk, na który możecie zaprosić również rodziców. Wymyślajcie śmieszne historyjki i odtwarzajcie je za pomocą balonowych kukiełek, których miny dodatkowo rozśmieszą Was oraz Waszą publiczność.

Zawody

Nic tak nie poprawia humoru, jak spora dawka aktywnej zabawy. Zorganizujcie sobie szalony dzień podczas którego będziecie wspólnie bawić się w:

 1. przenoszenie jajek (lub samych wydmuszek) z punktu A do punktu B, na łyżce trzymanej jedynie w ustach,
 2. szukanie skarbu - wyproś dzieci z pokoju i schowaj gdzieś jedną drogocenną rzecz, a następnie zaproś wnuczki do jej szukania. Możesz im podpowiadać mówiąc: ciepło - zimno, lub dając inne wskazówki,
 3. taniec zamrażaniec - Babcia lub Dziadzio włącza muzykę, dzieci zaczynają tańczyć, im bardziej szalony taniec tym lepiej. Kiedy Dziadkowie nagle zatrzymają muzykę, wnuczki muszą zastygnąć w tańcu. Kto tego nie zrobi odpada. Wygrywa osoba, która jako ostatnia pozostanie na parkiecie,
 4. krabowe wyścigi z jednego końca pokoju na drugi - dzieci imitując sposób poruszania się kraba muszą przejść z punktu A do punktu B. Możecie urozmaicać wyścigi chodzeniem do tyłu, lub niesieniem na plecach lekkich przedmiotów.

Takie zabawy przyniosą Wam mnóstwo radości.

Lasery

Jeśli możesz sobie na to pozwolić rozwieś w korytarzu kolorowe taśmy, w różnych kierunkach: równolegle do podłogi, ukośnie, na różnych wysokościach. Pobawcie się z wnuczkiem w Mission Impossible. Wnuczek musi dojść do schowanego przez Ciebie skarbu przechodząc przez labirynt laserów. Jeśli strąci jedną z tasiemek musi zacząć od nowa.

Gorący ziemniak

Wybierzcie jedną z piłek lub woreczek z grochem i pobawcie się w gorącego ziemniaka. Rzucajcie go do siebie i odrzucajcie natychmiast kiedy wpadnie w Wasze ręce. Musicie wykazać się przy tym sporym refleksem. Taka zabawa z pewnością spotka się z zainteresowaniem wszystkich dzieci bez względu na ich wiek.

Tajemnicze pudełko

Przygotuj kartonowe pudełko i włóż do niego kilka wybranych przez Ciebie przedmiotów. Następnie poproś wnuczka, aby włożył do niego rękę i poprzez dotyk rozpoznał każdy z nich. Jeśli zadanie okaże się zbyt trudne, wnuczek może poprosić Cię o kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą mu w rozwikłaniu zagadki.

Rozpoznajemy smaki

Przygotuj talerz, a na nim kilka smakołyków o bardzo charakterystycznym smaku. Mogą to być: kwaśna cytryna, słodki miód, gorzka czekolada lub słone paluszki. Zasłoń wnuczkowi oczy, pozwól spróbować każdego produktu i odgadnąć, co to może być?

Oglądanie śmiesznych zdjęć, filmów, kabaretów

Zbierz w jeden album albo plik na komputerze zabawne zdjęcia rodzinne. Ich przeglądanie sprawi Wam dużo radości, zabawy i śmiechu, a także fajnych wspomnień. Możecie wspólnie wymyślać, co takiego mogło rozbawić Waszego wujka, który zrobił tak niesamowicie zabawną minę? Może właśnie ugryzła go mrówka? A może usiadł na talerzu z kawałkiem tortu i ubrudził sobie całe spodnie? Nie bójcie się wymyślać i ubarwiać rzeczywistość. Dzięki temu wprawicie się w doskonały nastrój na cały dzień.

Możecie również wspólne oglądać śmieszne bajki, filmy, komedie lub kabarety. To znakomity sposób na solidną dawkę śmiechu i miłe spędzenie czasu.

Kalambury

Kalambury to znana zabawa, polegająca na tym, że jedna osoba coś pokazuje lub rysuje, a druga zgaduje co to może być. Możecie też nieco zmodyfikować zasady gry. Jedno z was wybiera jakąś rzecz w pomieszczeniu, w którym się znajdujecie i za pomocą podobnych, acz nie bezpośrednich słów, próbuje opisać lub zdefiniować ten przedmiot. Druga osoba musi odgadnąć o co może chodzić. Zabawa będzie niezapomniana, ponieważ dziecięce definicje potrafią być naprawdę zabawne.

Zabawa ze zwierzakiem

Zwierzęta uwielbiają się bawić i wręcz potrzebują i chcą towarzystwa. Pies oraz kot potrafią dać mnóstwo radości. Jak można bawić się ze zwierzakiem?

Na przykład:
 • głaskanie i pieszczoty - zwierzaki to kochają, a ich zachowanie przy tym jest bardzo zabawne. Wiją się, machają łapkami, ogonem, liżą, tarzają się. Potrafią rozśmieszyć malucha do łez;
 • zabawki - sklepy zoologiczne mają obecnie w swojej ofercie mnóstwo śmiesznych, gumowych zabawek dla zwierząt. Piesek bawiący się gumową świnką wydającą przy tym chrumkające odgłosy rozśmieszy Was do łez. Koty zaś najlepiej bawią się zabawkami na sznurkach. Jak zwierzę rozszaleje się z zabawką, to śmiechu jest co niemiara;
 • spacer - kolejny znakomity pomysł w czasie pięknej pogody. Na spacerze dziecko może wybiegać się razem z pieskiem, rzucać mu patyk, ganiać się z nim. Radochy ma mnóstwo, a Ty razem z nim.

Zabawa w kuchni

Wspólne przygotowywanie posiłków również może być świetną zabawą, dającą wiele radości. A już najwięcej zabawy jest podczas pieczenia. Upieczcie razem z wnukiem ciasteczka. Wycinajcie z ciasta zabawne kształty, a potem, po upieczeniu ozdabiajcie. Malujcie kolorowym lukrem na ciasteczkach zabawne miny i kleksy.  Najlepsza zabawa jest zawsze przy wypiekach przedświątecznych, a Święta to chyba najpiękniejszy czas spędzany z wnukiem. 

Teatrzyk

To jedna z najlepszych zabaw, działająca również na wyobraźnię. Przygotuj „scenę” i postacie, którymi mogą być zarówno maskotki wnuka, lalki wnuczki czy jakiekolwiek przedmioty, jakie znajdziecie w domu. Możesz też zrobić pacynki ze starych skarpetek, które nakłada się na dłonie. Wymyślaj zabawne dialogi, ruszaj śmiesznie postaciami, a wnuk będzie tarzał się ze śmiechu. Potem się zamieńcie, niech on spróbuje wymyślić jakąś śmieszną scenkę.

Znakomitym pomysłem jest też teatrzyk cieni. Wieczorem, gdy już jest ciemno, skieruj światło lampki na ścianę i w świetle pokazuj dłońmi różne kształty. Możecie bawić się w ten sposób w zgadywanki (Ty coś pokazujesz, wnuk zgaduje co) albo właśnie w teatrzyk, wymyślając śmieszne scenki i dialogi. To naprawdę rewelacyjna zabawa.

Można długo wymieniać pomysły na śmieszne zabawy, bo jest ich całe mnóstwo. Tak naprawdę jednak każda zabawa, każda gra z dzieckiem może wywołać dużo śmiechu. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i wymyślaj dowolne zabawy, które rozbawią was do łez i po których zostaną wam miłe wspomnienia. Pamiętaj, że takie zabawy wpływają bardzo mocno na więź, jaka jest między Tobą, a twoim wnukiem. Jeśli wnuk będzie się dobrze z Tobą bawił, to chętnie będzie zostawał pod Twoją opieką i nie będzie mógł doczekać się Waszego kolejnego spotkania.

Śmieszne zabawy, które rozśmieszą Dziadków i wnuki - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w wymienione zabawy mogę bawić się z wnukiem, który jest w szpitalu, żeby go rozweselić?

  Oczywiście, w szpitalu też można bawić się w śmieszne rzeczy, ale wszystko zależy od tego, czy dziecko może się ruszać, czy tylko leży w łóżku oraz od obecności innych pacjentów obok. Trzeba też uważać, żeby nie hałasować i nie przeszkadzać innym pacjentom.

 2. W tekście napisano o wygłupach do muzyki, a co ze śpiewem?

  Śpiewać oczywiście też można. To też może być zabawne, zwłaszcza jeśli fałszujecie. Parafrazowanie w zabawny sposób tekstów znanych piosenek, karaoke, udawanie, że śpiewa się z mikrofonem na jakimś koncercie, to zabawa, która gwarantuje dużo śmiechu.

 3. Czy możemy oglądać śmieszne filmiki w Internecie?

  Tak. Na YouTube można znaleźć bardzo wiele filmików dla dzieci. Są to bajki, piosenki i różne śmieszne rzeczy, których oglądanie będzie frajdą dla wszystkich. Trzeba tylko pamiętać, że nie można dzieciom pozwalać na spędzanie zbyt długiego czasu przy komputerze czy smartfonie.

 4. Czy wymienione zabawy nadadzą się dla małego dziecka, na przykład dwulatka?

  Oczywiście. Może nie wszystkie, ale wiele. Czytanie zabawnych książeczek, oglądanie śmiesznych obrazków, zdjęć, śpiewanie śmiesznych piosenek, zabawa ze zwierzakiem  - choć dwuletni maluch jeszcze wszystkiego nie rozumie i nie potrafi, to dużo już można z nim robić.

 5. Oglądanie zabawnych zdjęć to świetna zabawa, a ich robienie?

  Jasne, samo robienie zdjęć też może dać mnóstwo radości i śmiechu. Wykorzystujcie telefony i róbcie zdjęcia w śmiesznych przebraniach, pozach, minach. Później można dodatkowo się pośmiać oglądając je, nawet razem z rodzicami dziecka.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane