Gry dla dzieci: państwa-miasta, statki oraz gry w kulki

Propozycje ponadczasowych gier w nowoczesnych wersjach

Mimo wielu pomysłowych i interaktywnych zabawek dla dzieci, czasem przychodzi czas, kiedy nie ma co robić. Pokaż wnukowi ponadczasowe gry, do których potrzebne są jedynie kartka i długopis, a nuda już nigdy go nie zaskoczy. Nieco starsze dzieci chętnie sięgną po ich nowoczesne wersje dostępne online. Odświeżamy pamięć o grach w państwa miasta, statki i kulki.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-06-18
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Gry dla dzieci: państwa-miasta, statki oraz gry w kulki / Propozycje ponadczasowych gier w nowoczesnych wersjach

Ponadczasowe gry w nowoczesnych wersjach - jak w nie grać?

Na pewno pamiętasz ze swojego dzieciństwa wiele gier, które nie wymagały wcześniejszych przygotowań i można w nie było zagrać niemal wszędzie. Mimo tego, że były bardzo proste i nieskomplikowane, dostarczały rozrywki nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Państwa miasta, statki, gry w kulki - to klasyki, które są ponadczasowe i na pewno ucieszą także współczesne, najmłodsze pokolenie.

Mimo bardzo wielu atrakcyjnych zabawek obecnych na półkach sklepowych oraz w pokojach najmłodszych smyków często przychodzi moment nudy, kiedy każdemu brakuje pomysłu na ciekawą zabawę. Gry, w które graliście w dzieciństwie, są idealne właśnie na taką okazję. Nie wymagają dużego przygotowania oraz można w nie zagrać niemal w każdym miejscu i o każdej porze. Kiedy nauczysz wnuka, jak gra się w statki, czy państwa miasta, będzie potrafił znaleźć sobie zajęcie w czasie przerwy oraz wycieczki szkolnej.

Bardzo ważną zaletą takich gier jest ich rozwijający charakter. Państwa miasta uczą szybkiego kojarzenia oraz rozpoznawania nazw miejscowości i krajów. Statki rozwijają logiczne myślenie i zdolność przewidywania. Uczą również strategii. Gra w kulki oprócz tego, że jest świetną rozrywką, uczy radzenia sobie z porażką oraz jest świetną grą integracyjną.

Statki - wersja tradycyjna

Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy. Każdy z nich powinien mieć do dyspozycji kartkę w kratkę oraz długopis (w różniących się od siebie kolorach). Pierwszym krokiem jest przygotowanie do gry. Każdy uczestnik rysuje na swojej kartce dwa pola gry o wymiarach: 10 kratek x 10 kratek. Każe pole należy opisać u góry literami od A do J, a z boku cyframi od 1 do 10. Na jednym polu gry każdy gracz rysuje swoje własne statki. Na planszy powinny znaleźć się: jeden pięciomasztowiec (5 kratek), jeden czteromasztowiec (4 kratki), dwa trójmasztowce (po 3 kratki), dwa dwumasztowce (po 2 kratki) oraz dwa, trzy lub cztery jednomasztowce (po 1 kratce). Statki mogą być rysowane dowolnie, z zachowaniem następujących zasad: sąsiadujące ze sobą maszty muszą do siebie przylegać oraz statki nie mogą się ze sobą stykać. Nie można również rysować statków na ukos.

Zadaniem graczy jest zatopienie statków przeciwnika. Na przemiennie wymieniają oni współrzędne pola, w które „trafiają” i dostają odpowiedź: „trafiony”, „trafiony - zatopiony” lub „pudło”. Kiedy jednemu z graczy uda się trafić w statek przeciwnika, kontynuuje swój ruch, aż do momentu chybienia. Dzięki długopisom w przeciwnych kolorach można na kartce zaznaczać wykonane dotychczas ruchy, a wszystko jest czytelne i zrozumiałe. Rozgrywkę wygra osoba, która jako pierwsza zatopi wszystkie statki przeciwnika.

Statki - wersja nowoczesna

Kiedyś, aby zagrać w tę grę, należało obowiązkowo posiadać kartkę oraz długopis. Obecnie wystarczy sięgnąć po smartfon lub otworzyć przeglądarkę i już po kilku sekundach możemy prowadzić rozgrywkę. Gra może być toczona w wielu trybach: dwie osoby grające między sobą lub jedna osoba grająca z komputerem. Bez względu na wybrany tryb gry, zasady pozostają cały czas niezmienne.

Jeśli chcesz zagrać z wnukiem w statki na komputerze lub smartfonie, tu znajdziesz strony, gdzie możesz to zrobić:

  • http://pl.battleship-game.org/ - korzystając z tej strony, możecie grać z wnukiem na odległość - każdy na swoim komputerze. Oprócz tego możliwe jest również prowadzenie rozgrywki z losowym przeciwnikiem i ćwiczenie swoich umiejętności.
  • Aplikacja na telefon „Statki - Okręty - Fleet Battle” - dzięki niej zagracie wspólnie z wnukiem na dwóch osobnych telefonach. Do wspólnej rozgrywki można dołączyć, korzystając z połączenia internetowego lub Bluetooth. Aby móc zainstalować aplikacje, zarówno Ty i wnuk musicie mieć dostęp do smartfona z systemem operacyjnym Android.
  • Aplikacja na telefon z systemem iOS „Statki - Okręty - Fleet Battle” - aplikację cechują te same funkcje, co poprzednią. Jeśli Ty i wnuk posiadacie iPhone z systemem iOS, to właśnie tę wersję powinniście zainstalować, by móc wspólnie prowadzić rozgrywkę.

Państwa miasta - wersja tradycyjna

Gra przeznaczona jest dla dwóch i więcej osób. Im więcej uczestników zabawy, tym rozgrywka jest ciekawsza i weselsza. Polega ona na jak najszybszym i jak najbardziej oryginalnym wypełnianiu kolumn z określonymi kategoriami.

Przygotowanie do gry: każdy uczestnik powinien mieć do dyspozycji kartkę oraz długopis. Na kartce rysuje 6 kolumn. Na górze każdej z nich opisuje kolejno kategorie: państwo, miasto, roślina, zwierzę, imię, rzecz. Nazwy kolumn mogą być różne - to one dyktują jednocześnie poziom trudności. Kiedy grasz ze starszym wnukiem, warto zmienić kolumny imię oraz rzecz na: rzekę, zawód, dyscyplinę sportu, górę oraz wiele innych.

Losowanie liter: kolumny wypełnia się według wcześniej ustalonej litery. Literę losuje się na początku każdej rundy. Jeden z uczestników w myślach wymienia kolejne litery alfabetu, podczas gdy inna osoba mówi „stop”. Losujący mówi na głos literę, na którą wypadło i po haśle „start” uczestnicy gry przystępują do opisywania kolumn. W przypadku ponownego wylosowania tej samej litery losowanie powtarza się. Wraz z każdą rundą, zmienia się osoba losująca oraz mówiąca „stop”.

Rozgrywka: zadaniem każdego z uczestników jest wypełnianie poszczególnych kolumn słowami rozpoczynającymi się od wylosowanej litery (np. A- Anglia, Amsterdam, aster, antylopa, itd.). Utrudnieniem jest upływający czas. Na wypełnienie każdej z kolumn uczestnicy mają 1 minutę.

Punktacja: wszyscy gracze po kolei czytają, co wpisali do poszczególnych kolumn. Za wypełnienie kolumny, której nikt inny nie wypełnił, gracz przyznaje sobie 15 punktów. Jeśli każdy gracz miał w wybranej kolumnie inne słowo, każdy przyznaje sobie po 10 punktów. W przypadku powtórzenia wpisanych haseł, osoby, które wpisały to samo, otrzymują 5 punktów. Jeśli ktoś wpisał błędne hasło lub zostawił kolumnę pustą, otrzymuje 0 punktów. Jednocześnie pozostałym graczom liczba punktów zwiększa się o 5, z wyjątkiem gracza, który otrzymał za tę kolumnę 15 punktów. Sumę zdobytych punktów wpisuje się na końcu wiersza z wpisywanymi hasłami.

Czas trwania rozgrywki i ogłoszenie zwycięzcy: rozgrywka toczy się tak długo, dopóki gracze mają na nią ochotę. Można również wcześniej ustalić liczbę losowanych liter i przerwać grę po wylosowaniu ostatniej litery. Po zakończeniu gry sumuje się z wszystkie punkty zdobyte w grze. Wygrywa osoba, która zdobyła ich najwięcej.

Państwa miasta - wersja nowoczesna

  • https://panstwamiasta.net/ - państwa miasta w wersji online. Platforma umożliwia wybór dowolnej liczby kategorii. Aby zagrać wspólnie z wnukiem, wystarczy, że podzielisz się z nim wygenerowanym linkiem i zaprosisz go do gry. Komputer automatycznie sprawdza poprawność wpisanych słów, dlatego musicie zadbać o to, by w Waszych hasłach nie było błędów (np. literówek). Jeśli chcesz poćwiczyć przed rozgrywką z wnukami, możesz również skorzystać z trybu rozgrywki z robotem. Gra w tej wersji jest całkowicie darmowa.
  • Aplikacja na Androida Państwa Miasta - gry na 2 osoby - jeśli wolisz zagrać z wnukiem przez smartfona, powinniście zainstalować tę właśnie aplikację. Rozgrywkę dodatkowo urozmaici pomysłowa i wesoła oprawa graficzna i dźwiękowa. Aby połączyć się z wnukiem, konieczne będzie udostępnienie lokalizacji, ponieważ na tej podstawie gra dobierze Was w parę. Dużą zaletą aplikacji jest możliwość gry w trybie wieloosobowym. Jest to świetny pomysł na zabicie nudy na rodzinnych przyjęciach.
  • Aplikacja na iOS Państwa Miasta - analogiczna do powyższej, przeznaczona dla osób korzystających z telefonów z systemem iOS. Posiada te same funkcje i podobne możliwości gry.
  • Epee, Państwa Miasta - gra w wersji pudełkowej, która spodoba się tym z Was, którzy nie chcą, by dziecko spędzało zbyt wiele czasu przed ekranem komputera lub telefonu. Gra łączy ze sobą elementy interaktywne oraz integracyjne sprawiając, że rozgrywka jest świetną zabawą dla całej rodziny. Jednocześnie, w rozgrywce może brać udział 6 osób, a minimalna liczba graczy to 2 osoby. Wylosowaną kartę z kategorią umieszcza się na środku, a następnie urządzenie losuje literę. Po jej odczytaniu zadaniem uczestników jest szybkie wymyślenie hasła i wciśnięcie odpowiedniego przycisku na urządzeniu. Osoba, która jako pierwsza poprawnie wypowiedziała hasło, zabiera kartę do siebie. Na końcu gry, każdy podlicza swoje karty. Gracz, który zyskał ich najwięcej, wygrywa.

Gra w kulki - wersja tradycyjna

Celem uczestników gry jest rzucenie kulkami w taki sposób, aby znalazły się jak najbliżej położonego na środku przedmiotu (lub innej, większej kuli). Na początku gry na środku boiska umieszcza się największą kulę lub dowolny przedmiot o regularnych kształtach. Dla ułatwienia można wyznaczyć pole gry, które będzie kołem o średnicy 100 cm. Następnie wyznacza się miejsce rzutu oddalone o około 6 kroków od umieszczonego przedmiotu. W grze może brać udział dowolna liczba osób. Kolejno każdy z uczestników rzuca kulkami w kierunku przedmiotu, starając się, by kulka znalazła się jak najbliżej. Osoba, której uda się rzucić najbliżej, otrzymuje w danej rundzie punkt. Rundy kontynuuje się do czasu, aż jeden z uczestników zdobędzie 10 punktów.

Gra w kulki - wersja nowoczesna

Klasyczna gra w kulki nie występuje w formie online, ponieważ opiera się o celność i odpowiednie wyważenie rzutu. Zamiast tego, istnieje bardzo wiele gier z wykorzystaniem kulek, które również mogą spodobać się Tobie i Twojemu wnukowi.

  • Abalone Classic - gra taktyczna ucząca strategii i logicznego myślenia. Na sześciokątnej planszy umieszcza się po przeciwnych stronach po 14 kul białych oraz czarnych, które należą do przeciwników. Zadaniem graczy jest wypchnięcie poza planszę co najmniej 6 kul przeciwnika. Zasady towarzyszące rozgrywce są proste, dlatego zarówno Ty, jak i wnuk, szybko zrozumiecie o co chodzi i będziecie mogli cieszyć się wspólną grą.
  • Kolorowe kulki Masterkidz - gra logiczna dla najmłodszych dzieci. Jeśli Twoje wnuki są jeszcze za małe na wspólne gry, ta propozycja na pewno Ci się spodoba. Gra została opracowana, by rozwijać w najmłodszych dzieciach logiczne myślenie. Zestaw zawiera drewnianą planszę z otworami, 20 kolorowych kulek oraz karty do gry. Zadaniem malca jest ułożenie kolorowych kulek w taki sposób, jak zostały przedstawione na karcie do gry.
  • Gry w kulki online - bardzo dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, cieszą się gry w kulki oparte o tworzenie logicznych konstrukcji. Większość z nich rozgrywa się w trybie jednoosobowym, ale są tam również takie, w które możecie zagrać wspólnie z wnukiem. Ciekawe propozycje gier w kulki znajdziesz na stronie: http://www.kulkigry.com.pl/

Państwa miasta, statki oraz gry w kulki - pytania i wątpliwości

  1. Mój wnuk często nudzi się u nas a tradycyjne planszówki lub puzzle niezbyt go interesują. Obawiam się jednak, że granie wspólnie z nim na komputerze lub telefonie będzie naszym przyzwoleniem na swobodne spędzenia czasu wolnego w taki sposób. Nie chcę, by ekran komputera lub telefonu był dla niego ucieczką od nudy.

    Twoje obawy są oczywiście uzasadnione, jednak musisz mieć na uwadze fakt, że współcześnie od technologii nie da się uciec. Nawet najmłodsze dzieci korzystają regularnie z komputera lub telefonu i trzeba ten fakt wykorzystać na korzyść ich rozwoju. Gry w państwa miasta lub statki są wyjątkowo rozwijające - uczą logicznego myślenia i poszerzają wiedzę o świecie. W związku z tym możesz przymknąć oko na fakt, że rozgrywka odbywa się przez komputer lub smartfon. Możesz także ustalić z wnukiem, że w ramach kompromisu będziecie grać na zmianę: raz w formie tradycyjnej, raz w nowoczesnej.

  2. Bardzo spodobał mi się taki pomysł na spędzanie wolnego czasu z wnukami. Chciałbym zainstalować pokazane w artykule aplikacje, ale obawiam się o dodatkowe opłaty, jakie mogą się pojawić z powodu ich użytkowania. Nie mam jeszcze takiego rozeznania w smartfonach, by wiedzieć, które aplikacje są darmowe, a z których mogę korzystać bezpłatnie.

    Wszystkie przedstawione w artykule programy i aplikacje są darmowe do pobrania i nie ponosi się z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. Podstawowa, bezpłatna wersja aplikacji zawiera często reklamy, które rekompensują twórcom koszty tworzenia i rozwoju aplikacji. Dodatkowe opłaty możesz ponieść wtedy, kiedy będziesz chciał zrezygnować z wyświetlania reklam w aplikacji.

  3. Chciałabym zacząć z wnuczką grać w tego rodzaju rozwijające gry, ale obawiam się, że jest jeszcze na to zbyt mała. Ma dopiero 6 lat i raczej nie będzie potrafiła samodzielnie wypisać nazw państwa lub miasta. Czy są jakieś sposoby na to, by grać w te gry z młodszymi wnukami?

    Kiedy chcesz zagrać z młodszymi wnukami w państwa miasta, masz do wyboru kilka opcji. Pierwszą z nich jest zmiana kategorii gry. Jeśli nazwy państw lub miast są zbyt trudne, zmień je na łatwiejsze warianty: nazwa koloru, owocu lub warzywa, zwierzęcia itd. Kolejnym ułatwieniem może być rezygnacja z limitu czasowego na uzupełnienie wszystkich kolumn. Inna opcja gry z wnukami to gra grupowa. Dobierzcie najmłodszych w pary z dorosłymi. Łatwiejsze kategorie dzieci wypełnią same, w trudniejszych pomogą im starsi.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane