Jak pomóc dzieciom aby uczyły się z chęcią i z sukcesem?
Podpowiedzi, jak zachęcić dziecko do nauki?
- Ostatnia aktualizacja: 2019-10-28
- Szacowany czas czytania: 7 min.
Co mogą zrobić Dziadkowie, aby pomóc wnukom pokochać szkołę?
Wydaje się, jakby to było wczoraj - dowiedzieliście się, że zostaniecie Dziadkami. Tymczasem, te kilka lat upłynęło bardzo szybko i dziecko chodzi już do szkoły. Jest to niewątpliwie trudny czas nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych z ich najbliższego otoczenia. Szczególnie pierwsze lata spędzone w szkole mogą okazać się dla dziecka decydujące w procesie dalszej nauki.
Szkoła od pierwszego dnia przygotowuje dziecko do odnalezienia swojej roli w społeczeństwie. Już pierwszy rok spędzony w ławce jest dla dziecka bardzo istotny i musimy uświadomić zarówno sobie, jak i jemu, że czas ten ma ogromne znaczenie w dalszym życiu. Największym błędem, jaki można popełnić, jest zlekceważenie początkowego okresu spędzonego w szkole.
To właśnie wtedy dziecko jest stopniowo przygotowywane do przyswajania trudniejszego w późniejszych latach materiału i nauki nowych rzeczy. Jest uczone radzenia sobie w trudnych sytuacjach, panowania nad stresem oraz kontaktu z rówieśnikami.
Jako dorośli, musimy pamiętać, że szkoła to nie tylko nauka i zdobywanie wiedzy. Jest to także czas nawiązywania nowych znajomości, przyjaźni, pierwszych konfliktów z rówieśnikami oraz budowanie relacji z innymi dorosłymi - nauczycielami. Są to dla dziecka nowe sytuacje, w których uczy się życia w społeczeństwie. Być może będzie to dla niego pierwszy raz, kiedy polecenie wyda ktoś inny niż rodzic lub Dziadek. Na pewno dojdzie do sytuacji, kiedy ktoś je obrazi lub powie coś niemiłego. Dziecko może nie być na to gotowe i jako dorośli musimy odpowiednio je przez te pierwsze momenty przeprowadzić. Szkoła to miejsce intensywnego rozwoju i warto uważać na to, aby negatywne lub nowe, nieznane dotąd dla dziecka przeżycia nie sprawiły, że nie będzie chciał do niej chodzić.
Aby dziecko efektywnie wykorzystało chwile spędzone w szkole, musimy mu w tym pomóc. Często jest nieświadome, po co musi tam chodzić, dlaczego musi odrabiać zadania, zamiast bawić się tak jak wcześniej. My, jako dorośli, powinniśmy wytłumaczyć mu sens nauki i przedstawić korzyści z niej wynikające. Jak zatem zrobić to w sposób zrozumiały dla dziecka? Jak pomóc wnukom, aby nauka przychodziła mu chętnie i łatwo? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych wskazówek.
Wspominaj czas szkoły pozytywnie
Dziecko idąc do szkoły, nie wie do końca, czego może się spodziewać. Jest to na tyle nowe doświadczenie, że nie wie, czy ma je odbierać w sposób pozytywny, czy wręcz przeciwnie. W rozmowach z dzieckiem powspominaj swoje czasy szkolne, jednak miej na uwadze, by przekazać mu jedynie pozytywne wspomnienia.
Początek roku szkolnego to świetny czas na przytoczenie kilku zabawnych historii i podkreślenie, jak bardzo szkoła pomogła Ci w dalszym życiu i jak ważna była dla Ciebie. Dziecko widząc Twoją radość i słuchając pozytywnych wspomnień, będzie chciało chodzić do szkoły i zdobywać nowe doświadczenia.
Wspólnie rozwijajcie umiejętność czytania
Czytanie ze zrozumieniem to podstawa w kształceniu oraz rozwoju na każdym etapie życia. Jest to umiejętność, która szybciej opanowana pozwoli lepiej zrozumieć szkolny materiał i pogłębiać posiadaną już wiedzę. Dzięki czytaniu, dziecko nie tylko może szybciej przyswoić nowe wiadomości, ale także sprawniej rozwija swoją wyobraźnię. Będąc nieco starsze, dzięki czytaniu ze zrozumieniem będzie mogło samodzielnie zdobywać nowe informacje, co pomoże mu w szkole średniej oraz szczególnie w czasie studiów.
Po przeczytaniu wnuczkowi wybranej bajki zadaj mu kilka pytań odnoszących się do treści. Pytaj o szczegóły, o osoby, miejsca, o to co wydarzyło się wcześniej, a co później. Sprawdzaj, na ile wnuczek potrafi skupić się na tym, co czytasz. Na ile przyswaja nowe treści. Zadając mu takie pytania po każdej przeczytanej bajce, będzie czujny i nauczy się skupiania swojej uwagi na słowach Babci lub Dziadka, ponieważ za chwilę na pewno będzie musiał zdać Dziadkowy quiz bajkowej wiedzy.
Wykorzystujcie każdą chwilę na naukę liczenia oraz poznawanie świata
Jeśli czekacie w poczekalni na wizytę u lekarza nie traćcie czasu, tylko ćwiczcie liczenie. Zadawaj wnuczkowi pytania: ile to jest dwa dodać trzy i pomóż mu policzyć na paluszkach. Potem poproś, aby wnuczek zadał Tobie zadanie matematyczne. Dzięki temu nie poczuje się wyłącznie jako osoba pytana, ale również pytająca. Będzie miał poczucie kontroli.
Liczcie przelatujące ptaki, rowery do wynajęcia, czerwone samochody na parkingu. Dzięki codziennej styczności z matematyką, która będzie dla Was elementem zabawy, dziecko nie będzie miało problemów z nauką, ponieważ poznało już podstawy, których nauczyli go ich Babcia i Dziadzio.
Codzienne spacery mogą być również idealną okazją do nauki znaków drogowych oraz zasad bezpieczeństwa. Wracając ze szkoły możesz pokazać dziecku, jak nazywają się oraz czym różnią się od siebie różne gatunki drzew lub ptaków. Będzie to idealny wstęp do nauki biologii.
Nawet wspólne gotowanie może być świetną okazją do nauki - dziecko dowie się, co oznacza ½ lub ¾ szklanki, pozna miarę kilograma oraz litra.
Zaoferuj wnukowi pomoc w odrabianiu zadań domowych
Mimo upływu lat, na pewno pamiętasz podstawowe zagadnienia ze szkoły podstawowej i możesz pomóc wnukowi odrobić zadanie domowe. Z pewnością doceni Twoją pomoc i być może lepiej zrozumie zadany materiał. W późniejszych etapach szkoły, kiedy zadania są coraz trudniejsze, możesz zaproponować pomoc w projektach plastycznych lub technicznych. Na pewno dziecko ucieszy się, kiedy Babcia lub Dziadek pomogą wykonać makietę, lub wyhodować rzeżuchę. Będzie miało dodatkową satysfakcję z wykonanej pracy i na pewno pochwali się Twoją pomocą przed kolegami z klasy.
Pytaj wnuka o czas spędzony w szkole
Dziecko pragnie zainteresowania i jeśli chcesz, aby miało większą chęć nauki oraz chodzenia do szkoły, często poruszaj ten temat.
Pytaj wnuka o to:
- jak mu minął dzień w szkole,
- czego ciekawego nauczył się tego dnia,
- czy poznał nowe osoby,
- czy lubi swoich nauczycieli.
Dziecko powinno wiedzieć, że może dzielić się z Tobą swoimi szkolnymi przeżyciami i może liczyć na Twoje dobre słowo. Kiedy wspomina o otrzymaniu dobrej oceny, należy go pochwalić i pogratulować. Jeśli natomiast dziecko zwierza się z otrzymania złej oceny, spróbuj dowiedzieć się, co było tego przyczyną. Czy wnuk zbyt mało poświęcił czasu na naukę? Czy może temat jest dla niego zbyt niezrozumiały i należy mu w nim pomóc? Rozmowa z dzieckiem na tematy szkolne utwierdza go w przekonaniu, że jest to ważny etap w jego życiu i ma duży wpływ na jego dalsze życie.
Angażuj się w wydarzenia dla Dziadków
Dzień Babci i Dzień Dziadka to zawsze specjalny czas dla dzieci w wieku szkolnym. Wiąże się to często z przygotowaniami do występu przed Babcią i Dziadkiem. Dziecko na pewno nie może się doczekać, aż zaprezentuje swoje umiejętności tańca, śpiewu lub recytacji i będzie mogło pochwalić się pięknym wierszykiem, lub piosenką. Pamiętaj, żeby zawsze, w miarę możliwości brać udział w tego typu wydarzeniach. Wnuk dzięki temu poczuje, że również jesteś częścią jego szkolnego życia i doceniasz pracę, jaką wkłada w codzienną naukę nowych rzeczy.
Czasem na niektóre wydarzenia, rodzice dzieci proszeni są o pomoc w postaci przygotowania przekąsek, ciast lub sałatek. Zaproponuj pomoc i przygotuj coś od siebie. Dziecko na pewno będzie bardzo dumne, że mogło przynieść na imprezę klasową słynną szarlotkę Babci. Jednocześnie poczuje, że jego szkolne wydarzenia są ważne także dla Ciebie.
Rozmawiaj z wnukiem o szkolnych przyjaźniach
Dziecko w czasie szkoły nawiązuje wiele znajomości, które mogą przerodzić się w przyjaźnie na całe życie. Jest to dla niego ważny moment, którym na pewno chce się podzielić. Kiedy tylko masz ku temu okazję, pytaj o jego szkolne znajomości. Spróbuj dowiedzieć się, czy poznał nowe osoby w ostatnim czasie, czy z kimś się wyjątkowo przyjaźni. Zachęcaj do tego, aby rozwijał swoje znajomości i dbał o swoich kolegów. Uświadom dziecku, że kontakty z rówieśnikami są ważne i również są częścią jego szkolnego życia. Powspominaj swoich przyjaciół z okresu szkolnego i zaznacz, jak ważną rolę odegrali w Twoim życiu.
Grajcie w rozwijające gry
Aby dziecko nie miało trudności w nauce i zadania domowe były dla niego łatwiejsze, do ich rozwiązywania powinno być przygotowane jeszcze przed rozpoczęciem szkoły. Umysł dziecka powinien się rozwijać już od najmłodszych lat.
Bardzo ważne jest rozwijanie w dziecku umiejętności kojarzenia, zapamiętywania, koncentracji. Tego typu nauka nie musi być żmudna i nudna. Wiele gier i zabaw zostało stworzonych z myślą o rozwoju dziecka. Wystarczy tylko po nie sięgnąć. Korzystaj z okazji, kiedy bawicie się z wnukiem i bawcie się właśnie w tego rodzaju zabawy. Gra w memo, warcaby, lub nauka gry w szachy rozwiną w dziecku zdolności zapamiętywania oraz koncentracji.
Rozmawiajcie na tematy kariery i przyszłości
Dzieciom często brakuje określenia celu oraz powodu, dla którego muszą chodzić do szkoły. Nie zdają sobie sprawy, jak ważny jest ten etap i jak decydującą rolę może mieć w jego przyszłym życiu. Staraj się w rozmowach z dzieckiem przemycić tego typu informacje. Zapytaj go kim chce być w przyszłości, co chciałby kiedyś robić, czym się zajmować. Podkreśl, że jeśli chce to osiągnąć, szkoła jest bardzo ważna i musi zdobywać umiejętności, które pomogą w spełnieniu jego marzeń. W rozmowach z wnukiem opowiedz o tym, jak wiedza poznana w szkole przydała Ci się w dorosłym życiu.
Bądź dla wnuka wsparciem
Szkoła to dla wielu dorosłych wspomnienie beztroskich czasów, do których wraca się z przyjemnością. Po latach nie pamiętamy przykrych sytuacji, które na pewno niejednokrotnie miały miejsce. W naszych wspomnieniach utrwaliły się głównie przyjemne chwile. Pamiętajmy, że dziecko doświadcza w szkole zarówno szczęśliwych momentów, jak i tych stresujących i nieprzyjemnych.
To co, nam może wydawać się błahe, dla dziecka może być dużym problemem i powodem do rozmyślań. Kiedy dzieli się z nami swoimi troskami, okażmy mu wsparcie. Nie lekceważmy problemów, które z naszej perspektywy mogą być całkowicie nieistotne. Spróbuj wytłumaczyć dziecku sytuację ze swojego punktu widzenia, jednak bądź przy tym kochający i okaż zrozumienie. Nigdy nie wyśmiewaj żadnego problemu wnuka. Pamiętaj, że dzieci w inny sposób postrzegają otaczający nas świat i często potrzebują wsparcia i rozmowy, która pozwoli lepiej poradzić sobie z problemami, jakie mają.
Motywacja kluczem do osiągania sukcesów
Dziadkowie odgrywają w życiu dziecka ważną rolę i wspólnie z rodzicami powinni motywować dziecko do nauki i rozwoju. Należy pamiętać, że jest to ważne już od najmłodszych lat. Chwile, kiedy dziecko poznaje pierwsze słowa, liczby oraz litery mają bardzo istotny wpływ na dalszy jego rozwój. Jako Dziadkowie, szczególnie Ci często obecni w życiu dziecka, macie duże możliwości przekazywania mu wartości oraz motywacji do rozwoju i nauki.
Pamiętajmy, że szczególnie poprzez zabawę i codzienne rozmowy możemy uświadomić dziecko, jak ważna jest szkoła w życiu każdego człowieka. Zachęcajmy go do czytania, poznawania świata, przekazujmy ciekawostki i zachęcajmy do kontaktu z rówieśnikami. Dzięki temu na pewno łatwiej odnajdzie się w świecie szkolnym i jego zapał do nauki będzie większy. Dziecko ciekawe świata na pewno łatwiej poradzi sobie w szkolnej ławce, szybciej przyswoi materiał oraz będzie wykazywało chęci samodzielnego pogłębiania wiedzy.
Trudne pytania i problemy szkolne - jak na nie reagować?
-
Dziecko nie dogaduje się z kolegami z klasy. Obawiam się, że mogą zacząć mu dokuczać.
Spróbuj porozmawiać z wnukiem i zbadać przyczyny tego, dlaczego nie może złapać z rówieśnikami wspólnego kontaktu. Być może nie wie, jak ma zachować się w grupie i swoim zachowaniem odtrąca innych. Wytłumacz mu, jak ma nawiązywać kontakty z innymi, podkreśl, że nie wolno z nikogo się wyśmiewać, trzeba być miłym i uprzejmym. Koniecznie zgłoś ten problem rodzicom, jeśli sytuacja się nie poprawi, być może pomocna dla dziecka będzie rozmowa z psychologiem.
-
Wnuk zwierzył mi się, że nauczyciel krzyczy w trakcie lekcji i straszy dzieci. Co zrobić w takiej sytuacji?
Przede wszystkim poinformuj o tym rodziców, być może nie zdają sobie sprawy z zaistniałej sytuacji. Powinni porozmawiać z innymi rodzicami i zorientować się, czy inne dzieci zgłaszają podobny problem. Jeśli tak, rodzice powinni zgłosić sprawę władzom szkoły.
-
Dziecko nie chce odrabiać lekcji, jedyne co chce robić po szkole to grać w gry komputerowe. Jak zachęcić go do odrobienia zadania domowego?
Może to wynikać z szoku, jaki przechodzi dziecko w związku ze zmianą trybu życia. Jeśli do tej pory gra w gry komputerowe była jego jedynym zajęciem, trudno mu odnaleźć się w nowej, szkolnej rzeczywistości. Porozmawiaj z wnukiem, podkreśl, jak ważne są jego obowiązki szkolne. Wspólnie z rodzicami powinniście wprowadzić harmonogram, który jednoznacznie określi, kiedy dziecko może grać w gry, a kiedy swój czas poświęca odrobieniu zadań. Ponadto, aby rozwinąć w nim chęć do nauki, warto dopilnować, aby gry komputerowe, którym poświęca czas wnuk, były w pewien sposób rozwijające. Istnieje wiele gier logicznych, poprawiających umiejętności czytania, liczenia, a także uczących ortografii. Połączy w ten sposób przyjemne z pożytecznym.
-
Wnuk jest już w 3 klasie, a nadal ma problemy z czytaniem. Jak mogę mu pomóc?
Jedynym sposobem na rozwinięcie umiejętności czytania jest praktyka. W tym przypadku najważniejsze jest, aby nie zniechęcić dziecka do nauki i nie wzbudzić w nim negatywnych emocji związanych z czytaniem. Kup dziecku interesujące go czasopismo lub komiks i wspólnie czytajcie znajdujący się w środku tekst. Dzięki temu dziecko nie zniechęci się do nauki czytania, a po czasie na pewno jego umiejętności ulegną poprawie.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane