Stare bajki z okresu PRL, które nadal warto oglądać

Przykłady starych bajek dla dzieci, które pokochały pokolenia

Są takie bajki, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Ich tytuły od razu przywodzą na myśl uroki dzieciństwa. Przypomnij sobie najpopularniejsze bajki z dawnych lat i spróbuj zainteresować nimi również współczesne, najmłodsze pokolenie. Przedstawiamy bajki dla dzieci, które nadal warto oglądać.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-06-10
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Stare bajki z okresu PRL, które nadal warto oglądać / Przykłady starych bajek dla dzieci, które pokochały pokolenia

Bajki z dawnych lat

Mogłoby się wydawać, że w dobie Internetu, nowoczesnych animacji i interaktywnych programów dla dzieci, najmłodsi nie będą zainteresowani starszymi bajkami. Nic bardziej mylnego. Ponadczasowe bajki nadal cieszą się dużą popularnością i na pewno urozmaicą popołudnie także Twojemu wnukowi. Wiele z nich dostępnych jest w Internecie, dlatego możesz włączyć je wnukowi niemal w każdym momencie.

Bajki z dawnych lat były nacechowane pozytywnymi wartościami. Każda postać była wykreowana na przyjazną i uprzejmą. To właśnie z tego względu warto pokazać wnukowi niektóre tytuły i sprawdzić, czy będzie nimi zainteresowany. Bajki te są zdecydowanie spokojniejsze od współczesnych bajek, w których aż bije od mnogości kolorów, emocji, dźwięków i zmieniających się obrazów. Bajki z dawnych lat będą dobrą alternatywą współczesnych tytułów szczególnie przed spaniem, ponieważ działają kojąco i nie pobudzają do dodatkowej aktywności.

Jeśli zapomniałeś już, które tytuły cieszyły się największą popularnością lub nie wiesz, co będzie najlepsze dla Twojego wnuka, w wyborze bajki pomoże Ci poniższa lista.

Miś Colargol

Miś Colargol

Bajki zadebiutowały w Polsce w 1969 roku, więc być może pamiętasz tę serię z okresu swojego dzieciństwa. Przygody misia z grzywką oraz oczkami z koralików bardzo szybko zyskały popularność. Mało kto jednak wie, że pierwowzór Misia Colargola pochodzi z Francji. Bajka opowiada o misiu, który bardzo kocha śpiewać. Jedyne, co mu w tym przeszkadza, to brak umiejętności. Dopiero wizyta u króla ptaków i działanie zaczarowanego fletu odmienia jego głos i od tego momentu może już śpiewać czysto jak słowik. Przygody Misia Colargola i jego przyjaciół na pewno spodobają się także Twojemu wnukowi. W bajkach pojawia się dużo melodyjnych piosenek, które możecie później wspólnie śpiewać.

Bolek i Lolek

Bolek i Lolek

Nie ma chyba dziecka, które nie zna tych dwóch charakterystycznych postaci. Bolek i Lolek to jedna z najpopularniejszych animacji dla dzieci i jest to przykład bajki ponadczasowej. Nawet pomimo upływu lat, dzieci nadal ją uwielbiają. Przygody Bolka i Lolka są wyjątkowo zabawne, a same postaci barwne i ciekawe. Seria zadebiutowała na polskich ekranach w 1962 roku. Opowiada o dwóch braciach: starszym Lolku i młodszym Bolku, którzy w trakcie podwórkowych zabaw przeżywają wiele przygód. Bajka przybliża dzieciom w przyjazny sposób różne dyscypliny sportowe (odcinek o olimpiadzie) oraz kulturę innych krajów (podróże Bolka i Lolka). W bajce pojawiają się również bardzo popularne wśród dzieci motywy, m.in.: kowboje, postacie Indian oraz rycerze. Nawet dla dziewczynek będzie to bardzo ciekawa seria, ponieważ w późniejszych latach do bohaterów dołączyła również koleżanka Tola.

Reksio

Reksio

Wszystkie dzieci uwielbiają zwierzęta, a w szczególności małe pieski. Tytułowy bohater - Reksio - to niewielki, sympatyczny kundelek. Na co dzień mieszka w małej budzie, ale ponieważ jest żądny przygód, często opuszcza ją w ich poszukiwaniu. Szybko zaprzyjaźnia się z otoczeniem i wszyscy mogą na niego liczyć. Jest lubianym i towarzyskim pieskiem, dlatego nie może narzekać na nudę. Reksio to bardzo charakterystyczna postać, a jego perypetie cieszą najmłodszych do dziś. Oprócz tego bajka jest również pouczająca, ponieważ na przykładzie Reksia dzieci mogą dowiedzieć się, czym skutkuje niedbałość w higienie.

Bajki z mchu i paproci (Żwirek i Muchomorek)

Żwirek i Muchomorek

Bajka produkcji czechosłowackiej, która w Polsce pojawiła się w roku 1970. Głównymi bohaterami są chudy Żwirek oraz nieco bardziej okrągły Muchomorek. Spokojne życie dwóch leśnych skrzatów skupia się na długich drzemkach i obfitych obiadach. Mieszkają w starym pniu drzewa, a ich codzienność urozmaicają nieprzewidziane zdarzenia oraz niespodziewani goście. Często przynoszą ze sobą ciekawe opowieści oraz przygody, którymi chętnie dzielą się z bohaterami. Bywa i tak, że wpadają oni w kłopoty, ale zawsze, z pomocą Żwirka i Muchomorka, wychodzą z nich obronną ręką. Leśne stworzenia, które przychodzą do głównych bohaterów, mogą być dla niektórych malców nieco straszne, dlatego lepiej włącz tę bajkę wnukom, których niełatwo przestraszyć.

Miś Uszatek

Miś Uszatek

Jedna z najbardziej popularnych bajek dla dzieci pojawiła się w telewizji w 1975 roku. Jego przygody wyjątkowo cieszyły dzieci w wieku przedszkolnym. Bardzo przypominał popularną wówczas zabawkę, ale z drugiej strony, był bardzo realistyczny dzięki współczesnemu zachowaniu i ubraniom. Serial o Misiu Uszatku cieszył się tak dużą popularnością, że na bieżąco powstawały odcinki dopasowane do sezonów oraz pór roku. Dzięki temu seria nie traciła na aktualności, co dodatkowo cieszyło dzieci i jeszcze bardziej wzmagało popularność bajki. W ten sposób Miś Uszatek stał się postacią kultową i ponadczasową. W czasach swojej świetności pojawiał się na kartkach okolicznościowych i sezonowych pocztówkach, a dziś wiele szkól i przedszkoli nosi jego imię.

Wilk i Zając

Wilk i Zając

Bardzo popularna w Polsce radziecka bajka, która cieszyła najmłodszych przez wiele pokoleń. Jej bohaterami są osiłkowaty wilk oraz niepozorny i sprytny zając. Fabuła opiera się o schemat znany z amerykańskich odpowiedników - bajek: „Tom i Jerry” oraz „Struś Pędziwiatr”. Wilk próbuje w bajce złapać zająca, aczkolwiek napotyka wiele trudności, które wywołują na twarzach dzieci szeroki uśmiech. Właśnie ze względu na humor i ciekawe przygody, seria szybko zyskała na popularności i na stałe zapisała się w ówczesnej kulturze dziecięcej.

Zaczarowany ołówek

Zaczarowany ołówek

Fabuła serialu dla dzieci jest bardzo prosta i jednocześnie ciekawa. Bajka pokazuje przygody chłopca - Piotrka i jego pupila Pimpka. Zawsze, kiedy wpadną w tarapaty i znajdą się w sytuacji bez wyjścia, pojawia się krasnoludek z zaczarowanym ołówkiem. Jego moc to materializacja rzeczy, które zostaną nim narysowane. Dzięki temu Piotrek i Pimpek zawsze wychodzą z opresji. Bajka zadebiutowała w Polsce w 1964 r. i od razu zdobyła dużą popularność pomimo tego, że nie pojawiają się w niej dialogi.

Przygody kota Filemona

Przygody kota Filemona

Bajka pokazuje przygody dwóch kotów. Jeden z nich - starszy, doświadczony kot Bonifacy uwielbia wygrzewać się przy kominku. Drugi - młody, biały kotek Filemon - stara się jak najwięcej dowiedzieć o otaczającym go świecie. Oczywiście często przez to wpada w tarapaty, ale wtedy z pomocą przychodzi mu starszy kot Bonifacy. Bajka poprzez przygody, jakie spotykają małego Filemona, uczy dzieci zwyczajów wiejskich, które mają miejsce w trakcie przemijających pór roku. Filemon jest świadkiem wiosennego sprzątania, malowania pisanek, przygotowywania mąki z zebranej pszenicy oraz przygotowań do Wigilii.

Pomysłowy Dobromir

Pomysłowy Dobromir

Bajka opowiada o uzdolnionym chłopcu, który mieszka w małym domku wraz ze swoim dziadkiem. Dobromir jest bardzo pomysłowy i błyskotliwy, dlatego pomaga dziadkowi w pracach związanych z naprawami w domu oraz prowadzeniem ogrodu. Wykorzystując swoją pomysłowość, wymyśla nowe rozwiązania i urządzenia, które mogłyby przyspieszyć i usprawnić prace. Przy ich budowie pomaga mu wszędobylski ptaszek. Bajka zadebiutowała na polskich ekranach w 1974 roku.

Krecik

Krecik

Sympatyczny, czeski Krecik do dziś dla wielu jest symbolem dzieciństwa. Wraz ze swoimi leśnymi przyjaciółmi ma niezliczone przygody i poznaje otaczający go świat. Bajka nie posiada dialogów, dlatego bardzo szybko przyjęła się w wielu krajach, w tym również w Polsce. Główny bohater rozpoznawalny jest na całym świecie i do dziś bajka cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Na pewno Twoim wnukom przygody Krecika także się spodobają.

Dziwne przygody Koziołka Matołka

Dziwne przygody Koziołka Matołka

Postać Koziołka Matołka była najpierw znana z pierwszych dziecięcych komiksów, których autorem był Kornel Makuszyński. Serial, który zadebiutował w 1969 r., opowiada o przygodach koziołka, który nieustannie poszukuje Pacanowa. Każdy odcinek rozpoczyna i kończy wierszyk. Przygody Koziołka Matołka cieszą dzieci interesującą, wartką akcją, w której wiele się dzieje. Mimo tego, że postacie są nieme, wszystkie odcinki wyjątkowo zaciekawiają dzieci w każdym wieku. Kiedy już zapoznasz wnuka z postacią Koziołka Matołka, warto sięgnąć również po komiks, w którym opisywane przygody nieco różnią się od tych prezentowanych w serialu.

Bajki dla dzieci, które nadal warto oglądać - najczęściej zadawane pytania

  1. Wiele bajek z dawnych lat nie posiada dialogów. Czy na pewno są one dobre dla małych dzieci? W końcu to właśnie z bajek dzieci najwięcej uczą się nowych słów i dźwięku mowy. Czy oglądanie bajek bez dialogów nie wpłynie negatywnie na ich rozwój w tym zakresie?

    Bajki bez dialogów bardzo dobrze sprawdzają się jako dobranocki. Dziecko wówczas się wycisza i nie jest „atakowane” zbyt wieloma bodźcami. Bajka bez dialogów obejrzana raz na jakiś czas z pewnością nie wpłynie negatywnie na rozwój mowy u dziecka. Wręcz przeciwnie - odmiana w odbiorze pozwoli rozwinąć wyobraźnię.

  2. Jak często mogę włączać dziecku bajki? Zajmuję się wnukiem od około tygodnia, dziecko ma 5 lat i cały czas chce coś oglądać, najczęściej w smartfonie. Nie wydaje mi się, żeby tak częste i długie oglądanie bajek było dla niego dobre.

    Czas, jaki dziecko powinno spędzać przed telewizorem, uzależniony jest od wieku malca. Dzieci do dwóch lat powinny mieć całkowicie ograniczony dostęp do bajek, ponieważ jest to czas intensywnego rozwoju podstawowych zmysłów komunikacyjnych. Dziecko w tym okresie powinno poznawać świat poprzez realne doświadczenia, a nie z ekranu telewizora. Zalecenia WHO jednoznacznie wskazują, że dziecko od 2 do 5 roku życia powinno spędzać przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie.

  3. Mój wnuczek bardzo lubi oglądać bajki, jednak spędza przed telewizorem zdecydowanie za dużo czasu. Pomyślałam, że alternatywnie mógłby bajek słuchać. Czy jest to dobry pomysł? Czy wówczas bajka będzie dla dziecka tak samo ciekawa?

    Słuchanie bajek jest bardzo dobrą alternatywą dla ich oglądania. Wówczas w dziecku bardzo rozwija się wyobraźnia i umiejętność skupienia. Słuchanie bajek będzie jednak odpowiednie dla dzieci nieco starszych, które potrafią już utrzymać uwagę na słuchanych słowach. Klasycznymi słuchowiskami dla dzieci, które są ponadczasowe i nadal popularne są m.in.: „120 przygód Koziołka Matołka”, „Wiersze Pana Kleksa”.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane