Prezenty na Dzień Mamy wykonane z pomocą dziadków

Prezenty na Dzień Mamy - DIY

Dzień Mamy zbliża się wielkimi krokami, więc jest to ostatni moment na to, aby przygotować wspólnie z wnukami wyjątkowy prezent. Zobacz nasze pomysły na podarunki, które mogą wykonać dzieci w każdym wieku.
  • Ostatnia aktualizacja: 2021-05-18
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Prezenty na Dzień Mamy wykonane z pomocą dziadków / Prezenty na Dzień Mamy - DIY

Prezenty na Dzień Mamy - DIY

Dzień Mamy to szczególne święto, na które warto przygotować odpowiedni prezent. Ty również możesz się włączyć w świętowanie i zachęcić wnuki do tego, by prezent zrobiły samodzielnie. Jak wiadomo, podarunki wykonane własnoręcznie cieszą jeszcze bardziej, niż te kupione w sklepie. Jeśli Twoje wnuki są jeszcze małe, na pewno Twoja pomoc będzie niezbędna. Aby ułatwić Wam wybór odpowiedniego prezentu, przygotowaliśmy dużo propozycji, spośród których na pewno wybierzesz coś, z czym poradzą sobie Twoje wnuki.

Spersonalizowana koszulka

Jeśli do Dnia Mamy nie zostało już zbyt wiele czasu, ten pomysł na prezent sprawdzi się  idealnie. Wybierz z szafy mamy gładki, jednokolorowy podkoszulek. Upewnij się, że nie jest to ubranie, na którym bardzo jej zależy. Najlepiej, jeśli będzie to koszulka, którą zakłada do prac domowych. Kup mulinę w kontrastującym kolorze. Następnie wspólnie z wnukiem zaznaczcie kredą wzór napisu, który znajdzie się na koszulce. Mogą to być inicjały mamy lub napisy: „Dla kochanej Mamy”, „Dla Mamy”, „Kocham Cię Mamo”. Długość napisu dostosuj do umiejętności dziecka. Pokaż wnukowi jak haftować, a kolejne kroki niech wykonuje już samodzielnie. Do stworzenia napisu lub inicjałów najlepszy będzie haft krzyżykowy.

Poduszka dla Mamy

Personalizowana poduszka to prezent, który jest nie tylko ładny, ale również praktyczny.

Do jej wykonania będziecie potrzebować:

  • poduszki,
  • farbek do tkanin
  • kawałka jasnego (najlepiej białego) materiału.

Przygotowanie prezentu zacznijcie od docięcia materiału na poszewkę. Dopasujcie wymiar do posiadanej poduszki i pamiętajcie o tym, by zostawić zapas na szwy. Najlepiej, gdy będzie to około 1,5 cm na stronę. Kiedy kształt macie już docięty, czas wykazać się zdolnościami artystycznymi. Specjalnymi farbkami do tkanin namalujcie na poszewce dowolny wzór. Kiedy farba wyschnie, możecie przystąpić do zszywania poszewki. W tym zadaniu na pewno będzie potrzebna Twoja pomoc. Najszybciej zrobisz to na maszynie do szycia. Jeśli jednak jej nie masz, nie zrażaj się! Obszywanie poszewki to świetna lekcja szycia dla wnuka.

Ocieplacz na kubek

Sweterkowy ocieplacz na kubek to uroczy prezent, który ucieszy każdą miłośniczkę kawy lub herbaty. Do jego wykonania będziecie potrzebować:

  • Ulubionego kubka mamy
  • Kolorowej włóczki
  • Nożyczek
  • Szydełka
  • Niewielkiego guzika
  • Igły i nici

Szczegółową instrukcję jak wykonać swetrowy ocieplacz na kubek znajdziesz tutaj:

Domowy zielnik

Maj to idealny czas na to, by założyć domowy zielnik. To prezent, który przyda się każdej mamie lubiącej gotować. Świeże zioła urozmaicają codzienne posiłki i wprowadzają je na nowy, znacznie lepszy poziom. Przygotowywanie z wnukiem domowego zielnika to również świetna lekcja przyrody. Oswojenie dziecka z ziołami sprawi, że będzie chętniej próbować nowych smaków oraz będzie bardziej pozytywnie nastawione do zielonych składników w posiłkach.

Do przygotowania domowego zielnika będziecie potrzebować:

  • ziemi,
  • drewnianej skrzynki
  • sadzonek ziół.

Kupując sadzonki, wybierz się z wnukiem do dobrego sklepu ogrodniczego. Przesadzając zioła, zaangażuj wnuka we wszystkie prace. Niech bierze czynny udział w wybieraniu i sadzeniu roślin. To sprawi dziecku satysfakcję z wykonanego prezentu i zachęci do późniejszej pielęgnacji domowego ogródka.

Ramka na zdjęcia

Własnoręcznie wykonana ramka na zdjęcia to doskonały pomysł na to, by sprawić mamie radość z okazji jej święta. Jest bardzo łatwa w wykonaniu, więc z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsze dzieci.

Zadanie dla Ciebie: przygotuj tekturowy arkusz papieru. Najlepiej sprawdzi się tylna okładka bloku technicznego. Złóż arkusz na pół. Na jednej połowie narysuj ramkę o szerokości 2 cm. Wytnij środek. Druga połowa będzie trwałą podstawą i tłem dla zdjęcia. Po udekorowaniu ramki przez wnuka, do środka włóż rodzinne zdjęcie i sklej arkusze.

Zadanie dla wnuka: ramkę oczywiście trzeba udekorować. Do tego celu wykorzystajcie dowolne techniki: może to być mulina, bibuła, farbki, kolorowe koraliki przyklejane klejem. Ogranicza Was tylko wyobraźnia. Pamiętajcie, by udekorować nie tylko przód ramki, ale również tył.

Słoik szczęścia

Uwaga! Przygotujcie chusteczki, ponieważ po otwarciu tego prezentu każdej mamie zakręci się łza w oku!

Do ozdobnego słoiczka wrzućcie karteczki, na których dziecko napisze, za co kocha swoją mamę. Słoik możecie wspólnie udekorować farbkami do szkła oraz wstążeczkami. Karteczki powinny być w różnych kolorach. Kolejnym etapem jest wypisanie powodów, za które dziecko kocha swoją mamę. Starannie zapisuj to, co dyktuje wnuczek, a złożone karteczki wrzućcie do słoika. Radość mamy w trakcie ich czytania będzie nieopisana.

Personalizowany kubek

Praktyczny i sprawdzony prezent, który ucieszy każdą mamę. Do wykonania spersonalizowanego kubka będziecie potrzebować jedynie białego, ceramicznego kubka oraz farbek do ceramiki. Bardzo ważne jest użycie specjalnych farbek, ponieważ wtedy kubek będzie w pełni funkcjonalny. Zwykłe farbki nie mogą mieć kontaktu z żywnością oraz ścierają się przy kontakcie z wodą.

Do pomalowania kubka wystarczy podstawowy zestaw farbek składający się z kilku kolorów, który kupisz w sklepach z zabawkami, większych hipermarketach oraz oczywiście w Internecie.

Pudełko na biżuterię

Pudełko na biżuterię to kolejny prezent, który jest nie tylko ozdobą, ale również praktycznym dodatkiem. Jego przygotowanie dostarcza sporo frajdy, szczególnie dziewczynkom. Możesz wykonać je z dowolnego pudełka, a tylko od Waszej inwencji twórczej zależy jak będzie wyglądało.

Najlepszą bazą pudełka na biżuterię będzie metalowa puszka po czekoladkach. Do dekoracji pudełka możecie użyć: kolorowych taśm pasmanteryjnych, muliny, koralików, guzików, brokatu, cekinów, suszonych kwiatów i innych akcesoriów plastycznych. Najlepiej przyklejać elementy przy pomocy kleju na gorąco, dlatego musisz mieć pełną kontrolę nad procesem tworzenia pudełka, by dziecko się nie poparzyło.

Przykładowe pomysły na dekoracje pudełka na biżuterię:

  • Kilka wstążek spleć ze sobą w kształt warkocza. Następnie zwiń je w kształt ślimaka i przyklej na wierzch pudełka.
  • Na nitkę nawlecz koraliki dowolnych kolorów. Przy użyciu niewielkiej ilości kleju na gorąco układaj z nich dowolne kształty na pudełku.
  • Wybierzcie największy koralik, jaki macie w swojej kolekcji. Przyklejcie go na środku wieczka. Koralik będzie służył jako uchwyt do otwierania pudełka. Mniejsze, pasujące kolorem korale możecie przykleić pod spodem i zrobić z nich nóżki.

Świeczki zapachowe

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby pięknego zapachu unoszącego się w całym domu. Świece zapachowe można zrobić własnoręcznie i wbrew pozorom jest to zajęcie, z którym poradzi sobie nawet dziecko.

Do wykonania świec zapachowych będziecie potrzebować:

  • Starych resztek świec
  • Olejku eterycznego o dowolnym, intensywnym zapachu
  • Barwnika
  • Bawełnianego sznurka
  • Dowolnego naczynia (im mniejsze wybierzecie, tym mniej wosku będziecie potrzebować do zrobienia świeczki)

Na początku musicie przetopić stare świeczki. Najbezpieczniej zrobić to w kąpieli wodnej. Gdy wszystkie świeczki już się stopią, dodajcie do nich aromat oraz barwnik. Ilość aromatu dostosujcie do intensywności zapachu, jaką chcecie uzyskać. Kiedy wosk jest już gotowy, ostrożnie przelejcie go do naczynia, trzymając w nim pionowo bawełniany sznurek. Delikatnie odłóżcie sznurek na bok lub przywiążcie w taki sposób, by pozostał w pozycji pionowej. Teraz musicie poczekać, aż wosk całkowicie zastygnie. Kiedy to się stanie, odetnijcie nadmiar sznurka w taki sposób, by pozostał tylko krótki kawałek pełniący funkcję knota.

Miskę, w której rozpuszczał się wosk, możecie umyć z użyciem gorącej wody. Pamiętaj, by dobrze osłonić miejsce, gdzie będziecie przelewać wosk. Dokładnie zakryj blat, ponieważ w przypadku rozlania wosku, szkody mogą być trudne do usunięcia.

Mniej inwazyjną metodą wykonywania domowych świec jest technika bez topienia wosku. Wystarczy, że różnokolorowe stare świeczki zetrzecie na tarce i warstwami ułożycie wiórki z wosku w dowolnym naczyniu. Pamiętajcie, by po środku znalazł się również knot. Każdą warstwę skropcie dowolnym olejkiem zapachowym. Tak przygotowana świeczka od razu nadaje się do palenia. Płomień będzie stopniowo stapiał wosk, co da niema identyczny efekt jak w przypadku tradycyjnych świeczek.

Różany peeling cukrowy

Idealny prezent dla wielbicielek domowego SPA. Jest bardzo łatwy w przygotowaniu, a prawie wszystkie składniki znajdziecie w kuchni.

Do wykonania peelingu cukrowego będą Wam potrzebne:

  • 1,5 szklanki cukru
  • ¼ szklanki oliwki dla dzieci
  • Płatki róż
  • Blender
  • Dekoracyjne naczynie

Wszystkie składniki wystarczy zblendować na gładką masę, a następnie przełożyć do specjalnego naczynia z nakrętką. Możecie wybrać gotowy, dekoracyjny słoiczek, ale znacznie lepszym pomysłem będzie wykonanie go samodzielnie. Do tego celu wystarczą Wam jedynie wstążki i farbki do szkła. Mama na pewno ucieszy się z takiego praktycznego i pachnącego prezentu. Różany peeling cukrowy jest upominkiem, który doskonale współgra z pasującym do niego bukietem kwiatów.

Peeling cukrowy można wykonać również w innych wersjach. Jeśli mama preferuje zapachy świeże, cytrusowe, płatki róż z powodzeniem można zastąpić skórką z cytryn i z pomarańczy.

Jako zamienniki płatków róż bardzo dobrze sprawdzą się również:

  • mięta,
  • ziarna kawy,
  • dowolny aromat spożywczy.

Własnoręczne prezenty na Dzień Mamy - najczęściej zadawane pytania

  1. Wielokrotnie próbowałam namówić wnuka do własnoręcznego wykonania prezentu, ale takie zajęcia go nie interesują. Czy mogę w jakiś sposób zmienić jego nastawienie?

    Jeśli chcesz, by dziecko chętnie wykonało prezent, musisz znaleźć taki rodzaj pracy, która go zainteresuje. Jeśli wnuk nie przepada za rysowaniem, nie będzie zainteresowany malowaniem kubka. Być może w tym przypadku lepiej sprawdzą się prezenty, związane z konstruowaniem i majsterkowaniem. Niestety nie ma jednej recepty na to, co spodoba się Twojemu wnukowi. Musisz samodzielnie to odkryć i znaleźć coś, co szczególnie go zainteresuje.

  2. Moja wnuczka bardzo lubi takie zajęcia i chętnie przygotowuje swojej mamie prezenty regularnie, nawet bez okazji. Mama ma już tego tak dużo, że wiem, że nie ma gdzie tego przechowywać. Mimo to, dziecko nie może doczekać się wspólnego przygotowywania prezentu. Czy jest coś, co mogę z nią wspólnie zrobić?

    Jeśli mama ma już większość prezentów z tej listy, a wnuczce nie brakuje chęci do wykonywania coraz większej ilości podarunków, dobrym pomysłem będzie przygotowanie dużej skrzyni na prezenty od dziecka. Najlepiej sprawdzi się wiklinowa, zamykana skrzynia, którą możecie udekorować kwiatami oraz skrawkami tkanin. Taki prezent na pewno szczególnie ucieszy mamę, która zaczyna mieć problem z przechowywaniem wszystkich podarunków od swojej córki.

  3. Kupiłam farbki do ceramiki i zauważyłam, że w instrukcji zalecają wypiekanie pomalowanego przedmiotu w piecu. Czy jest to konieczne? Czy na pewno jest to bezpieczne?

    Aby malunek był trwały i nie ścierał się na skutek kontaktu z wodą, należy przestrzegać zaleceń producenta. Niektóre farbki do ceramiki rzeczywiście potrzebują krótkiego wypiekania w piecu. Ceramika jest odporna na wysokie temperatury, dlatego jest to zabieg w pełni bezpieczny.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane