Co zrobić, aby mieć jak najlepsze relacje z rodzicami wnuka?

5 zasad budowanie dobrych relacji

Jako babcia lub dziadek chcesz, aby Wasza rodzina była szczęśliwa i żyła w zgodzie oraz dobrych i serdecznych relacjach. To, czy tak będzie, zależy od obu stron. Zarówno rodzice, jak i dziadkowie powinni dokładać wszelkich starań, aby dzieci dorastały w szczęśliwym domu, w którym wszyscy jego członkowie wspierają się i otaczają wzajemnym szacunkiem. O tym, czy istnieją podstawowe zasady, dzięki którym dziadkowie mogą mieć, jak najlepsze relacje z rodzicami wnuka, przeczytasz w poniższym artykule.
  • Ostatnia aktualizacja: 2024-06-14
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Co zrobić, aby mieć jak najlepsze relacje z rodzicami wnuka? / 5 zasad budowanie dobrych relacji

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co jest przyczyną problemów w relacji dziadków z rodzicami?
  • Jakie zasady warto wziąć pod uwagę, aby zbudować silne i trwałe relacji na linii dziadkowie-rodzice
  • W jaki sposób serwis eDziadkowie wspiera relacje rodzinne i międzypokoleniowe

Z czego wynikają problemy na linii dziadkowie-rodzice?

Jako babcia lub dziadek wkładasz całe swoje serce, miłość i zaangażowanie w opiekę nad wnukami. Z radością poświęcasz swój czas na zabawę, przygotowujesz pyszne i zdrowe posiłki oraz uczysz wnuki właściwego postępowania i przekazujesz im wiedzę o świecie. Pragniesz, aby Wasze relacje były jak najlepsze, abyś mógł widywać dzieci jak najczęściej w miłej i spokojnej atmosferze.

Często wymaga to dużego zaangażowania nie tylko na linii dziadkowie-wnuki, ale również na linii dziadkowie-rodzice, co czasem bywa o wiele trudniejsze i bardziej wymagające.

Wychowywanie dzieci jest trudne, wymagające i angażujące. Rodzice są często zmęczeni natłokiem obowiązków, starają się pogodzić pracę z życiem rodzinnym, a do tego spełnić wymagania współczesnego społeczeństwa. Obecne trendy i poradniki wymuszają na nich wejście w rolę „idealnych rodziców”, co bywa przytłaczające i frustrujące. Dlatego tak ważne jest, abyś nie stawiał przed nimi kolejnych wymagań, nie osądzał, ale był osobą wspierającą i rozumiejącą, z czym młodzi ludzie muszą się mierzyć we współczesnym świecie.

Inne przyczyny problemów, które pojawiają się na linii dziadkowie-rodzice to również:

  • Różnice w podejściu do wychowania dzieci
  • Granice i autonomia
  • Różnice pokoleniowe
  • Oczekiwania i role
  • Finanse i zasoby
  • Komunikacja
  • Zazdrość i rywalizacja
  • Zmiana ról rodzinnych

Co zatem możesz zrobić, aby jako babcia lub dziadek mieć jak najlepsze relacje z rodzicami wnuka?

Zasada numer 1: Zrozumienie to nie porównywanie współczesnego rodzicielstwa z rodzicielstwem sprzed kilkudziesięciu lat

Jako babcia lub dziadek masz ogromne doświadczenie rodzicielskie, wiele sam już przeszedłeś, popełniłeś wiele błędów, ale również odniosłeś wiele wychowawczych sukcesów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że warunki życia uległy znacznej zmianie od kiedy byłeś młodym rodzicem, a czasami współczesnymi, kiedy to Twoje dzieci wchodzą w tę wyjątkową rolę.

Współcześni rodzice żyją pod dużą presją czasu, społeczeństwa i opinii publicznej. W świecie, w którym każdy może być ekspertem w kwestii wychowywania dzieci trudno jest być spokojnym i zrównoważonym rodzicem. Stąd pojawia się frustracja i zdenerwowanie. Dodatkowo rodzice często muszą sami zmagać się z trudami rodzicielstwa, ze względu na dużą odległość, jaka dzieli rodziny.

W czasach Twojej młodości, rodziny żyły bliżej siebie, często były to rodziny wielopokoleniowe, w których dziećmi zajmowali się nie tylko rodzice, ale również babcie, prababcie, ciocie, wujkowie i najbliżsi sąsiedzi. Problemy były także zgoła inne, dlatego nie powinieneś przekładać swoich doświadczeń na życie współczesnych, młodych ludzi.

Podstawą zbudowania dobrych relacji z rodzicami wnuka jest zrozumienie młodych ludzi i zaakceptowanie tego, że oni mają zupełnie inne warunki życia, inne wyobrażenie swojego rodzicielstwa i relacji w rodzinie, niż ta, którą mają dziadkowie.

Jeśli jest Ci trudno zrozumieć i zaakceptować sposób postępowania młodych rodziców, kluczem do poprawy relacji jest szczera rozmowa i zapytanie rodziców: jak wygląda ich dzień, z czym się zmagają i jakie mają oczekiwania względem Twojej pomocy w opiece nad dziećmi?

Warto otworzyć się na inną perspektywę i podejść do zachowania rodziców z pełnym zrozumieniem i szacunkiem, że oni mają inaczej niż rodzice sprzed kilkudziesięciu lat. Bez osądów, narzucania swoich poglądów i pomysłów na zmianę sytuacji.

Pamiętaj! Czasem samo wysłuchanie, pozwolenie rodzicom na wyrzucenie z siebie tego, co w sobie dusili od dawna jest pierwszym krokiem do poprawy relacji.

Zasada numer 2: Rodzice wnuka nie są już dziećmi, a dorosłymi, odpowiedzialnymi ludźmi

Dziadkowie często patrzą na rodziców swoich wnucząt, jak na małe dzieci, które kiedyś wychowywali i za które są nadal odpowiedzialni. Nadal chcą je chronić, otaczać opieką i za wszelką ceną ustrzec przed błędami, które mogliby popełnić.

Nie możesz zapominać o tym, że nie wychowujesz swoich dzieci dla siebie. Twoje dzieci są niezależnymi istotami, które same muszą wejść w dorosłość, doświadczyć tego, czego Ty już doświadczyłeś, zrobić to lepiej lub gorzej, ale na pewno po swojemu.

Ty jako babcia lub dziadek jesteś drogowskazem, wsparciem i filarem bezpieczeństwa, do których młodzi ludzie mogą się zwrócić, jeśli tylko tego chcą.

Pokazując rodzicom, że są traktowani poważnie, z szacunkiem, jak dorośli ludzie, którzy wiedzą co robią i z pewnością poradzą sobie z wszelkimi przeciwnościami losu, budujesz wartościowe relacje, które przetrwają całe życie.

Zasada numer 3: Rodzice wnuka są dla dziecka najważniejsi, dlatego zasługują na szacunek i stosowanie się do ich zasad

Jedną z najważniejszych zasad budowania dobrych relacji z rodzicami wnuka jest przestrzeganie postawionych przez nich granic oraz ustalonych zasad. Jeśli dziecko je tylko liofilizowane słodycze, to Ty jako babcia lub dziadek powinieneś tylko takie mu podawać. Jeśli dziecko może oglądać bajkę tylko przez godzinę dziennie, to jest to zasada, której również nie możesz złamać.

Bez względu na to, jak bardzo chciałbyś zrobić coś po swojemu, bo to przecież „dziecku nie zaszkodzi” lub „nikt się nie dowie”, musisz przede wszystkim szanować rodziców wnuka i zrozumieć, że to on decyduje o swoim dziecku i chce dla niego jak najlepiej.

Jeśli chciałbyś nieco odejść od tych zasad lub wprowadzić coś nowego powinieneś bezwzględnie omówić to z rodzicami i zapytać, czy nie będą mieli nic przeciwko temu. Dzięki takiej postawie rodzice obdarzą Cię pełnym zaufaniem, relacje rodzinne będą coraz lepsze, a Ty będziesz mógł spędzać jak najwięcej czasu ze swoimi ukochanymi wnukami.

Zasada numer 4: Najważniejszym autorytetem dla dzieci są ich rodzice

Jesteś wsparciem nie tylko dla rodziców, ale również dla swoich wnuków. Chcąc stworzyć dla nich, jak najlepsze warunki do szczęśliwego życia, powinieneś budować silną więź pomiędzy dziećmi, a ich rodzicami.

Aby tego dokonać nie trzeba żadnych zaawansowanych technik, ani metod. Wystarczą proste komunikaty podczas codziennych sytuacji, które mogą wiele zmienić.

Przykład:

Kiedy przechodzisz z wnukiem przez ulicę, ale dziecko nie chce wziąć Cię za rękę, powinieneś powiedzieć: „Twój tata chce, abyś przechodząc ze mną przez ulice zawsze trzymał mnie za rękę, ponieważ chce, abyś był bezpieczny. Ja słucham Twojego taty i zależy mi na tym, abyś Ty również go słuchał.”

W ten sposób nie tylko zadbasz o bezpieczeństwo wnuka, ale również stworzysz silną więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami, a tym samym wesprzesz relacje rodzinne.

Zasada numer 5: Fundamentem dobrych relacji jest wzajemne zaufanie

W budowaniu dobrych i trwałych relacji rodzinnych ogromnie ważne jest to, jak bardzo sobie ufamy, lub to, czy jesteśmy w stanie podjąć wysiłek, aby wspólnie zbudować to zaufanie.

Kiedy w rodzinie pojawia się nowy człowiek, zarówno rodzice, jak i dziadkowie chcą dla niego jak najlepiej, jednak zarówno jedni, jak i drudzy mają inne wyobrażenia o tym, jak wychowanie tego młodego człowieka będzie wyglądało.

I tutaj podstawą jest szczera rozmowa z rodzicami dziecka i ustalenie, czy jako babcia lub dziadek w pełni akceptujesz i szanujesz zasady młodych rodziców, ponieważ ufasz ich osądowi i nowym metodom wychowawczym.

Jeśli natomiast chcesz mieć więcej swobody opiekując się swoim wnukiem, warto upewnić się, czy rodzice w pełni Ci ufają, kiedy oddają swoją pociechę pod Twoją opiekę.  Rodzice powinni mieć pewność, że w Twoim domu dziecko jest w pełni bezpieczne, a świat, który jako babcia lub dziadek tworzysz wspólnie ze swoim wnukiem, pomimo iż jest zupełnie inny od tego, który dziecko zna z rodzinnego domu, ale jest tak samo ważny i potrzebny. Dzięki temu wnuk będzie miał silną i pełną miłości więź ze swoimi dziadkami.

Zaufanie, że żadna ze stron nie ma złych intencji i zajmuje się ukochanym dzieckiem najlepiej jak umie to podstawa dobrych relacji z rodzicami wnuka.

Serwis eDziadkowie.pl jako wsparcie w budowaniu dobrych relacji rodzinnych

Serwis Dziadkowie pomaga babciom i dziadkom w tworzeniu silnych więzi międzypokoleniowych. Szeroki zakres artykułów od wspierania aktywności zarówno tej fizycznej, jak i tej zawodowej, poprzez poruszanie tematów relacji rodzinnych oraz spędzania czasu dziadków z wnukami w zaangażowany i aktywny sposób jest bezcennym źródłem wiedzy i inspiracji.

Serwis eDziadkowie oferuje również kursy online dla seniorów w wielu dziedzinach:

  • Językowe,
  • Rozwojowe,
  • Serowarstwa,
  • Wędliniarstwa,
  • Piekarstwa.

Kursy te stanowią wsparcie dla babć i dziadków na drodze ich rozwoju osobistego, poszerzania wiedzy i umiejętności, a także zdobywania nowych pasji i zainteresowań.

Wszystkie babcie oraz dziadków, którzy chcą rozwijać wyobraźnię u dzieci, a także zmienić ich nawyki żywieniowe i przekonać do jedzenia warzyw, zapraszamy do wysłuchania audiobooków dla dzieci z serii „Miś Tami je z nami”.

Opowiadania z serii „Miś Tami je z nami” pomagają dzieciom pozbyć się oporów przed jedzeniem owoców i warzyw, pokazują ich zalety i budują pozytywne wzorce żywieniowe. Dzięki przypisywaniu elementów bajkowych lub fantastycznych produktom spożywczym dzieci chętniej dają się przekonać do nowych potraw i nowych smaków.

Sprawdź: https://www.legimi.pl/katalog/?searchphrase=mi%C5%9B%20tami&sort=score

FAQ:

Czy dziadkowie mogą udzielać rad młodym rodzicom?

Często dobre rady dziadków odbierane są przez młodych rodziców jako krytyka ich metod wychowawczych, co nie jest intencją dziadków. Dziadkowie pragną podzielić się swoim doświadczeniem i wesprzeć młodych rodziców. Jeśli widzisz, że rodzice reagują nerwowo na Twoje sugestie, porozmawiaj z nimi szczerze, że chcesz jak najlepiej, ale jeśli wolą zmierzyć się z danym tematem po swojemu, to oczywiście uszanujesz ich decyzję.

Rodzice zarzucają mi rozpieszczanie wnuka, jak im pokazać, że to nieprawda?

Dziadkowie kochają swoje wnuki ponad życie, dlatego zgadzają się niemal na wszystko, o co dziecko poprosi. Jednak jeśli widzisz negatywną reakcję rodziców, porozmawiaj z nimi na ten temat. Spójrz na sytuację z ich perspektywy i wytłumacz im swój punkt widzenia lub spróbuj zmienić nastawienie, aby zarówno okazywać dziecku dużo miłości, a jednocześnie nie przesadzać z zachowaniami, które drażnią rodziców.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane