Jak nadać paczkę w paczkomacie?

Nadawanie paczki w paczkomacie krok po kroku

Paczkomaty stają się coraz bardziej popularne, ale niewiele osób wie, że za ich pomocą można nie tylko odbierać paczki, ale również nadawać. Nie wiesz jak to zrobić? Spokojnie! Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję.
 • Ostatnia aktualizacja: 2021-01-14
 • Szacowany czas czytania: 3 min.
Jak nadać paczkę w paczkomacie? / Nadawanie paczki w paczkomacie krok po kroku

Jak nadać paczkę w paczkomacie?

Kilka lat temu w Polsce pojawiły się paczkomaty. Nowy sposób dostarczania przesyłek stał się prawdziwą rewolucją i dziś, dla wielu osób paczkomat to najczęściej wybierany sposób wysyłki przesyłek. O ile odbieranie paczek nie stanowi już zagadki dla nikogo i raczej nie stwarza problemów, o tyle możliwość ich nadawania dopiero niedawno stała się popularna.

Korzystanie z paczkomatów niesie ze sobą wiele korzyści, szczególnie teraz, kiedy cały świat zmaga się z pandemią i wskazane jest maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Paczkomat umożliwia bezpieczne nadawanie i odbieranie przesyłek bez konieczności wizyty na poczcie oraz stania w kolejkach.

Jeśli chcesz nadać przesyłkę w paczkomacie, do wyboru masz dwa sposoby. Możesz wydrukować etykietę online, lub nadać paczkę bezpośrednio przy paczkomacie. Zanim jednak zdecydujesz się na sposób nadania przesyłki, pierwszym krokiem jest oczywiście jej spakowanie.

Jak prawidłowo zapakować przesyłkę?

Pamiętaj, że w paczkomacie nie masz kontaktu z żadną fizyczną osobą, która w razie problemów zwróci Ci uwagę i wskaże, że paczka nie jest zapakowana prawidłowo. Musisz zrobić to samodzielnie, ale dzięki naszym wskazówkom na pewno sobie poradzisz.

Przede wszystkim zadbaj o to, by paczka była zapakowana w sposób bezpieczny. Jeśli przesyłasz delikatne (np. szklane) przedmioty, owiń je dokładnie folią bąbelkową i oklej taśmą. Cala przesyłka powinna znajdować się w kartonie, pudełku lub w foliopaku. Dzięki temu paczka jest dodatkowo zabezpieczona na czas transportu. Zwróć uwagę, czy karton lub foliopak są dobrze zaklejone taśmą i nie istnieje ryzyko przypadkowego otwarcia przesyłki.

Bardzo zachęcamy do tego, by do pakowania przesyłek wykorzystywać kartony i folie posiadane już w domu. Jeśli przychodzi do Ciebie paczka - nie wyrzucaj folii, w którą jest zapakowana. Przyda Ci się właśnie w takich sytuacjach jak ta. Upewnij się jednak, by materiał, w który pakujesz przesyłkę nie zawierał żadnych starych etykiet wysyłkowych. Mogłyby one zmylić kuriera i paczka mogłaby się wówczas zagubić.

Paczka przygotowana do wysyłki? Jeśli tak, czas ją nadać!

Nadawanie paczki przez Internet

Ten sposób jest znacznie szybszy i wygodniejszy, dlatego polecamy Ci wypróbować najpierw tę metodę. Na początku musisz wygenerować etykietę przesyłki. W tym celu odwiedź stronę: inpost.pl/SzybkieNadania i wprowadź wszystkie wymagane dane dotyczące przesyłki. Na samej górze strony znajdziesz instrukcję, przedstawiającą kolejne kroki, jakie musisz wykonać, by nadać paczkę w paczkomacie. Dzięki temu wszystko jest zrozumiałe i widzisz, na jakim etapie aktualnie się znajdujesz.

Pierwszy krok to wybór sposobu dostawy. Jest to moment, w którym musisz zdecydować, czy Twoja przesyłka ma być dostarczona do innego paczkomatu, czy przywieziona przez kuriera pod wskazany adres. Kolejnym, bardzo ważnym etapem jest wybór rozmiaru paczki. Do wyboru są 3 rozmiary przesyłek.

Uwaga! Dobrze zmierz swoją przesyłkę. Na tej podstawie system dobiera dla Ciebie wolną skrzynkę paczkomatu. Jeśli Twoja paczka okaże się większa niż wybrany przez Ciebie rozmiar, może okazać się, że nie zmieści się ona do otwartej skrzynki w paczkomacie.

Kolejny krok to wskazanie danych odbiorcy przesyłki. W przypadku przesyłek skierowanych do paczkomatu upewnij się, że poprawnie wpisałeś adres e-mail oraz telefon odbiorcy. To właśnie na te dane osoba odbierająca paczkę dostanie kod odbioru, który będzie niezbędny do otworzenia skrytki paczkomatu. Oprócz danych odbiorcy musisz również wskazać, w którym paczkomacie przesyłka będzie odebrana.

W kolejnym kroku konieczne jest wpisanie danych nadawcy. Na tym etapie musisz również wskazać, w którym paczkomacie pozostawisz swoją przesyłkę.

Ostatnim krokiem nadawania etykiety jest zaznaczenie wymaganych zgód przetwarzania danych oraz opłacenie przesyłki. Po prawej stronie widzisz kwotę, którą należy zapłacić. Po kliknięciu „Wysyłam”, zobaczysz okno z podsumowaniem Twojego zamówienia. Jeszcze raz upewnij się, że wprowadzone przez Ciebie dane są poprawne. Później ich zmiana nie będzie już możliwa.

Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz automatycznie przeniesiony na stronę płatności. Możesz wybrać tam metodę, która najbardziej Ci odpowiada i opłacić nadanie przesyłki. Po opłaceniu zamówienia pojawi się możliwość wydrukowania etykiety, którą następnie należy przykleić na paczkę.

Uwaga! Upewnij się, że etykieta jest przyklejona dokładnie. Najlepiej wykorzystaj do tego taśmę, nie klej.

Przygotowywanie paczki do wysyłki zakończone, teraz jedyne co musisz zrobić to włożyć ją do skrytki wybranego wcześniej paczkomatu. Udaj się na miejsce i na ekranie paczkomatu wybierz opcję „Nadaj paczkę”, a następnie „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”. Zeskanuj kod widoczny na etykiecie. Po zeskanowaniu lub podaniu kodu usłyszysz otwarcie skrytki. Włóż tam swoją paczkę i zamknij drzwiczki. Wróć do ekranu i kliknij dalej, aby upewnić się, że wszystko zostało wykonane prawidłowo.

To wszystko! Twoja paczka została nadana.

Nadawanie paczki bezpośrednio w paczkomacie

Inną opcją wysyłki paczki w paczkomacie jest jej bezpośrednie nadanie. Udaj się pod wybrany paczkomat z prawidłowo zapakowaną przesyłką. Na ekranie wybierz opcje „Nadaj paczkę”, a następnie „Nadaję wygodnie wprost z paczkomatu”. Na ekranie będą wyświetlać Ci się pola do wpisywania danych, podobne do tych z poprzedniego kroku. Konieczne jest wybranie gabarytu paczki, akceptacja regulaminu, podanie danych nadawcy oraz odbiorcy. Ostatnim etapem jest płatność.

Uwaga! Płacąc bezpośrednio w paczkomacie, do wyboru są: karta płatnicza, BLIK lub środki zgromadzone na koncie Manager Paczek. Płatność gotówką nie jest możliwa.

Po opłaceniu zamówienia automatycznie otworzy się dedykowana paczce skrytka. Umieść w środku swoją przesyłkę i zamknij drzwiczki. Paczka została nadana.

Nadawanie paczek w paczkomacie - najczęściej zadawane pytania

 1. Zamawiałam etykietę przez Internet, ale przez przypadek po dokonaniu płatności zamknęłam okno. Gdzie mogę teraz znaleźć etykietę do wydrukowania?

  Wygenerowana etykieta jest wysyłana na adres e-mail nadawcy, który podawany jest w trakcie zamówienia. Tam na pewno ją znajdziesz. Jeśli nie widzisz maila w głównym widoku poczty elektronicznej, sprawdź również folder „Spam”.

 2. Kiedy nadawałem przesyłkę w paczkomacie, zawiał mocny wiatr i zamknął drzwiczki skrytki, zanim zdążyłem włożyć tam paczkę. Czy mogę otworzyć skrytkę jeszcze raz?

  Niestety, dla zachowania bezpieczeństwa przesyłek, nie jest możliwe ponowne otwarcie skrytki z poziomu aplikacji lub ekranu paczkomatu. Skontaktuj się z infolinią 722 444 000 i przedstaw swój problem. Osoba z obsługi technicznej może zdalnie ponownie otworzyć skrytkę.

 3. Czy każdy paczkomat ma możliwość płatności kartą? Chciałbym nadać paczkę w lokalnym paczkomacie, ale wydaje mi się, że nie widziałem tam terminala.

  Nie wszystkie paczkomaty wyposażone są w terminal, a co za tym idzie, nie w każdym da się zapłacić kartą. W każdym paczkomacie jest możliwość zapłaty poprzez BLIK. Aby znaleźć paczkomat, w którym można płacić kartą, możesz skorzystać z tej wyszukiwarki: inpost.pl/znajdz-paczkomat

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane