Jak budować relacje dziadkowie – rodzice?

Jak zadbać o zdrowe relacje rodzinne?

Prawidłowy rozwój dziecka wymaga wielu uzupełniających się czynników: odpowiedniej diety, właściwej ilości snu, stymulacji intelektualnej, poczucia bezpieczeństwa oraz miłości. Aby wszystkie te elementy mogły ze sobą współgrać dziecko musi być otoczone kochającymi je ludźmi, którzy starają się zapewnić mu jak najlepsze warunki. Jak budować relacje dziadkowie - rodzice, aby ukochane dziecko wychowywać w pozytywnej atmosferze i wzajemnym szacunku?
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25
  • Szacowany czas czytania: 10 min.
Jak budować relacje dziadkowie – rodzice? / Jak zadbać o zdrowe relacje rodzinne?

Definiujemy swoją rolę w opiece nad dzieckiem

To niezwykle istotny element budowania dobrych relacji rodzinnych. Znajdźcie chwilę tylko dla siebie, najlepiej jeszcze przed narodzinami dziecka. Usiądźcie w serdecznej atmosferze i porozmawiajcie o tym, jak wyobrażacie sobie opiekę nad maluszkiem. Czy rodzice chcą, aby Dziadkowie aktywnie pomagali w pierwszych miesiącach życia dziecka, czy wolą aby byli tylko dyskretnym wsparciem? Być może rodzice chcieliby najpierw poznać dziecko i jego potrzeby, a dopiero potem oddawać je pod opiekę Dziadków.

Nie obrażajcie się na siebie, jeśli rozmowa nie układa się po Waszej myśli. Jest to oczywiste, że każde z Was chce mieć jak najczęstszy kontakt z maluszkiem, ale należy ustąpić pierwszeństwa rodzicom. To oni przygotowując się do przyjęcia dziecka na świat niesamowicie cieszą się z jego narodzin i chcą jak najlepiej opiekować się swoim maleństwem. Mają swoją wizję i swój plan na to, w jaki sposób będą wychowywać swoją pociechę.

Zaproponujcie, że jako Dziadkowie będziecie ich wspierać. Możecie dostarczać rodzicom zapasy żywnościowe, upiec ciasto, zrobić przetwory na zimę albo ugotować dla nich od czasu do czasu obiad.

Kiedy dziecko podrośnie zaoferujcie swoją pomoc w zajęciu się wnuczkiem, aby rodzice mogli spędzić trochę czasu razem: pojechać na zakupy, pójść do kina, do teatru, albo tak po prostu wyspać się.

Rodzice są bardzo przemęczeni i zapracowani, więc starajcie się odciążać ich jak najczęściej. Możecie zrobić zakupy na kolejny tydzień, pojechać z mamą i wnuczkiem na szczepienie, kiedy tata pracuje lub pomóc w gotowaniu lub prasowaniu.

Najważniejsze to dyskrecja i dobra komunikacja. Wspierajcie, ale nie narzucajcie się. Nie musicie stale proponować pomocy, ale od czasu do czasu sygnalizujcie rodzicom, że jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, mogą na Was liczyć.

Nie rywalizujemy o względy wnuka z drugimi Dziadkami

Obie strony rodziny są dla dziecka równie ważne. Ono nie dzieli Dziadków na lepszych i gorszych, a każda rodzina rządzi się swoimi prawami, zwyczajami i nawykami. Być może nie do końca rozumiecie się nawzajem, ale jedno jest pewne: tak samo mocno kochacie swoje wnuki.

Starajcie się nie porównywać. Każdy ma swoje metody wychowawcze i swój pogląd na życie. Waszym zadaniem jest dawać dziecku jak najlepszy przykład i spędzać z nim jak najwięcej czasu, abyście mogli wspólnie stworzyć trwałą relację na długie lata. Rozmawiajcie z wnukami, Rodzicami i drugimi Dziadkami. Informujcie ich o Waszych zamiarach i Waszym podejściu do kwestii wychowawczych, ale róbcie to subtelnie.

Nie krytykujcie i nie narzucajcie. Tylko zdrowa, serdeczna i miła komunikacja z innymi członkami rodziny pozwoli na utrwalanie pozytywnej i miłej atmosfery, tak ważnej dla prawidłowego rozwoju dziecka. Róbcie swoje. Bawcie się aktywnie z wnuczkiem, przekazujcie wartości i rodzinne tradycje. Dawajcie dobry przykład, wspierajcie, spędzajcie aktywnie czas z dzieckiem.

Koncentrujcie się na budowaniu pozytywnej i trwałej relacji z wnuczkami, a nie na rywalizacji, która może przynieść więcej złego niż dobrego.

Szanujemy potrzeby rodziców oraz ich prawo do odpoczynku

W obecnych czasach na rodziców wywierana jest ogromna presja, aby być idealnymi. Powstają blogi, książki, programy mówiące o tym, jak zostać perfekcyjnym rodzicem i jakie powinno być perfekcyjne dziecko. Firmy prześcigają się w ofertach edukacyjnych dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Proponują zajęcia programowania, zajęcia sportowe i artystyczne, w których może uczestniczyć dziecko, aby było mądre i wysportowane.

Młodzi rodzice mają na głowie wiele zmartwień i są stale zabiegani. Pomimo to chcą zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki, poprzez dostęp do dodatkowych zajęć a także starają się spędzać wspólnie z dzieckiem jak najwięcej czasu. To wszystko powoduje duże napięcia i stres. Kiedy zbliża się weekend często jest to jedyna chwila, aby nieco odpocząć. A dla Dziadków jest to idealny czas na spędzenie go z wnukami.

Co zrobić, aby nie dolewać oliwy do ognia, nie narzucać swojej obecności a jednocześnie spędzić czas z wnuczkiem? Przede wszystkim dobrze jest dać odpocząć rodzicom. Jeśli mieszkacie daleko, przyjeżdżając do wnuczków może moglibyście przenocować jedną noc w hotelu, albo u znajomych? Przyjdźcie do młodej rodziny i weźcie wnuczka na plac zabaw, na lody, do kina, albo na dłuższy spacer. Dajcie rodzicom chwilkę dla siebie. Odciążycie ich, pomożecie się wyciszyć i zatęsknić za maluszkiem.

Jeśli nocujecie u młodej rodziny, zawsze jasno i z wyprzedzeniem informujcie ich o tym kiedy przyjeżdżacie i jak długo zostajecie. Nie stawiajcie rodziców w niezręcznej sytuacji, kiedy nie wiedzą jak zapytać o to, kiedy wracacie do swojego domu. Oni również mają swoje plany i potrzebę weekendowego odpoczynku.

Jeśli zostajecie dłużej nie narzucajcie swojej osoby, nie koncentrujcie na sobie ich uwagi, tylko starajcie się pomagać przy maluszkach. Pomaganie przy wnuczkach to dla Ciebie przyjemność, a nie obowiązek, ponieważ dzięki temu wspierasz swoją rodzinę i budujesz relację z wnuczkiem.

Przypomnijcie sobie, jak trudnym i męczącym doświadczeniem jest rodzicielstwo. Zmęczenie i rozdrażnienie jest stale obecne w  życiu młodej rodziny. Bądźcie szczerzy z rodzicami. Dużo rozmawiajcie. Jeśli będziecie pytać i rozumieć zachowania i potrzeby rodziców, tym lepsza będzie Wasza relacja i będziecie cieszyć się większym zaufaniem do siebie na wzajem.

Zakładamy najlepsze

Wszyscy kochamy nasze małe wnuczki: Dziadkowie z drugiej strony rodziny, rodzice i oczywiście Wy. Dbamy o nie najlepiej, jak potrafimy. Nie wszyscy nauczeni jesteśmy tych samym metod postępowania, ale wszyscy dążymy do tego samego celu, jakim jest zapewnienie dziecku dogodnych warunków do rozwoju.

Starajmy się nie podejrzewać pozostałych członków rodziny o złe zamiary, ani o wywieranie niekorzystnego wpływu na dziecko. Każdy działa intuicyjnie, według tego jakie ma życiowe doświadczenia.

Wspierajmy się w tych wyjątkowych chwilach opieki nad maluszkiem i nie wywierajmy na innych poczucia winy, że postępuje inaczej niż my. Zakładajmy najlepsze. Dostrzegajmy w innych ich pozytywne cechy osobowości. Może drugi z Dziadków nie jest wylewny uczuciowo, ale nigdy nie odmawia pomocy przy dziecku. Jest zamknięty w sobie, ale uczy wnuczka opieki nad zwierzętami albo zajmowania się roślinami?

Bez względu na to, jak bardzo różnicie się od siebie starajcie się sobie pomagać i podkreślać pozytywne strony osobowości pozostałych członków rodziny. Poprzez uśmiech i pozytywne nastawienie jesteście w stanie scalać całą rodzinę, przez co Wasz wnuczek będzie najszczęśliwszy na świecie.

Wpieramy - nie krytykujemy

Młode mamy są w szczególności bardzo wrażliwe na punkcie opieki nad dzieckiem. Kiedy słyszą z najbliższego otoczenia komentarze, że robią wszystko źle: źle trzymają dziecko, są nadopiekuńcze albo mają za mało pokarmu, cała ich wiara we własne siły i możliwości spada. Mamy stają się niepewne siebie, zdołowane i smutne.

Staraj się nie wygłaszać kazań, co i jak młoda mama robić powinna. Staraj się z nią rozmawiać, i jej wysłuchać. Jeśli stwierdzi, że nie zawsze wie jak uspokoić swoje płaczące maleństwo, lub jak w danej sytuacji powinna postąpić, spróbuj delikatnie i dyskretnie jej doradzić: może trzeba ułożyć dziecko w innej pozycji, może trzeba je cieplej ubierać, lub może rodzice powinni spróbować dokarmić dziecko dodatkowo mlekiem zastępczym?

Jesteś doświadczonym rodzicem. Ty również zmagałeś się z wieloma problemami i wątpliwościami, dlatego teraz możesz wykazać się dużym zrozumieniem dla młodych rodziców. Nie narzucaj swojego zdania i nie bądź natarczywy. Staraj się również nie dawać dobrych rad tatusiowi za plecami mamy. To zawsze wyjdzie na jaw, a młoda mama będzie się czuła pominięta i nieważna.

Jest to trudne i niezręczne, ale zwracaj się bezpośrednio do osoby, której chcesz coś przekazać. Rozpocznij rozmowę od docenienia jej trudu i zwróć uwagę na rzeczy, które robi dobrze: jest bardzo opiekuńcza, widać, jak ciężko pracuje i jak troszczy się o maleństwo, a dodatkowo zaproponuj coś od siebie. Delikatnie, ale szczerze.

Nie obrażamy się, kiedy rodzice zwracają nam uwagę

Dziadkowie ogromnie cieszą się, kiedy na świecie pojawiają się ich wnuki. Kochają je, rozpieszczają i są bardziej emocjonalni wobec nich, niż byli wobec własnych dzieci, ponieważ mają dla nich więcej czasu. Kiedy nagle rodzice upominają Dziadków, zwracając uwagę na to, co według nich robią źle, lub co powinni zmienić w swoim zachowaniu względem wnuków, Dziadkowie czują się dotknięci nagłą i ich zdaniem nieuzasadnioną krytyką.

Nie obrażajmy się, nie bierzmy tego do siebie. Rodzice mają prawo do własnych wizji i pomysłów na wychowanie dziecka. Być może nie zawsze w pełni zgodnych i zrozumianych przez Dziadków. Świat się zmienia, pędzi do przodu a wraz z nim sposoby wychowywania dzieci. Starajmy się rozumieć rodziców i szanować ich prośby. Dla nich jest to również niezręczna sytuacja. Przecież wszyscy chcemy, aby relacje w rodzinie układały się jak najlepiej.

Nie bójmy się również bronić swoich racji, kiedy jesteśmy do czegoś mocno przekonani. Być może uda się nam przekonać do tego również rodziców? Wypracowanie kompromisu uświadomi Wam, że wspólnie dążycie do tego samego celu i tworzycie zgraną drużynę.

Ufamy rodzicom

Podstawową zasadą każdej dobrej relacji jest zaufanie. Kiedy byłeś młody wychowywałeś swoje dzieci według swojej najlepszej wiedzy. Korzystałeś z pomocy i rady starszych i bardziej doświadczonych członków rodziny. Wiedziałeś jednak, że przede wszystkim powinieneś polegać na swojej intuicji, ponieważ nikt tak, jak Ty nie zna Twojego dziecka.

Tak samo jest z Twoimi dziećmi, a jednocześnie rodzicami Twojego wnuka. Oni również chcą zrobić wszystko, aby dziecko wyrosło na zdrowego, mądrego i zaradnego człowieka. Aby było odważne i ambitne, chociaż Ty nie zawsze rozumiesz ich decyzje i w wielu sytuacjach postąpiłbyś inaczej.

Pamiętaj, że czasy się zmieniają, warunki życia i dostęp do edukacji również. Młodzi rodzice mają wspaniały kontakt ze swoimi dzieci. Potrafią lepiej wyrażać swoje uczucia względem dzieci, rozmawiać z nimi, pytać je o zdanie. Respektują indywidualizm dziecka, przez co wspierają jego rozwój. Tradycyjne metody wychowawcze, jakich Ty doświadczyłeś wiele lat temu, nie zawsze się sprawdzają.

Jeśli masz wątpliwości, czy rodzice nie zepsują wnuka, nie przemęczą go dużą ilością dodatkowej nauki lub zajęć sportowych, to porozmawiaj z nimi o tym. Bardzo szczerze powiedz, że Cię to niepokoi. Że zastanawiasz się, czy na pewno nie będzie to miało złego wpływu na wnuczka. Podczas szczerej rozmowy można poznać argumenty drugiej strony, może nawet argumenty samego wnuczka, który zapewni Cię, że lubi dodatkowe zajęcia, ponieważ dzięki nim poznał fajnych przyjaciół i ciekawie spędza czas.

Zaufaj swojej rodzinie, ona doskonale wie, co się u nich sprawdza, a co nie. Nie krytykując, nie narzekając, a rozmawiając będziesz postrzegany, jako troskliwy Dziadek, który dba o dobro dziecka i chce dla niego, jak najlepiej.

Religijność pozostaje kwestią prywatną każdej rodziny

Kwestia religijności jest dość trudnym i wrażliwym tematem. Często wzory przekazywane kiedyś z pokolenia na pokolenie obecnie nie zawsze trafiają do młodych ludzi. Być może martwi Cię to, że rodzice rzadko chodzą do Kościoła lub zmieniają wyznanie na inne, kierują się w życiu innymi wartościami niż Ty. Staraj się nie narzucać im swojego systemu, w którym dorastałeś.

Wychowując swoje dziecko przekazałeś mu to, co jest według Ciebie w życiu najważniejsze. Kiedy dziecko dorasta i wychowuje własne dzieci samo decyduje o tym, co jest dla nich ważne. Ty, jako Dziadek, jedna z najważniejszych osób w ich życiu bądź wsparciem i dobrym przykładem. Nie wygłaszaj kazań, nie krytykuj, tylko dawaj wnuczkowi najlepszy przykład.

Jeśli wnuczek oznajmi Ci, że nie chce chodzić na lekcje religii zaproponuj, żeby spróbował. Przyjemniej jeden raz. Jeśli nie będzie zadowolony z lekcji, nie będzie musiał brać w niej udziału. Nawet kilkulatek powinien sam decydować o własnych wyborach. W pewnym momencie swojego życia zdecyduje, jaką drogą chce iść. Ważne, abyście wspólnie wychowali go na mądrego i wrażliwego człowieka, który potrafi dostrzec wokół siebie innych ludzi.

Nigdy nie stajemy pomiędzy wnuczkiem a rodzicem

Babcia i Dziadek są cudownym łącznikiem pomiędzy pokoleniami. Pomagają rodzicom i dodają wnukom wiary w siebie. Kochają i wspierają całą rodzinę.

Jeśli zdarzy Ci się sytuacja, kiedy wnuczek zacznie narzekać, ponieważ rodzice nie pozwalają mu czegoś kupić, albo zrobić, staraj się nie stawać po jednej stronie konfliktu. Nie wtóruj wnuczkowi, jak to rodzice mogą zachowywać się w podobny sposób. Staraj się porozmawiać z rodzicami, poznać ich punkt widzenia.

Możesz przyjąć rolę mediatora, łagodzić konflikty na linii dziecko - rodzic, ale pod żadnym pozorem nie możesz zaogniać konfliktu podburzając autorytet rodziców. Wnuczek jest Twoim oczkiem w głowie, ale wyrośnie na dojrzałą i mądrą osobę wtedy, kiedy rodzice i Dziadkowie będą mówili jednym głosem, szczególnie w kwestiach wychowawczych.

Oczywiście możesz spróbować przekonać rodziców do racji dziecka, jeśli jest to zasadne, ale nie w jego obecności. Zrób to dyskretnie rozmawiając z rodzicami. Być może zmienią zdanie. Jednak informacja dla dziecka musi wyjść bezpośrednio od nich, jako osób decyzyjnych w kwestiach wyznaczanych zasad.

Dzięki takiemu postępowaniu staniesz się mentorem i powiernikiem swojego wnuka, a on nie będzie bał się zwrócić do Ciebie w każdej, nurtującej go sprawie.

Ustalamy z rodzicami jasne zasady i granice

W dzisiejszych czasach młodzi rodzice mają już jasno określone sposoby na wychowanie swojego dziecka. Czytają blogi, książki i czasopisma, obserwują znajomych i wiedzą, które z zasad wprowadzą, kiedy na świecie pojawi się ich upragnione dziecko.

Jako kochający i troskliwy Dziadek nie powinieneś przekraczać tych wyznaczonych przez rodziców granic. Nie krytykuj ich i nie komentuj. Szczególnie w obecności wnuka.

Jeśli czujesz się zdezorientowany i nie wiesz, jak powinieneś postąpić, porozmawiaj z rodzicami. Dowiedz się, co wolno wnuczkowi, a czego kategorycznie powinieneś unikać.

Nie powtarzaj ciągle, że kiedyś to było nie do pomyślenia, że kiedyś rodzice postępowali w inny sposób. Ciągle krytykując i upominając rodziców podważysz ich zaufanie do swojej osoby, przez co nie będą chcieli zwracać się do Ciebie o pomoc.

Stosując się do zasad ustalonych przez rodziców będziesz miał dobry kontakt zarówno z nimi, jak i ze swoim wnuczkiem. Wnuczek natomiast będzie dorastał w atmosferze harmonii, słysząc od całej rodziny te same komunikaty i informacje zwrotne.

Naprawiamy nasze relacje

Nic tak nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka jak zdrowa, rodzinna atmosfera. Ludzie, którzy zwracają się do siebie w sposób ciepły oraz życzliwy, mówią o sobie z szacunkiem, nie wzbudzają w drugim człowieku stale poczucia winy stawiają fundament zdrowej i dojrzałej osobowości dziecka.

Czasami ciężko jest nie wchodzić w konflikt z najbliższymi. Każdy z nas ma swoje przekonania, racje i przyzwyczajenia. Czy jednak chcesz tracić najcenniejsze chwile swojego życia na kłótnie? Czy chcesz tkwić w przekonaniu o czyjejś winie i swojej nieomylności, tylko dlatego, że obie strony są uparte i nie przyjmują innych argumentów?

Zatrzymaj się i pomyśl o swoim postępowaniu. Być może było w nim coś, co doprowadziło do nieporozumienia. Być może część z argumentów drugiej strony ma w sobie ziarenko prawdy? Warto porozmawiać, warto przyjrzeć się sobie i wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i słowa, aby móc odpuścić.

Kolejnym krokiem jest już słowo „Przepraszam”. Tak bardzo potrzebne w budowaniu dobry relacji międzyludzkich.

Masz w sobie ogromną moc kształtowania życia nowej, młodej osoby. Pokaż jej, że z każdej trudnej sytuacji można się podnieść. Że rodzina jest najważniejsza. Pomimo nieporozumień, warto ciągle starać się walczyć o szczęśliwy dom.

Odwiedzamy młodych rodziców na krótko

Łączenie opieki nad małym dzieckiem, pracy i ogarniania domowych obowiązków to ciężki kawałek chleba. Kiedy do tego w gości przyjeżdżają Dziadkowie, rodzice starają się o wszystko zadbać. Dom należy posprzątać, obiad ugotować, a to wszystko z małym kręcącym się pod nogami urwiskiem.

Wizyta rodziny wiąże się z licznymi obowiązkami, aby Dziadkowie czuli się komfortowo. Cudownie, kiedy Dziadkowie pomagają w obowiązkach domowych, lub kiedy zabierają wnuczka na spacery i wycieczki, aby rodzice mogli odetchnąć. Czasem zostają z nim wieczorami, żeby rodzice mogli wyjść na koncert lub do kina.

Pomimo wielkiej pomocy, jaką oferujecie rodzinie, starajcie się gościć częściej, ale krócej. Spędzanie u młodych rodziców całych tygodni może być dla nich dość męczące. Rodzice potrzebują czasu dla siebie. Mają swoją rutynę, swoje sposoby na odreagowanie stresu i zapracowania. Tymczasem spędzając kilkanaście dni pod rząd razem ze swoimi rodzicami lub teściami są jeszcze bardziej roztrzęsieni i zmęczeni.

Starajmy się dawać rodzicom tyle swobody, ile jest to możliwe, aby czuli się komfortowo, i nie bali się, że Dziadkowie wyprowadzą się od nich dopiero w momencie ukończenia przez dziecko 18 lat.

Doceniamy oboje rodziców oraz ich wkład w wychowanie dziecka

W dzisiejszych czasach ojcowie angażują się w wychowanie swoich dzieci równie mocno jak mamy. Są bardziej świadomi tego, jak bardzo dzieci ich potrzebują i ile znaczy budowanie dobrych relacji od pierwszych miesięcy życia.

Z tego też powodu staraj się wspierać oboje rodziców równie mocno, podnosząc ich wiarę w siebie oraz ich dumę z rodzicielstwa. Na każdym kroku poskreślaj jak wspaniale sobie radzą jako młoda rodzina.

Bądź z nich dumny. Nie faworyzuj tylko jednego z rodziców. Jeśli jednak widzisz, że mama jest przemęczona wesprzyj tatę do aktywniejszego pomagania przy dziecku, lub odwrotnie.

Jesteś mądrym i czujnym Dziadkiem oraz Babcią. Pokazujcie swoim dzieciom, jak bardzo je kochacie i wierzycie w ich życiowe wybory i dokonania, również na drodze do rodzicielskiego spełnienia.

Żyjemy swoim życie, a nie życiem swoich dzieci

Z pewnością jesteś szczęśliwy mając tak cudowną rodzinę. Twoje dzieci stworzyły szczęśliwą rodzinę i wychowują wspaniałe wnuki, bez których nie wyobrażasz sobie już życia.

Kluczem do zachowania zdrowych i poprawnych relacji jest umiar. Ciągłe telefony do rodziców i pytania o wnuki lub plotkowanie ze wszystkimi na około na ich temat nie sprawią, że rodzice będą chętnie dzielili z Tobą każdą informacją na temat Twojego wnuczka.

Odkryj w swoim życiu pasję, której możesz się poświęcić. Jeśli nawet nie widzisz świata poza swoim wnuczkiem to rób coś dla niego, na przykład: przetwory na zimę, aby dostarczać wnuczkom witaminy na cały rok.

W budowaniu trwałych i wartościowych relacji rodzinnych najważniejsze są szczere i częste rozmowy, szacunek dla zasad i przekonań wyznawanych przez innych oraz ich respektowanie. Celem utrzymywania i dbania o te relacje jest wychowanie pogodnego i zdrowego dziecka, które do końca życia będzie wspominało swoje szczęśliwe dzieciństwo spędzone wśród cudownych ludzi.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane