Pomysły na zabawy z dziećmi, które przekazują dzieciom wiedzę o świecie

Nauka poprzez zabawę, która uczy i inspiruje

Spędzając czas ze swoimi ukochanymi wnukami chcesz, aby zabawa była nie tylko zajmująca i ciekawa, ale także, aby nauczyła dzieci czegoś nowego. Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw, które poprowadzone przez Ciebie w ciekawy i kreatywny sposób zapewnią wnukom sporą dawkę wiedzy o świecie.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-14
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Pomysły na zabawy z dziećmi, które przekazują dzieciom wiedzę o świecie / Nauka poprzez zabawę, która uczy i inspiruje

Kreatywne zabawy w domu, które przekazują dzieciom wiedzę o świecie

Najlepszym sposobem na nudę jest wciągająca zabawa, najlepiej w wesołym towarzystwie. Żadne zabawki nie zastąpią dziecku radości ze spędzania czasu z Dziadkami, którzy poprzez zabawę przekazują wnukom wszystko, co wiedzą na temat otaczającego ich świata. Każda zabawa, nawet ta znana i lubiana, ale zaaranżowana w inny, ciekawy sposób sprawi dziecku mnóstwo radości. Zamiast stale powtarzać te same, oklepane zasady, uruchom swoją wyobraźnię i zaproponuj wnukowi znaną zabawę w nowej odsłonie.

Gotowi? Zaczynamy!

Rysowanie i malowanie

Przygotowując się na wizytę wnuka na pewno zaopatrzyłeś się w kolorowe kredki i farby oraz wszystkie akcesoria do malowania. Przecież malowanie jest jednym z ulubionych zajęć dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Tym razem zrezygnujcie z malowania domków, piesków i potworków i pobawcie się w profesjonalnych rysowników i malarzy.

Na pierwszy ogień złapcie duży czysty karton oraz ołówek i pobawcie się w portrecistę. Jeśli możesz zorganizuj profesjonalną sztalugę, ale jest nie jest to możliwe, ustawcie kilka przedmiotów na stoliku w taki sposób, aby karton leżał pod kątem 45 stopni. Wytłumacz wnuczkowi, na czym polega ten zawód i jak ważny był kilkaset lat temu. Profesjonalni, zawodowi portreciści malowali wizerunki królów, dam dworu oraz ludzi zasłużonych dla świata nauki. Dzięki nim wiemy, jak wyglądali i nadal możemy podziwiać ich twarze.

Przybliż wnuczkowi zasady rysowania portretów, a następnie wykonajcie sobie nawzajem swoje własne portrety. Nie martwcie się, że nie wychodzi Wam to idealnie tak, jak byście chcieli. Tutaj chodzi o zabawę i miłe spędzenie czasu. Takie własnoręcznie zrobione portrety będą idealną pamiątką w Waszej rodzinie na długie lata.

Malowanie również możecie urozmaicić na wiele różnych sposobów. Macie do wyboru kilka rodzajów farb: akwarele, pastele, farby olejne i chyba ulubione przez dzieci farby do malowania palcami. Wypróbujcie je wszystkie. Opowiedz wnuczkowi o różnych stylach w malarstwie. Pokaż, czym charakteryzuje się każdy styl i spróbujcie wspólnie namalować coś w tym stylu, który podoba się Wam najbardziej. Wiedza zdobyta dzięki Dziadkom oraz jej praktyczne zastosowanie zakorzeni w dziecku miłość do sztuki. Być może tak bardzo go to zainteresuje, że zechce zapisać się na kurs plastyczny? Warto spróbować.

Nauka gotowania oraz poznawanie nowych smaków

Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić kup kilka egzotycznych owoców oraz warzyw i zaproś wnuczka do swojej kuchni. Wspólnie uczcie się ich nazw, porozmawiajcie o ich wyglądzie, rozkrójcie je na pół i zobaczcie, jak wyglądają w środku i jaki inny owoc lub warzywo Wam przypominają. Następnie spróbujcie każde z nich i przeanalizujcie ich smak. Dla wnuczka będzie to zabawa i nauka w jednym. Zwróć jego uwagę na to, że smaki są nie tylko: słodkie, gorzkie, słone lub kwaśne. Powiedz mu, że mogą być również głębokie oraz wyraziste.

Przed wizytą wnuka znajdź w Internecie przepisy na dania i desery z zakupionych owoców oraz warzyw i przygotujcie wspólnie coś pysznego. Nie tylko wnuczek, ale Ty również nauczysz się czegoś nowego. Zachwyćcie swoją rodzinę nowymi daniami i rozbudźcie w sobie nową pasję do wspólnego gotowania i odkrywania nowych smaków.

Sadzenie roślinek w doniczkach, ich pielęgnacja i obserwacja

Dzieci uwielbiają zabawę w ogrodzie. Kiedy na dworze jest plucha przenieście ogród do domu. Tym razem jednak nie sadźcie gotowych sadzonek, ale postawcie na wyhodowanie roślinki od nasionka. Zdecydujcie się na jedną odmianę, przygotujcie odpowiednie podłoże, doniczkę i zabierzcie się do sadzenia.

Wytłumacz wnuczkowi na co należy zwracać uwagę, co jest ważne, aby roślinka wyrosła duża i silna. Pokaż mu jak należy sadzić rośliny. Możecie zdecydować się na rośliny ozdobne, ale również warzywa, na przykład pomidory. Dzięki temu dziecko dowie się, skąd bierze się jedzenie i ile pracy należy włożyć w jego wyprodukowanie.

Dodatkowo dziecko nauczy się bacznie obserwować rośliny, zwracać uwagę na choroby, które mogą się pojawić, na objawy przesuszenia lub przelania. Naucz wnuka, co należy robić w takich sytuacjach. Najlepsza wiedza pochodzi z praktyki zdobytej osobiście. Może dzięki takiej nauce w przyszłości wybierze zawód ogrodnika lub architekta krajobrazu?

Gry planszowe i puzzle

Nie musicie wydawać pieniędzy na kolejne planszówki oraz puzzle. Możecie wykonać je sami. Dzięki ciekawym pomysłom oraz kreatywnemu podejściu możecie stworzyć domowe szachy lub proste gry planszowe. Do wykonania figurek posłuży Wam plastelina, modelina lub masa solna, a plansz - karton i kredki. Będziecie mieć dużo radości ze wspólnej pracy, a dodatkowo gra z własnoręcznie wykonanymi pionkami, będzie bardziej wciągająca.

Do stworzenia domowych puzzli posłużą Wam zdjęcia z kolorowych gazet, które możecie pociąć w różne finezyjne kształty, a następnie spróbować je ponownie ułożyć. Po skończonej zabawie takie domowe puzzle możecie schować do małego pudełeczka lub wyrzucić. Nie zajmują tyle miejsca, co duże sklepowe puzzle, co jest szczególnie ważne, kiedy macie małe mieszkanie.

Dzięki własnoręcznie stworzonym grom wnuczek nauczy się, że wiele rzeczy można zrobić samemu w domu i nie trzeba wszystkiego kupować w sklepie, dzięki czemu możecie zaoszczędzić pieniądze. Korzyść więc jest podwójna.

Zabawa w taniec

Tym razem nie urządzamy dyskoteki, ani tańców hulańców. Tym razem poznajemy różne techniki taneczne. Jeśli tylko masz w domu dostęp do Internetu nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wspólnie z wnukiem odkrywali świat tańca.

Możecie podzielić zabawę na kilka dni i każdego dnia wybierać jeden gatunek: balet, hip-hop, jazz lub taniec towarzyski. Włączcie Youtube i wybierzcie kurs tańca, jaki interesuje Was danego dnia. Macie do wyboru mnóstwo filmików, na których instruktorzy w przystępny sposób uczą podstawowych kroków oraz całych układów. Potraktujcie to jako wspaniałą zabawę oraz sposobność do zdobycia nowej wiedzy. Być może pod Twoimi skrzydłami rośnie nowa mistrzyni tańca? :)

Zagadki

Aby pobudzić wyobraźnię dziecka i ćwiczyć jego zdolności koncentracji oraz logicznego myślenia spróbujcie pobawić się w zagadki. W Internecie znajdziesz wiele ciekawych zagadek dla maluchów. W sklepach z grami również są dostępne gry zawierające zagadki dla dzieci w każdym wieku. Skorzystaj z tego i zaproponuj wnukowi zabawę w domowy teleturniej. W celu uatrakcyjnienia zabawy możecie przyznawać sobie punkty oraz nagrody.

Aby dodatkowo rozwinąć swoją kreatywność możecie sami spróbować tworzyć własne zagadki. Dzięki nim dziecko poszerzy swoją wiedzę o otaczającym je świecie, zacznie kojarzyć fakty i nauczy się logicznie budować zdania tak, abyś Ty również odgadł rozwiązanie wymyślonej przez niego szarady.

Teatrzyk dla rodziców

Wiele dziewczynek marzy o zawodzie piosenkarki, modelki lub aktorki. Zachęć ją do wypróbowania swoich umiejętności w domowym zaciszu i wspólnie przygotujcie profesjonalne domowe przedstawienie dla rodziców. Napiszcie scenariusz, który nie musi być długi i skomplikowany. Zróbcie scenę i rekwizyty oraz przygotujcie kostiumy. Pozwól wnuczce rozwinąć skrzydła i wykazać się swoim talentem. A może dodacie piosenkę do wspólnego występu? Satysfakcja dziecka gwarantowana.

Malujemy makietę miasta

Przygotujcie kilka białych lub szarych kartonów, połączcie je ze sobą za pomocą szerokiej taśmy klejącej i rysujcie na nich ulice, budynki, miejsca parkingowe, znaki drogowe, jeziora i place zabaw. Im więcej elementów tym lepiej. Stwórzcie całe miasteczko.

Dzięki takiej kreatywnej zabawie dziecko nauczy się planowania oraz organizacji ruchu. Namalujcie ulice jednokierunkowe, roboty drogowe, mosty i przejazdy kolejowe. Zwracajcie uwagę na szczegóły, dzięki którym dziecko będzie miało mnóstwo ciekawej zabawy i jednocześnie pozna zasady planowania przestrzeni miejskiej. Pozostaje Wam już tylko chwycić samochodziki w dłoń i wymyślić dla Waszego miasteczka ciekawą nazwę.

Zabawa w sklep

Robimy sklep, od podstaw. Zamiast kupowania gotowych produktów, zróbcie je sami. Weźcie bibułę, watę i twórzcie warzywa oraz owoce: pomidory, marchewki, ziemniaki, pietruszkę, jabłka i wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Puste plastikowe butelki po mleku, wodzie i sokach możecie również wykorzystać w swoim sklepie jako towary na sprzedaż. Z tekturowych pudełek, które owiniecie kolorowymi papierami, możecie stworzyć takie produkty jak: masło, twarożek lub jogurt. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni.

Dodatkowym elementem, który możecie przygotować są własnoręcznie wykonane pieniądze. Oczywiście nie możecie zapomnieć o kartach debetowych, które obecnie są jednym z podstawowych środków płatniczych w sklepach. Wszystkie wykonane produkty, po skończonej zabawie, możecie spakować do pudełka i zachować do Waszego kolejnego spotkania, na które wnuczek na pewno nie będzie mógł się doczekać.

Naucz dziecko zasad handlu, oszczędzania pieniędzy oraz mądrego wyboru produktów. Kupując warzywa pytaj, skąd pochodzą i czy są świeże. Zwracaj uwagę na skład produktów, ich kolor oraz zapach. Poprzez zabawę z Babcią oraz Dziadkiem dziecko będzie zwracało większą uwagę w prawdziwym sklepie na to, co kupują jego rodzice.

Kreatywne zabawy w ogrodzie, które przekazują dzieciom wiedzę o świecie

Widząc za oknem piękną, słoneczną pogodę grzechem byłoby nie wykorzystać okazji do zabawy z wnukami na świeżym powietrzu. Spędzając czas na zewnątrz możecie również nauczyć się czegoś pożytecznego. Zatem wkładamy buty i czapki i ruszamy na poszukiwanie przygód.

Archeologia w przydomowej piaskownicy

Jeśli macie przed domem przygotowaną piaskownicę dla wnuczka zakopcie w niej cenne artefakty. Mogą to być kupione w sklepie figurki dinozaurów lub stare i nie używane przedmioty z Waszego domu, takie jak niedziałające zegarki dziadka, które zalegają na dnie szuflady. Może to być cokolwiek, liczy się sam proces odkopywania.

Pobawcie się w prawdziwych archeologów. Weźcie ze sobą łopatki oraz grubsze pędzle i zacznijcie poszukiwania. Wytłumacz wnuczkowi na czym polega praca archeologa. Pokaż w jaki sposób należy ostrożnie odkrywać znalezione przedmioty a następnie dokładnie je oczyszczać. Na koniec możecie stworzyć własne domowe muzeum pełne odkrytych skarbów.

Zabawa w naukowców

Przed wyjściem z domu zaopatrzcie się w torby, notesy, ołówki, oraz szkło powiększające. Wybierzcie się do ogrodu albo na łąkę. Skupcie swoją uwagę na kwiatach oraz małych owadach. Obserwujcie je przez lupę, szkicujcie ich kształty, róbcie notatki. Opowiadaj wnukowi o otaczającym go świecie przyrody. Wyjaśniaj wszystkie wątpliwości. Możecie zerwać kilka kwiatków oraz liści i zrobić własny zielnik, w który wkleicie zasuszone rośliny i opiszecie ich właściwości. Wnuczek połknął przyrodniczego bakcyla? Doskonale!

Samolociki z kartonu

Pobawcie się w konstruktorów samolotów. Ze zwykłej kartki papieru zróbcie kolorowe samolociki. Oznaczcie je flagami lub bojowymi rysunkami. Możecie również kupić lekkie konstrukcje w sklepie modelarskim i po wspólnym złożeniu samolotu będziecie mogli podziwiać, jak wzbija się w powietrze. Jeśli macie więcej samolocików urządźcie zawody: który z nich pokona najdłuższy dystans.

Wytłumacz wnukowi zasady działania aerodynamiki i podstawy konstrukcji samolotów. Może to być początek wspaniałej, modelarskiej przygody.

Rysujemy mapę skarbów

Które dziecko nie kocha zabawy w poszukiwanie ukrytych skarbów? Bawiąc się w to pierwszy raz stwórzcie wspólnie mapę, na której znajdą się wszystkie najbardziej charakterystyczne miejsca z Waszej okolicy i wskazówki dotyczące kierunku poszukiwań. Pokaż wnukowi, jak stworzyć taką mapę, na co zwracać uwagę, aby szukający nie miał problemu z odnalezieniem cennych artefaktów. Następnie ukryj drogocenny skarb, daj wnuczkowi mapę i kilka wskazówek. Poza spędzeniem czasu w ciekawy sposób, dziecko nauczy się podstaw kartografii.

Robimy karmnik dla ptaków

Kolejna propozycja wspólnego spędzenia czasu w aktywny i praktyczny sposób. Naucz wnuka, jak wykonywać podstawowe konstrukcje z drewna. Ostrożnie wspieraj go w składaniu kolejnych elementów. Jeśli jest wystarczająco duży, może już samodzielnie wbijać gwoździe. Jeśli jest zbyt mały może podawać Ci potrzebne części. Na koniec pomalujcie gotowy karmnik specjalnie przeznaczoną do tego farbą.

Wykonując wspólnie karmnik dla ptaków wnuczek nie tylko pozna tajniki budowania prostych konstrukcji ale dostanie bardzo cenną życiową lekcję. Nauczy się, że o zwierzęta należy dbać o każdej porze roku, a szczególnie w zimie, kiedy mają problem z samodzielnym zdobywaniem pożywienia.

Mini olimpiada

Doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie czasu na zewnątrz jest urządzenie zawodów sportowych na wzór prawdziwej olimpiady. Wybierzcie kilka dyscyplin, np.: kolarstwo, rzut młotem, rzut oszczepem, skok w dal, sztafeta itp. Wytłumacz wnukowi zasady każdej z tych dyscyplin. Ustalcie regulamin, punktację oraz oczywiście nagrody, bez których nie może odbyć się żadna profesjonalna olimpiada.

Jeśli wnuczek odkryje w sobie smykałkę do lekkoatletyki zachęcaj go do systematycznych ćwiczeń i wspieraj przy każdej nadarzającej się okazji. Sukcesy w sporcie pomagają dziecku kształtować jego osobowość i budować pewność siebie. Ucząc go od dziecka aktywności fizycznej, wspierasz jego rozwój i stajesz się jego największym fanem.

Nauka poprzez zabawę - dlaczego jest taka ważna?

Dzieci nie lubią być zmuszane do nauki. Bronią się przed jakąkolwiek formą przyswajania nowej wiedzy, która wymaga siedzenia przed książkami i uczenia się na pamięć. Z tego powodu warto od maleńkości uczyć dzieci poznawania świata poprzez zabawę. Dobrze przygotowana i przemyślana zabawa, z jasnymi regułami pozwoli dzieciom na zdobywanie nowych doświadczeń, a przez to również nowej wiedzy.

Staraj się podchodzić do kwestii spędzania czasu z wnukiem w sposób kreatywny i edukacyjny. Robiąc z dziećmi pacynki ze skarpetek ucz je przyszywania guzików oraz odgrywania ról. Zbierając jesienią piękne kolorowe liście uczcie się odróżniać różne gatunki drzew. Urządzając letni piknik w parku połączcie ten czas z obserwacją przyrody.

Wykorzystujcie każdą okazję do wzbogacania wiedzy swoich wnuków, aby wyrosły na mądrych i ciekawych świata ludzi. Może dzięki Wam odnajdą swoje życiowe powołanie. Tego Wam życzymy.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane