Co warto mieć w domu, aby dzieci chętnie do nas przyjeżdżały?

Pomysły na atrakcje w domu i ogrodzie

Wizyty wnuków to dla Was czas pełen radości i uciechy. Niestety, nie zawsze jest tak, że dzieci chętnie odwiedzają swoich Dziadków. Co zatem zrobić, aby wnuki chętnie do Was przyjeżdżały? Przede wszystkim warto zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem domu i jego otoczenia.  Jakie atrakcje możesz dla nich przygotować, aby bardziej je do tego zachęcić?
 • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-13
 • Szacowany czas czytania: 7 min.
Co warto mieć w domu, aby dzieci chętnie do nas przyjeżdżały? / Pomysły na atrakcje w domu i ogrodzie

Po pierwsze: odpowiednie nastawienie

Dziadkowie są bardzo ważni w życiu dziecka i powinni stale podkreślać w nim swoją obecność. Niestety często bywa tak, że najmłodsze pociechy spragnione coraz ciekawszych wrażeń nie chcą odwiedzać domu Dziadków, w którym zwyczajnie się nudzą. Z pomocą przychodzą zabawki i atrakcje, które każde z Was może zaaranżować w domu lub przydomowym ogrodzie.

Pamiętajcie jednak, że nawet najbardziej wymyślne atrakcje nie zastąpią czasu poświęconego dzieciom. Wnuki potrzebują kontaktu z Dziadkami i nawet codzienna zabawa jest okazją do podkreślenia swojej obecności. Jako ważne osoby w życiu wnuka, możecie przekazać mu wartości, które ukształtują jego charakter i wpłyną na to, jaką będzie osobą w dorosłym życiu.

Przed każdą wizytą wnuka postaraj się odłożyć na bok codzienne obowiązki i troski. Skup się na wnuku, który jest dla Ciebie najważniejszy. Pielenie grządek, pranie firanek, oglądanie serialu mogą poczekać. Przygotuj się na powitanie wnuka, uklęknij na wysokość jego wzroku, przytul go mocno i zaskocz atrakcjami, które sprawią, że będzie chciał odwiedzać Cię częściej.

Po drugie: atrakcje w domu i w ogrodzie

Aby zachęcić wnuki do odwiedzin, warto wyposażyć dom oraz ogród w kilka przedmiotów, które sprawią, że pobyt u Dziadków będzie dla nich nie lada atrakcją. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, co powinno pojawić się w Twoim ogrodzie, balkonie lub mieszkaniu.

Atrakcje w domu, które sprawią, że wnuki będą chętnie do nas przyjeżdżały

 • Drewniana kolejka jest obecnie spotykana dość rzadko. Posiadanie tego typu zabawki w domu to nie tylko duża atrakcja dla wnuka, ale również okazja do powspominania dawnych czasów. Obecnie, kolejki spotykane w sklepach mogą być bardzo rozbudowane i wyposażane w dodatkowe elementy. Dzięki temu, jeśli nie jesteście pewni, czy dziecku spodoba się tego typu atrakcja, możecie w pierwszej kolejności zakupić podstawową wersję kolejki. Później, jeśli wnuk będzie zainteresowany, możecie kupować kolejne części, sprawiając, że zabawa jest coraz ciekawsza.
 • Gry planszowe - najbardziej klasyczna atrakcja, która sprawdzi się nawet w najmniejszym mieszkaniu. Dzieci w obecnych czasach mają bardzo mało kontaktu z klasycznymi, znanymi z dawnych lat formami rozrywki. W związku z tym, wbrew pozorom prosta zabawa puzzlami lub gra w warcaby może być dla nich niecodzienną, atrakcyjną zabawą. Pamiętaj, że grając w gry planszowe, powinniście dobrać ją pod względem trudności do wieku dziecka. Gra, która będzie zbyt łatwa, bardzo szybko znudzi się wnukowi, a ta, która będzie zbyt trudna, zniechęci go do dalszego grania.
 • Słodycze i łakocie - dom Babci od zawsze kojarzony jest z przepysznymi wypiekami, obiadami i słodyczami, które zawsze czekają na przyjazd wnuków. Dziadkowie mają ciche zezwolenie na rozpieszczanie dzieci i pozwalanie na jedzenie nieco więcej słodyczy, zatem warto z tego korzystać.
 • Materiały plastyczne - dla wnuków uzdolnionych plastycznie dobrze jest zakupić wcześniej dużą ilość materiałów plastycznych. Kredki, farby, pieczątki, brokaty, kolorowe kartony i przede wszystkim zaangażowani dziadkowie sprawią, że dziecko z radością będzie Was odwiedzać. Dodatkowo możecie zbierać kartonowe pudełka i tworzyć z nich domki dla lalek lub garaże dla samochodzików. Szukaj inspiracji i pomysłów, aby wnuki z niecierpliwością czekały na kolejne spotkanie z Babcią i Dziadkiem.
 • Wspólne pieczenie i gotowanie - przed przyjazdem wnuczka poinformuj go o przepysznym cieście, które wspólnie upieczecie. Możecie również umówić się na przygotowanie przyjęcia niespodzianki dla rodziców. Będziecie piec, gotować, dekorować dania i co najważniejsze: utrzymywać całe przedsięwzięcie w tajemnicy przed rodzicami. Wnuczek nie będzie mógł się doczekać przyjazdu.

Atrakcje w ogrodzie, które sprawią, że wnuki będą chętnie do nas przyjeżdżały

 • Trampolina - jest to nieustający trend w zabawach dzieci, który od kilku lat można spotkać w przydomowych ogrodach. Jest to świetny pomysł na aktywny sposób spędzenia czasu z dzieckiem i zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy dzieci bardzo dużą część swojego czasu spędzają przed ekranem telewizora, smartfona lub komputera. Jeśli Twoje zdrowie na to pozwala, również możesz uczestniczyć w zabawach na trampolinie. W czasie zabawy zawsze pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Trampolina powinna być ustawiona na równym podłożu. Ponadto, w czasie kiedy dzieci znajdują się w środku, osłonka zawsze powinna być zasunięta. Zapobiega to przypadkowemu wypadnięciu dziecka na zewnątrz.
 • Zwierzęta - nic tak nie cieszy dzieci, jak obcowanie ze zwierzętami - zarówno tymi domowymi, jak i hodowlanymi. Jeśli posiadacie gospodarstwo domowe, zdecydowanie powinniście pokazać część swojej codzienności wnukom. Wbrew pozorom, karmienie kur, świń, a nawet dojenie krowy może być dla nich atrakcją, którą zapamięta na całe życie. Jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy prawdziwych gospodarstw domowych jest coraz mniej.

  Jeśli nie masz zwierząt hodowlanych oraz pozwala Ci na to zdrowie, możesz rozważyć przygarnięcie zwierzęcia domowego ze schroniska. Domowy piesek lub kotek na pewno ucieszy nie jedno dziecko oraz wprowadzi do Twojego domu dużo radości. Zwierzęta uczą dzieci również odpowiedzialności i cierpliwości. Kontakt z nimi uwrażliwia i uszczęśliwia każdego człowieka, bez względu na wiek. Kiedy wnuk przyjeżdża do Ciebie i bawi się ze zwierzęciem, pamiętaj, aby zaangażować go również w karmienie oraz sprzątanie. Bardzo ważne jest, żaby miało świadomość, że zwierzę to nie zabawka i jego posiadanie wiążę się także z licznymi obowiązkami i odpowiednim wychowaniem.

 • Basen - letnia atrakcja uwielbiana nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. Jeśli masz dużo miejsca w ogrodzie, a wnukowie mają więcej niż 3 lata, możesz zdecydować się na duży basen, który będzie służył także Wam. Jeśli natomiast Wasze wnuki są jeszcze bardzo małe, znacznie bezpieczniejszą wersją może okazać się niewielki i płytki dmuchany basen. Dzieci uwielbiają letnie pobyty nad wodą, a domowy basen jest świetną namiastką wyjazdu nad jezioro lub wakacji nad morzem. Kiedy dzieci kąpią się w basenie, zawsze pamiętaj o zapewnieniu im ciągłej opieki. Wbrew pozorom nawet płytka woda może okazać się niebezpieczna i chwila nieuwagi może doprowadzić do naprawdę groźnych sytuacji.
 • Huśtawka - klasyczna atrakcja dla dzieci, która mimo upływu lat i pojawianiu się coraz ciekawszych zabawek, nadal cieszy podobnie jak kiedyś. Jeśli Dziadkowie dysponują przydomowym ogrodem, jest to wręcz obowiązkowy element, który powinien się w nim pojawić. Dodatkową atrakcją dla Wnuka na pewno będzie własnoręcznie skonstruowanie huśtawki z Dziadkiem. Nawet najprostszy model w opony i łańcuchów zapewni świetną zabawę, a dziecko będzie mogło być dumne, że miało duży udział w jego zbudowaniu. Jeśli taka wizja nie jest dla Ciebie przekonująca lub nie masz odpowiednich narzędzi, możesz także kupić gotową huśtawkę w sklepie. Oferta wielu z nich jest tak zróżnicowana, że możesz wybierać spośród modeli odpowiednich dla każdego wieku. Jeśli dzieci są już nieco starsze, warto postawić na huśtawki rekreacyjne, które są świetnym pomysłem na relaks także dla dorosłych.
 • Atrakcje dla zwierząt (karmnik, budka dla ptaków) - dzieci, szczególnie te najmłodsze uwielbiają obserwować otaczającą nas przyrodę, a zwłaszcza zwierzęta. Z pewnością nie ma ku temu lepszej okazji niż czas, w którym zwierzę się posila. Bardzo dobrym pomysłem, który sprawdzi się w każdym ogrodzie, jest zbudowanie niewielkiego karmnika, który można umieścić na drzewie w okolicy okna. Dziecko będzie mogło obserwować zwierzęta, a bezpieczna odległość nie będzie powodować ich płoszenia. Uzupełnianie karmnika zimą to także świetna lekcja odpowiedzialności za mniejsze stworzenia. Warto uwrażliwiać dziecko na pomaganie zwierzętom, szczególnie w trudnym dla nich czasie, jakim jest zima. Alternatywą dla ptaków na wiosnę oraz lato jest przygotowanie budek, w których będą mieszkać. Szczególnie na wiosnę jest to dla dzieci nie lada atrakcja, kiedy może obserwować karmienie młodych. Budki dla ptaków to także źródło codziennego śpiewu, który z pewnością ucieszy nie tylko dzieci, ale także dorosłych.
 • Domek na drzewie - to niespełnione marzenie z dzieciństwa każdego dziecka. To miejsce, gdzie można bawić się z kolegami lub rodzeństwem, a także spędzać czas samotnie na czytaniu książek i słuchaniu muzyki. Jeśli dysponujecie odpowiednim miejscem, warto poświęcić czas na skonstruowanie takiej atrakcji. Alternatywnie, drewniany domek można kupić w wielu sklepach budowlanych. Zaaranżowanie wnukom miejsca tylko dla nich, w którym będą mogły spędzać czas i wspólnie się bawić na pewno sprawi, że będą odwiedzać Was znacznie częściej. Aby dodatkowo uatrakcyjnić domek, możecie również zorganizować wokół niego miejsce na niewielki ogródek. Dziecko na pewno bardzo ucieszy się na myśl o zebraniu warzyw, zasianych wcześniej samodzielnie pod jego własnym, drewnianym domkiem.
 • Oczko wodne - wbrew pozorom nie musi (a w przypadku małych dzieci nawet nie powinien) być to duży i głęboki zbiornik w ogrodzie. Oczko wodne w wersji okrojonej z powodzeniem może zdobić zewnętrzną część tarasu lub ganku. Nawet niewielki zbiornik jest w stanie pomieścić kilka rybek, które będą dla dziecka nie lada atrakcją. Ich obserwacja oraz karmienie na pewno ucieszą Wnuka, szczególnie jeśli ten mieszka w mieście i na co dzień nie doświadcza tego typu wrażeń. Przy budowie oczka wodnego zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie. Nawet płytkie zbiorniki mogą okazać się zagrożeniem dla dzieci, które pozostawione są bez opieki.

Po trzecie: pozytywna atmosfera

Nawet najbardziej kreatywne atrakcje nie zastąpią atmosfery panującej w domu Dziadków. Pamiętajcie, że to właśnie bijące od Was ciepło, miłość oraz wzajemny szacunek sprawiają, że dom chce się odwiedzać i przebywać w nim jak najczęściej. W czasie rodzinnych spotkań unikajcie kłótni, szczególnie przy dzieciach i stresujących sytuacji, które mogą powodować we Wnukach dyskomfort. Wbrew pozorom, napięte stosunki pomiędzy dorosłymi, nawet jeśli nie prowadzą do otwartej kłótni, są przez dzieci odczuwalne.

W Waszym domu powinna dominować rodzina, przyjazna atmosfera. Jeśli chcesz poruszać ze swoimi dorosłymi dziećmi ważny temat, który może doprowadzić do wymiany zdań pomiędzy Wami, odłóż to na okazję, kiedy Wnuków nie będzie w pobliżu. Pamiętaj, aby w trakcie rodzinnych posiłków zapewnić radosną atmosferę i rozmawiać na przyjemne tematy. Dzieci zawsze powinny czuć się u Was bezpiecznie i komfortowo. W przeciwnym razie nawet największe atrakcje nie sprawią, że będą chciały przyjeżdżać do domu, w którym panuje nerwowa atmosfera.

Widoczna miłość Dziadków do Wnuków to coś, czego również nie można wymienić na zabawki i atrakcje. Kiedy dziecko Was odwiedza, starajcie się poświęcać mu możliwie jak najwięcej swojego czasu. Kiedy zostawiacie dziecko samo z zabawkami, bardzo szybko doprowadzicie do sytuacji, w której się znudzi i na pewno będzie chciało wrócić do domu. Jeśli takie sytuacje będą powtarzać się często, może nie chcieć w ogóle do Was przyjeżdżać. Czas spędzany z dorosłym to dla wielu dzieci największa radość i atrakcja, jaką możemy mu zapewnić. Najprostsza zabawa w towarzystwie dorosłego cieszy zdecydowanie bardziej niż samodzielna, z wykorzystaniem nawet najbardziej kreatywnej i wyszukanej zabawki.

Atrakcje dla dzieci - najczęściej zadawane pytania

 1. Pomysł z karmnikiem bardzo przypadł mi do gustu, jednak mamy wychodzącego kota. Co zrobić, aby nie stanowił zagrożenia dla ptaków?

  Kot z pewnością może być niewielkim utrudnieniem w realizacji budowy karmnika, jednak nie stanowi całkowitej przeszkody. Upewnij się, że miejsce, w którym ustawiony będzie karmnik lub budka dla ptaków nie jest dostępne dla kota. Niskie drzewa oraz drewniany płot na pewno nie będą dobrym pomysłem na jego umiejscowienie. Najlepszym pomysłem może być ustawienie karmnika na metalowym wsporniku o odpowiedniej wysokości. Kot na pewno nie będzie w stanie wspiąć się na metalowy pręt i wówczas ptaki będą bezpieczne.

 2. Mamy w ogrodzie oczko wodne i dzieci uwielbiają spędzać przy nim czas. Jak możemy zabezpieczyć to miejsce, aby nie stanowiło dla nich zagrożenia?

  Przede wszystkim powinniście sprawdzić, czy nie jest ono zbyt głębokie. Jeśli tak, możecie wyłożyć dno dużymi kamieniami. Dzięki temu będzie tak samo funkcjonalne, a jednocześnie płytsze i bardziej bezpieczne. Kolejną rzeczą, która może poprawić bezpieczeństwo oczka wodnego, jest siatka asekuracyjna umieszczona nad powierzchnią wody. Zapobiega przypadkowemu wpadnięciu do wody i w związku z tym jest najskuteczniejszą ochroną przed utonięciem. Pamiętaj jednak, że nigdy nie możesz pozostawić dziecka samego w okolicy oczka wodnego.

 3. Bardzo chciałabym zbudować z Wnukiem karmnik dla ptaków, jednak mieszkam w mieszkaniu z niewielkim balkonem i nie mam warsztatu, ani narzędzi. Czy mimo to, jest na to jakiś sposób?

  Karmnik niewielkiej wielkości z powodzeniem zmieści się nawet na balkonie. Gotowe zestawy do samodzielnego skręcenia można także kupić w sklepie, zatem własne kawałki drewna oraz narzędzia nie będą potrzebne. Jedyne, o czym musisz pamiętać to odpowiednie przymocowanie karmnika i wybranie właściwego miejsca. Ptaki mogą także brudzić, więc najbliższe otoczenie karmnika należy osłonić łatwym w czyszczeniu materiałem.

 4. Dzieci bardzo chciałyby dostać na urodziny trampolinę i miałaby ona stanąć w naszym ogrodzie. Obawiam się jednak o kwestie bezpieczeństwa. Wnuki mają bardzo dużo energii i martwię się, czy nie zrobią sobie krzywdy. Czy jest to na pewno bezpieczna atrakcja?

  Trampolina, podobnie jak wiele innych atrakcji dla dzieci, jest bezpieczna, o ile stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim, kupując trampolinę, powinniście zwrócić uwagę na posiadane certyfikaty CE, TÜV lub GS. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie zabezpieczenie dzieci w czasie skakania. Siatka ochronna powinna być zawsze zasunięta. Zapobiega to przypadkowemu wypadnięciu dzieci w trakcie skoków. Jeśli Wasze wnuki są wyjątkowo ruchliwe i bardzo pomysłowe, powinny bawić się jedynie pod nadzorem dorosłych, szczególnie kiedy trampolina jest dla nich nową atrakcją.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane