Prezent na chrzest dla wnuka

Pomysłowe prezenty na chrzest od dziadków

Dzień Chrztu Świętego to ważne wydarzenie w życiu zarówno małego dziecka, jak i całej rodziny. W Waszych głowach na pewno pojawia się pytanie: jaki prezent kupić z okazji chrztu? Podpowiadamy co wybrać, aby była to pamiątka na lata.
 • Ostatnia aktualizacja: 2020-01-25
 • Szacowany czas czytania: 6 min.
Prezent na chrzest dla wnuka / Pomysłowe prezenty na chrzest od dziadków

Praktyczna pamiątka Chrztu - czy to możliwe?

Prezent na pamiątkę Chrztu powinien przede wszystkim spełniać swoją podstawową rolę - być pamiątką tego wyjątkowego dnia. Dziecko, z racji swojego wieku, nie będzie pamiętało nic z tego wydarzenia. Najprawdopodobniej posiada w domu przedmioty pierwszej potrzeby, które były kupione niedługo po narodzinach, więc kupno wózka może nie być najlepszym pomysłem.

Najlepszym wyborem będą prezenty, które będą jednocześnie praktyczne i wyjątkowo podkreślą charakter wydarzenia. Dziecko, kiedy podrośnie, będzie mogło z nich korzystać i mieć na uwadze, że jest to coś, co otrzymało od Dziadków z okazji Chrztu.

Jak zatem wybrać taki prezent? Co sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy poniżej.

Najlepsze prezenty na Chrzest dla Twojego wnuka

Chrzest to wyjątkowy dzień w życiu dziecka, którego niestety nie jest w stanie zapamiętać. Dopiero po latach dzięki rodzicom, pamiątkom i zrobionym zdjęciom może dowiedzieć się, jak przebiegał. Dla wszystkich członków rodziny jest to bardzo ważne wydarzenie, do którego skrupulatnie się przygotowują od momentu narodzin dziecka. Już wtedy pojawiają się pierwsze pomysły i rozmowy na temat odpowiedniego podarunku dla dziecka. Na pewno i u Was pojawiły się myśli: „Nie wiem, jaki prezent powinniśmy kupić”. Być może jedna z poniższych propozycji przypadnie Wam wyjątkowo do gustu.

Skarbonka z grawerem

Gotówka to sprawdzony i najbardziej praktyczny prezent, którego spodziewać się można także z okazji Chrzcin. Większość gości z pewnością obdaruje dziecko i jego rodziców pewną sumą pieniędzy, które na pewno im się przydadzą. Jeśli Wy również chcielibyście podarować wnukowi pieniądze, warto zrobić to w kreatywny i ciekawy sposób. Do takich należy niewątpliwie umieszczenie gotówki w skarbonce z grawerem. Wówczas, nawet po wydaniu otrzymanych pieniędzy, dziecku zostanie pamiątka w postaci pięknej skarbonki. Skarbonka z grawerem to także bardzo dobry pomysł na zbieranie oszczędności dla dziecka. Zawsze podczas urodzin lub Świąt można „dorzucać” dziecku do skarbonki, aby jego oszczędności rosły i mogły być spożytkowane, kiedy będzie już nieco starsze.

W sklepach możecie znaleźć piękne srebrne skarbonki nawiązujące do danej uroczystości. Możecie kupić skarbonki w kształcie dziecięcych bucików, misiów, wózeczków, serduszek, zabawek i wiele innych. Dzięki wyjątkowym kształtom oraz pięknemu wykonaniu będą doskonałą dekoracją do pokoju dziecka. Prezent praktyczny i ładny.

Pozytywka

Jest to przykład pięknej pamiątki, która będzie towarzyszyć dziecku na długo. Nawet kiedy będzie dorosłe, biżuteryjna pozytywka z grawerem będzie przypominać o Dziadkach i beztroskich chwilach dzieciństwa. Pozytywka to uniwersalna pamiątka, która na pewno będzie trafionym i dość oryginalnym pomysłem na prezent. Warto zdecydować się także na grawer ze specjalną dedykacją, który dodatkowo będzie podkreślał wyjątkowość podarunku.

Body z nadrukiem

Bardzo praktyczny prezent, który będzie nie tylko pamiątką po tym wyjątkowym wydarzeniu. Body z nadrukiem może być jednocześnie ubrankiem dziecka do Chrztu. Warto wówczas porozmawiać z rodzicami dziecka i zapowiedzieć, że w ramach prezentu chcielibyście sfinansować dziecięcy strój do Chrztu. Warto wówczas zamówić specjalny nadruk, który sprawi, że ubranie, zachowane na pamiątkę będzie jeszcze bardziej wyjątkowe.

Spersonalizowane akcesoria

Kolejnym pomysłem na praktyczny prezent z okazji Chrztu są spersonalizowane akcesoria, które przydają się każdemu dziecku, niezależnie od wieku. Są to m.in.: kocyk, ręcznik, pościel i wiele innych. Aby podkreślić wyjątkowość prezentu, warto podarunek spersonalizować poprzez wyszycie imienia Wnuka. Aby pozostawić pamiątkę po tym wydarzeniu, można również razem z imieniem wyszyć datę Chrztu.

Biblia dla dzieci z dedykacją

Klasycznym prezentem na Chrzest, który pasuje do charakteru uroczystości, jest Biblia. Najlepiej zdecydować się na wydanie dla dzieci. Dzięki temu wnuk, kiedy podrośnie, będzie mógł korzystać z przystępnych dla niego treści, które zwykle wzbogacone są o obrazki i ładną oprawę. Jeśli zdecydujesz się podarować wnukowi Biblię, nie zapomnijcie o specjalnej dedykacji, którą warto umieścić na pierwszej stronie. Kilka słów napisanych od serca będzie dla dziecka wartościową pamiątką, do której chętnie będzie wracać w późniejszych latach.

Medalik lub biżuteria

Ponadczasowym prezentem na Chrzest jest biżuteria. Jest to klasyczny podarunek, który jednocześnie może służyć dziecku przez wiele lat. Decydując się na medalik, zwróćcie uwagę, by był on niewielkich rozmiarów. Pamiętajcie, że jest to prezent dla dziecka, więc warto wybrać kształt, który nie będzie zbyt przytłaczający. Nie bez znaczenia pozostaje również łańcuszek. Wybierając medalik, warto zdecydować się także na grawer, który można umieścić od wewnątrz. Może to być: data Chrztu, urodzin lub imię dziecka. Inną biżuterią, która świetnie sprawdza się jako prezent z okazji Chrzcin, są: złote kolczyki, bransoletka lub łańcuszek.

Albumy z życia dziecka

Kiedy od momentu narodzin dziecka do dnia Chrztu minęło już trochę czasu, na pewno dysponujecie wieloma zdjęciami Wnuka. Warto zebrać je w jednym albumie i podarować jako prezent. Przy okazji kompletowania albumu, do zdjęć możecie dodać także inne pamiątki takie jak bransoletka lub wypis ze szpitala. Wyklej tymi zdjęciami pierwsze strony albumu, a kolejne pozostaw dla rodziców. Na albumie możesz umieścić grawer, np.: „Mały Franio odkrywa wielki świat”. Na pewno po wielu latach Wasz prezent będzie wspaniałym przypomnieniem pierwszych miesięcy życia dziecka.

Grawerowane sztućce

Praktyczny prezent, który jest nie tylko wyjątkowym podarunkiem, ale przede wszystkim użytkowym przedmiotem. Na pewno przyda się rodzicom na co dzień i zachęci dziecko do jedzenia. Jeśli nawet rodzice zdecydują się przechować sztućce na pamiątkę, będzie to z pewnością ciekawa ozdoba, która ucieszy Wnuka w późniejszych latach.

Pudełko wspomnień

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się pudełka wspomnień, które przygotowuje się na wiele ważnych okazji, m.in. na Chrzest. Jeśli chcecie przekazać dziecku symboliczne i pamiątkowe przedmioty, takie pudełko będzie najlepszym pomysłem. Do pudełka warto schować nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim akcesoria, z którymi wiążą się wspomnienia pierwszych miesięcy dziecka. Może to być szpitalne ubranko, pierwsza czapeczka, pierwsze buciki, smoczek i wiele innych akcesoriów, z których dziecko zdążyło już wyrosnąć. W takim pudełku możesz również umieścić przedmioty, które przydadzą się dziecku w kolejnych latach jego życia. Na pewno wyciągnięcie pudełka po wielu latach będzie okazją do wspomnień i nostalgicznych rozmów.

Modlitwa wyszyta na poduszce

Podarowanie dziecku na prezent poduszki z nadrukiem modlitwy to bardzo oryginalny i ciekawy pomysł, który spodoba się szczególnie religijnym rodzicom. „Aniele Boży stróżu mój” to zwykle pierwsza modlitwa, jakiej uczą się dzieci. Wydrukowanie jej słów na poduszce jest nie tylko pięknym symbolem Chrztu świętego, ale również pamiątką, która umieszczona w łóżeczku będzie dla wnuka codziennym przypomnieniem wartości, w jakich jest wychowywane.

Różaniec

Chrzest Święty to doskonała okazja do tego, aby podarować dziecku pierwszy różaniec. W ofercie wielu sklepów są specjalnie dedykowane tej okazji różańce, które oprawione są  pudełka z grawerem i dedykacją. Pierwszy różaniec podarowany dziecku przez Dziadków to pamiątka, która jest jednocześnie praktyczna.

Praktyczne akcesoria dla dziecka

Kiedy rodzice dziecka nie dysponują dużymi możliwościami finansowymi, warto z okazji Chrzcin sprawić prezent, na który nie mogą sobie pozwolić. Zwykle są to akcesoria dla dziecka, które bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale nie są niezbędne w prawidłowym rozwoju malca. Przykładem nietypowego, ale bardzo praktycznego prezentu, jaki można podarować wnukowi z okazji Chrztu Świętego, jest bezpieczny fotelik samochodowy lub krzesełko do karmienia. W zależności od budżetu, jaki chcecie przeznaczyć, prezentem może być także nowe łóżeczko, przewijak lub inne akcesoria, które przydadzą się w codziennym życiu dziecka oraz jego rodziców.

Konto dla wnuka

Jeśli chcecie zapewnić dziecku wsparcie finansowe, aby mogło rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę, warto przy okazji Chrzcin pomyśleć o założeniu specjalnego konta, na którym możecie lokować regularne wpłaty. Dzięki temu po wielu latach na koncie uzbiera się niemała kwota, która może okazać się kluczowa w realizowaniu pasji Wnuka i rozwijaniu jego zainteresowań. Zwykle rodzice obciążeni codziennymi wydatkami nie dysponują budżetem wystarczającym do pokrycia kosztów dodatkowych zainteresowań dziecka. W takich przypadkach założone przed laty konto może być bardzo przydatne.

Sesja zdjęciowa

Sesja zdjęciowa to pomysł na prezent, który ucieszy nie tylko dziecko, ale również Was. Profesjonalna sesja fotograficzna Dziadków z wnukiem to świetny sposób na uwiecznienie wspomnień w tym wyjątkowym dniu. Pamiątkowe zdjęcia mogą zdobić zarówno pokój dziecka, jak i ściany Waszego domu. Na pewno z wielką przyjemnością będziecie wracać do tego momentu wspomnieniami i po latach pokazywać wnukowi, jak bardzo zmienił się od momentu Chrzcin.

Figurki i obrazki przedstawiające aniołki

Anioły to postaci biblijne, które nieodłącznie kojarzą się z ochroną dzieci. To właśnie z tego względu ich wizerunek często obecny jest w religijnych akcesoriach przeznaczonych właśnie dzieciom. Chrzest Święty to doskonała okazja do tego, by podarować dziecku obrazek z wizerunkiem aniołka lub pamiątkową figurę. Warto dołączyć również grawer lub dedykację, aby podarunek był cenną pamiątką z tego wyjątkowego dnia.

Akcesoria edukacyjne

Jeśli nie przekonują Was sentymentalne prezenty i wolelibyście podarować wnukowi prezent praktyczny, bardzo dobrze sprawdzą się akcesoria edukacyjne: maty oraz stoliki. Dziecko bardzo szybko rośnie i stale się rozwija, dlatego taki prezent na pewno sprawdzi się u każdego malucha. Maty do zabawy i stoliki edukacyjne to bardzo popularne formy prezentu, które doceniło już wiele rodziców. Dzieci chętnie z nich korzystają, a to znacząco wpływa na ich rozwój.

Srebrne ramki na zdjęcia

Ostatnio popularność zyskały srebrne ramki, które pozwalają umieścić w środku zdjęcia z pierwszego roku życia dziecka. Można również zdecydować się na takie, które służą umieszczeniu jedynie jednej fotografii. Srebrna ramka dedykowana jako prezent z okazji Chrztu to wyjątkowy podarunek, który na pewno będzie niezapomnianą pamiątką.

Wybranie dobrego prezentu na Chrzciny nie jest łatwe, jednak korzystając z naszej listy na pewno uda Wam się wybrać coś, co będzie najbardziej odpowiednie dla Waszego wnuka. Najważniejsze, aby dopasować rodzaj prezentu do tradycji panujących w rodzinie oraz preferencji rodziców. Aby upewnić się, że podarunek będzie trafiony, warto swój pomysł skonsultować wcześniej z rodzicami dziecka.

Należy także pamiętać, że Chrzciny to wyjątkowa okazja, która powinna być podkreślona pamiątkowym podarunkiem. Po latach jedynie pamiątki i zdjęcia są dla dziecka obrazem tego dnia i warto zadbać o to, by było ich jak najwięcej.

Prezent na Chrzciny wnuka - Wasze najczęstsze wątpliwości

 1. Już niedługo zbliża się dzień Chrztu Świętego naszego wnuka. Rodzice dziecka chcą, by goście przynieśli jedynie praktyczne prezenty, które są częścią wyprawki dla dziecka. Chciałabym, aby dziecku została po tym wydarzeniu pamiątka i nie jestem przekonana do tego typu prezentów z takiej okazji. Co mogę podarować, tak aby było to pamiątkowe, a jednocześnie wpisało się w prośby rodziców?

  Aby przychylić się do prośby rodziców, a jednocześnie pozostawić dziecku pamiątkę po tym wyjątkowym dniu, możesz kupić wnukowi ozdobną pościel do łóżeczka z wyszytym imieniem oraz datą chrztu. Postaw na jasne, pastelowe kolory, które nawiązywać będą do bieli, która jest symbolem tej uroczystości. Do tego prezentu możesz także dodać ramkę na zdjęcia, która nie jest dużym wydatkiem, a świetnie sprawdzi się jako pamiątka Chrztu.

 2. Moja córka nie należy do osób religijnych, ale zdecydowała się ochrzcić dziecko. Chciałabym podarować wnukowi różaniec oraz biblię dla dzieci jednak obawiam się o reakcję mojej córki. Martwię się, że nie przekaże ich dziecku i wnuk nie będzie z nich korzystać.

  Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z córką i powiedzenie jej o swoich obawach. Możesz podkreślić, że Chrzest dziecka jest dla Ciebie ważny i chcesz z tej okazji podarować mu ważne, religijne przedmioty. Prezentem, który może okazać się kompromisem w tej sytuacji, jest łańcuszek z niewielkim krzyżykiem lub inna forma skromnej biżuterii.

 3. Wnuczka ma w najbliższym czasie Chrzest i z tej okazji postanowiłam kupić jej kolczyki. Po czasie jednak zwątpiłam w ten pomysł, bo dziecko nie ma jeszcze przekłutych uszu. Czy na pewno dobrze zrobiłam, kupując tak małemu dziecku na prezent kolczyki?

  Biżuteria, w tym kolczyki to bardzo uniwersalny prezent, który można podarować nawet najmłodszej dziewczynce. Po czasie z pewnością będzie mieć przekłute uszy, a wówczas złote kolczyki od Babci będą wspaniałą pamiątką, która jednocześnie będzie podarunkiem praktycznym.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane