Zabawy z dziećmi odganiające nudę
Kreatywne pomysły na nudę dla dzieci i dorosłych
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
- Szacowany czas czytania: 6 min.
Zabawy z wnukami, które scalają więzy i odganiają nudę
Bycie Dziadkiem i Babcią to bardzo ważna i odpowiedzialna rola. Dla dziecka jesteś jednocześnie przyjacielem, wychowawcą oraz głównym źródłem wiedzy o rodzinnych wydarzeniach z przeszłości. To właśnie od Ciebie dziecko ma szansę dowiedzieć się jaka była mama lub tata w jego wieku, czy bardzo rozrabiali oraz jakie było ich ulubione danie.
Różnica pokoleniowa, jaka między Wami występuje, jest pod tymi względami piękna, jednak w niektórych sytuacjach może okazać się również wyzwaniem. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak spędzać czas z wnukiem, aby nie nudził się podczas pobytu u Dziadków, skorzystaj z naszych propozycji.
Eksperymenty chemiczne
Budzą wiele emocji zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jednym z łatwiejszych i jednocześnie bardziej efektownych eksperymentów jest wykonanie „pasty dla słonia”.
Do jej zrobienia będą Ci potrzebne:
- woda utleniona min. 6% (do kupienia w sklepach fryzjerskich),
- barwnik spożywczy w wybranym kolorze,
- płyn do mycia naczyń (1 łyżka),
- suche drożdże (1 łyżka),
- ciepła woda (3 łyżki) oraz
- akcesoria: lejek, kubek i plastikowa butelka.
Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie drożdży w ciepłej wodzie. Następnie należy przygotować pustą plastikową butelkę. Najlepiej ustawić ją na blaszce, wówczas po całym eksperymencie będzie mniej sprzątania. Do butelki wlej około 1 szklankę wody utlenionej, dodaj barwnik spożywczy i płyn do mycia naczyń. Poruszając delikatnie butelką, wymieszaj wszystkie składniki. Następnie przy pomocy lejka, do wymieszanej mikstury dodaj wcześniej przygotowany roztwór z drożdży. W efekcie wytworzy się bardzo gęsta piana, która zacznie „uciekać” z butelki.
Kartonowy tor dla kulek
Zwykłe kartonowe opakowania dają wiele możliwości kreatywnej zabawy. Jedną z nich jest zrobienie toru dla kulek, który będzie ciekawą rozrywką dla najmłodszych. Aby wykonać tor, będziesz potrzebować kartonowych rurek (np. po ręczniku papierowym) oraz taśmy klejącej. Tor najlepiej przykleić do dużego kartonowego arkusza. Dzięki temu będzie mobilny, a dziecko będzie miało możliwość zabawy w różnych miejscach. Wykonanie toru polega na przyklejaniu kolejnych tub w takim układzie, aby wrzucona na początku kulka przeleciała na sam dół. Reszta zależy od Twojej kreatywności. Im więcej nieoczywistych rozwiązań, tym tor będzie ciekawszy.
Zobacz także artykuł:
Tekturowe pudełka - jak wykorzystać je w zabawie z dzieckiem
Kolorowe kryształki
Naturalne procesy chemiczne dają nieograniczone możliwości zabawy z dziećmi. Oczywiście zawsze należy upewnić się, że to, co chcemy dzieciom pokazać, jest dla nich całkowicie bezpieczne. Do takich zabaw z chemią należy hodowla kolorowych kryształów. Szczególnie atrakcyjne może okazać się to zimą, ponieważ wyhodowane kryształki do złudzenia przypominają zamrożone płatki śniegu. Ponieważ śnieg, szczególnie ten mocno zamarznięty, nie występuje obecnie każdej zimy, kryształki mogą być jego namiastką.
Do wyhodowania kryształków będziesz potrzebować:
- szklanki,
- osobnej miski do zmieszania mikstury,
- barwnika spożywczego,
- szklanki gorącej wody oraz
- szklanki soli EPSOM.
Wykonanie: wsyp sól do miski i zalej gorącą wodą. Dodaj barwnik spożywczy i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia soli. Gotowy roztwór przelej do szklanek i włóż do zamrażalnika na około 10-15 minut. Po tym czasie przełóż naczynia do lodówki i pozostaw na noc.
Wspólne czytanie
Wpajanie dzieciom dobrych nawyków to rola nie tylko rodziców, ale również Twoja. Czytanie książek rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a także uczy różnorodności świata i otwartości na różne doświadczenia. Świat fikcji, w jaki może wejść dziecko poprzez otwarcie książki, daje możliwość poznania i zrozumienia wielu różnych emocji oraz zachowania w określonych sytuacjach. Warto wpajać dzieciom nawyk czytania książek od najmłodszych lat.
Jeśli wnuk nie potrafi jeszcze czytać samodzielnie, możesz to robić za niego. Skorzystaj z chwili usypiania dziecka oraz odpoczynku w parku. Przygodę z książkami rozpocznijcie od lekkich, krótkich opowieści lub klasycznych bajek.
Później, kiedy dziecko jest już bardziej zainteresowane i zna wszystkie powszechnie znane historie, możecie sięgnąć po mniej znane pozycje dedykowane specjalnie dzieciom. Kiedy wnuki już podrosną, możecie wymieniać się informacjami na temat ostatnio przeczytanych książek oraz swoimi opiniami i odczuciami wobec określonego tytułu.
Przeczytaj również artykuł:
Bajki dla dzieci - najciekawsze propozycje według wieku dziecka
Dobrym pomysłem jest również napisanie własnej książki. Przygotuj gruby zeszyt lub notatnik i wspólnie z wnukiem wymyśl ciekawą, wesołą lub mrożącą krew w żyłach historię. Wybierzcie tytuł, podpiszcie się na stronie tytułowej i namalujcie ilustracje. Taka książka będzie pamiątką dla wnuka na całe życie.
Polowanie na kolory
Aby urozmaicić spacer lub nawet zachęcić wnuka do spędzenia popołudnia na zewnątrz, możesz zorganizować polowanie na kolory. Polega to na tym, że przed wyjściem wybieracie kilka kolorów, których wspólnie będziecie poszukiwać. Zadaniem wnuka jest odnalezienie określonego koloru i zrobienie mu zdjęcia. Ten swego rodzaju konkurs bardzo rozwija spostrzegawczość dziecka. Uczy go również zwracania większej uwagi na to, co go otacza.
Może okazać się, że zdobycie zdjęcia w otoczeniu koloru czerwonego będzie wymagało zrobienia zdjęcia osobie w czerwonej koszulce. Wówczas w dziecku rozwijają się umiejętności społeczne oraz staje się bardziej ośmielony w kontakcie z obcymi ludźmi.
W przypadku starszych dzieci, aby dodatkowo uatrakcyjnić i utrudnić zadanie, wybierzcie jeden kolor przewodni. Zadbajcie o to, by wszyscy uczestnicy spaceru mieli na sobie jak najwięcej części garderoby w wybranym kolorze. Kiedy znajdziecie w plenerze motyw przewodni spaceru, koniecznie zróbcie sobie z nim zdjęcie. Następnie wybierzcie najlepsze i wywołajcie do pamiątkowego albumu.
Ziemniaczane pieczątki
Bardzo zabawnym i kreatywnym zajęciem będzie własnoręczne przygotowanie ziemniaczanych pieczątek. Wystarczy, że ziemniaka przekroicie na pół. Na ziemniaczanej płaszczyźnie wytniecie ciekawy kształt: gwiazdkę, serduszko lub strzałkę, będziecie je maczać w kolorowych farbach i przybijać pieczątki na kartkach, tworząc w ten sposób finezyjne wzory.
Rodzinne pocztówki
Zwyczaj wysyłania kartek pocztowych powoli zanika. Kiedy spędzasz z wnukiem wakacje, warto mu o nim przypomnieć. Wspólnie wybierzcie pocztówkę, którą chcecie wysłać. Następnie napiszcie na niej kilka miłych słów, zaadresujcie i wyślijcie, koniecznie wybierając się wspólnie na pocztę. Pozwól wnukowi napisać coś od siebie oraz nakleić znaczek.
Jeśli wyjątkowo mu się to spodoba, możecie dołączyć do międzynarodowej wymiany pocztówek – Postcrossing. Jest to serwis, który umożliwia wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od wylosowanych użytkowników. Przychodząca pocztówka zawsze jest wielką niespodzianką, ponieważ nie wiemy, kiedy i od kogo możemy się jej spodziewać. Wnuk na pewno będzie podekscytowany, kiedy znajdzie w skrzynce zaadresowaną do niego pocztówkę.
Drzewo genealogiczne
Jako senior rodu, masz największą wiedzę o rodzinnych przodkach. Warto się z nią podzielić i opowiedzieć dziecku skąd pochodzi. Dobrą ku temu okazją jest wspólne rysowanie drzewa genealogicznego. Obrazkowy sposób przedstawienia korzeni rodziny będzie dla wnuka na pewno bardziej czytelny i zrozumiały. Rysując drzewo genealogiczne, opowiedzcie kilka ciekawych historii o poszczególnych członkach rodziny. Na pewno będzie to dla dziecka ciekawe i po latach będzie pamiętać o historiach dalszych krewnych.
Stare zdjęcia i rodzinne pamiątki
Wspólne oglądanie starych fotografii to świetna okazja do wspomnień i ciekawych opowieści. Szczególnie kiedy na tych fotografiach znajdują się rodzice wnuka. Spróbuj odnaleźć kilka zdjęć i pokazać je dziecku. Możliwość zobaczenia własnych rodziców, kiedy mają po kilka lat, będzie dla wnuka na pewno ciekawym doświadczeniem. Może zobaczy wyraźne podobieństwo do któregoś z nich? Dobrą okazją do opowieści są także rodzinne pamiątki. Jeśli takie posiadasz, również możesz pokazać je dziecku. Jest to okazja do podkreślenia, jak ważne są relacje w rodzinie oraz jak cenny jest stale upływający czas.
Pieczenie babeczek
Wspólne wypieki to dla dziecka wyjątkowa atrakcja. W domu zwykle brakuje czasu na takie rozrywki, a posiłki przygotowuje się szybko i bez udziału dzieci. U Babci na szczęście może być inaczej. Wspólne pieczenie babeczek to bardzo dobry pomysł na spędzenie wolnego wieczoru. Pamiętaj, by być dla dziecka wyrozumiałym, szczególnie w czasie dekoracji wypieków. Pomysły dzieci są nieograniczone, dlatego musisz spodziewać się, że sporo kremu do muffinek wyląduje na stole oraz na ich ubraniach. Pozwól na to – na sprzątanie przyjdzie czas później. Wasze wspólne dzieło w postaci pięknie udekorowanych muffinek możecie podarować rodzicom wnuka, na pewno bardzo się z niego ucieszą.
Wyjście na gorącą czekoladę
Jeśli dzień nie zachęca do spacerów i zabawy na zewnątrz, zabierz wnuka na gorącą czekoladę do pobliskiej kawiarni. Szczególnie starsze dzieci powinny często wychodzić w takie miejsca i próbować nowych, ciekawych smaków. Pyszna gorąca czekolada na pewno poprawi im humor i urozmaici dzień, który spędzony w domu byłby nudny i przygnębiający.
Mini-ogród warzywny
Sadzenie warzyw w ogrodzie i ich doglądanie może być dla dziecka sporą atrakcją i ciekawym zajęciem. Wspólnie z dzieckiem przygotujcie odpowiednie miejsce do założenia ogródka. Możesz to zrobić także na balkonie z wykorzystaniem właściwej wielkości doniczek. Kiedy już wybierzecie miejsce, ustalcie, jakie rośliny chcecie posadzić. Najlepiej wybrać takie, które szybko kiełkują (np. koperek lub bazylia). Wówczas dziecko szybko zobaczy efekty swojej pracy i nie zniechęci się do dalszych prac w ogrodzie.
Kiedy już wybierzecie, co chcecie posadzić i gdzie, wystarczy tylko kupić odpowiednie podłoże oraz doniczki, lub w przypadku ogrodu na zewnątrz – od razu przystąpić do pracy. Po zasadzeniu roślin, co jakiś czas doglądajcie, czy któraś z nich zaczyna kiełkować. Kiedy Wasz ogródek będzie obfitował w pyszne warzywa lub zioła, wspólnie wykorzystajcie je do przygotowania codziennych posiłków.
Karmnik dla ptaków
Karmniki dla ptaków sprawdzą się najlepiej w przydomowych ogródkach, w miejscowościach oddalonych od miejskiego zgiełku. Jest to świetna okazja do obserwacji różnorodnych gatunków ptaków oraz ich zachowania. Prosty karmnik jest możliwy do wykonania przy użyciu podstawowych narzędzi i materiałów, które na pewno masz w domu.
Alternatywnie, możesz kupić gotowy karmnik w sklepie, jednak wtedy pamiętaj, by zamontować go wspólnie z wnukiem. Ważne, by dziecko miało udział w takich czynnościach. Wówczas poczuje się docenione i dumne z wykonanej wspólnie z Dziadkami pracy.
Nawiązywanie relacji poprzez wspólną zabawę
Wspólna zabawa to podstawowy element kształtowania relacji z dzieckiem. Jak najczęściej korzystaj z okazji do wspólnego spędzania czasu z wnukiem i proponuj rozrywkę, która będzie polegała na rozmowie i emocjach. Dzieci powinny mieć świadomość rodzinnych więzi oraz tego, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu. To również na Was, jako Dziadkach, spoczywa obowiązek przekazania dziecku wartości, które będą podkreślać znaczenie relacji rodzinnych.
Wspólne zabawy z wnukiem – najczęściej zadawane pytania
-
Bardzo podoba mi się pomysł z eksperymentami chemicznymi. Kiedyś widzieliśmy podobne na naukowych pokazach i wnukowi bardzo się spodobało. Nie sądziłam, że tego typu reakcje są tak łatwe w przygotowaniu. Co jednak z bezpieczeństwem? Czy wykonywanie eksperymentów w domu nie jest niebezpieczne?
W czasie wykonywania eksperymentów chemicznych zawsze należy zachować szczególną ostrożność. W tym celu stosuj okulary ochronne (dzieciom możesz założyć okulary do pływania) oraz rękawiczki. Zawsze zadbaj o to, by dzieci zachowały odpowiednią odległość od miejsca reakcji.
-
Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko nie jest zainteresowane wspólną zabawą z nami i woli spędzać czas z kolegami? Chciałabym, żeby poświęcał więcej uwagi rodzinie, szczególnie że nie widujemy się zbyt często.
Niestety zwykle tak jest, że na tle ciekawych rozrywek z kolegami, spędzanie czasu z Dziadkami jest dla dziecka mniej atrakcyjne. Spróbujcie porozmawiać z rodzicami wnuka na ten temat, ponieważ wiele zależy również od nich. Kiedy Wasze wizyty są okazjonalne i nie trwają długo, mogą przygotować dziecko wcześniej na to, że chcecie spędzić z nim czas. Kiedy Wasze odwiedziny nie będą dla wnuka zaskoczeniem, nie umówi się wcześniej z kolegami i chętniej pobawi się z Wami.
-
Czy wspólne oglądanie rodzinnych filmów również wpływa na więzi z wnukami? Moją wnuczkę bardzo trudno oderwać od ekranu telewizora, dlatego często, kiedy jest u mnie w weekend, oglądamy film lub bajkę. Zastanawiam się, jak można wykorzystać to w sposób korzystny dla naszej relacji.
Jeśli lubicie w ten sposób spędzać czas, a oglądanie filmu lub bajki stało się pewną Waszą tradycją, niech tak zostanie. Staraj się jednak rozmawiać z wnuczką po seansie. Zapytaj, czy jej się podobało, który bohater był jej ulubionym, a który wręcz przeciwnie. Porozmawiajcie o morale kończącym bajkę lub film. Wbrew pozorom, obejrzana bajka może być idealnym tematem do aktywnych rozmów z dzieckiem, które umacniają Waszą relację.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane