Bajki dla dzieci - najciekawsze propozycje według wieku dziecka

Propozycje bajek dla dzieci w wieku 0-18 mc, 2-5 lat, powyżej 6 lat

Eksperci są zgodni - dzieciom powinno się czytać jak najczęściej! Wybraliśmy dla Ciebie propozycje książek, które zachwycą małych czytelników i będą jednocześnie nieść ze sobą wartość edukacyjną. Książki uszeregowaliśmy w trzech kategoriach wiekowych, co pomoże Ci dobrać lekturę do potrzeb i możliwości Twoich wnuków.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-04-10
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Bajki dla dzieci - najciekawsze propozycje według wieku dziecka / Propozycje bajek dla dzieci w wieku 0-18 mc, 2-5 lat, powyżej 6 lat

Bajki dla najmłodszych dzieci (0 - 18 miesięcy)

Jeżeli wydawało Ci się, że niemowlaki nie interesują się książkami, wyprowadzamy Cię z błędu! Książki powinny zagościć w biblioteczce malucha jak najwcześniej. Już w chwili, gdy niemowlak zaczyna poznawać otoczenie i interesować się przedmiotami wokół niego, można pokazywać mu proste książeczki.

Dla najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą się książki sensoryczne. Są to zazwyczaj nieduże publikacje o twardych stronach, na których znajdują się elementy stymulujące różne zmysły dziecka. Mogą to być na przykład kawałki materiału o różnych fakturach, przyciski wydające dźwięki, kawałki sznurka, małe lusterka. Z pomocą opiekuna maluszek poznaje świat zmysłów i wrażeń oraz odkrywa, że dotykając różnych rzeczy, doznajemy różnych bodźców.

Dla małych dzieci, najciekawsze w książce są obrazki. Dlatego w tym przedziale wiekowym wybraliśmy propozycje książek o szczególnie atrakcyjnej szacie graficznej i ciekawych obrazkach. Obrazki powinny być duże i wyraźne, jak również proste i nie zawierające zbyt wielu szczegółów. Jeżeli chodzi o kolory, to dla najmłodszych dzieci (do 6 -7 miesięcy) warto wybrać książeczki czarno - białe.

Wzrok noworodków i niemowląt znacznie odbiega od wzroku dorosłego człowieka. Początkowo dzieci widzą jedynie kontrastowe barwy i nie umieją odróżnić kształtów, czy faktur. Z wiekiem ich wzrok się wyostrza i zaczynają dostrzegać coraz więcej szczegółów.

„Oczami maluszka”

Nasza pierwsza propozycja dla najmłodszych to książki „Oczami maluszka” wydawnictwa Sierra Madre. To seria prostych książeczek, utrzymanych głównie w czarno - białych barwach. Możesz zdecydować się na książkę w klasycznym formacie lub wybrać wersję harmonijkową. W serii dostępne są także książeczki z możliwością ich zawieszenia oraz wydanie zawierające plansze, które można rozłożyć na dywanie, czy przykleić w zasięgu wzroku dziecka.

Obrazki w książeczkach „Oczami maluszka” są proste, duże i kontrastowe. Na stronach znajdziemy takie elementy jak kwiatki, zwierzęta, różne kształty geometryczne. Takie monochromatyczne, wyraźne obrazy stymulują rozwój maluszka i rozwijają jego narząd wzroku. Pomagają mu także w nauce skupienia.

„Księga dźwięków” i „Księga ryków” autorstwa Bravi Soledad

Te dwie niepozorne książeczki to pozycja obowiązkowa w dziecięcej biblioteczce. Przeglądając książki po raz pierwszy, możesz uznać że nie ma w nich nic wyjątkowego. Szybko jednak przekonasz się, że Twój wnuk pokocha je i będzie domagał się częstego ich przeglądania.

Na każdej stronie książek znajduje się prosty rysunek, a obok krótki tekst, opisujący dźwięk jaki wydaje dany przedmiot, zwierzę, czy człowiek. Książki są bardzo grube (ponad 100 stron) co powoduje, że z czasem strony odklejają się od okładki. Gdy tak się stanie, nie wyrzucaj ich tylko ostrożnie oderwij każdą stronę książki. Powstałe w ten sposób plansze możecie wykorzystać do wielu zabaw. Gdy Twój wnuk podrośnie, „Księga ryków” i „Księga dźwięków” będą pomocne w nauce mówienia, a potem czytania.

„Bardzo głodna gąsienica” Eric Carle

Kolejną propozycją dla dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy, jest książka „Bardzo głodna gąsienica”. Książka zdaje się przeciwstawiać modzie i upływowi czasu, bo jej pierwsze wydanie miało miejsce w 1969 r. Od razu podbiła małe serca i wciąż jest jedną z najchętniej kupowanych książek dla dzieci.

Plusem książki są piękne ilustracje, które pobudzają wyobraźnię i są miłą odmianą od klasycznych rysunków spotykanych w książkach. Obrazy przypominają dziecięce rysunki. Utrzymane są w pastelowych kolorach, mają wyraźne kreski.

Książka nie ma klasycznej formy, niektóre strony są dłuższe, inne krótsze. W niektórych kartkach są zrobione dziurki, w które Twój wnuk na pewno włoży paluszek, by zbadać co się stanie. Gdy podrośnie, dobrą zabawą będzie przewleczenie przez dziurki sznurka lub tasiemki.

Książkę możesz kupić w formacie klasycznym lub zdecydować się na wersję XXL. Dla małych rączek większa wersja może być jednak trudna w samodzielnym trzymaniu.

Bajki dla dzieci w wieku 2 - 5 lat

Jeżeli Twój wnuk skończył wiek mniej więcej 18 miesięcy, zapewne coraz więcej czasu chce spędzać na czytaniu książek. Być może uwielbia czytanie do snu i domaga się coraz dłuższych opowieści. Zaczyna też nazywać obrazki w książkach, chętnie imituje dźwięki, jakie wydają zwierzątka na farmie i ekscytuje się przygodami, jakie przeżywają bohaterowie.

Wybierając książki dla dzieci w okolicach dwóch lat i starszych, warto wybierać tytuły wspierające rozwój mowy. Okres od drugiego roku życia to czas szkolenia zdolności językowych, nauka nowych słówek i poprawnej wymowy. Dobór odpowiednich książek sprawi, że czytanie będzie nie tylko przyjemnością, ale i solidną porcją nauki.

Bohater małych dzieci, czyli seria książek o Puciu

Nasza pierwsza propozycja dla nieco starszych maluchów to seria książek o sympatycznym Puciu Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Na początek przygody z Puciem polecamy dwie pozycje: „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych” oraz „Pucio mówi pierwsze słowa”. To pozycje dedykowane dzieciom uczącym się mówić.

W książkach przedstawione są codzienne sytuacje, takie jak wspólne posiłki, wycieczki na wieś, czy spacery do lasu. Dzieci szybko zaczynają powtarzać wyróżnione słowa, czy dźwięki i aktywnie włączają się w czytanie. Grube kartki i wysoka jakość książeczek sprawią, że Pucio zostanie z Wami na dłużej.

Książki z serii „Pucio…” polecane są przez logopedów, szczególnie dla dzieci borykających się z opóźnionym rozwojem mowy. Poznając historię chłopca zachęcamy dziecko do powtarzania słówek, wyrażeń dźwiękonaśladowczych, sylab. Dzięki temu wspieramy rozwój mowy, poszerzamy słownictwo i gimnastykujemy buzię i język.

 „Kicia Kocia” Anita Głowińska

Książki o sympatycznej Kici Koci oraz jej bracie Nunusiu to zdecydowany hit na polskim rynku wydawniczym. Za popularność serii odpowiada przede wszystkim prosta i bliska dzieciom fabuła. W książkach o Kici Koci nie znajdziemy niesamowitych, nierealnych zdarzeń, czy bohaterów. Kicia Kocia gotuje, sprząta, robi z Babcią ciasteczka, czy uczy brata korzystać z nocnika. Twój wnuk z zainteresowaniem będzie słuchać o przygodach Kici Koci i z entuzjazmem opowie Ci, że również przeżył podobne przygody.

Seria książek o Kici Koci występuje w okładkach miękkich i twardych, a także w małym i dużym formacie. Do tej pory zostało wydanych kilkadziesiąt różnych książek, w tym kilka z otwieranymi okienkami. Małe formaty książeczek o Kici Koci kosztują jedynie kilka złotych, więc nie uszczuplą za bardzo domowego budżetu.

Według nas, najciekawsze książki z serii „Kicia Kocia” to:

  1. „Kicia Kocia gotuje”.
  2. „Kicia Kocia na placu zabaw”.
  3. „Kicia Kocia sprząta”.
  4. „Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka?” ­(książka z otwieranymi okienkami).
  5. „Kicia Kocia i Nunuś. Na nocniku”.

„Feluś i Gucio idą do przedszkola” Katarzyna Kozłowska

Pójście do przedszkola to dla wielu dzieci pierwsze rozstanie z bliskimi. Nowe miejsce, tęsknota za rodziną oraz konieczność przestrzegania obowiązujących w przedszkolu zasad, mogą być bardzo stresujące dla małego człowieka.

Wejście w nowe środowisko będzie łatwiejsze z bajką „Feluś i Gucio idą do przedszkola”. Na stronach książki znajdziesz piękne ilustracje obrazujące scenki z przedszkolnego życia. Czytanie o perypetiach bohaterów pozwoli Twojemu wnukowi przygotować się na trudne sytuacje i czasem bolesne emocje. Dobrze przygotowany będzie czuł się pewniejszy siebie i lepiej zniesie okres adaptacji. To oszczędzi stresu całej rodzinie.

Pobudzające wyobraźnię książki obrazkowe

Dzieci uwielbiają słuchać tych samych historii wciąż, i wciąż na nowo. To bywa naprawdę męczące, gdy po raz kolejny czytasz bajkę, której tekst znasz na pamięć. Dzięki książkom obrazkowym nuda odejdzie w zapomnienie. Przedstawioną w książce historię możecie bowiem opowiedzieć na wiele różnych sposobów. To doskonały trening wyobraźni, który jednocześnie rozwija słownictwo i umiejętność snucia opowieści.

Nieoczywistą zaletą książek obrazkowych jest to, że stwarzają Ci przestrzeń do kreowania wartości u Twojego wnuka. Chcąc wpoić mu ważne zasady, takie jak pomoc słabszym, czy bycie uczciwym, możesz to zrobić prowadząc historię w odpowiedni sposób.

Nasze propozycje książek obrazkowych to:

  1. „Rok w lesie” Emilia Dziubak - pięknie wydana książka, która w sposób realistyczny pokazuje las i jego mieszkańców podczas zmieniających się pór roku. Dla starszych dzieci książka może stać się podręcznikiem biologii i cenną lekcją na temat przyrody w lesie.
  2. „Auta” i „Na budowie” Stephan Lomp - propozycja nie tylko dla chłopców. Na stronach książeczek spotkacie auta, śmieciarki, motocykle i wiele, wiele innych ciekawych pojazdów i maszyn. Wyszukiwanie wybranych bohaterów na kolejny stronach to dobry trening spostrzegawczości.

Bajki dla dzieci w wieku powyżej 6 lat

Decydując się na zakup bajek dla starszych dzieci, przede wszystkim szukaj tytułów, które skupiają się na sprawach ważnych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wplecione w bajki historie bohaterów pomogą Twojemu wnukowi zaadoptować się w szkolnej rzeczywistości, wzmocnią jego poczucie własnej wartości i nauczą jak dbać o pierwsze poważne przyjaźnie.

Bajki dla starszaków mogą być już dość długie, choć nie nastawiaj się, że przeczytacie każdy tytuł za jednym razem. Niech sytuacje przedstawione w książkach będą okazją do Waszej rozmowy, zadawania pytań, poszukiwania rozwiązań i rozwijania wyobraźni.

„Mądre bajki” Agnieszka Antosiewicz

Piękną i wartościową pozycją dla starszych dzieci są „Mądre Bajki”. W książce znajdziecie kilka opowiadań, których fabuła toczy się wokół spraw ważnych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Opowiadania napisane są przystępnym językiem i zrozumiałym dla dzieci.

Wspólne czytanie „Mądrych Bajek” może być okazją do poruszenia ważnych i trudnych tematów, takich jak akceptacja rówieśników, pewność siebie i asertywność. Po wspólnym czytaniu zapytaj wnuka, jak mu się podobała dana historia i wytłumacz mu rzeczy, które nie były dla niego w pełni zrozumiałe.

Cykl książek o Muminkach autorstwa Tove Jansson

Nasza kolejna propozycja ciekawych bajek dla dzieci, to seria książek o Muminkach. Muminki, czyli nieduże białe stworki przypominające hipopotamy, przeżywają niesamowite przygody, których dzieci słuchają z zapartym tchem.

Opowieści o Muminkach wyróżniają się spośród innych bajek przede wszystkim wspaniałą kreacją bohaterów. Wiecznie ponura Buka, czy złośliwa Mała Mi to już postaci wręcz kultowe, które jednocześnie pokazują, że w życiu nie ma osób wyłącznie dobrych lub złych. Także przygody, które przeżywają Muminki i ich przyjaciele są wyjątkowe, a nawet spektakularne. To doskonały trening wyobraźni!

Książki z serii “Poczytaj mi mamo”

Nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się seria książek „Poczytaj mi mamo” zawierających bajki i opowiadania klasyków literatury dziecięcej. Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow, Joanna Papuzińska - to tylko niektórzy autorzy niezapomnianych bajek i wierszy, które znajdziemy w tej serii książeczek.

Najpiękniejsze wiersze, wzruszające bajki i pouczające morały to nie jedyna zaleta antologii „Poczytaj mi mamo”. W najnowszym wydaniu znajdują się oryginalne rysunki, będące kopią ilustracji z historycznych wydań książeczek sprzed lat. Na rynku znajdziecie kilka tomów serii, zawierających różne wiersze i bajki.

Czytanie książek

Mamy nadzieję, że spodobały Ci się nasze propozycje najciekawszych bajek dla dzieci w różnym wieku. Czytaj wnukom jak najczęściej, a gdy będą starsze zachęcaj do samodzielnego czytania i opowiadania Ci historii z książek. Wybieraj pozycje wartościowe i nie ograniczaj się jedynie do szkolnych lektur. Czytanie rozwija wyobraźnie, wzbogaca słownictwo, ułatwia naukę i uspokaja. Wychowując dzieci wśród książek, dajesz im piękny prezent który będzie procentować przez całe ich życie.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane