Jak napisać bajkę dla dzieci?

5 zasad tworzenia dobrej bajki dla dzieci

Bajki to doskonały sposób na komunikację z dzieckiem, wzbogacanie jego wyobraźni oraz przekazywanie życiowych wartości. Dzięki naszym wskazówkom napiszesz wspaniałą bajkę dla swoich wnuków, którą na pewno zapamiętają na resztę swojego życia.
  • Ostatnia aktualizacja: 2021-02-20
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
Jak napisać bajkę dla dzieci? / 5 zasad tworzenia dobrej bajki dla dzieci

5 zasad tworzenia dobrej bajki dla dzieci

Napisanie bajki nie jest łatwym zadaniem. Najmłodsi czytelnicy są bardzo wymagającymi odbiorcami - nie można ich zrazić, przestraszyć, ani zniechęcić do czytania książek. Bajka musi być ciekawa, wciągająca, pełna emocji oraz oczywiście wartościowa pod względem nauki, jaka z niej płynie.

Pisząc bajkę dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, dzięki którym przedstawiona w niej historia będzie na tyle wciągająca, że dziecko będzie chciało słuchać jej każdego dnia.

Morał i przesłanie

Na początku musisz zastanowić się, co chcesz przekazać dziecku poprzez swoją bajkę. Dzieci z uwagą słuchają czytanych opowieści, dlatego każda z nich powinna nieść ze sobą naukę lub cenną wartość. Zastanów się, o czym ma być Twoja bajka i czego ma uczyć.

Bohaterowie

Każda bajka ma zapadających w pamięć, charyzmatycznych bohaterów. Postaw na postaci, które są najbardziej lubiane przez dzieci. Jeśli Twoja wnuczka uwielbia księżniczki, akcja Twojej bajki obowiązkowo musi toczyć się na zamku. Wnuki spędzają cały dzień na zabawie z domowym pupilem? Niech Twoja bajka przedstawia przygody domowych zwierzątek w czasie nieobecności dorosłych w domu. Możliwości jest mnóstwo, musisz tylko wybrać coś, co zaciekawi Twoje wnuki.

Pamiętaj, że bohaterów nie może być zbyt dużo. Najlepiej, jeśli każdy z nich będzie na swój sposób charakterystyczny. Aby urozmaicić bajkę, nadaj jej bohaterom cechy nadprzyrodzone - dzieci to uwielbiają.

Przygodowa fabuła

Bajka nie może być nudna! Niech jej bohaterowie przeżywają ekscytujące przygody, które pochłoną dziecko bez reszty. Akcja musi być dynamiczna i stale posuwać się naprzód. Zadbaj o zwroty akcji, ale zachowaj umiar. Nie powtarzaj utartych schematów znanych z innych bajek. Królewna zamknięta w wieży raczej nie wzbudzi wielkiego zainteresowania.  Niech Twoja bajka będzie wyjątkowa, zupełnie różna od powszechnie znanych opowieści.

Odpowiednie słownictwo

Jednym z najtrudniejszych zadań w pisaniu bajek dla dzieci, jest wybór odpowiedniego słownictwa. Po pierwsze, staraj się zachować powszechny styl pisania, w którym nie ma miejsca na wszechobecne zdrobnienia i określenia typowo dziecięce. Dzieci chcą być dorosłe. To właśnie dorośli są dla nich inspiracją i wyobrażeniem bohaterstwa, odwagi i przygody. Opowiadając bajkę staraj się, by bohaterowie mieli prawdziwie „dorosłe” przygody, w których będą musieli wykazać się sprytem, pomysłowością i oczywiście męstwem.

Pisząc bajkę dla dzieci, pamiętaj, że Twoim odbiorcą jest kilkulatek. Zdania muszą być maksymalnie proste, a słowa dobrane w taki sposób, by były dla dziecka zrozumiałe. Nie twórz zawiłych, skomplikowanych opisów krajobrazu. Zdanie „na niebie pojawiły się ciemne chmury” wystarczająco obrazuje nadciągającą burze. Pamiętaj, że dla dziecka ważniejsza jest akcja i przygody bohaterów, niż otoczka bajki.

Treść adekwatna do wieku dziecka

Bajka dla dzieci powinna być pozbawiona wszelkich oznak przemocy lub scen, które mogłyby wzbudzić w dziecku strach i niepokój. Nie przedłużaj stresujących momentów w bajce i jeśli pojawia się chwila lekkiej grozy, niech trwa krótko i ma szczęśliwe zakończenie. Pamiętaj, że bajka powinna kończyć się happy endem, zło powinno być karane, a dobro nagradzane.

Pisząc bajkę dla dzieci, powstrzymaj się od zamieszczania w niej scen, które zrozumieją jedynie dorośli. Współczesne bajki, które znajdują się w kinowych repertuarach, zawierają wiele tekstów dedykowanych osobom dorosłym, ale Ty nie powielaj tego schematu. Jeśli Twoje bajki będą czytane dzieciom, niech będą skierowane jedynie do nich.

Pisanie bajki dla dzieci - najczęściej zadawane pytania

  1. Uwielbiam pisać bajki dla swoich wnuków i chciałabym zacząć się tym dzielić. Gdzie mogę to zrobić? Wydanie książki papierowej raczej nie jest realne, dlatego myślałam o udostępnieniu swoich bajek online.

    Świetny pomysł! Na pewno wiele osób chętnie skorzysta z Twoich opowiadań. Najprostszym sposobem na publikację Twoich bajek będzie blog. Istnieje bardzo dużo gotowych kreatorów, dzięki którym założysz swoją stronę w sposób łatwy i przyjemny. Możesz również udostępniać swoje bajki na Facebooku, a udostępnienia i komentarze rozpowszechnią Twoje wpisy.

  2. Jak długa powinna być bajka dla dzieci?

    Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pisaniem bajek, niech Twoje opowieści będą krótkie. Początkującym pisarzom trudno stworzyć wątki i historie, które utrzymają uwagę najmłodszego czytelnika na dłużej. Długość swojej bajki dostosuj również do wieku dzieci. Najmłodszym maluchom wystarczą krótkie, niezbyt rozbudowane historyjki, które napiszesz w kilkanaście minut.

  3. Moje wnuki bardzo lubią bajki obrazkowe. To zwykle jest głównym kryterium, kiedy szukamy dla nich bajek w sklepach. Ilustracje są obowiązkowe, nawet jeśli pojawiają się jedynie co kilka stron. Chciałabym napisać dla nich bajkę, jednak nie mam pomysłu, co mogę zilustrować. Dodam, że nie mam zdolności plastycznych, więc musi być to coś łatwego.

    Bajki dla dzieci zwykle wyróżniają się ciekawymi postaciami. Najłatwiej będzie Ci przedstawić ilustracje bohaterów. Zadbaj o to aby byli oni wyjątkowi. Mogą mieć dodatkową parę rąk, lub nóg, albo niespotykany kolor włosów. Swoje wyobrażenie postaci przedstaw na rysunku. Aby dodatkowo zaciekawić dzieci, zaproponuj, by po przeczytaniu bajki sami narysowali swoje wyobrażenie bohaterów. To dodatkowo rozwinie ich wyobraźnię i urozmaici czytanie opowieści.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane