Tekturowe pudełka - jak wykorzystać je w zabawie z dzieckiem

Propozycje gier i zabaw z wykorzystaniem tekturowych pudełek

Tekturowe pudełka mogą okazać się świetnym pomysłem na zabawę z dzieckiem. W artykule podpowiadamy, jak można je wykorzystać, aby zaaranżować wolny czas w ciekawy sposób, który ucieszy zarówno dziecko, jak i Ciebie.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-03-23
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Tekturowe pudełka - jak wykorzystać je w zabawie z dzieckiem / Propozycje gier i zabaw z wykorzystaniem tekturowych pudełek

Zastosowanie tekturowych pudełek w zabawie

W czasie wizyty wnuków u Ciebie w domu prędzej, czy później nastaje moment nudy. Dziecko nie wie wówczas co ze sobą zrobić, wymyśla pomysły, które niekoniecznie należą do bezpiecznych zarówno dla niego, jak i dla wyposażenia domu. Na szczęście, z pomocą podstawowych akcesoriów, które każdy na pewno posiada, można zaaranżować świetną zabawę, która będzie nie tylko zajmująca, ale też ciekawa i bezpieczna.

Na pewno każda Babcia i każdy Dziadek ma w domu zbędne kartonowe pudełko. Wbrew pozorom, nie musi ono służyć wyłącznie przechowywaniu przedmiotów. Tekturowe pudło świetnie sprawdza się jako element zabawy z dzieckiem. Jeśli zatem w czasie wspólnego popołudnia nastała nuda i nie masz pod ręką ulubionych zabawek dziecka, spróbuj wykorzystać to, co masz. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów, jak można wykorzystać tekturowe pudełko, by wspólnie z wnukami świetnie się bawić.

Kartonowy zamek

Do tego przydadzą Wam się kartony dużej wielkości. Wspólnie z wnukiem zbudujcie duży zamek, w którym będzie można się bawić oraz grać w gry planszowe. W ściankach wytnijcie okna, a z mniejszych kartonów wykonajcie wieżyczki. W najszerszej ściance wytnijcie duże drzwi. Aby zamek był przytulny, koniecznie umieśćcie w nim koce i poduszki. W kolejnym dniu, kiedy uda Wam się zbudować już cały zamek możecie pomalować go farbami i udekorować papierem samoprzylepnym.

Kartonowy fort

Zamiast zamku możecie zbudować dwa forty, które będą Wam służyć w późniejszej bitwie na papierowe kulki. Jest to świetny pomysł na bezpieczną zabawę dla większej liczby wnuków. Bardzo dobrze sprawdza się w okresie ferii, kiedy brak śniegu nie pozwala zorganizować klasycznej bitwy na śnieżki.

Teatrzyk kukiełkowy

Z pudełka tekturowego zróbcie telewizor, który będzie „sceną” dla teatrzyku kukiełkowego. Alternatywnie, kawałek kartonowego pudełka możecie przykleić do ościeżnicy drzwi, tak by całkowicie zasłonić wejście. Kukiełki możecie wykonać ze starych skarpetek lub skrawków materiału wypełnionych watą. Wspólnie z wnukami odegrajcie sceny z najbardziej lubianych przez dziecko bajek lub użyjcie kreatywności i stwórzcie własną opowieść. Na pewno będzie to dla wnuka niezapomniana frajda.

Koło fortuny

Koło fortuny samo w sobie może być świetną zabawą. Może także przydać się do podejmowania decyzji, kiedy każde z dzieci chce czegoś innego. Losowanie w tym przypadku może okazać się najbardziej sprawiedliwe, a koło fortuny dodatkowo urozmaici dzieciom czas.

Aby wykonać koło fortuny, będziesz potrzebować dużego kawałka kartonowego pudełka, farby oraz samoprzylepnej kolorowej kartki. Z kartonu wytnij okrąg, a następnie podziel go 8 lub więcej równych części. Każdą z części pomaluj na inny kolor. Na środku okręgu zrób otwór. Koło fortuny możesz zawiesić na gwoździu w pokoju dziecięcym. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz także powiesić koło tymczasowo w miejsce obrazu na ścianie lub innej wiszącej dekoracji. Nad kołem przyklej strzałkę wyciętą z kartki samoprzylepnej.

Koło fortuny może być zabawą w wyzwania lub podobnie jak w teleturnieju, może przyznawać punkty za odpowiedzi na pytania. Koło fortuny świetnie sprawdzi się również wtedy, kiedy nie możecie zdecydować się czy iść na lody, do kina, czy może do ZOO. Niech wówczas koło zadecyduje za Was. Pamiętajcie, by wcześniej przypisać kolor na kole do odpowiadającej mu propozycji spędzenia wolnego czasu.

Trasa samochodowa

Kiedy wnukowi brakuje toru samochodowego, który zostawił w domu, możecie wykonać podobny przy użyciu kawałka tektury. Wytnij paski różnej długości o szerokości około 10 cm. Pomalujcie je wspólnie z wnukiem na czarno, przez środek malując białe pasy oddzielające jezdnie. Następnie z pomalowanych kawałków ułóżcie trasę. Całość sklej taśmą. Trasa nie będzie zbyt trwała, ale samo jej wykonywanie dostarczy mu wiele radości i frajdy. Dodatkowo tego typu techniczne zajęcia rozwijają w dziecku kreatywność i zdolności manualne.

Tunel z kartonów

Aby to wykonać, będziesz potrzebował sporo kartonów różnej wielkości oraz dużo miejsca. Ta zabawa najlepiej sprawdzi się podczas zabawy latem w ogrodzie. Z kartonów ułóż tunel. Zadbaj o to, aby było w nim wiele zakrętów i ślepych uliczek. Aby utrwalić tunel i zapobiec rozłączaniu poszczególnych elementów, możesz użyć trwałej, wytrzymałej taśmy. Dzieci, szczególnie te najmłodsze będą miały świetną zabawę. Jeśli chcesz ją nieco urozmaicić, w tunelu możesz pochować niewielkie przedmioty i słodycze. Potem ogłoś konkurs: wygrywa ten, kto znajdzie ich najwięcej.

Kartonowa gitara

Z pudełka tekturowego można wykonać wiele instrumentów, np. gitarę. W sieci znajdziesz wiele instrukcji, jak wykonać kartonową gitarę, która jest niemal identyczna, jak prawdziwy instrument. My pokażemy Ci ekspresową wersję z wykorzystaniem pudełka po chusteczkach. Aby ją zrobić będą Ci potrzebne: pudełko po chusteczkach oraz gumki recepturki. Z pustego pudełka usuń folię. Następnie przełóż gumki recepturki wzdłuż pudełka w taki sposób, aby pokrywały otwór na środku. To wszystko! „Gitara” jest gotowa.

Kartonowy boomerang

Kiedy jest okazja do zabawy w parku lub przed domem, a nie macie do dyspozycji piłki, możecie własnoręcznie wykonać boomerang. Kartonowy boomerang będzie podobnie jak prawdziwy, powracał do rzucającego. Jest też bezpieczniejszy od oryginału, dlatego może być używany nawet w otoczeniu innych dzieci, np. na boisku przy placu zabaw. Do jego wykonania będziesz potrzebować: kartonowego pudełka (np. po butach), taśmy, nożyczek, farby (opcjonalnie).  Na początku narysuj na kartonie kształt w kształcie litery X.

Następnie wytnij narysowany kształt i w razie potrzeby odrysuj go na nowym kawałku kartonu, by utworzyć dwie warstwy. Następnie, pokryj boomerang taśmą, aby lepiej latał. W przypadku bardzo cienkich kartonów konieczne jest sklejenie ze sobą kilku warstw.

Kartonowa zjeżdżalnia

Każde dziecko marzy o tym, aby w domu mieć zjeżdżalnię. Jeśli tylko posiadasz w domu schody, możesz to marzenie spełnić, a co najważniejsze - będzie to zabawa w pełni bezpieczna. Aby zorganizować dzieciom domową zjeżdżalnię, będziesz potrzebować dużego kartonu (najlepiej ze śliską powierzchnią), poduszek oraz dobrej taśmy. Rozłóż poduszki na schodach, tak by było miękko i bezpiecznie. Na nie ułóż karton, tak by całkowicie wypełniał przestrzeń między krawędziami schodów. Kartony sklej taśmą, by były stabilne. Na dole zjeżdżalni również umieść poduszki, by lądowanie było miękkie i bezpieczne. To wszystko! Udana zabawa przez wiele godzin gwarantowana! Pamiętaj, aby zawsze mieć dzieci na oku w trakcie takiej zabawy.

Kartonowy pociąg

Jeśli dysponujesz dużą ilością czasu i chcesz zająć dziecko na cały dzień, dobrym pomysłem jest zrobienie kartonowego pociągu. Do jego wykonania będą Ci potrzebne: duże kartonowe pudełka, farba, nożyczki, taśma. Trzy jednakowe, niskie, otwarte pudła ułóż w linię wagonów.  Do pierwszego wagonu włóż kolejny karton podobnej wielkości, ale ustawiony pionowo. W ten sposób pierwszy wagon zmieni się w lokomotywę. Na górze lokomotywy możesz umieścić karton po soku, który będzie pełnił rolę komina.

Szkielet pociągu jest już gotowy, jednak nie możesz zapomnieć o detalach. Koła pociągu mogą być wykonane z wieczek od plastikowych wiaderek (np. po farbie). Jeśli ich nie masz, możesz je namalować farbą. Światła lokomotywy wykonasz z wieczek od słoików. W lokomotywie wytnij okna. Farbą udekorujcie cały pociąg, malując na nim kolorowe wzory. Dziecko może bawić się w pociągu, przewożąc ulubione pluszaki, lalki, a nawet Babcię i Dziadka. Nie zapomnijcie udokumentować całej zabawy na zabawnych zdjęciach.

Kartonowy domek dla lalek

O domku dla lalek marzy każda dziewczynka. Jeśli brakuje jej go w trakcie wizyty u Ciebie, możecie zaaranżować domek przy użyciu kartonowych pudełek. Z dużego, grubego kartonu wykonaj szkielet domku. Cieńsza tektura sprawdzi się jako materiał na ściany oraz dach. Korzystając z kartonowych kawałków, możesz również wykonać meble do domku. Podczas budowy z pewnością przydadzą Ci się nożyczki, taśma oraz klej. Wspólnie z wnuczką możecie pomalować domek farbami, aby był ładny i kolorowy.

Sztaluga do malowania farbami

Malowanie farbami na sztaludze to znacznie większa frajda niż malowanie na kartce papieru. Jedyne, czego potrzebujesz do zrobienia sztalugi to duży kawałek tekturowego papieru. Należy złożyć go na trzy części w taki sposób, aby najkrótszy bok stanowił podporę dla największej części sztalugi. Malowane kartki papieru można przypinać do sztalugi, używając spinaczy do prania.

Piłkarzyki

Klasyczna wersja tej zabawy zawsze wzbudza wiele emocji. Z kartonowego pudełka możesz wykonać „mini piłkarzyki”, które będą ich dobrym zamiennikiem i równie świetną rozrywką. Będziesz do tego potrzebować kartonu (np. po butach), plastikowych rurek oraz spinaczy do prania. W kartonie zrób otwory umieszczone naprzeciwko siebie. Przełóż przez nie plastikowe rurki w taki sposób, aby piłkarzami można było sterować spoza pudełka. Do rurek przypnij spinacze do prania, pamiętając o odpowiedniej konfiguracji piłkarzy. Gotowe!

Tajemnicze pudełko

Zabawa, która pobudza kreatywność i spostrzegawczość dziecka. Polega na zgadywaniu, co trzyma w dłoni. Do wykonania tajemniczego pudełka potrzebne Ci będzie dowolne kartonowe pudełko, które będzie w stanie zasłonić trzymany w dłoni przedmiot. W pudełku należy wyciąć dwa otwory na ręce i to wszystko! Już można rozpocząć zabawę. Pamiętaj, by podawane przedmioty były różnorodne, warto rozpocząć od zagadek łatwych, a później, stopniowo zwiększać poziom trudności.

Statek piracki

Długie pudełko kartonowe lub połączone kilka mniejszych oraz wykonany samodzielnie długi maszt będą podstawą do stworzenia statku pirackiego z prawdziwego zdarzenia! Flagę na maszcie możecie również wyciąć z kartonów, pomalować na czarno i ozdobić czaszką lub przecinającymi się kośćmi. Dodatkowo z rolek papieru toaletowego lub z rolki po ręczniku jednorazowym możecie wykonać piracką lunetę. Inne pudełka kartonowe, np. po butach, mogą być skrzyniami ze skarbami, których będziecie wspólnie szukać.

Zabawa w kartonach a rozwój dziecka

Zabawa  z wykorzystaniem kartonów to dla dziecka okazja nie tylko do przyjemnego spędzenia wolnego czasu. Wbrew pozorom, zabawa tak prostymi i łatwo dostępnymi przedmiotami, do jakich należą kartonowe pudełka, bardzo wspomagają rozwój dziecka. Pobudzają kreatywność oraz wyobraźnię. Zabawa w nieoczywisty sposób uczy dziecko, że nie zawsze należy podążać za utartymi schematami. Pokazuje nieszablonowy sposób myślenia, który z pewnością przyda mu się w przyszłości, kiedy będzie zmuszony rozwiązać jakiś problem.

W czasie zabawy z dzieckiem chętnie korzystaj z kreatywnych, nieoczywistych form rozrywki. Na pewno będzie to wymagać od Ciebie pomysłowości i większych nakładów wolnego czasu, ale jednocześnie bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka. Jeśli nie masz wystarczająco dużo pomysłów, pamiętaj, że możesz liczyć na swojego wnuka, któremu na pewno ich nie brakuje.

Zabawa kartonowymi pudełkami - najczęściej zadawane pytania

  1. Chciałam kiedyś zorganizować dzieciom domową zjeżdżalnię z wykorzystaniem kartonów. Sama pamiętam taką zabawę z dzieciństwa, kiedy razem z kuzynami ślizgaliśmy się ze schodów. Obawiam się jednak o bezpieczeństwo wnuków. Co mogę zrobić, żeby ta zabawa była całkowicie bezpieczna?

    Przede wszystkim powinnaś zadbać o właściwe zabezpieczenie schodów. Pod kartonami powinno znajdować się coś miękkiego, tak, by stopnie nie powodowały bólu w czasie zjazdów. Konieczne jest również zabezpieczenie barierek, przez które dzieci mogłyby wypaść lub się uderzyć. Na dole zjeżdżalni powinny znaleźć się miękkie poduszki lub materac. Pamiętaj, by w czasie zabawy doglądać dzieci. Ich wyobraźnia jest nieograniczona i na pewno pozostawione bez opieki szybką wymyślą sposób na urozmaicenie rozrywki.

  2. Bardzo podoba mi się pomysł zabawy w kartonach, jednak nie wiem, gdzie mogę dostać pudła w dużych rozmiarach. Te właśnie wydają mi się najciekawsze do zabawy i na pewno spodobałyby się moim wnukom. Czy mogę gdzieś je kupić?

    Kartony w dużych rozmiarach są możliwe do kupienia, jednak najszybszą i zdecydowanie najbardziej ekonomiczną opcją ich zdobycia jest zapytanie o nie w pobliskim sklepie lub hipermarkecie. Towar zwykle transportowany jest w większych kartonach i na pewno znajdzie się sklep, w którym znajdzie się jeden, niezniszczony, który otrzymasz za darmo.

  3. Proponowałam dziecku kilkukrotnie zabawy kreatywne, np. z wykorzystaniem kartonu, ale wnuk nie daje się przekonać na spędzanie wolnego czasu w taki sposób. Zdecydowanie bardziej woli komputer i zabawę samochodami. Jak mogę zachęcić go do innych zabaw?

    Jeśli dziecko jest wyjątkowo negatywnie nastawione do tego typu rozrywki, może być Ci trudno go przekonać do zabawy według Twojego pomysłu. Dużo zależy też od wieku Twojego wnuka. Jeśli jest jeszcze mały, spróbuj samodzielnie przygotowywać zabawę z kartonu. Zacznij malować po nim farbami, wycinać. Małe dzieci chętnie robią to samo co dorośli, więc dziecko powinno do Ciebie dołączyć, szczególnie jeśli zobaczy, że to, co robisz, jest dla niego ciekawe i interesujące.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane