Wyjątkowe pomysły na Boże Narodzenie z wnukami

Jak spędzić radosne Święta w gronie rodziny?

Już od początku grudnia zaczynamy stopniowo przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja i z wypiekami na twarzy nie  mogą się doczekać jego przyjścia. W sklepach zaczynają się pojawiać świąteczne ozdoby, a Babcie przygotowują pierwsze wypieki i planują świąteczne zakupy. Jak w przedświątecznym rozgardiaszu stworzyć magię rodzinnych, ciepłych Świąt Bożego Narodzenia z wnuczkiem? Niezawodne pomysły znajdziesz w tym artykule.
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-12-12
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Wyjątkowe pomysły na Boże Narodzenie z wnukami / Jak spędzić radosne Święta w gronie rodziny?

Czytanie bożonarodzeniowych opowiadań

Nieodzownym elementem spędzania czasu z wnukami jest czytanie bajek i opowiadań. Szczególnie w grudniu możesz zmienić Wasz czytelniczy repertuar i czytać wnuczkowi opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej.

Półki w księgarniach uginają się od świątecznych książek. Możesz wybierać spośród historii ze Świętym Mikołajem oraz elfami w roli głównej, lub zdecydować się na różnego rodzaju opowieści wigilijne oraz bożonarodzeniowe. A może sięgniecie po książki opisujące zwyczaje oraz tradycje bożonarodzeniowe z całego świata?

Poprzez wspólne czytanie przeniesiecie się w cudowny, świąteczny świat, pełen magii i zapachu bożonarodzeniowej choinki. Możecie porozmawiać o tym, jak wyobrażacie sobie idealne święta? Czego nie może zabraknąć? Co chcielibyście wspólnie przygotować? Dzięki takim przedświątecznym rozmowom zbliżycie się do siebie i zbudujecie magię świątecznej atmosfery, która jest niezwykle ważna dla wszystkich członków rodziny, a szczególnie dzieci.

A może spróbujesz czegoś nowego? Zamiast bezpośredniego czytania bajki wnuczkowi, nagraj siebie czytającego bajkę i taki audio zapis wręcz wnuczkowi w prezencie świątecznym. Możesz dodatkowo powiedzieć kilka ciepłych słów, o tym, jak bardzo go kochasz i jak bardzo Babcia oraz Dziadek są z niego dumni. Będzie to dla wnuczka wspaniała pamiątka na całe życie. 

Darmowe programy do nagrywania audio, które możesz pobrać przez Internet:

  1. Free Audio Editor: http://free-audio-editor.com/ (język angielski)
  2. Wavepad: http://www.nch.com.au/wavepad/ (język angielski)
  3. Audacity: http://www.audacityteam.org/ (język angielski)
  4. https://www.apowersoft.pl/darmowy-rejestrator-dzwieku (język polski)

Do nagrywania dźwięku potrzebujesz jedynie komputera oraz słuchawek z mikrofonem lub samego mikrofonu.

Tak przygotowany prezent niespodziankę możesz podarować wnuczkowi pod choinkę lub przesłać pocztą.

Własnoręczne wykonywanie ozdób świątecznych

Początek grudnia do idealny moment, aby rozpocząć tworzenie własnych dekoracji świątecznych, które przystroją Wasz dom oraz choinkę podczas Świąt Bożego Narodzenia. Zaproście do siebie wnuczki i zróbcie listę ozdób, które moglibyście wspólnie wykonać. Mogą to być:

  • girlandy,
  • bombki,
  • wieńce bożonarodzeniowe,
  • skarpety na prezenty,
  • łańcuchy na choinkę,
  • stroiki świąteczne.

Zaopatrzcie się w bibułę, kolorowe kartony, wycinanki, kleje, brokaty, wstążeczki i zaszalejcie tworząc cudowne, kolorowe zestawy.

Możecie również zrobić niespodziankę najbliższym i dla każdego z nich przygotować malutki prezent, własnoręcznie ozdobiony i zapakowany w błyszczące pudełeczko z kokardką. W środku możecie umieścić drobnostkę:

  • okrągły kamyczek z namalowanym serduszkiem dla mamy,
  • własnoręcznie wykonaną odznakę najlepszego taty,
  • korale z kolorowego makaronu dla cioci.

Nie musi być to prezent kupiony w sklepie. Nie musi być idealny. Najważniejsze, że został przygotowany z miłością.

Świąteczna sesja fotograficzna

Aby w pełni przeżywać i na trwałe zapamiętać świąteczny czas możecie zorganizować sobie szaloną sesję zdjęciową. Wyjmijcie z szafy mikołajowe czapki, róbcie śmieszne miny i pozy. Możecie również udokumentować każdy dzień przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jak wspólnie z wnuczkami pieczecie pierniczki, ubieracie choinkę, potajemnie przed rodzicami pakujecie prezenty. Po Świętach wywołajcie je wszystkie i stwórzcie własny świąteczny, pamiątkowy album, który zostanie pamiątką dla Twojego wnuka na całe życie.

W spokojne niedzielne popołudnie usiądźcie wspólnie z wnukami i pooglądajcie świąteczne zdjęcia z Twojego dzieciństwa. Opowiedz wnuczkowi o swoich rodzicach oraz dziadkach. Opowiedz o tym, jak wspólnie przygotowywali się do Świąt: jakie gotowali potrawy, jakie ozdoby zawieszali na choince. Dla wnuczka będzie to podróż w czasie i możliwość bliższego poznania tradycji swojej rodziny.

Pieczenie świątecznych pierników

Każda babcia ma swój sprawdzony przepis na świąteczne pierniczki. Być może jest on nawet przekazywany z pokolenia na pokolenie. Zaangażuj wnuki w wyrabianie ciasta, wycinanie kształtów i obowiązkowo w dekorowanie pierników kolorowymi lukrami. Nic tak bardzo nie buduje świątecznej atmosfery, jak wspólne wypiekanie ciast.

A może w tym roku nie tylko upieczesz pierniczki, ale również zrobisz z nich wyjątkowe dekoracje, które będą ozdobą całego domu? Z pierniczków możesz przygotować:

Piernikowe choinki na choinkę - upiecz kilka okrągłych pierniczków, każdy w innym rozmiarze, nawlecz na sznurek od największego na dole, po najmniejszy na górze, ich brzegi ozdób białym lukrem, który będzie przypominał śnieg na gałązkach. Takie choineczki będą przepiękną ozdobą każdego bożonarodzeniowego drzewka.

Pierniczkowe łańcuchy na choinkę i nie tylko - po upieczeniu pojedynczych, większych pierniczków, z dwiema dziurkami po środku, w określonym kształcie: ludzików, gwiazdek, serduszek, możesz nawlec je na piękną czerwoną wstążkę, tworząc wyjątkowy piernikowy łańcuch. Po ozdobieniu pierniczków lukrem możesz zawiesić je na choince, ułożyć na świątecznym stole lub powiesić w dowolnym miejscu, które udekoruje Wasz dom na święta.

Piernikowy domek - z piernikowego ciasta upiecz poszczególne elementy domku, takie jak ściany oraz dach. Następnie wszystkie elementy udekoruj białym lukrem oraz połącz w całość kremem. Dodatkowo do domku możesz dokleić świąteczną, piernikową choinkę, a na dach piernikowego renifera. Domek może być idealną świąteczną ozdobą, jeśli ustawimy go na świeżych świerkowych gałązkach lub wstawimy w szklaną kulę, wysypaną białymi dekoracjami imitującymi śnieg.

Piernikowy wieniec - wytnij z ciasta gwiazdki i ułóż je na blaszce do pieczenia w formie okręgu, nakładaj na nie kolejne pierniczki i uciskaj, aby pojedyncze gwiazdki się scaliły. Po upieczeniu udekoruj lukrem oraz świątecznymi wstążkami i połóż na wigilijnym stole lub powieś na ścianie.

Piernikowe girlandy - piernikowe ciasteczka w wybranym przez Ciebie kształcie możesz zawiesić na nitkach w różnych częściach domu, np.:

  • przynieś do domu gałązkę z sadu lub parku, zawieś ją na żyłce pod szafką w kuchni lub w oknie i rozwieś na niej udekorowane pierniczki,
  • kupioną girlandę ze sztucznych świerkowych gałązek udekoruj czerwonymi kokardkami, światełkami i bombkami a na koniec zawieś własnoręcznie przygotowane pierniczki.

Takie świąteczne dekoracje zapadną w pamięć całej rodzinie, a szczególnie wnukom.

Świąteczne sweterki oraz szaliki od babci

Ostatnio świąteczne sweterki wróciły do łask. Sklepy pękają w szwach od czerwonych swetrów w renifery, bałwanki i pingwiny. Zestawy są uzupełniane w świąteczne czapki, szaliki i rękawiczki. Jeśli masz zacięcie do szydełkowania i robienia na drutach spraw rodzinie wspaniały prezent w postaci świątecznych, własnoręcznie wykonanych ubrań. Największą radość sprawią identyczne wzory dla mamy i córki lub taty i syna.

Chcąc nieco unowocześnić świąteczną tradycję możesz przygotować dla rodziny:

  • wełniany ocieplacz na imbryczek do herbaty,
  • maskotki przytulanki dla wnuków,
  • torby na zakupy lub eleganckie torebeczki dla wnuczki,
  • kocyki itp.

Prezenty będą ponadczasowe i wyjątkowe. Obdarowani będą mogli korzystać z nich przez cały rok.

A może spróbujesz zaangażować do wspólnej pracy swoje wnuki? Jeśli złapią bakcyla będą dzielić pasję z Babcią przez całe życie. Możecie wspólnie przygotowywać prezenty dla całej rodziny, co będzie dla Was najwspanialszym sposobem na spędzenie czasu.

Uczestniczenie w świątecznych akcjach charytatywnych

Święta są dla nas czasem spokoju, ciepła i rodzinnych spotkań. W ferworze przedświątecznych przygotowań musimy jednak pamiętać również o tych, którym jest w życiu dużo trudniej. O ludziach bezdomnych, biednych, o dzieciach z domów dziecka.

Praktycznie w każdym mieście organizowane są przedświąteczne zbiórki:

  • w szkołach zbierane są materiały szkolne, zabawki i gry planszowe dla dzieci z domów dziecka,
  • w sklepach zbierane są produkty żywnościowe na takie akcje, jak: Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, Świąteczna Zbiórka Żywności,
  • Szlachetna Paczka - w tej akcji możecie wziąć udział całą grupą, np. ze znajomymi, dzieląc się listą niezbędnych produktów sporządzoną przez rodzinę,
  • w Kościołach organizowane są akcje charytatywne organizowane przez Caritas, polegające np. na zbiórce żywności lub sprzedaży wigilijnych świec oraz świątecznych ozdób,
  • koncerty charytatywne - koszt biletu w całości przeznaczony jest na wybrany szczytny cel,
  • Wasze domowe akcje pomocy - wnuczek może wybrać zabawki, którymi już się nie bawi, a które są w dobrym stanie i wspólnie możecie zawieść je do SOS Wioski Dziecięcej.

Skorzystajcie z okazji i wybierzcie jedną z akcji, aby wziąć w niej aktywny udział. Zwróć uwagę wnuka na to co jest najważniejsze podczas Świąt, czyli niesienie pomocy potrzebującym, dzielenie się tym co macie z tymi, którzy mieli w życiu mniej szczęścia.

Pomaganie zwierzętom

Podczas zimy nie możecie zapomnieć również o najmniejszych potrzebujących, czyli o zwierzętach. Możecie kupić karmę dla zwierząt, wziąć z domu stare koce i prześcieradła, których już nie używacie i zawieźć je do schroniska. Wnuczek nauczy się, że pomagać można na milion różnych sposobów.

Innym doskonałym pomysłem jest zbudowanie wspólnie z Dziadkiem karmnika dla ptaków i zawieszenie go w przydomowym ogródku. Taki karmnik możecie wspólnie pomalować w śnieżynki, bałwanki, elfy i renifery. Wprawi Was to w świąteczny nastrój, a w Waszym ogródku zaczną się pojawiać rozśpiewani goście.

Zapomniane polskie kolędy i pastorałki

Obecnie jesteśmy zalewani przez angielskie piosenki świąteczne. W każdej stacji radiowej rozbrzmiewa: „Last Christmas” oraz „All I want for Christmas”, podczas gdy nasza tradycja obfituje w przepiękne kolędy i pastorałki. Wyjmij z szuflady swój modlitewnik, w którym znajdziesz teksty do wielu przepięknych świątecznych kolęd. Często już zapomnianych.

Możesz również poszukać informacji na ich temat w Internecie. Jeśli nie znasz do nich melodii, możesz z wnuczkiem wymyślić własną wersję. Będą wyjątkowe, jedyne takie na świecie.

Przykładowe polskie pastorałki:

  • Skrzypi wóz, wielki wóz,
  • Narodził się Jezus w stajni ubogi,
  • Bosy pastuszek,
  • Gore gwiazda Jezusowi,
  • Była noc,
  • Księżyc jasny jak słońce.

Niektóre z nich możesz odnaleźć na Youtube i słuchać ich z wnuczkiem podczas świątecznych przygotowań.

Naucz wnuczka kolęd z własnego dzieciństwa. Śpiewajcie je jeszcze przed Świętami, aby wprowadzić się we wspaniały świąteczny nastrój. Dzięki takiemu aktywnemu spędzaniu czasu poprzez zabawę przekażesz mu Wasze rodzinne tradycje. Dziecko dowie się, jak Wasza rodzina spędzała Święta od pokoleń i będzie szczęśliwe, że otoczone jest wspaniałymi, kochającymi Dziadkami.

Wysyłanie życzeń bożonarodzeniowych pocztą

W obecnych czasach coraz częściej zapominamy o tej wspaniałej polskiej tradycji wysyłania bożonarodzeniowych życzeń. Tych kilka napisanych odręcznie słów udowadnia, że osoby, do których je wysyłamy są dla nas ważne. Pielęgnujcie tę tradycję razem z wnuczkiem. Kupcie kolorowe kartony i ozdoby, napiszcie życzenia i namalujcie bałwanki, choinki i bombki. Niech Wasze kartki lśnią i błyszczą. Możecie je zapakować w tradycyjne koperty i rozesłać do rodziny. Nic nie ucieszy ich bardziej od spersonalizowanych życzeń, przygotowanych specjalnie na tą okazję.

Specjalna kartka bożonarodzeniowa dla wnuka

Dla wszystkich dzieci Święta są magiczne. Cieszą się na myśl o ubieraniu choinki, pakowaniu i otrzymywaniu prezentów i jedzeniu pysznych pierniczków, które znikają w mgnieniu oka. W trakcie Świąt całą rodziną dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, rozmawiamy i zwierzamy się ze swoich trosk. Jest to również idealny czas na to, aby powiedzieć wnukowi, jak wiele dla Ciebie znaczy.

Nigdy nie jesteś za stary, a wnuczek zbyt mały na to, aby otrzymać od Ciebie własnoręcznie wykonaną kartkę z życzeniami i emocjonalnym przekazem skierowanym bezpośrednio do niego. Dorastając wnuczek doceni, jakich ma wspaniałych Dziadków, którzy dbają o rodzinne relacje i wyznają pozytywne wartości, których wszyscy bardzo potrzebujemy. Takie życzenia będą dla wnuka pamiątką, którą zachowa na całe życie. Dzięki Tobie wnuczek nauczy się wyrażać swoje emocje.

Nie musisz pisać wyszukanych zwrotów i wymyślnych poematów. Wystarczy kilka prostych słów, które odnoszą się do tego, jaki naprawdę jest Twój wnuczek i za co najbardziej go kochasz. Możesz napisać:

  • Jesteś najwspanialszym wnuczkiem na świecie! Bardzo Cię kocham!
  • Dziękuję Ci za to, że jesteś najdzielniejszym pomocnikiem Babci. Doceniam Twoją ciężką pracę i zaangażowanie!
  • Jestem najszczęśliwszą Babcią na świecie, ponieważ Ty jesteś moim wnuczkiem!
  • Najwspanialsze Święta to te, które spędzamy razem.
  • Jesteśmy bardzo dumni z naszej wspaniałej wnuczki.
  • Razem z Dziadziem dzielimy z Tobą Twoje radości i smutki, jesteśmy dumni z Twoich osiągnięć. Jesteśmy z Tobą w każdej sytuacji. Kochamy Cię bardzo!

Dbając o świąteczny nastrój powinniśmy w pierwszej kolejności wywołać go w swoim sercu, a następnie zarażać nim wszystkie osoby, które nas otaczają. Naucz wnuczka cieszyć się tym wyjątkowym czasem. Pokaż jak wiele możecie zrobić, aby poczuć magię Świąt. Święta to nie tylko prezenty i zakupy. To wspólnie spędzony czas, to dbanie o najbliższych, wspólne rozmowy o radościach i smutkach. Włącz swoje wnuki we wszystkie świąteczne przygotowania. Niech chłoną tę atmosferę i przekazują ją kolejnym pokoleniom. Dzięki Wam.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane