Kreatywne zabawy, które pobudzają wyobraźnię dzieci

Ciekawe propozycje na kreatywne zabawy dla dzieci

Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy z tego, jak ważną rolę odgrywasz w życiu swoich wnuków. Jako członek najbliższej rodziny spędzasz z nimi bardzo dużo czasu. Ich rodzice chętnie proszą Cię o pomoc, gdyż wiedzą, że z Babcią i Dziadkiem będą najbezpieczniejsze. Aby wspólnie spędzony czas przyczynił się do rozwoju umysłowego i intelektualnego wnuczków, zaproponuj im kreatywne zabawy, które pobudzają ich wyobraźnię.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-13
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Kreatywne zabawy, które pobudzają wyobraźnię dzieci / Ciekawe propozycje na kreatywne zabawy dla dzieci

Dlaczego wyobraźnia i kreatywność jest tak bardzo ważna?

Wyobraźnia jest zdolnością do przywoływania i tworzenia w myślach obrazów, zwanych wyobrażeniami. To wykraczanie myślami poza to, co już znamy. Działa ona przez cały czas. Albert Einstein powiedział kiedyś, że wyobraźnia jest nawet ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia nie. Można ogarnąć nią cały świat.

Dzięki wyobraźni człowiek potrafi wymyślać różne rzeczy, jest pomysłowy, a także może marzyć. Wyobraźnia pozwala kształtować kreatywność, czyli cechę pozwalającą właśnie na wymyślanie i realizowanie własnych pomysłów oraz tworzenie.

Wszyscy artyści odznaczają się wyjątkową wyobraźnią i kreatywnością. Wyobraźnię warto pobudzać i ćwiczyć od najmłodszych lat. Dla dziecka wyobraźnia jest bardzo ważna, gdyż pomaga mu rozwijać umiejętność krytycznego myślenia oraz kreatywnego rozwiązywania problemów. Dzięki nowym pomysłom, znajdowaniu sposobów robienia nowych rzeczy, nieszablonowemu myśleniu i analizowaniu wyników, dziecko rozwija się społecznie, lepiej odnajduje się w świecie, ponieważ lepiej go rozumie.

Nauka poprzez zabawę - włącz swoją wyobraźnię

Bawiąc się z wnukiem powinieneś stale pobudzać jego wyobraźnię. Nauka przez zabawę, nie tylko wpływa na wyobraźnię twojego wnuka, ale także umacnia więź, która jest między Wami. Aby móc skutecznie pobudzić wyobraźnię wnuka, musisz uruchomić swoją własną. Im ciekawsze pomysły na wspólne spędzanie czasu i zabawę przyjdą Ci do głowy, tym bardziej pobudzisz kreatywność twojego wnuka.

Oto kilka sposobów, dzięki którym zabawa z wnukiem może go czegoś nauczyć i wspomóc jego rozwój:

1. Słuchaj swojego wnuka

Dzieci z natury są bardzo ciekawe świata. Potrafią zadawać mnóstwo pytań, na które odpowiedź nierzadko jest sporym wyzwaniem. Staraj się odpowiadać na pytania wnuka w sposób, który go zaciekawi i zmusi do myślenia. Niech drąży, zadaje dodatkowe pytania, dopowiada coś od siebie. Słuchaj uważnie zawsze tego, co mówi.

Pozwól mu odkrywać razem z Tobą nowe rzeczy, realizować pomysły, rozwiązywać problemy i wykorzystywać wyobraźnię do wymyślania i opowiadania różnych historii. Słuchanie to pierwszy krok do tego, by lepiej poznać i zrozumieć dziecko. Dzięki temu możesz zrozumieć jego  poglądy, obawy, a także pokazać, że jego opinie są wartościowe.

Słuchanie drugiej osoby jest okazaniem szacunku wobec niej. Jeśli słuchasz wnuka, pokazujesz mu, że szanujesz jego osobę i jego słowa, a to sprawia, że wnuk coraz bardziej ci ufa i więź, jaka was łączy, staje się coraz silniejsza.

2. Wyłącz telewizor

Telewizja to rozrywka, która bardzo wciąga, ale nie wnosi niczego pozytywnego w życie dziecka. Ponadto hamuje wyobraźnię, gdyż wszystko jest bezpośrednio odtwarzane na ekranie. Dziecko widzi obrazy i nie ma potrzeby korzystania z własnej wyobraźni. Najlepiej więc wyłączyć telewizor i poszukać ciekawych form spędzania czasu, które będą miały odpowiedni wpływ na wyobraźnię i myślenie dziecka. Uruchom własną wyobraźnię i zaproponuj nowy sposób na wspólną zabawę dzięki swojej pomysłowości.

3. Zabieraj wnuka w różne miejsca

Nie siedź z wnukiem tylko w domu. Zabieraj go w różne, ciekawe miejsca. Idź z nim do parku, na spacer, zabierz go do zoo lub do muzeum. Nowe środowisko stymuluje nowe pomysły, a także punkty widzenia.

Rozmawiaj z wnukiem o tym co widać dookoła, znajdź ciekawe przedmioty, na przykład:

  • kamyki,
  • patyki,
  • listki.

Wykorzystaj je do robótek ręcznych i prac plastycznych. Naucz dziecko korzystania z tego co ma pod ręką. Nie trzeba biec do sklepu po kolejną zabawkę, aby wspaniale się bawić. Wystarczy patyk i własna wyobraźnia.

W zoo możesz rozmawiać z wnukiem o tym, co mogą myśleć sobie zwierzęta o swoim otoczeniu. Pokazywanie nowych miejsc i obrazów wzbudzi ciekawość u dziecka i rozbudzi apetyt na więcej.

4. Opowiadaj historie

Wykorzystaj swoją wyobraźnię do opowiadania maluchowi różnych historii. Masz przecież całe mnóstwo wspomnień ze swojego życia. Opowiedz wnukowi historie ze swojego dzieciństwa, lub dzieciństwa jego rodziców. Dzieci uwielbiają takie opowieści. Pokaż wnukowi przedmioty, które należały kiedyś do Ciebie lub jego rodziców.

Jeśli wśród zabawek dziecka nadal znajdują się takie, którymi bawili się jego rodzice, a może nawet Ty sam, wykorzystaj to i opowiedz, jaka to była zabawa. Na przykład jeśli są to klocki, to opowiedz, co rodzice wnuka z nich budowali. W takiej chwili dziecko natychmiast zacznie sobie wyobrażać swoich rodziców jako dzieci. Będzie go ciekawiło, jak wtedy wyglądali i jak ich zabawa mogła przebiegać.

Inną formą zabawy jest wspólne opowiadanie historii. Baw się z wnukiem w taki sposób, że rozpoczynasz jakąś historię, a wnuk musi dopowiedzieć zakończenie. To ogromnie pobudza wyobraźnię, a dzieci potrafią ją mieć naprawdę bardzo bujną. Nawet nie spodziewasz się jakim bajkopisarzem i kreatorem potrafi być Twój wnuk.

5. Zadawaj wnukowi pytania

Pytania to domena dzieci. Trzeba ich cierpliwie słuchać i na nie odpowiadać. Jednak istotne jest także, by robić odwrotnie. Ty także zadawaj swojemu wnukowi pytania. Niech na nie odpowiada i pobudza w ten sposób swoją wyobraźnią. Bardzo dobrym pomysłem będzie zabawa w „Co jeśli”. Na przykład: „Co, jeśli otworzysz skrzynkę pocztową, a motyle wylecą?” Takie pytania znakomicie pobudzają wyobraźnię, a dziecko coraz bardziej wciąga się w szukanie na nie odpowiedzi. Jest to świetny pomysł na zabawę w czasie podróży.

Sytuacja nie musi być fikcyjna, a pytania mogą też zaczynać się słowami:

  • „Gdzie?”,
  • „Kiedy?”
  • „Dlaczego?”

6. Baw się z wnukiem w udawanie

Udawanie to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni. Jak mówią psychologowie:

„Ważną korzyścią z wczesnej zabawy udawanej może być zwiększenie zdolności dziecka do elastyczności poznawczej i ostatecznie kreatywności”.

Proponuj udawane zabawy i zachęcaj malucha do wymyślania, co można udawać. Udawaj, że jesteś matką, nauczycielką, zwierzakiem, weterynarzem, lekarzem czym i kimkolwiek. Dzieci uwielbiają bawić się „na niby” na przykład w dom, sklep, czy szpital. Uwielbiają też przebieranie się i teatrzyki. To wszystko znakomicie wpływa na ich wyobraźnię i rozwój.

7. Proponuj kreatywne zabawy

Dzieci kochają zabawy kreatywne. Fundamentem takich zabaw, już od najmłodszych lat życia, jest budowanie konstrukcji z klocków. Począwszy od pierwszych prób ustawienia wieży z kilku elementów, po efektowne  wieżowce, piramidy lub kosmiczne rakiety. Im więcej pomysłów na ich zastosowanie tym lepiej.

Na rynku dostępna jest pełna gama klocków o różnych kształtach, zastosowaniach i poziomach trudności. Obserwuj wnuczka i zastanów się, czy woli budować samochody i garaże, czy zamki i miasta? W zależności od upodobań dziecka możesz sprezentować mu klocki tematyczne, dostosowane do jego zainteresowań.

Baw się razem z dzieckiem. Tworząc wspólne konstrukcje możesz uczulać dziecko na szczegóły, których do tej pory nie było świadome, na przykład: jak ważne jest zbudowanie solidnych fundamentów, aby cała konstrukcja nie zawaliła się.

Kolejnym znakomitym, kreatywnym zajęciem uwielbianym przez dzieci, jest plastyka. Zaproponuj swojemu wnukowi:

  • rysowanie,
  • malowanie,
  • wycinanie,
  • wyklejanie.

Przygotuj papier, kredki, farby, papier kolorowy, bibułę, klej, nożyczki i wszystko co nadaje się do takiej zabawy. Oczywiście rysuj, maluj razem z dzieckiem.

Wykorzystujcie również inne rzeczy, na przykład plastelinę, modelinę lub przedmioty naturalne, takie jak:

  • piasek,
  • kamyki,
  • suche trawki,
  • gałązki,
  • liście,
  • czy nawet kasztany.

Robienie ludzików lub zwierzątek z kasztanów, żołędzi i zapałek to podstawowa jesienna zabawa. Rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny czy własnoręczne tworzenie czegokolwiek nie tylko działa na wyobraźnię, ale także pomaga kształtować zdolności manualne malucha. Dziecko uczy się trzymać w odpowiedni sposób kredki, pędzle czy nożyczki, oraz formować za pomocą palców kształty z plasteliny. Jest to jedno z najbardziej pożytecznych zajęć dla Twojego wnuka.

8. Graj z wnukiem w ciekawe gry

Kolejnym świetnym pomysłem na zabawę z wnukiem są gry pobudzające wyobraźnię. Są to wszelkiego rodzaju zgadywanki, puzzle, kalambury, gry planszowe.

Pokazuj coś wnukowi samymi ruchami, bez dźwięków, a on niech zgaduje co to może być. Można w ten sposób bawić się na przykład w zgadywanie „ Co to za zwierzę?”. Możesz też rysować coś, a dziecko będzie zgadywało, co rysujesz.

Można też bawić się w zgadywanki dźwiękowe. Zastukaj o coś, zaskrzyp czymś, a dziecko niech zgaduje, co to było.

Pobaw się z nim w: „Jakby to powiedział niedźwiedź?”. Wymyśl jedno zdanie, jakiekolwiek, krótkie i próbujcie wymówić je w różnych intonacjach. Np. zaryczcie to zdanie jak niedźwiedź, zapiszcie cichutko jak myszka, wymówcie jak płaczące dziecko. Dzięki takim ćwiczeniom dziecko ćwiczy aparat mowy i prawidłową artykulację.

9. Poproś wnuka o pomoc

Dzieci lubią pomagać dorosłym. Przy okazji wykonywania wspólnych obowiązków można również pobudzić wyobraźnię malucha. Poproś wnuka o pomoc, na przykład przy sprzątaniu i urządź przy tym zabawę.

Weź różne przedmioty, na przykład zabawki i duże pudełko i powiedz wnukowi, że wszystkie mają się do niego zmieścić. Niech kombinuje, próbuje i używa do tego wyobraźni.

Zapytaj wnuka, czy mógłby zrobić dla Ciebie wyjątkowy prezent, o jakim marzysz. Niech pomyśli, co mogłoby to być? Jak to zrobić, z czego i w jaki sposób?

Jeśli masz wnuczkę, poproś ją o pomoc w kuchni. Wspólne pichcenie to znakomita zabawa.

Droga Babciu, drogi Dziadku, jeśli spędzasz ze swoim wnukiem dużo czasu, na przykład opiekując się nim, gdy jego rodzice są w pracy, zadbaj o odpowiednie zajęcia dla Was obojga. Dzięki powyższym przykładom sprawisz, że Twój wnuk będzie spędzał czas na pożytecznej zabawie i będzie lubił przebywać w Twoim towarzystwie. Być może nawet nie będzie chciał wypuścić Cię do domu. A to będzie dla Ciebie najlepszą nagrodą.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kreatywnych zabaw, które pobudzają wyobraźnię wnuków

  1. Czy wszystko to mogę robić z wnukiem od najmłodszych lat?

    Każdą formę zabawy należy dostosować do wieku dziecka. Dziecko mające zaledwie rok czy dwa latka nie wszystko jeszcze rozumie i potrafi. Nie każda zabawa będzie odpowiednia dla takiego malucha. Podstawą w rozwijaniu wyobraźni i kreatywności u tak małego dziecka jest opowiadanie mu o otaczającym go świecie, pokazywanie i pozwalanie na dotykanie różnych kształtów i tekstur.

  2. Co jeśli nie mogę zabrać dziecka do zoo czy muzeum?

    Dzieci można zabierać w różne miejsca. Nie musi to koniecznie być zoo albo muzeum. Wiadomo, że nie każdy mieszka w pobliżu takich miejsc czy ma pieniądze, żeby płacić za wstęp. Nawet w okolicy własnego domu można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Wystarczy zabrać dziecko do parku, lasu, na łąkę czy nad rzekę.

  3. Co jeśli mieszkam na wsi, a wnuk w mieście i nie mogę często się z nim widywać?

    Wykorzystuj każdą wspólną chwilę, kiedy się spotykacie. Mieszkasz na wsi? Cudownie! Staraj się zabierać wnuka do siebie na weekendy, Święta, wakacje. Wieś to dla dziecka mieszkającego na co dzień w mieście wspaniałe miejsce. Pokazuj dziecku, jak wygląda życie na wsi. Zabieraj go ze sobą do zwierzątek, pozwól, aby pomogło Ci je karmić. Zrywajcie wspólnie pomidory i podlewajcie rośliny. Nic tak dobrze nie rozwinie wyobraźni dziecka, jak zdobyte samodzielnie doświadczenia.

  4. Czy prezent może być sposobem na pobudzenie wyobraźni i kreatywności?

    Oczywiście! Dobrym pomysłem na taki prezent będą chociażby klocki, jeśli dziecko jeszcze ich nie ma. Świetnym rozwiązaniem będzie również podarowanie dziecku przyborów do rysowania czy malowania. Najlepsze zaś będą prezenty, dzięki którym dziecko będzie mogło czegoś doświadczyć lub poznać coś nowego. Zafunduj wnukowi bilet do zoo, ogrodu botanicznego czy w inne ciekawe miejsce. Doskonałym prezentem może być również wspólna wycieczka rowerowa, podczas której dziecko zobaczy nowe, dotąd nieodkryte miejsca.

  5. Czy mogę podpowiadać rodzicom wnuka jakieś pomysły na zabawy z nim?

    Jak najbardziej, ale rób to ostrożnie, żeby rodzice nie odebrali tego jako dyktowanie im, co mają robić. Zachęć malucha do opowiadania rodzicom o tym, co z Tobą robi i proszenia, by robili z nim to samo.

  6. Mam wyłączyć telewizor, a co ze smartfonem albo komputerem?

    Staraj się, aby wnuk, jak najmniej czasu spędzał przy elektronice. Jeśli jednak rodzice nie mają nic przeciwko temu możesz pokazać dziecku jakieś ciekawe gry na smartfonie lub komputerze, które zadziałają w pewnym na jego wyobraźnię, na przykład zgadywanki czy gry wielopoziomowe, gdzie trzeba rozwiązywać zagadki i użyć wyobraźni, żeby przejść na kolejny poziom. Pamiętaj jednak, że gry elektroniczne mocno wciągają i nie można pozwolić maluchowi na spędzanie zbyt dużo  czasu z telefonem w ręku.

  7. Jeśli nie telewizor, to czy mogę włączyć przy wnuku radio?

    Radio jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż telewizor. Dziecko słyszy tylko dźwięki, co skłania go do wyobrażania sobie na przykład jak wygląda osoba, która mówi, czy śpiewa piosenkę. Dodatkowo możecie wspólnie wymyślać zabawne tańce w rytm muzyki.

    Jeśli nie możesz sam wnukowi poczytać, włącz płytę z audiobookiem. Jest to również dobre rozwiązanie, tym bardziej, że obecnie mamy ogromną gamę e-książek do wyboru, dla dzieci w każdym wieku.

  8. Co zrobić, jeśli problemy zdrowotne uniemożliwiają mi niektóre zabawy z wnukiem?

    Wybieraj takie aktywności, które jesteś w stanie wykonywać razem z wnukiem. Zrezygnuj z tych, z którymi masz problemy. Jeśli masz kłopoty ze wzrokiem, zrezygnuj z czytania maluchowi, ale za to jak najwięcej mu opowiadaj. Jeśli masz problemy ruchowe, nie musisz wychodzić z wnukiem z domu. W domu można się bawić równie dobrze. Zachęcaj wnuka, aby przejął inicjatywę w zabawie. Wytłumacz mu, że pewnych rzeczy nie możesz robić z powodów zdrowotnych. Pamiętaj jednak, że problemy zdrowotne nie ograniczają Cię całkowicie.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane