Ogólnopolska Karta Seniora - wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Karta Seniora - do czego uprawnia i jakie daje zniżki?

Być może słyszałeś o Ogólnopolskiej Karcie Seniora i zastanawiałeś się, do czego służy i jak ją można zdobyć. W poniższym artykule wyjaśniamy czym jest, oraz jak może ułatwić Ci codzienne życie. Podpowiadamy również, gdzie można ją dostać.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-01-31
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Ogólnopolska Karta Seniora - wszystko co powinieneś o niej wiedzieć / Karta Seniora - do czego uprawnia i jakie daje zniżki?

Ogólnopolska Karta Seniora - co to takiego?

Karta Seniora to dokument dla osób powyżej 60 roku życia, który uprawnia do wybranych przywilejów i zniżek. Inicjatywa została wymyślona przez jedną z organizacji użytku publicznego. Celem jej istnienia jest działalność na rzecz osób po 60 roku życia oraz zachęcanie osób w wieku emerytalnym do aktywnego spędzania czasu poprzez udział w konkursach, wydarzeniach kulturalnych oraz korzystanie z ofert popularnych form rozrywki.

Program Ogólnopolskiej Karty Seniora obejmuje coraz więcej miast w Polsce, które oprócz tego tworzą własne, lokalne edycje kart. Bez względu na miasto, w jakim wydana jest Ogólnopolska Karta Seniora, jest ona honorowana na terenie całego kraju. Obejmuje wiele zniżek i udogodnień dla osób powyżej 60 roku życia, z których warto korzystać zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w trakcie weekendowych wyjazdów, czy wakacji. Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana nieodpłatnie oraz jest bezterminowa. Jest także wystawiana na konkretne imię i nazwisko, co oznacza, że tylko posiadacz karty może z niej skorzystać.

Pomysłodawca inicjatywy - stowarzyszenie MANKO

Pierwowzorem Ogólnopolskiej Karty Seniora była Małopolska Karta Seniora, która była wydawana osobom mieszkającym na terenie województwa małopolskiego. Pomysłodawcą i inicjatorem obydwu tych kart było Stowarzyszenie Manko. Jest to organizacja pozarządowa, której działania skupiają się wokół seniorów. Prowadzi szereg kampanii społecznych mających na celu angażowanie osób po 60 roku życia w aktywne spędzanie wolnego czasu i realizowanie się na wielu płaszczyznach życia społecznego.

Początki stowarzyszenia sięgają roku 1998, kiedy to grupa studentów postanowiła założyć magazyn odzwierciedlający ich idee i pomysły. Tak powstał Miesięcznik Studencki Manko, który po kilku latach, w roku 2004 przerodził się w oficjalne stowarzyszenie. Od początku istnienia problemy, jakie poruszano na łamach pisma, dotyczyły zdrowia, ekologii, ambicji, rozwoju osobistego oraz demokracji. Grupa postawiła sobie na cel aktywizację nie tylko studentów, ale także całe społeczeństwo - w tym również seniorów.

Po kilku latach działalności, stowarzyszenie zostało dostrzeżone na arenie międzynarodowej i zyskało wiele prestiżowych nagród. Po tym czasie ukształtował się również bardziej jednoznaczny kierunek działania organizacji, który objął działalność proseniorską. Obecnie, oprócz inicjatywy Ogólnopolskiej Karty Seniora, stowarzyszenie jest wydawcą prasy: „Głos Seniora”, „Rzeszowski Głos Seniora” oraz „Europejski Głos Seniora”.

Ogólnopolska Karta Seniora istnieje w Polsce od 2014 roku. Obecnie w programie bierze udział ponad 250 tysięcy osób powyżej 60 roku życia, a karta honorowana jest przez coraz większą liczbę firm przekraczającą obecnie 2000 przedsiębiorstw.

Jak zdobyć Kartę Seniora?

Wyrobienie Karty Seniora jest bardzo łatwe i wymaga jedynie wypełnienia krótkiego formularza. Można to zrobić w punktach 120 gmin lub miast, które przystąpiły do programu. Aktualna lista Gmin Przyjaznym Seniorom znajduje się na stronie stowarzyszenia: www.glosseniora.pl. Informacje o tym, gdzie można złożyć wniosek o kartę w Twoim mieście, można znaleźć na stronach informacyjnych gmin lub kontaktując się bezpośrednio z sekretariatem.

Karty wydawane są także drogą pocztową. Jedyne co trzeba zrobić to wydrukować formularz znajdujący się na stronie www.glosseniora.pl, wypełnić wszystkie wymagane pola, a następnie odesłać wraz z dołączonym znaczkiem pocztowym na wskazany adres. Wraz ze zgłoszeniem powinno się także wpłacić na konto stowarzyszenia dowolną darowiznę, która wspiera jego działanie oraz wspomaga rozwój Ogólnopolskiej Karty Seniora.

Ogólnopolska Karta Seniora - do czego uprawnia?

Posiadając Ogólnopolską Kartę Seniora, możesz liczyć na wiele zniżek i udogodnień, które pozwalają na tańsze korzystanie z różnorodnych form rozrywki i atrakcji kulturalnych. Umowy zawarte z partnerami, którzy dołączyli do programu, umożliwiają osobom po 60 roku życia korzystać ze specjalnych ofert w sklepach, restauracjach, muzeach hotelach i wielu innych. Co więcej, posiadając Kartę Seniora, można liczyć na rabaty w miejscach usługowych takich jak fryzjer, placówki szkoleniowe oraz biurach podróży.

Kultura i sztuka

Na liście obiektów z tej kategorii znajdziecie wiele teatrów, muzeów oraz domów kultury. Karta uprawnia do zniżek na bilety wstępu (w niektórych miejscach nawet 100% zniżki) oraz rabaty na bilety na specjalnie organizowane wydarzenia, koncerty, spektakle oraz pokazy kinowe. Jedną z ciekawszych ofert, jakie można znaleźć w tej kategorii, jest możliwość wypożyczenia książki z biblioteki przez telefon i dostarczenie jej pod wskazany adres zamieszkania.

Sport i rekreacja

Jeśli zawsze chciałeś spróbować swoich sił na siłowni, a do tej pory nie było ku temu okazji, Karta Seniora może to bardzo ułatwić i dodatkowo Cię zachęcić. Do programu dołączyło wiele siłowni i lokalnych klubów sportowych, które oferują korzystne ceny karnetów (nawet 30% zniżki) oraz darmowe zajęcia. W ofercie niektórych placówek znajduje się bezpłatna możliwość uczestnictwa w wybranych lekcjach, m.in. karate, gimnastyka). Oprócz siłowni swoje oferty prezentują także baseny, lodowiska, szkoły tańca, SPA, korty tenisowe i wiele innych.

Usługi

Najbardziej szeroka kategoria ofert, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o osobach powyżej 60 roku życia. Posiadając Ogólnopolską Kartę Seniora, można liczyć na zniżki na kursy językowe, usługi fryzjerskie, zabiegi rehabilitacyjne, oraz rabaty w sklepach zoologicznych, kwiaciarniach  i wielu innych punktach. Karta Seniora uprawnia także do tańszej wizyty u dentysty, tańszych usług Internetu i telewizji oraz zniżek u adwokatów i radców prawnych.

Restauracje i kawiarnie

Korzystając z Karty Seniora w wielu restauracjach i kawiarniach, można liczyć na rabat około 10%. Ponadto, dzięki karcie można zakupić wiele produktów z oferty sklepowej w niższych, promocyjnych cenach.

Turystyka i noclegi

Wiele pensjonatów i hoteli przygotowało dla użytkowników Ogólnopolskiej Kart Seniora atrakcyjne rabaty na noclegi i zakwaterowanie. Wynoszą one około 10-15%, więc jest to doskonała okazja do tego, by spędzić weekend poza miastem. Szczególnie na emeryturze, kiedy ilość wolnego czasu jest duża, warto często korzystać z możliwości Karty Seniora i podróżować po miejscach w Polsce, które były do tej pory przez Was nieodwiedzone. Oprócz zniżki na noclegi i zakwaterowanie, Karta Seniora daje także możliwość skorzystania z rabatów w biurach podróży. Jeśli marzy Ci się zagraniczna wycieczka, warto wykorzystać kartę i odbyć podróż za mniejsze pieniądze.

Zdrowie

U osób po 60 roku życia, dbanie o zdrowie powinno być priorytetem. Na szczęście z pomocą przychodzi Karta Seniora. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić na wizytach u specjalistów i różnych badaniach. Na liście dostępnych zniżek znajdują się m.in.: akcesoria do aparatów słuchowych, materace, gabinety rehabilitacji, konsultacje z dietetykiem, rabaty na okulary korekcyjne, korekcja wad wzroku, badania słuchu, badania diagnostyczne, specjalne pakiety w klinikach medycznych i wiele innych. Zdrowie jest w życiu człowieka najcenniejszą wartością, dlatego warto o nie zadbać, szczególnie jeśli mamy możliwość skorzystania ze specjalnych zniżek i rabatów.

Sanatoria i uzdrowiska

Wiele osób po 60 roku życia chętnie korzysta z ofert uzdrowisk i sanatoriów. Dzięki Karcie Seniora można skorzystać ze zniżek, które wynoszą około 10% na pobyty oraz rabatów wynoszących nawet 30% na prowadzone w sanatoriach zabiegi. Przebywanie w innym, zdrowszym otoczeniu działa bardzo korzystnie na zdrowie i samopoczucie, dlatego warto z tego korzystać i chętnie poddawać się działaniu zabiegów i uzdrawiających kuracji. Szczególnie że dzięki Karcie Seniora jest to trochę tańsze.

Uroda

Każdy bez względu na wiek lubi zadbać o siebie i raz na jakiś czas poddać się zabiegowi upiększającemu. Dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora możesz korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, a także mniej inwazyjnych, pielęgnacyjnych kuracji z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków. Karta Seniora upoważnia również do korzystania z promocyjnych usług fryzjerskich oraz rabatów na zabiegi manicure i pedicure.

Lokalne karty seniora

Niektóre miasta, a nawet województwa oferują lokalne rabaty bez konieczności wyrabiania Ogólnopolskiej Karty Seniora. W wielu miejscach zniżki obowiązują już na podstawie dowodu osobistego i weryfikacji wieku. Podobnie jak w przypadku Karty Seniora - wiekiem najczęściej uprawniającym do rabatu lub zniżki jest 60 rok życia.

Przykładem miasta, który oferuje wiele zniżek dla zameldowanych seniorów, jest Warszawa. Tam, po wyrobieniu Karty Warszawiaka, każda osoba, która ukończyła 60 rok życia może liczyć na zniżki na komunikację miejską, oraz rabaty w ośrodkach kulturalnych, sportowych i oświatowych. Inne miejscowości, które mogą się pochwalić podobną ofertą to Łódź, Gdynia oraz całe województwo śląskie, w którym zniżki dla seniorów są codziennością w każdym większym mieście.

Ogólnopolska Karta Seniora - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora jest bezpłatne? Na stronie jest informacja o wpłaceniu datku. Ile powinien on wynosić?

    Wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora jest bezpłatne i jedyny koszt, jaki należy ponieść w przypadku wyrabiania karty poza ośrodkiem stacjonarnym, jest koszt wysyłki formularza oraz zakupu znaczka i koperty zwrotnej. Datek jest formą dobrowolnego wsparcia organizacji na rzecz przyszłych inicjatyw i rozwoju Ogólnopolskiej Karty Seniora.

  2. Chciałabym wyrobić sobie tę kartę, ale najpierw muszę wiedzieć, czy w moim mieście są one honorowane. Gdzie mogę znaleźć pełną listę współpracujących firm?

    Pełna lista partnerów programu znajduje się na stronie stowarzyszenia: www.glosseniora.pl w zakładce: Ogólnopolska Karta Seniora -> Gdzie skorzystać z karty. Tam znajdziesz wyszukiwarkę, ułatwiającą znalezienie obiektów w Twojej miejscowości, które honorują kartę.

  3. Czy Ogólnopolska Karta Seniora uprawnia do otrzymania zniżki na przejazdy komunikacją publiczną?

    Zniżki na przejazdy komunikacją publiczną zależą od ustaw uchwalonych w każdym samorządzie. Jest to decyzja należąca do władz miasta, dlatego zwykle obowiązujące zniżki występują poza działaniem Ogólnopolskiej Karty Seniora. Aby dowiedzieć się, czy i jakie zniżki Ci przysługują, skontaktuj się z odpowiednim ośrodkiem transportu miejskiego, działającym w Twoim mieście.

  4. Czy zniżki, które warunkuje Ogólnopolska Karta Seniora, łączą się z innymi udogodnieniami i rabatami dla emerytów? Moje miasto oferuje także swoją własną kartę seniora i w tym programie również znajdują się podobne miejsca, w których mogę liczyć na rabat.

    Zazwyczaj rabatów i zniżek wynikających z ulg z kart seniora nie można ze sobą łączyć. Szczegóły na pewno znajdziesz w regulaminie obiektu, z którego oferty chcesz skorzystać.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane