Na czym polega nauka szybkiego czytania?

Jak nauczyć się szybko czytać?

Ilość informacji, jaka dociera do nas codziennie, może być przytłaczająca i co ważniejsze - bardzo zajmująca. Jak czytać treści szybko i jednocześnie ze zrozumieniem? Poznaj techniki szybkiego czytania.
  • Ostatnia aktualizacja: 2021-05-28
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Na czym polega nauka szybkiego czytania? / Jak nauczyć się szybko czytać?

Szybkie czytanie - co to jest i na czym polega?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak szybko czytasz? Ile książek jesteś w stanie przeczytać w ciągu tygodnia lub dnia? Ile czasu poświęcasz na czytanie artykułów w Internecie? Czy starcza Ci czasu na przeczytanie wszystkiego, co Cię interesuje? Ile z tego, co przeczytasz, zapamiętujesz?

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania Cię nie satysfakcjonują, czas byś poznał technikę szybkiego czytania. Dzięki umiejętności szybkiego przyswajania tekstu ze zrozumieniem będziesz w stanie czytać więcej interesujących treści. Szybkie czytanie to nie tylko oszczędność czasu, ale również lepsze rozumienie sensu treści.

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie: co to znaczy czytać szybko? Przeciętny człowiek czyta z prędkością około 200 słów na minutę. Osoby potrafiące szybko czytać, osiągają wynik nawet 10-krotnie lepszy. Czy są specjalnie uzdolnieni lub utalentowani w tym kierunku? Nie. Szybkie czytanie to technika, którą przyswoić może każdy.

Tradycyjny sposób czytania polega na przenoszeniu wzroku na pojedyncze słowa i wypowiadanie ich w myślach. Pamiętasz, jak w szkole uczono Cię literowania, następnie sylabowania, później tworzenia wyrazów? Na tym wówczas poprzestano i w ten sposób czytasz do dziś. Nauka szybkiego czytania pozwala Ci pójść o krok dalej i rozwinąć kolejne umiejętności - łączenia wyrazów w grupy oraz zdania. Dzięki tej umiejętności, poprzez jedno spojrzenie jesteś w stanie zobaczyć więcej niż tylko jeden wyraz, a to w dużej mierze odpowiada za prędkość czytania.

Dlaczego warto nauczyć się czytać szybko?

Wiesz już, na czym polega szybkie czytanie i co to znaczy czytać szybko. Być może zastanawiasz się, po co jest Ci potrzebna ta umiejętność. Szybkie czytanie najwięcej zmienia u osób, które lubią czytać i brakuje im czasu na przyswajanie treści, które ich interesują. Dzięki umiejętności szybkiego czytania będziesz mógł w czasie wolnym przeczytać więcej. To oznacza nie tylko więcej przeczytanych książek, ale również artykułów, publikacji naukowych, a nawet postów w social mediach.

W dobie coraz większego dostępu do różnorodnych treści i coraz większej ilości materiałów publikowanych w sieci, umiejętność szybkiego czytania staje się niezwykle pożądaną umiejętnością. Co więcej, wolne czytanie może być sporym utrudnieniem w życiu codziennym. Stale spotykamy się z szybko przewijającym się tekstem informacyjnym, który można spotkać na przystankach, w autobusach miejskich, czy w wiadomościach. Wolne czytanie ogranicza również dostęp do bogatej oferty filmów zagranicznych, które bardzo często pozbawione są lektora, a posiadają jedynie polskie napisy.

Co ogranicza nas w szybkim czytaniu?

Główną przeszkodą w szybkim czytaniu są nasze nawyki, które kształtujemy już od czasów szkolnych. Utrwalane błędy opóźniają tempo czytania i przyswajania danych. Aby nauczyć się czytać szybciej, warto uświadomić sobie, co najbardziej ogranicza nas w szybkim czytaniu.

Fonetyzacja

Fonetyzacja, czyli, innymi słowy, nawyk cichego szeptania czytanych słów lub wypowiadania ich w myślach. Jest to jedno z przyzwyczajeń, które zostają z okresu wczesnoszkolnego, kiedy to nauczyciele zachęcają do płynnego czytania na głos. Dorośli tego nie potrzebują, dlatego po zakończeniu okresu szkoły, powinniśmy się tego nawyku wyzbyć.

Wypowiadanie tekstu na głos znacząco spowalnia proces czytania, ponieważ angażuje niepotrzebny element, jakim jest kanał słuchowy. Czytając z fonetyzacją, nie jesteśmy w stanie przekroczyć prędkości około 150 słów na minutę, która odpowiada maksymalnej szybkości mowy. Kiedy czytasz w ten sposób, słowo przechodzi przez element wzroku, następnie kanał słuchowy, a dopiero na końcu trafia do mózgu, gdzie jest analizowane i zapamiętywane. Skracając tę drogę, jesteś w stanie znacznie przyspieszyć tempo czytania.

Regresja

Regresja to odruch przesuwania wzroku wstecz na wyraz, który już został przeczytany. Robimy tak, kiedy nie jesteśmy pewni jego znaczenia lub nie rozumiemy sensu zdania. Regresję wywołują również wyrazy rzadkie oraz bardzo długie. Wówczas chcemy się upewnić, że dobrze je przeczytaliśmy i zrozumieliśmy.

Małe pole widzenia

Ludzkie pole widzenia wyznacza kształt elipsy o długości około 20 znaków drukarskich (dwa, trzy słowa). Tymczasem, w trakcie czytania, skupiamy się jedynie na centralnym punkcie pola widzenia, dostrzegając tylko jedno słowo. Nauka szybkiego czytania kształtuje nawyk bardziej „ekonomicznego” wykorzystania pola widzenia. Dzięki ćwiczeniom będziesz w stanie objąć wzrokiem więcej, a to nieodłącznie prowadzi do szybszego tempa czytania.

Jak nauczyć się szybko czytać?

Szybkie czytanie, podobnie jak inne umiejętności, jest możliwe do opanowania przez systematyczne ćwiczenia i naukę. Nawet jeśli nie urodziłeś się z naturalnym talentem szybkiego przyswajania tekstu, dzięki ćwiczeniom możesz to zmienić. Jedną z możliwości nauki szybkiego czytania jest uczęszczanie na profesjonalny kurs szybkiego czytania. Kupując kurs, otrzymasz dostęp do zorganizowanych lekcji, które doprowadzą Cię do efektu, na jakim Ci zależy.

Drugą opcją jest nauka samodzielna. W Internecie jest wiele poradników, które informują jak ćwiczyć, by czytać szybciej. Samodzielna nauka szybkiego czytania wymaga jednak większej samodyscypliny.

Nauka szybkiego czytania - od czego zacząć?

Na początku, zanim jeszcze przystąpisz do nauki szybkiego czytania, powinieneś poświęcić swoją uwagę koncentracji. To właśnie umiejętność skupienia uwagi jest kluczowa w szybkim czytaniu i bez jej opanowania, nawet rzetelnie powtarzane ćwiczenia, na dłuższą metę nie przyniosą rezultatów.

Skoncentrowanie się na jednym, konkretnym zadaniu wymaga nie lada wysiłku. Szczególnie jeśli od czasu nauki w szkole minęło już sporo lat.

Aby poprawić swoją zdolność skupienia i koncentracji, możesz spróbować poniższych sposobów:

  1. Bądź wypoczęty - koncentracja to czynność, która wymaga energii. Zadbaj o dobry sen oraz posiłek. Jeśli to możliwe, ucz się rano, kiedy umysł jest świeży i wypoczęty.
  2. Przygotuj plan - kiedy musisz się skoncentrować na nauce, przygotuj wcześniej jej plan. Zapisz, co będziesz robić, w jakim czasie i na jakim efekcie Ci zależy. Skupiając się na założonym zadaniu, nie będziesz się rozpraszał i błądził myślami.
  3. Znajdź dobre miejsce - ciche, sprzyjające nauce miejsce jest bardzo ważne w utrzymaniu koncentracji. Na pewno łatwiej będzie Ci się skoncentrować w jasnym, cichym pomieszczeniu, niż w pokoju z włączonym telewizorem i radiem. Zadbaj również o to, by najbliższe przedmioty, znajdujące się przy miejscu nauki, nie rozpraszały Twojej uwagi.
  4. Zjedz zbilansowany posiłek - nigdy nie siadaj do nauki głodny. Dyskomfort skutecznie odwróci Twoją uwagę od materiału i utrudni koncentrację. Naukę rozpoczynaj po posiłku, jednak zwracaj również uwagę na to, by się nie przejadać. Obfity obiad na pewno spowoduje uczucie senności, a to nie sprzyja koncentracji. Zadbaj o to, by Twoje posiłki były lekkie i zróżnicowane, bogate w witaminy i zdrowe produkty.
  5. Praktykuj - koncentracja i skupienie uwagi to umiejętności, które należy ćwiczyć. Im częściej to robisz, tym mocniej będziesz potrafił się koncentrować. Aby stale rozwijać w sobie zdolność koncentracji, możesz praktykować medytację. W dużej mierze opiera się ona właśnie na skupieniu, dlatego jest to dobre ćwiczenie rozwijające tę umiejętność.

Ćwiczenia poprawiające umiejętność szybkiego czytania

Jeśli zainteresował Cię temat szybkiego czytania, zanim zainwestujesz w kurs, warto zacząć od nauki samodzielnej. Wymaga ona więcej samozaparcia, ale już podstawowe ćwiczenia pomogą Ci zorientować się, na czym polega nauka i czy warto inwestować w nią czas i pieniądze.

  1. Czytanie ze wskaźnikiem

Wskaźnik jest bardzo często używanym gadżetem w nauce szybkiego czytania. Rolę wskaźnika może pełnić długopis lub ołówek. Czytając dowolny tekst, wskazuj go wskaźnikiem. W trakcie czytania przesuwaj wskaźnik szybciej. Zauważysz, że wzrośnie nie tylko Twoje tempo czytania, ale również koncentracja i skupienie na tym, co czytasz. Pamiętaj, by wskaźnik znajdował się pod słowami, które czytasz.

  1. Poszerzanie pola widzenia

Kluczowa umiejętność związana z nauką szybkiego czytania to szerokie pole widzenia. Aby czytać szybciej, należy obejmować wzrokiem więcej niż jedno słowo. Znajdź w tekście dowolny wyraz i zatrzymaj na nim wskaźnik. Skupiając wzrok na wskaźniku, staraj się dostrzec inne słowa obok. Po kilku takich ćwiczeniach spróbuj w ten sposób przeczytać tekst - czytając kilka wyrazów jednocześnie.

Kolejnym ćwiczeniem na poszerzanie pola widzenia, które można wykonać samodzielnie, jest rozeznanie. Otwórz książkę na dowolnej stronie i skup wzrok na wskaźniku umieszczonym na środku strony. Bez odrywania wzroku staraj się zlokalizować jak najwięcej słów kluczowych. Na początku nie będzie to łatwe, ale z czasem zobaczysz, że Twój wzrok przyzwyczaja się do coraz szerszego pola widzenia.

Podsumowanie

Szybkie czytanie to bardzo przydatna umiejętność. Nawet nieduży wzrost tempa czytania pozwala oszczędzić czas i szybciej przyswajać zarówno codzienne informacje z gazet i czasopism, jak i historie bohaterów z pokaźnych lektur. Jeśli zależy Ci na czasie i zorganizowanej nauce, możesz wykupić specjalny kurs szybkiego czytania. Jeśli natomiast chcesz spróbować samodzielnej nauki, podstawowe ćwiczenia znajdziesz w Internecie.

Nauka szybkiego czytania - najczęściej zadawane pytania

  1. Kiedyś chciałam nauczyć się szybko czytać, ale usłyszałam wówczas opinię, że szybkie czytanie to jednocześnie gorsze rozumienie tekstu. Czy rzeczywiście tak jest?

    Nauka szybkiego czytania nie skupia się jedynie na szybszym kartkowaniu książek. Duży nacisk kładziony jest właśnie na rozumienie przeczytanego tekstu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zadowalającego kompromisu pomiędzy tempem czytania a poziomem zrozumienia treści. Osoby, które czytają szybko, rozumieją tekst równie dobrze, co osoby czytające wolno.

  2. Jak dużo czasu można zaoszczędzić, przyswajając umiejętność szybkiego czytania?

    Średnia prędkość przyswajania tekstu to około 250 słów na minutę. Jeśli zatem czytasz dziennie 4-5 godzin, to przyspieszając tempo czytania dwukrotnie, możesz zaoszczędzić nawet 2,5-3 godziny dziennie.

  3. Chciałbym nauczyć się szybko czytać, ale nie potrafię odnaleźć ćwiczeń w Internecie i wolałbym skorzystać z gotowych materiałów. Jakie są ceny kursów szybkiego czytania?

    Ceny kursu szybkiego czytania są bardzo różne. Zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Cena kursu zależy od jego intensywności, poziomu zorganizowania oraz opieki trenera. Najtańsze kursy, jakie można nabyć w Internecie zawierają zestaw gotowych ćwiczeń, a także wskazówki oraz porady dotyczące tego, jak się uczyć. Na pewno będą świetnym wyborem na początek nauki.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane