Internetowe skróty, które powinieneś znać

Obowiązkowe skróty i akronimy obowiązujące w sieci

Korzystając z Internetu zapewne niejednokrotnie natknąłeś się na dziwne zlepki liter, których znaczenia nie rozumiesz. Jeżeli widząc skrót OMG nie wiesz OCB, najwyższy czas poszerzyć swoją wiedzę na temat skrótów internetowych!
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-01-28
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Internetowe skróty, które powinieneś znać / Obowiązkowe skróty i akronimy obowiązujące w sieci

Czym są skróty internetowe?

Skróty internetowe to akronimy, używane w komunikacji odbywającej się za pomocą Internetu, jak również SMS-ów, czy e-maili. Niektóre z nich używane są także w mowie potocznej. Poznając je możesz skuteczniej komunikować się w nowoczesnym świecie.

Skróty powstały niejako naturalnie, zaczęły być używane przez użytkowników czatów internetowych, aby zaoszczędzić czas i przyśpieszyć pisanie wiadomości. Pozwalały również na oszczędność miejsca w wiadomościach SMS-owych, która przekładała się na oszczędności w portfelu, w czasach gdy jeden SMS kosztował krocie.

Obecnie funkcjonują setki, a może nawet i tysiące różnych skrótów internetowych i każdego dnia pojawiają się nowe. Niektóre z nich są znane przede wszystkim wąskim grupom, np. użytkownikom danej aplikacji, czy portalu. Inne są tak popularne, że na stałe weszły do codziennej komunikacji.

Najpopularniejsze skróty internetowe

Większość funkcjonujących w sieci skrótów to skróty anglojęzyczne, które są używane przez użytkowników Internetu na całym świecie. Zazwyczaj skróty pochodzą od pierwszych liter wyrazów składających się na konkretne zdania lub sformułowania. Znaczenie wielu z nich można w łatwy sposób poznać po rozszyfrowaniu słów, jakie reprezentuje akronim. Istnieją jednak i takie, których nazwa nie wiele nam powie.

Co oznacza skrót YOLO?

Skrót YOLO, oznacza „żyje się tylko raz”. Jest często używany w humorystycznym kontekście, jako uzasadnienie spontanicznych, szalonych decyzji:

- Naprawdę zamierzasz wystartować w tym maratonie?

- YOLO, nie mam nic do stracenia!

Co oznacza skrót FAQ?

FAQ, czyli “najczęściej zadawane pytania”, to skrót z którym na pewno spotkałeś się wiele razy. Dział FAQ zawiera najczęściej zadawane pytania użytkowników portalu, czatu, gry, aplikacji lub innych miejsc w sieci. To właśnie tam znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze problemy lub wątpliwości związane ze stroną internetową. Warto do niego zajrzeć, zanim zadasz pytanie innym użytkownikom społeczności internetowej.

Co oznacza skrót DIY?

Jeżeli lubisz majsterkować, robić na drutach, czy samodzielnie przeprowadzać renowację mebli, na pewno znasz akronim DIY, czyli „zrób to sam”. Skrót DIY używany jest nie tylko w sieci, ale także w powszechnym obiegu. Oznacza wszelkie tutoriale (instrukcje krok po kroku), zestawy rękodzielnicze, czy po prostu porady jak samodzielnie naprawić lub stworzyć daną rzecz.

Co oznaczają skróty LOL, ROTFL, XD?

LOL, ROTFL i XD używane są zamiennie z emotikonami oznaczającymi śmiech, radość, zadowolenie. Gdy chcesz komuś pokazać, że rozśmieszył Cię jego dowcip, stało się coś bardzo zabawnego lub nadać swojej wypowiedzi żartobliwy ton - użyj tych skrótów.

Co oznacza skrót BTW i ATSD?

Rozmawiasz z kimś na dany temat ale przypomniało Ci się coś ważnego, o czym koniecznie chcesz powiedzieć? Gdy chcesz wtrącić coś w swoją konwersację, zmieniając jej temat, użyj skrótu BTW, który oznacza „a tak przy okazji”. Polskim odpowiednikiem jest ATSD, czyli „a tak swoją drogą”.

Co oznaczają skróty FYI i TBH?

Naturalnymi elementami konwersacji są wtrącenia, ozdobniki, wyrażenia które wzbogacają rozmowę. Nie są konieczne do zrozumienia kontekstu i sensu wypowiedzi, ale i tak warto ich używać. Nasze wypowiedzi są wtedy ciekawsze, bardziej naturalne i przypominają rozmowę twarzą w twarz. Przykładami takich wyrażeń zamkniętych w skrótach internetowych są FYI, czyli „dla twojej informacji” oraz TBH, czyli „jeśli mam być szczery”. W tabelkach na końcu artykułu znajdziesz także inne skróty służące podkreśleniu ładunku emocjonalnego wypowiedzi, czy określeniu jej kontekstu.

Co oznaczają skróty IMAO, IMHO i IMO?

Mądrym powiedzeniem jest „Ile ludzi, tyle opinii”. Doskonale sprawdza się ono na różnych grupach dyskusyjnych, gdzie użytkownicy mają odmienne opinie na dany temat, często różniące się od siebie diametralnie. Aby zaakcentować swoje zdanie, jednocześnie podkreślając uznanie dla osób które mają inną wizję rzeczywistości, użyj skrótów IMHO oraz IMO. IMO oznacza „moim zdaniem”, a IMHO jest jego grzeczniejszym odpowiednikiem: „moim skromnym zdaniem”. W ten sposób kulturalnie wyrazisz swoje myśli, przekonania, opinie. Czasem używany jest skrót IMAO, który można przetłumaczyć jako „w mojej aroganckiej opinii”. Nie polecamy jednak jego używania, bowiem skrót ten niesie ze sobą pewną butę i przekonanie o własnej nieomylności.

Co oznaczają skróty 2L8 i ASAP?

Istnieje wiele skrótów związanych z czase, pośpiechem, terminami na wykonanie zadania. Gdy spotkasz się ze skrótem 2L8, oznacza to że się spóźniłeś. Używa się go też w znaczeniu, że jest już na coś za późno - spacer, rozmowę, wykonanie zadania. ASAP to skrót oznaczający „jak najszybciej” i używa się go, aby podkreślić pilne wykonanie danego zadania lub podjęcia czynności. Co ciekawe, ASAP znalazł swoje miejsce także w potocznym języku, a nawet korporacyjnym slangu.

Co oznaczają skróty BRB oraz ZW?

Ze skrótami BRB oraz ZW lub Z/W spotkasz się na pewno. Są bardzo popularne i użyte oznaczają, że dana osoba chwilowo opuszcza konwersację. BRB to skrót od angielskiego „be right back”, czyli „zaraz wracam”. ZW lub zamiennie używany Z/W oznacza to samo, ale jest skrótem pochodzącym z języka polskiego.

Jeżeli chcesz odejść od komputera by zrobić sobie herbatę, daj znać swojemu rozmówcy że przez chwilę Cię nie będzie, krótką wiadomością „BRB”. Twój rozmówca będzie wiedzieć, że przez kilka minut nie będziesz uczestniczyć w konwersacji i nie będzie zdziwiony brakiem odpowiedzi od Ciebie.

Co oznacza skrót TL;DR?

Skrót TL;DR jest interesującym akronimem, będącym poniekąd symbolem współczesnego człowieka, który jest w ciągłym biegu. Nie mamy czasu na czytanie treści, które nas nie interesują, nie wnoszą nic nowego do tematu lub nie są napisane w przystępny dla czytelnika sposób. Skrót ten oznacza „za długie, nie czytam” i używa się go, aby poinformować że dany artykuł, post czy inna wypowiedź jest za długa i nie mamy ochoty czytać jej w całości. Często niechęć ta wynika z tego, że dany tekst jest nudny, nie posiada wyodrębnionych akapitów lub jest kolokwialnie mówiąc „laniem wody”.

Udzielając się w Internecie na grupach dyskusyjnych, czatach, czy mediach społecznościowych zwracaj uwagę na długość swoich wypowiedzi i formułuj zwięzłe, konkretne opinie. Dzięki temu w odniesieniu do Twojego komentarza nikt nie będzie musiał użyć skrótu TL;DR.

Grzecznościowe skróty internetowe

Ważną grupą skrótów są te, które używa się w zastępstwie popularnych zwrotów grzecznościowych. Znając je możemy swobodnie poruszać się po sieci w zgodzie z netykietą, czyli niepisanym kodeksem dobrych manier obowiązujących w Internecie.

Jeżeli chcesz się przywitać możesz użyć skrótu HIYA, który oznacza po prostu „cześć”.

Na pożegnanie możesz użyć:

  • BB - w wolnym tłumaczeniu „pa, pa”,
  • CU - „na razie”,
  • GN8 - „dobranoc”,
  • HAND - „miłego dnia”,
  • 3M - „trzymaj się”,
  • DOZO - „do zobaczenia”,
  • OXOX - „całuski i uściski”, skrót stosowany głównie na końcu e-maila i wiadomości SMS.

Nie nadużywaj skrótów internetowych

Ogromna ilość funkcjonujących w obiegu skrótów internetowych nie ułatwia ich zapamiętywania. Używanie skrótów nie jest oczywiście obowiązkowe, jednak będąc aktywnym użytkownikiem Internetu, szybko przekonasz się że niektóre z nich są naprawdę przydatne i znacznie przyśpieszą proces pisania postów czy wiadomości.

Z drugiej strony, skrótów internetowych nie powinno się jednak nadużywać. Nie buduj zdań złożonych z samych akronimów. Mogą one być trudne do odszyfrowania dla wielu osób. Poza tym zdania takie jak: „BRB ASAP. CU” („Wrócę najszybciej jak to możliwe. Do zobaczenia”) wyglądają po prostu nienaturalnie i śmiesznie. Używaj tylko tych skrótów, które lubisz i które są Ci potrzebne.

Zestawienie najpopularniejszych skrótów internetowych

W tabelkach znajdziesz zestawienie najczęściej używanych skrótów polskich i angielskich. Miej ją zawsze pod ręką, gdy uczestniczysz w Internetowych dyskusjach. Pamiętaj, że skróty pochodzące z języka angielskiego są uniwersalne i możesz ich używać na czatach, czy grupach dyskusyjnych niezależnie od języka którym posługują się jego inni użytkowników. Polskich akronimów używaj tylko na stronach polskojęzycznych, aby mieć pewność że zostaniesz zrozumiany.

Popularne skróty anglojęzyczne

Skróty internetowe pochodzące z języka angielskiego
Skrót internetowy Rozwinięcie Znaczenie
2L8 too late za późno
4U for you dla ciebie
ASAP as soon as possible tak szybko jak to możliwe
ATM at the moment w tym momencie
BB bye bye do zobaczenia
BRB be right back zaraz wracam
BTW by the way przy okazji, swoją drogą
CMB call me back oddzwoń
CU see you do zobaczenia, na razie
CUZ, CUS because dlatego
DIY do it yourself zrób to sam
FAQ frequently asked questions najczęściej zadawane pytania
FYI for your information dla twojej informacji
GL good luck powodzenia
GN8 good night dobranoc, dobrej nocy
GR8 great super, genialnie, ekstra
GTG got to go muszę lecieć, muszę już iść
HAND have a nice day miłego dnia
HF have fun baw się dobrze, miłej zabawy
HIYA hi you cześć
IDK I don’t know nie wiem, nie mam pojęcia
IMAO in my arogant opinion według mojej aroganckiej opinii
IMHO in my humble opinion moim skromnym zdaniem
IMO in my opinion moim zdaniem
IRL in real life w prawdziwym życiu
LOL laughing out loud śmieję się głośno, śmiech
LUVU, ILU, ILY I love you kocham cię
MSG message wiadomość
NC no comment bez komentarza
NP, N/P no problem nie ma problemu
NTG not this group nie ta grupa, nie ten czat
NVM never mind nie ma za co
OMG oh my God o mój Boże
PLS, PLZ please proszę
PM, PRIV private message prywatna wiadomość
PPL people ludzie
ROTFL rolling on the floor laughing tarzam się ze śmiechu
SUP what’s up? co słychać
TBH to be honest jeśli mam być szczery
THX, TX, TNX, TY thank you dzięki, dziękuję
TL;DR too long, don’t read za długie, nie przeczytałem
TXT text wiadomość SMS
WTF what the f**k co się dzieje (wulgarnie)
WTH what the hell co się dzieje
XD brak rozwinięcia emotikon oznaczający śmiech
XOXO brak rozwinięcia całuski i uściski
YOLO you only live once żyje się tylko raz

Popularne skróty polskojęzyczne

Skróty internetowe pochodzące z języka polskiego
Skrót Znaczenie
3M trzymaj się, powodzenia, do zobaczenia
ATSD a tak swoją drogą
BD będę
D dzięki, dziękuję
DOZO do zobaczenia
KC kocham Cię
MD miłego dnia
MS miłych snów
MW miłego wieczoru
NARA na razie, do zobaczenia
NMP nie mam pytań
NMZC nie ma za co
OCB o co biega, o co ci chodzi, co się stało
OIW o ile wiem, z tego co wiem
PZDR pozdrawiam
SPX spoko, w porządku, okej
ZW, Z/W zaraz wracam

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane