$advIdCategory:30$adv1Cat: $adv2Cat: $adv3Cat: $adv4Cat: $adv5Cat:
Jak sprawić, aby wspomnienia przetrwały całe życie?

Jak sprawić, aby wspomnienia z dzieciństwa przetrwały całe życie?

W jaki sposób budować fundamenty dobrych wspomnień?

Jako dorośli ludzie bardzo lubimy wracać wspomnieniami do czasów naszego dzieciństwa. Wspominamy naszych rodziców, dziadków, przyjaciół. Wspominamy zabawy z dawnych lat i zapach potraw unoszący się w domu rodzinnym. Ty, jako Babcia i Dziadek, możesz sprawić, aby wspomnienia z dzieciństwa Twojego wnuczka przetrwały całe życie. Sprawdź, jak to zrobić.
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Jak sprawić, aby wspomnienia z dzieciństwa przetrwały całe życie? / W jaki sposób budować fundamenty dobrych wspomnień?

Wspomnienia wpływają na nasze zdrowie

Wspomnienia odgrywają ogromną rolę w naszej percepcji świata zewnętrznego, ocenianiu przeszłości oraz sposobie decydowania o naszych życiowych wyborach. Kierują ludzkim postępowaniem na wiele różnych sposobów. Mają też niebagatelny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dowiodły tego badania naukowe.

W przypadku młodych, dorosłych osób zaobserwowano, że dzięki dobrym wspomnieniom mają oni o wiele lepsze relacje zawodowe i osobiste, a także są dużo mniej podatni na nałogi oraz zdecydowanie rzadziej chorują na depresję, czy przewlekłe problemy zdrowotne.

Dowiedziono również, że osoby, które w okresie dzieciństwa były otoczone miłością i empatią, w późniejszych latach życia deklarowały lepszy stan zdrowia fizycznego i mniejszą podatność na depresję. Tym samym udowodniono też, że złe wspomnienia i traumy z dzieciństwa negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie dorosłych ludzi.

Twoim zadaniem, droga Babciu i drogi Dziadku, jest zrobić wszystko, co jest w Twojej mocy, aby te pozytywne, ciepłe wspomnienia z dzieciństwa przetrwały u twojego wnuczka przez całe jego życie.

Fundamenty dobrych wspomnień

Dziadkowie są najważniejszymi osobami w życiu dziecka, zaraz po ukochanych rodzicach. Dzięki Tobie dziecko czuje się bezpieczne, szczęśliwe i otoczone miłością.

To co możesz zrobić, aby Twój wnuk miał jak najlepsze dzieciństwo, po którym pozostanie mu jak najwięcej pozytywnych wspomnień, to kilka fundamentalnych czynności:

  • okazywanie wnukowi miłości – na różne sposoby, nie tylko tuląc go, całując, ale także wymagając, pokazując i tłumacząc świat, ucząc różnych rzeczy i rozmawiając z nim na każdy możliwy temat;
  • spędzanie wspólnie czasu w sposób aktywny i kreatywny – zabawy z Babcią i Dziadkiem, robienie ciekawych rzeczy, obserwowanie Dziadków podczas ich codziennej pracy pozostanie z wnuczkiem na zawsze i stanie się fundamentem jego dorosłego życia. To właśnie poprzez dobry przykład przekazujemy dzieciom najcenniejsze, życiowe wartości;
  • pomaganie i wspieranie wnuka w trudnych chwilach – dzieciństwo nie zawsze jest usłane różami. Każdy napotyka na swojej drodze choroby, wypadki, utratę bliskiej osoby. Trzeba zrobić wszystko, aby dziecko czuło nasze wsparcie i opiekę. Dzieci w każdym wieku mają bardzo delikatną psychikę, niezwykle mocno przeżywają wszystko co je w życiu spotyka, dlatego bądź zawsze przy swoim wnuczku. Musi wiedzieć, że na Dziadków może liczyć w każdej sytuacji.

Co zrobić, by wspomnienia przetrwały całe życie?

Uczucie szczęścia, jakie towarzyszyło nam w czasach dzieciństwa pozostaje z nami na całe życie. Czujemy wdzięczność wobec dziadków i rodziców, że byli przy nas, kochali nas i zapewnili nam najlepsze warunki do rozwoju.

Ty sam możesz sprawić, aby Twój wnuczek zapamiętał bardzo dużo wydarzeń ze swojego dzieciństwa. Jest na to kilka sposobów.

Przekazuj wnukom swoje wspomnienia z ich dzieciństwa

Rozmawiając z dorosłym już wnukiem, sam często wspominaj czasy, kiedy był dzieckiem. Kiedy będzie miał już swoje dzieci, możesz porównywać je do niego, kiedy był mały. Dorośli lubią wspominać, zwłaszcza przy okazji rodzinnych spotkań, na przykład podczas Świąt. Wnuk chętnie posłucha Twoich opowieści o czymś, czego sam już nie pamięta. Będzie mógł potem opowiadać swojemu dziecku o czasach, kiedy sam był dzieckiem i wspominać swoje dzieciństwo patrząc na swojego malucha.

Oglądaj z wnukiem zdjęcia

Zdjęcia są najpiękniejszą pamiątką, przywołującą wspomnienia. Rób dużo zdjęć, pozwalaj też robić je wnukowi. Wykorzystaj to, że w dzisiejszych czasach można robić ich bez liku, nie tak jak dawniej, gdy klisza aparatu miała 24-36 zdjęć i jak już się zrobiło to przepadło i trzeba było wywołać nawet jeśli coś nie wyszło.

Dziś można robić mnóstwo zdjęć, usuwać te, które nie wyszły robiąc miejsce na nowe. Można robić zdjęcia gdziekolwiek się jest i cokolwiek się robi. Im więcej będziecie mieć wspólnych fotografii, tym lepiej. Zapisuj zdjęcia na płytach, kartach pamięci czy pendrive’ach. Wywołuj je i rób rodzinne albumy dla wnuczka.

Nie martw się, że „źle wyglądasz”. To nieprawda. W oczach wnuka jesteś superbohaterem. Nieważne, czy w ułożonych, czy rozczochranych włosach. Jesteś autentyczny i szczery. Jesteś sobą. Takich Dziadków wnuczek potrzebuje najbardziej.

Dzięki temu już jako dorosły człowiek usiądzie do komputera lub albumu i przeniesie się z powrotem do dzieciństwa, jak w wehikule czasu. Z łezką w oku wspomni swoich ukochanych dziadków.

Prowadźcie pamiętnik

Pamiętnik to znakomity sposób na zachowanie wspomnień. Można prowadzić go własnoręcznie w zeszycie albo pisać na komputerze, nawet w formie internetowego bloga. Zachęcaj wnuka do zapisywania swoich myśli i wspólnych wydarzeń, które uzna za warte zapamiętania.

Dopóki nie nauczy się pisać, sam zapisuj wydarzenia z jego życia, żeby mógł potem to przeczytać i wspominać. W pamiętniku można zaczytać się jak w książce. Jeśli, razem z rodzicami, zadbasz o urozmaicanie wnukowi wolnego czasu, to naprawdę będzie miał co notować. Miło później w dorosłości, tęskniąc za dzieciństwem, sięgnąć sobie po taki zeszyt albo plik w komputerze, poczytać i powspominać te czasy beztroski, kiedy istniała tylko zabawa i nie miało się żadnych problemów.

Przechowujcie pamiątki z dzieciństwa

Czasy dzieciństwa są cudowne, magiczne. Czas płynie wolniej, wszystko pachnie i smakuje inaczej. Wakacje trwają w nieskończoność. Pomysły kłębią się w głowie. Świetnym pomysłem na przedłużenie w naszym życiu tej wyjątkowej atmosfery dzieciństwa będzie pozostawienie sobie niektórych ulubionych przedmiotów z dzieciństwa, na przykład ulubionej maskotki, zabawki, lub gry.

Warto zatrzymać kolekcję tych przedmiotów, które się żmudnie w dzieciństwie zbierało. Szkolny zeszyt przywoła wspomnienia ze szkolnej ławki, dyplomy i świadectwa także przypomną czasy szkoły i dziecięcych sukcesów. Rysunki przypomną czas beztroskiej zabawy. Pamiątki przywiezione z różnych miejsc, z wakacji czy szkolnych wycieczek również spowodują lawinę wspomnień. Pomóż wnukowi gromadzić takie rzeczy. Sam również możesz przechowywać na strychu lub w pudełku na szafie niektóre z ulubionych przedmiotów wnuczka i zrobić mu niespodziankę, kiedy sam będzie miał swoje dzieci.

Wspólne słuchajcie piosenek i oglądajcie filmy

Muzyka oraz ulubione filmy mogą wywołać lawinę wspomnień, poprawić nam nastrój i na chwilę oderwać od przyziemnej rzeczywistości. Są drzwiami do przeszłości. Ty jako Dziadek możesz stworzyć ze swoim wnuczkiem Wasz własny świat obrazów i dźwięków. Może zarazisz dziecko miłością do swojego ulubionego gatunku muzycznego? Jeśli lubisz muzykę poważną, jazz lub polskie piosenki z lat 60/70-tych, to możesz ich słuchać razem z wnuczkiem.

Możecie wspólnie oglądać bajki z Twojego dzieciństwa. W telewizji jest pełno różnego rodzaju bajek, często chaotycznych, nie uczących dzieci niczego wartościowego. Bajki z dawnych lat były spokojne, opowiadały proste historie, zrozumiałe dla dzieci w każdym wieku. Mówiły o przyjaźni i pomocy innym ludziom. Dzięki dostępowi do Internetu oraz bajek na DVD możecie urządzać sobie z wnuczkiem seanse z bajkami, takimi jak: Reksio, Wróbelek Elemelek, Miś Koralgol. W przyszłości wnuczek z rozrzewnieniem będzie wspominał te bajki, które oglądał z ukochanymi Dziadkami.

Budujcie relacje ze znajomymi i przyjaciółmi

Jeśli masz to ogromne szczęście i nadal utrzymujesz kontakt z przyjaciółmi z młodości, pokaż wnuczkowi na własnym przykładzie, dlaczego utrzymywanie relacji jest tak bardzo ważne. Robiąc sobie wspólne wypady poza miasto, wychodząc do restauracji, jeżdżąc na wycieczki lub po prostu odwiedzając się w domach, możesz, za zgodą rodziców, zabierać ze sobą wnuczka. Wnuczek otoczony ciepłymi, opiekuńczymi osobami, które łączy silna więź będzie czerpał pozytywne wzorce na przyszłość.

Dodatkowo posłucha opowieści innych osób o tym, jak wyglądało ich życie, zobaczy jakimi wartościami kierują się w życiu i zrozumie, że życiem należy się cieszyć w każdym wieku.

Jeśli dziecko jest już w wieku szkolnym zachęcaj je, aby zapraszało do domu koleżanki i kolegów. Może przygotujesz dla nich przyjęcie z masą pomysłów na wspólną zabawę?

Nie wszystkie relacje z dzieciństwa przetrwają próbę czasu, jednak wspomnienia wspólnych zabaw i wycieczek pozostaną z dzieckiem na zawsze.

Powracajcie do dawnych miejsc

Nic nas tak nie uszczęśliwia, jak powrót do domu rodzinnego. Widok uśmiechniętych Dziadków, miejsca, w których bawiliśmy się w chowanego i podchody, smak lodów ze starej, tradycyjnej lodziarni, do której chodziliśmy będąc dziećmi.

Kiedy wnuczek zaczyna dorastać, pochłania go inny świat. Edukacja, praca, miłość, własna rodzina. To wszystko sprawia, że pędzimy, jesteśmy pochłonięci codziennymi obowiązkami i brakuje nam czasu na refleksję. A tymczasem warto zatrzymać się przynajmniej na chwilę.

Zabierz wnuka w Wasze sprawdzone miejsca. Powspominajcie, jak wspaniale bawiliście się na piknikach w pobliskim parku, gdzie chodziliście na ryby, idźcie ponownie wspólnie na grzyby, jak za dawnych lat. W takich chwilach przypominamy sobie to, co w życiu jest najważniejsze.

Dawaj wnuczkowi najlepszy przykład. Pokazuj, że w życiu najbardziej liczy się wspólnie spędzony czas i budowanie dobrych relacji. Kiedy odwiedzają Cię wnuki, bądź cały dla nich. To rodzice mogą przygotować obiad, a Ty zabierz wnuki w Wasze wyjątkowe miejsca.

Pokazuj mu również miejsca ważne dla Ciebie. Wybierzcie się do miejscowości, w której się urodziłeś, wychowałeś, gdzie chodziłeś do szkoły. Świadomość swojego pochodzenia buduje w człowieku poczucie własnej wartości, szczególnie wtedy, kiedy wiedza o przodkach i miejscach ich życia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Wiele rzeczy może sprawić, że wspomnienia z dzieciństwa będą wracały do nas jak bumerang i zostaną na całe życie. Tylko i wyłącznie od nas zależy, jak będziemy je przechowywać i pielęgnować.

Bardzo często po latach żałujemy, że nie zachowaliśmy więcej z czasów naszego dzieciństwa. Warto pomóc wnuczkowi w gromadzeniu dobrych wspomnień, aby w przyszłości mógł je przekazywać swoim dzieciom.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wspomnień z dzieciństwa

  1. Wspomnienia nie zawsze są dobre. Co z negatywnymi wspomnieniami, z którymi dziecko musi się zmierzyć?

    W życiu każdego człowieka zdarza się wiele dobrego, ale i złego. Często nie mamy na to wpływu. To co możemy zrobić, to sprawić, aby dziecko koncentrowało się na tym, co w jego życiu jest pozytywne. Przywołujmy te wspomnienia, kiedy dziecko zrobiło coś dobrego, kiedy osiągnęło jakiś sukces. Złych wspomnień nie da się wymazać, ale szukajmy w nich pozytywów. Mimo trudnej sytuacji wyszliście z niej zwycięsko, dzięki temu, że byliście razem.

  2. Czy jedzenie może również przywołać wspomnienia?

    Oczywiście, że tak. Ulubione potrawy z dzieciństwa zostają w pamięci na zawsze i przygotowanie takiego smakołyku dorosłemu wnukowi na pewno spowoduje symboliczny powrót do dzieciństwa.

  3. Co jeśli nie umiem obsługiwać nowoczesnych urządzeń, robić zdjęć?

    Twoje dzieci lub wnuki mogą Cię tego nauczyć. Dla wnuka będzie to satysfakcja, że on, jako dziecko, potrafi coś, czego Ty nie potrafisz i może Cię czegoś nauczyć. To też świetny sposób na wspólne spędzanie czasu.

  4. Co, jeśli rodzice wnuka nie chcą gromadzić niepotrzebnych rzeczy, które Twoim zdaniem mogą być dla niego pamiątkami z dzieciństwa?

    Wytłumacz im, dlaczego warto przechowywać takie rzeczy. Jeśli nie chcą trzymać w swoim domu zbyt wielu dodatkowych przedmiotów lub pudeł, zaproponuj, że Ty zrobisz to za nich. Wnuk potem sam zdecyduje, czy zostawi sobie takie pamiątki, czy się ich pozbędzie.

  5. Co jeśli mam problemy z pamięcią i nie jestem w stanie już wspominać z wnukiem?

    Nie musisz wszystkiego pamiętać. Poprzez swoją obecność, radę i wsparcie buduj z nim nowe wspomnienia, aby mógł je pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom w Waszej rodzinie.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane