Późna miłość, czyli jak budować relacje dzieci i wnuków z nowym partnerem?

Jak wprowadzić nowego partnera do rodziny?

Miłość za nic ma metrykę, więc wiadomości o nowym partnerze Babci lub Dziadka są coraz bardziej powszechne. Wprowadzenie nowego partnera do codziennego życia całej rodziny i zbudowanie ze wszystkimi dobrej relacji to niełatwe zadanie, dlatego postaramy się to nieco ułatwić.
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-12-30
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Późna miłość, czyli jak budować relacje dzieci i wnuków z nowym partnerem? / Jak wprowadzić nowego partnera do rodziny?

Nowy partner - kiedy poinformować rodzinę?

Kiedy dzieci i wnuki przyzwyczaiły się do tego, że Babcia lub Dziadek są osobami samotnymi, wiadomość o nowym partnerze może być dla wszystkich nieco zaskakująca. Na pewno na początku pojawi się wiele pytań i świadomość, że z kimś się spotykasz będzie dla pozostałych członków rodziny ekscytująca. Z czasem jednak nastąpi ten moment, kiedy Twój partner na stałe wkroczy w rodzinną codzienność i to właśnie wtedy nastąpi trudny moment oswojenia się wszystkich z zaistniałą sytuacją.

Wprowadzanie do życia rodziny nowego partnera Babci lub Dziadka na pewno nie należy do standardowych sytuacji. Z uwagi na panujące stereotypy, jest to dodatkowo utrudnione zadanie i dla wielu rodzin może być to test wzajemnego zaufania.

Pamiętaj, że to, jakie relacje będą panować pomiędzy członkami rodziny a nowym partnerem, zależy w dużej mierze od Ciebie. To Ty jesteś elementem wspólnym, który ma połączyć ze sobą obcych sobie ludzi i zadbać, by wytworzyła się między nimi nić porozumienia, będąca początkiem udanej relacji.

Wiele osób, które zdecydowały się na nową miłość w późnym wieku, zastanawia się, czy w ogóle przedstawiać rodzinie swojego nowego partnera. Na pewno także przez Twoją głowę przeszły myśli: „co o mnie powiedzą?”. Na dłuższą metę taki pomysł ma małą szansę powodzenia. Z czasem, kiedy związek okaże się poważny, brak możliwości wspólnego spędzenia czasu z rodziną zacznie Wam ciążyć i może być powodem do spięć. Ponadto, kiedy rodzina dowie się o nowym partnerze bardzo późno, także może mieć za złe, że trzymałeś to przed nimi w tajemnicy.

Kiedy zatem powiedzieć rodzinie o nowym partnerze? Czas poinformowania bliskich powinien zależeć przede wszystkim od stopnia zażyłości z nowo poznaną osobą. Warto zrobić to dopiero wtedy, kiedy czujesz, że związek jest poważny i nie jest jedynie przelotnym romansem. Zmiana w Twoim życiu na pewno będzie dla nich bardzo zaskakująca, dlatego warto upewnić się, że druga osoba jest zaangażowana w podobny sposób.

Często popełnianym błędem jest informowanie rodziny przed ważnymi wydarzeniami np. weselem. Jeśli uważasz, że Twój związek to coś poważnego, warto poinformować rodzinę wcześniej. Wówczas nie będą czuć, że zmusiła Cię do tego sytuacja. Poczują się ważni i docenieni, że zdecydowałeś podzielić się tą intymną informacją. To może także przełożyć się na późniejsze relacje z Twoim nowym partnerem.

Jak przekazać dobre wiadomości?

W budowaniu relacji pomiędzy Twoją rodziną a nowym partnerem ważny jest nie tylko czas poinformowania ich o zmianach w Twoim życiu, ale także sposób, w jaki to zrobisz. Aby podkreślić, jak ważne to jest dla Ciebie, warto wybrać odpowiednią okoliczność. Mogą być to urodziny, rodzinny obiad lub wspólnie spędzany weekend. Najważniejsze, aby zrobić to osobiście, nigdy przez telefon.

W pierwszej kolejności powinieneś poinformować swoje dzieci. Musisz być przygotowany na różne reakcje, ponieważ dla wielu z nich może być to szok, szczególnie kiedy dzieci były bardzo związane z Twoim poprzednim partnerem. Pamiętaj, by każdą reakcję przyjąć ze spokojem i zrozumieniem, że taka wiadomość na pewno jest dla nich nie lada zaskoczeniem.

Dopiero po poinformowaniu własnych dzieci, warto przeprowadzić krótką rozmowę z wnukami. Najlepiej zrobić to niedługo przed spotkaniem rodziny z nowym partnerem. Dzieci będą wówczas odpowiednio przygotowane i świadome, że to, o czym niedawno im mówiłeś, stało się rzeczywistością. Pamiętaj, by w trakcie rozmowy z dziećmi przygotować odpowiedzi na pytania takie jak: „A co z Dziadkiem/Babcią? Czy nie kochasz już jego/jej?” lub „Czy będę musiał mówić do niego Dziadku/Babciu?” Warto również przygotować rodziców na tego typu pytania, bo na pewno w końcu się pojawią.

Wspólnie spędzony czas kluczem do integracji całej rodziny

Kiedy już doszło do momentu zapoznania i wszyscy zdążyli oswoić się z myślą o nowym partnerze, warto zadbać o prawidłowe relacje ze wszystkimi członkami rodziny, w tym zwłaszcza z wnukami. Najlepiej w budowaniu relacji sprawdza się wspólne spędzanie czasu. Jest to świetna okazja do poznania się bliżej oraz niezobowiązujących rozmów. Warto zadbać, aby pierwsze spotkania odbywały się w miłej atmosferze, na neutralnym gruncie. Najlepszym wyborem będą ciekawe miejsca publiczne. Lepiej zrezygnować z zapoznawczego obiadu u Ciebie w domu. Intymna i domowa przestrzeń na pewno wszystkim kojarzy się z poprzednim partnerem oraz wieloma wspomnieniami. Wówczas wkroczenie w nią nowej osoby, może wydawać się dla wielu inwazyjne i niekomfortowe.

Zamiast spędzać czas w domu, zdecydowanie lepiej wybrać się wspólnie w ciekawe miejsca, które będą świetną okazją do niezobowiązujących rozmów oraz miłego spędzania czasu. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz, by integracja przebiegła w przyjemnej dla wszystkich atmosferze.

Wycieczka do ZOO

Oglądanie zwierząt to atrakcja sama w sobie. Cieszy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest to również bardzo dobry sposób na spędzenie czasu wspólnie, a jednak z zachowaniem dystansu. ZOO lub ogród botaniczny to miejsce idealne na pierwsze, wspólne spotkanie z rodziną. Nowy partner będzie miał okazję porozmawiać z pozostałymi członkami rodziny, a towarzysząca temu przyjemna atmosfera zwiedzania ZOO na pewno sprawi, że relacje będą łatwiejsze do nawiązania. Spacer oraz wszechobecna radość dzieci wprowadzą entuzjastyczny nastrój, który na pewno udzieli się także dorosłym.

Piknik w parku

Park to kolejne sprawdzone miejsce, w którym czas spędza bardzo wiele rodzin. Na wizytę tam najlepiej wybrać ciepły, słoneczny dzień. Warto rozpocząć od spaceru, a dzień zakończyć piknikiem. Piknik to doskonały czas na integrację z wnukami. Wybierając się do parku pamiętaj, by zabrać ze sobą piłkę, paletki do badmintona oraz inne akcesoria do wspólnej zabawy. Dzieci na pewno długo nie usiedzą na kocu i jest to świetna okazja, by nowy partner dołączył do wspólnej zabawy. Wizyta w parku to gwarancja udanej atmosfery oraz przyjemnie spędzonego czasu.

Wycieczka rowerowa

Krótka wycieczka rowerowa po okolicy to świetna atrakcja nie tylko dla wnuków, ale również dla Was. Dawka ruchu sprawi, że dodatkowo będziecie zdrowsi i bardziej dotlenieni. Pamiętajcie, by na miejsce wycieczki wybrać miejsce przede wszystkim bezpieczne. Warto unikać miejsc ruchliwych i postawić na sprawdzone ścieżki rowerowe. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą aparatu, na pewno okazji do robienia zdjęć będzie bardzo wiele.

Wycieczka do lokalnych atrakcji

To może być bardzo udany dzień, szczególnie jeśli Twój partner oraz wnuki nie pochodzą z tej samej okolicy, co Ty. Bardzo często lokalne atrakcje dla turystów są bardzo ciekawe i także w Twojej gminie może być wiele perełek. Jeśli czujesz, że zdrowie Ci na to pozwala, warto wybrać się nieco dalej. Weekendy spędzane w ten sposób są doskonałą formą integracji dla całej rodziny. Ponadto, jest to okazja do gromadzenia wielu nowych, ciekawych i pozytywnych wspomnień.

Nawiązywanie relacji - metoda małych kroków

Kluczowe w budowaniu poprawnych relacji pomiędzy członkami rodziny a nowym partnerem są małe kroki. Pamiętaj, że gdy dotychczas żyłeś samotnie, pojawianie się nagle wszędzie z towarzyszącą Ci osobą może być dla wszystkich bardzo drastyczną zmianą. Warto przyzwyczajać rodzinę stopniowo do zmiany w Twoim życiu.

Pierwszym krokiem jest oczywiście rozmowa, która powinna się odbyć jedynie pomiędzy Tobą a rodziną, bez udziału nowego partnera. Następnie, wspólne spotkania powinny być dawkowane stopniowo. Jeśli do tej pory tradycją były piątkowe wycieczki z wnukami na lody, na początku nie powinieneś zmieniać przyzwyczajeń. Warto rozpocząć od okazyjnych spotkań rodziny z nowym partnerem, a później, z czasem zwiększać ich częstotliwość.

W dużych zmianach życiowych powinno się stosować metodę małych kroków, ponieważ wówczas rodzina nie czuje się przytłoczona zmianą, a wnuki są znacznie mniej zdezorientowane. Pamiętaj, że dzieci potrzebują szczególnie dużo czasu na zrozumienie całej sytuacji. Na pewno na początku nie będą jej do końca pojmować, dopiero z czasem zauważą, że Babcia lub Dziadek coraz częściej pojawiają się z nową osobą przy boku.

Co w przypadku, kiedy się nie uda?

Teoria brzmi bardzo pięknie, jednak niestety w niektórych przypadkach niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Ludzie mają różne charaktery, a każda rodzina wyróżnia się swoją własną historią. Może dość do sytuacji, w której mimo szczerych chęci, pozostali członkowie rodziny nie zaakceptują Twojego nowego partnera. Co wówczas należy zrobić?

Pierwszym krokiem z Twojej strony powinno być dowiedzenie się, co powoduje niechęć rodziny do nowego partnera. Czy jest o sam fakt jego posiadania? Czy może jego konkretne zachowanie? Być może martwią się o jego przeszłość lub obawiają się o intencje. Spróbuj z nimi o tym porozmawiać, zrozumieć ich obiekcje i spróbować wyjaśnić, że ich aprobata i akceptacja jest dla Ciebie ważna. Być może nie widzą tego, że swoją niechęcią sprawiają Ci ból i przykrość.

Z drugiej strony zawsze powinieneś mieć na uwadze, że najbliższa rodzina zwykle pragnie dla Ciebie jak najlepiej. Być może, ich obawy co do Twojego nowego partnera są uzasadnione. Pamiętaj, że Twoim rozsądkiem obecnie kieruje uczucie. Oni natomiast myślą bardziej trzeźwo. Nie unoś się honorem i nie reaguj złością na wyrazy troski z ich strony. Jeżeli uważają, że nie jest to osoba dobra dla Ciebie, poproś o wyjaśnienia. Rozważ ich argumenty i zastanów się, czy aby na pewno nie mogą mieć racji. Być może jako osoby postronne widzą więcej i mają bardziej racjonalne spojrzenie. Dzięki temu możesz uniknąć w przyszłości rozczarowania i przykrości związanej z zawodem na nowym partnerze.

Jeśli mimo wszelkich prób integracji oraz rozmów z rodziną nie dogadają się z nowym partnerem, jedyne co Ci pozostaje, ten fakt zaakceptować. Niestety, nie masz wpływu na ich sposób postrzegania i nic więcej nie możesz zrobić. Aby nie doprowadzać do spięć i nerwowej atmosfery zrezygnuj z częstego, wspólnego spędzania czasu. Być może, kiedy kontakt rodziny i nowego partnera nieco się ograniczy, po czasie zdążą się przyzwyczaić do nowej sytuacji i zaakceptują go jako nowego członka Waszej rodziny.

Nowy partner Babci lub Dziadka - najczęściej zadawane pytania

  1. Chciałabym, aby mój partner dogadywał się z całą rodziną, szczególnie z wnukami, które są dla mnie bardzo ważne. On jednak nie przepada za dziećmi, sam nie miał nigdy rodziny i tym samym wnuków. Jak mogę zachęcić go do wspólnie spędzanego czasu?

    Niestety charakter i przekonania osoby, która nie jest już najmłodsza i wiele przeżyła, zwykle nie ulegają już zmianie. Możesz spróbować porozmawiać z partnerem i uświadomić mu, jak bardzo ważne są dla Ciebie kontakty z wnukami. Jeśli nie da się przekonać i namówić na wspólne spędzanie czasu, najlepszym wyjściem będzie, jeśli na czas wizyty wnuków, odda się innym zajęciom. Warto jednak zachęcać partnera do spędzania czasu z pozostałymi członkami rodziny. W czasie rodzinnych wypadów może uczestniczyć w rozmowach i atrakcjach dorosłych, pozostawiając kontakt z dziećmi Tobie.

  2. Wydawało mi się, że wnuki zaakceptowały moją nową partnerkę, która pojawiła się w moim życiu 5 lat po śmierci małżonki. Teraz jednak pojawiają się pytania i zarzuty, że nie kocham Babci oraz o niej zapomniałem. Jak mogę na nie odpowiadać?

    Dzieci na pewno są zdezorientowane nietypową sytuacją i nie do końca ją rozumieją. Spróbuj wytłumaczyć im, że nadal bardzo kochasz Babcię oraz nigdy o niej nie zapomnisz. Wyjaśnij, że nowa partnerka Cię uszczęśliwia i Babcia na pewno chciałaby, by Dziadek żył szczęśliwie, a nie pogrążony w smutku i żałobie. Pamiętaj by rozmowę i wyjaśnienia dostosować do wieku dziecka, tak aby zrozumiało jak najwięcej.

  3. W moim życiu pojawił się nowy partner i chciałabym przedstawić go rodzinnie w czasie świąt. Myślę, że rodzinna atmosfera, jaka panuje zawsze w naszym domu, będzie zachęcająca do nawiązania między nimi bliższych relacji. Czy jest to dobry pomysł?

    Z reguły Święta, a szczególnie Wigilia to nie jest najlepszy czas na wprowadzenie do rodziny nowego partnera. Jest to czas zarezerwowany dla najbliższych i pojawienie się nowej osoby może okazać się dla obu stron stresujące i niekomfortowe. Każda rodzina jest jednak na swój sposób inna i jeśli jesteś pewna, że ciepło przyjmą Twojego nowego partnera, zaufaj swojej intuicji. Porozmawiaj z nim jednak o tym, aby upewnić się, że dla niego będzie to równie komfortowa sytuacja. Rodzina także powinna wiedzieć wcześniej. Pojawienie się z nowym partnerem bez zapowiedzi może wywołać niemałe poruszenie i zdziwienie, a brak przygotowania na tę sytuację członków rodziny na pewno będzie odczuwalne przy wigilijnym stole.

  4. Z moim obecnym partnerem jesteśmy razem od dwóch miesięcy. Wkrótce mam urodziny i pomyślałam, że będzie to świetna okazja do zapoznania z rodziną. Obawiam się jednak, czy to nie za wcześnie.

    Wszystko zależy od tego, jak bardzo poważny jest Wasz związek. Przedstawienie partnera rodzinie jest dość zobowiązujące, więc zanim to zrobisz, powinnaś upewnić się, że Twój partner traktuje ten związek w ten sam sposób. Jeśli z jakichkolwiek względów czujesz niepewność lub niezdecydowanie, powinnaś poczekać z zapoznawaniem partnera z rodziną. Warto zrobić to dopiero wtedy, kiedy będziesz w stu procentach przekonana o obustronnych uczuciach i zamiarach względem siebie.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane