Pierwsza komunia wnuka - jak dziadkowie mogą okazać wsparcie

Praktyczne porady dla babci i dziadka

Pierwsza Komunia wnuka oraz trwające wcześniej przygotowania to ważny czas w życiu całej rodziny. W jaki sposób możesz wziąć w nim udział? Jak pomóc wnukowi przygotować się do tego ważnego dnia?
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-02-29
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Pierwsza komunia wnuka - jak dziadkowie mogą okazać wsparcie / Praktyczne porady dla babci i dziadka

Jak wspierać wnuka w przygotowaniach do Pierwszej Komunii

Maj to w Polsce miesiąc, z którym nieodłącznie kojarzy się czas Pierwszych Komunii. Jednak pomimo tego, że uroczystość odbywa się właśnie w maju, przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczynają się znacznie wcześniej. Zwykle dzieci rozpoczynają naukę i spotkania wraz z początkiem roku kalendarzowego, jednak zdarzają się parafie, w których ten czas zaczyna się już w pierwszy dzień roku szkolnego.

Zarówno dla dziecka, jak i dla najbliższej rodziny, jest to czas pełen stresu i wyrzeczeń. Niejednokrotnie może zdarzyć się, że wnuk przytłoczony obowiązkami szkolnymi i tymi związanymi z Komunią Świętą będzie okazywać frustrację i złość. Podobnie jest z rodzicami. Na nich również spoczywa wiele obowiązków związanych z przygotowaniami do uroczystości. Sama organizacja w postaci: kwiatów do kościoła, upominku dla księdza, strojów komunijnych, przyjęcia oraz oczywiście przygotowania dziecka to bardzo dużo pracy, w której na pewno przyda im się Twoja pomoc.

Jak zatem możesz wesprzeć wnuka oraz rodziców w tym ważnym dniu i poprzedzających go przygotowaniach? Co możesz zrobić, aby nieco odciążyć rodziców i wnuka od obowiązków związanych z Komunią? Nasze propozycje znajdziesz poniżej.

Wspólna nauka modlitwy

Czas przygotowań do tej wyjątkowej uroczystości to przede wszystkim okres nauki wielu modlitw. Obowiązkowa lista modlitw, jakie musi znać dziecko, jest zaskakująco długa, dlatego na pewno przyda mu się Twoja pomoc. Szczególnie, że tekst wielu z nich jest trudny do zrozumienia dla 7-latka i tym samym jego zapamiętanie może sprawiać dodatkowe trudności. Dzięki wspólnej nauce i wyjaśnianiu poszczególnych fragmentów, wnuk na pewno szybciej opanuje obowiązkowe modlitwy i „zaliczanie” przed często wymagającym księdzem będzie dla niego znacznie mniej stresujące. Dzięki zrozumieniu tekstu modlitwy na pewno zostaną on w jego pamięci na długo.

Spotkania w kościele

Przygotowania do przyjęcia Pierwszej Komunii związane są także z częstymi, regularnymi spotkaniami w kościele. Szczególnie istotne są: Różaniec w październiku, Roraty w grudniu, Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa w okresie Wielkiego Postu. W wielu parafiach regularne uczęszczanie jest w trakcie przygotowań do Pierwszej Komunii obowiązkowe. Często dla rodziców utrzymanie nakazanej regularności może być trudne do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi i domowymi, dlatego możesz ich w tym wyręczyć. Uczęszczanie z wnukiem na takie spotkania będzie nie tylko okazją do wsparcia go w okresie przygotowań do Pierwszej Komunii, ale również spędzenia ze sobą czasu. Rodzice na pewno również docenią Twoją pomoc.

Rozmowy na temat uroczystości

W natłoku przygotowań i koniecznych do wypełnienia obowiązków, dziecko bardzo łatwo może zapomnieć o tym, na czym polega uroczystość Pierwszej Komunii i jaki jest jej sens. Jako Dziadkowie możecie wykorzystać czas spędzany z wnukiem i mu o tym przypomnieć. Pomocny może okazać się katechizm do religii. Zawiera on przystępne dla dzieci treści, które w zrozumiały sposób wyjaśniają znaczenie Pierwszej Komunii Świętej. Możesz wspólnie z wnukiem przeczytać kilka fragmentów podręcznika oraz później porozmawiać na poruszane w nim tematy.

Przygotowania do spowiedzi

Z przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej wiąże się także obowiązek pierwszej spowiedzi. Do tego również należy się odpowiednio przygotować, a dziecku z pewnością towarzyszy stres. Być może nie wie, na czym polega spowiedź, czego może się spodziewać i denerwuje się, oczekując na nieznane dotąd doświadczenie. Twoje wsparcie w tej sytuacji na pewno bardzo się przyda. Porozmawiaj z wnukiem o tym, czym jest spowiedź, opowiedz, jak wygląda oraz czego może się spodziewać. Możesz także wspólnie przygotować się do pierwszej spowiedzi dziecka, korzystając z jego modlitewnika. Na pewno dzięki Tobie przebrnięcie przez ten trudny moment przygotowań będzie dla niego znacznie łatwiejsze.

Nauka wierszyków i pieśni

Pierwsza Komunia to uroczystość, z którą wiąże się skrupulatnie przygotowywana oprawa. W Polsce jest to wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszą nie tylko przeżycia religijne i duchowe, ale również artystyczne. Często dzieci zaangażowane są w aktywny udział w Mszy Świętej: czytają modlitwy, czytania, śpiewają psalmy, pieśni religijne, recytują podziękowania oraz piękne wiersze. Wiąże się z tym oczywiście odpowiednie przygotowanie i wcześniejsza nauka wypowiadanych kwestii i śpiewanych pieśni. W tym również możesz wnukowi pomóc. Kiedy dziecko potrzebuje przećwiczyć modlitwę lub psalm, Ty możesz ocenić, czy wypowiada kwestie w odpowiedniej kolejności. W przypadku ćwiczenia psalmów i pieśni religijnych zaproponuj wspólne śpiewanie. Jest to nie tylko okazja do zapamiętania tekstu, ale również spędzenia czasu w miły, przyjemny sposób. Być może później, w czasie Pierwszej Komunii dziecko będzie się mniej stresować, kiedy przypomni sobie wspólne śpiewanie psalmu z Babcią i Dziadkiem.

Egzamin

To jeden z najtrudniejszych i najbardziej stresujących dla dziecka momentów przygotowań do Pierwszej Komunii. Jest to moment sprawdzenia przez księdza znajomości modlitw oraz podstawowej wiedzy na tematy chrześcijańskie. Dla wielu dzieci jest to szczególnie stresujący czas, kiedy ksiądz egzaminujący należy do tych wymagających. Kluczowe jest dobre przygotowanie i nauka, o którą warto zadbać odpowiednio wcześniej. W dzień egzaminu koniecznie powinieneś okazać dziecku wsparcie. Najlepiej, jeśli wybierzesz się do kościoła razem z nim. Pamiętaj, by Twoja obecność była dla dziecka kojąca i uspokajająca. Nie generuj w nim dodatkowego stresu, nawet jeśli w Tobie egzamin również wywołuje uczucie niepokoju. Pamiętaj, że w większości przypadków jest to jedynie formalność, dlatego warto okazać dziecku wsparcie i podnieść go na duchu. Po zdanym egzaminie obowiązkowo zabierz wnuka na duże lody lub ciastko.

Jak wspierać rodziców w okresie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Oprócz dzieci, które są głównymi uczestnikami uroczystości, w przygotowaniach ważną rolę pełnią również rodzice. To często na nich spoczywa obowiązek organizacji wydarzenia oraz jednoczesnego nadzoru nad przygotowaniami własnego dziecka. Wbrew pozorom okres poprzedzający uroczystość jest dla rodziców bardzo wymagający pod względem poświęconego czasu i energii. W niektórych czynnościach z pewnością przyda im się Twoja pomoc.

Próby w kościele

Przed uroczystością następuje czas licznych prób, w trakcie których dzieci ćwiczą wierszyki, pieśni, podchodzenie do ołtarza i wiele innych elementów Mszy Świętej. Bezpośrednio przed uroczystością próby mogą odbywać się nawet codziennie. Zwykle udział rodziców nie jest konieczny, dlatego z powodzeniem możesz ich zastąpić. Dzięki Tobie dziecko bezpiecznie dotrze do kościoła oraz z niego wróci. Jednocześnie Twoja obecność doda wnukowi otuchy i być może zmniejszy jego stres związany z uroczystością.

Dekoracja kościoła

Zwykle to właśnie na rodzicach spoczywa obowiązek zadbania o komunijne dekoracje. Rodzice często dzielą się między sobą koniecznymi do wykonania dekoracjami i jeśli czujesz, że zdrowie Ci na to pozwala, możesz zaoferować swoją pomoc. Możesz zająć się mniej wymagającymi czynnościami takimi jak zakup kwiatów do kościoła, dekoracja ławek oraz  przystrojenie ołtarza.

Sprzątanie kościoła

Szczególnie w mniejszych miejscowościach jest to obowiązek, który spoczywa na rodzicach dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii. Tutaj również możesz zaoferować swoją pomoc, szczególnie jeśli pogodzenie obowiązków zawodowych z przygotowaniami do uroczystości sprawiają problem rodzicom wnuka. Zwykle sprzątanie kościoła nie jest szczególnie wymagające i ogranicza się jedynie do zamiatania i mycia podłóg oraz odkurzenia dywanów.

Przymiarki alby

Przystępując do Pierwszej Komunii, dziecko musi posiadać odpowiedni strój. W wielu parafiach wymaga się, aby dzieci były ubrane jednakowo. Opłaca się  wówczas krawcową lub firmę, która szyje jednakowe alby dla wszystkich przystępujących do Pierwszej Komunii. Wiąże się to z koniecznością zebrania miary oraz chodzenia na przymiarki. Zazwyczaj jest to bardzo czasochłonne zajęcie, szczególnie kiedy parafia liczy wiele wiernych i dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii, również jest dużo. Jeśli rodzice dziecka nie mają na to czasu lub trudno im wygospodarować wolne w pracy z tej okazji, możesz zaproponować swoją pomoc.

Organizacja przyjęcia

Wiele pracy wiąże się również z organizacją przyjęcia: wybór lokalu, menu, dostarczenie do restauracji liczby gości, decyzje w związku z napojami, tort, ciasta i wiele innych. Na pewno rodzice dziecka chętnie odstąpią część obowiązków. Wiele z nich wymaga wykonania jedynie kilku telefonów i zdobycia informacji, dlatego z powodzeniem możesz je przejąć. Rodzice zaoszczędzą dzięki temu trochę czasu, który będą mogli poświęcić na ważniejsze elementy przygotowań do Pierwszej Komunii.

Zaproszenia

Organizacja zaproszeń to wbrew pozorom bardzo pracochłonne zajęcie. Należy znaleźć wzór, wypisać listę gości oraz utrzymać stały kontakt z drukarnią, aby zaproszenia były dla nas zadowalające. Nawet kupując gotowe wzory, trzeba liczyć się z ręcznym wypisywaniem danych gości, a to zajmuje dodatkową ilość czasu. Jeśli widzisz, że rodzicom dziecka go brakuje, zaproponuj swoją pomoc. Możesz wypisać zaproszenia oraz koperty. Nie będzie to dla Ciebie pracochłonne zajęcie, a wykonując go bez pośpiechu, na pewno popełnisz znacznie mniej błędów, niż zestresowani przygotowaniami, spieszący się rodzice.

Pierwsza Komunia Święta i poprzedzające ją przygotowania to trudny czas dla całej najbliższej rodziny wnuka. Warto wówczas okazać wsparcie zarówno dziecku, jak i rodzicom. Wnuk z pewnością jest podenerwowany oczekiwaniem na nieznane dotąd doświadczenie. Rodzicom z kolei może brakować czasu, który muszą dzielić na obowiązki zawodowe oraz domowe. Wasza pomoc z pewnością zostanie doceniona i przyniesie ulgę całej rodzinie.

Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej - najczęsciej zadawane pytania

  1. Uczyłam wnuka modlitw do Pierwszej Komuniii korzystając z własnego modlitewnika. W szkole w trakcie zdawania okazało się, że dziecko nauczyło się niepoprawnego tekstu modlitwy. Jak to możliwe?

    W Kościele Katolickim zdarza się, że niektóre modlitwy są odnawiane. Tak było np. z tekstem „5 przykazań kościelnych”. Jeśli Twój modlitewnik pochodzi z dawnych lat, możliwe, że nie wszystkie teksty, które się w nim znajdują, są aktualne. Najlepiej, kiedy dziecko uczy się modlitw z własnego modlitewnika lub z podręcznika z lekcji religii. Wtedy będziecie mieć pewność, że słowa są aktualne i takie, jakich wymaga ksiądz lub katecheta.

  2. Mój wnuk ma bardzo duże problemy z nauką słów modlitw. Wieczorem wszystko pamięta, jednak następnego dnia, kiedy zdaje przed katechetą, myli fragmenty i nie pamięta wszystkich słów. Jak mogę mu pomóc w nauce? Do Komunii coraz bliżej, a on ma coraz większe zaległości.

    Być może powodem zapominania słów modlitw jest brak ich zrozumienia. Często znajdują się tam hasła ze starego języka, które dla dzieci mogą być niezrozumiałe. Spróbuj wytłumaczyć dziecku poszczególne fragmenty. Być może wtedy lepiej zapamięta tekst modlitwy. Innym powodem pomyłek w trakcie zdawania może być także stres. Porozmawiaj z wnukiem, kiedy wróci ze szkoły i zapytaj, czy w tym momencie pamięta słowa modlitwy. Jeśli tak jest, powinniście wspólnie popracować nad opanowaniem stresu.

  3. Pierwsza Komunia Święta to wyczekany dzień dla mojej wnuczki. Od chwili kiedy zobaczyła swoją starszą kuzynkę w pięknej, białej sukni nie może doczekać się, aż sama taką włoży. Tymczasem, proboszcz w naszej parafii zadecydował o jednakowych, skromnych albach dla wszystkich. Wnuczka jest załamana, twierdzi, że nie chce przystępować do Komunii. Odmawia nauki modlitw i uczęszczania na spotkania. Co możemy zrobić?

    Przede wszystkim powinniście wytłumaczyć dziecku, na czym polega uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Do tej pory na pewno to wydarzenie kojarzyło jej się jedynie z piękną suknią, a tymczasem nie taki jest sens tego wyjątkowego dnia. Jeśli dziewczynka pragnie mieć taki strój w swojej szafie zaproponujcie, że kupicie go na inną okazję - na przykład na zbliżające się w rodzinie wesele, urodziny dziewczynki lub bal karnawałowy.

  4. Zbliża się Pierwsza Komunia wnuczki. Mamy bardzo bliskie relacje i wraz z mężem chcemy podarować dziecku coś, co będzie pamiątką na całe życie. Z okazji Chrztu wnuczka dostała od nas medalik, który nosi do dziś. Jesteśmy religijną rodziną i chciałabym, by prezent nawiązywał do tego wyjątkowego dnia. Co możemy jej podarować?

    Prezentem, który może pozostać piękną pamiątką na całe życie, jest z pewnością różaniec. W niektórych parafiach otrzymuje się go jednak w okresie przygotowań do Pierwszej Komunii i jeśli w przypadku Waszej wnuczki również tak było, warto pomyśleć o czymś innym. Uroczystość Pierwszej Komunii to dobry czas, by podarować dziecku pierwsze Pismo Święte. Pamiętajcie, by koniecznie dołączyć karteczkę z dedykacją, która zawsze będzie przypominać zarówno o tym wyjątkowym dniu, jak i o Waszej bliskiej relacji.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane