Jak przygotować ciekawe prezenty, które ucieszą członków całej rodziny?
Co na prezent dla całej rodziny?
- Ostatnia aktualizacja: 2020-12-16
- Szacowany czas czytania: 4 min.
Najczęściej popełniane błędy w wyborze prezentów pod choinkę
Co roku instytuty badania opinii oraz największe platformy typu marketplace publikują po Świętach Bożego Narodzenia statystyki, z których wynika jakich prezentów pod choinkę większość społeczeństwa nie chce. Jak uniknąć sytuacji, w której widzimy, że nasz prezent jest nietrafiony? Może warto na początek zastanowić się nad tym jakie błędy rokrocznie popełniamy w trakcie planowania świątecznych podarunków?
Oto kilka błędów, jakie Polacy popełniają każdego roku:
- prezenty kupowane na ostatnią chwilę - nie dość, że czas nagli, a pomysłów coraz mniej, to jeszcze narażamy się na kupno czegoś, co nie do końca ucieszy obdarowaną osobę, a dodatkowo będzie droższe niż to samo kupione poza sezonem
- prezenty praktyczne - są takie prezenty, które naszym zdaniem są bardzo przydatne, ale poza nami niewiele osób chciałoby znaleźć je pod choinką (wymienimy je niżej)
- kupowanie prezentów uniwersalnych, które nie są obdarowanemu potrzebne (mydełka, zestawy kosmetyków, przybory do pisania listów, zestawy kawowe itp.)
- koncentrowanie się na szeroko pojętych zainteresowaniach - to, że ktoś interesuje się sportem nie oznacza, że chciałby dostać „Kronikę sportu”, a to, że ktoś lubi czytać książki nie oznacza, że ucieszy się z każdej lektury (pasjonat reportaży raczej nie zadowoli się tomikiem poezji)
- kupowanie kosmetyków, które ewidentnie nie pasują do obdarowanego (płyn po goleniu dla mężczyzny zapuszczającego brodę, krem 40+ dla trzydziestolatki, antyprespiranty, kremy specjalistyczne itp.)
- ofiarowywanie zwierząt bez wcześniejszej konsultacji z rodziną - zwierzę nie jest rzeczą i powinno być przyjęte z aprobatą przez wszystkich członków rodziny. Tu nie ma mowy o niespodziankach
- kupowanie dzieciom prezentów, które sami chcielibyśmy dostać jako dzieci. Czasy się zmieniają i skoro maluchy mają stały dostęp do słodyczy, nie mogą one być dla nich „wymarzonym prezentem” pod choinkę
- prezenty do renowacji, sprzątania domu - zestaw z półautomatycznym mopem? - to nie do końca trafiony prezent, co innego odkurzacz automatyczny, którego pracą można zarządzać z poziomu aplikacji
Nietrafionych prezentów jest cała masa, także zawsze warto zastanowić się przy wyborze prezentów pod choinkę nad czymś więcej niż atrakcyjnością prezentu w obiektywnej ocenie.
Czego nie chcemy a co pragniemy dostawać pod choinkę?
Jak wynika z badań instytutów opinii, naszym najbliższym coraz częściej pod choinkę kupujemy coś, co sami chcielibyśmy dostać. W grupie prezentów najczęściej kupowanych pod choinkę, wg największego serwisu aukcyjnego w Polsce, znajdują się: kosmetyki, odzież i obuwie ( a także bony na realizację tego typu zakupów), książki, muzyka i filmy (w tym dostęp do platform, które umożliwiają oglądanie najnowszych produkcji).
Wiele, jeśli chodzi o prezenty bożonarodzeniowe, zależy od naszego budżetu.
Wg raportu Deloitte z 2019 roku:
- 36% (547 zł) bożonarodzeniowego budżetu mieliśmy przeznaczyć na prezenty
- 34% (524 zł) na jedzenie
To oznacza, że skłonni jesteśmy do naprawdę sporych wydatków, które tylko powiększają się wraz z ilością członków rodziny. Stąd dobrym rozwiązaniem będzie prezent rodzinny, czyli taki, z którego ucieszą się wszyscy.
Do najczęściej kupowanych prezentów w ostatnich latach należą:
- kosmetyki
- perfumy
- książki
- czekoladki
Prezent pod choinkę powinien być niespodzianką, ale często bardzo trudno jest nam ocenić, co naprawdę może się spodobać naszym najbliższym. Z pomocą powinni przyjść pozostali członkowie rodziny, którzy pomogą w przygotowaniu listy marzeń.
Czym jest lista marzeń?
Jeśli Wigilia w naszej rodzinie to spotkanie sporej liczby osób, które w ciągu roku nie mają stałego kontaktu, warto opracować tzw. listy prezentów. Dzięki nim z jednej strony ustrzeżemy się kupowania prezentów bezsensownych, z drugiej wykluczymy powtarzalność. Na liście powinno znaleźć się co najmniej kilka pozycji, by prezent pozostał niespodzianką.
W przypadku realizowania marzeń z listy poszczególnych członków rodziny warto na początku odrzucić wszystkie te pozycje, których po prostu nie rozumiemy. „Monopod stick” do selfie określonej marki z bardzo konkretnymi parametrami nie będzie tym prezentem, który będziemy w stanie kupić bez specjalistycznej wiedzy lub bardzo konkretnych wskazówek. Z „listy marzeń” usuwajmy też elementy, które sami uważamy za prezent chybiony. Bielizna, powieść z elementami thrillera, sokowirówka czy gra video - jeśli tego typu prezentów nie potrafimy jednoznacznie ocenić i wybrać, nie ma sensu ich kupowania. Bezpodstawnym jest liczyć na to, że wybrany przez nas sprzęt tak po prostu się spodoba.
Postawmy zatem na te prezenty z listy marzeń, które są dla nas oczywiste, tudzież są wystarczająco jasno opisane i zrozumiałe - tylko wtedy mamy pewność, że trafimy w gust obdarowanego.
Prezenty rodzinne - jak dawać je mądrze?
Dobrym pomysłem, jeśli idzie o prezenty bożonarodzeniowe jest stawianie na takie upominki, które scalają rodzinę. W tym „worku” prezentów jest mnóstwo cieszących i zajmujących podarunków, które ucieszą wszystkich członków rodziny.
Dobrym przykładem jest gra świąteczna - coś, w co można grać wyłącznie w święta i co pokazuje jak ważna jest znajomość członków rodziny, a do tego szybkość i inteligencja poszczególnych graczy. Gry rodzinne to wspaniały prezent pod choinkę. To coś, co sprawa, że cała rodzina traktuje Boże Narodzenie jako szczególny czas. Element spalający nasze więzy rodzinne, ale również coś, co na stałe wiąże dziadków z wnukami.
To nie musi być gra planszowa, możemy pójść z duchem czasu i kupić grę video, w którą można grać z rodziną wyłącznie przy użyciu smartfonów. Można również pójść w drugą stronę i kupić dla całej rodziny zestaw klasycznych gier planszowych wykonany z drewna. Takie zestawy są dostępne w różnych formach, ale zwykle w ich składzie mamy przede wszystkim warcaby, szachy, chińczyka czasem również plansze do bardziej familijnych gier, kostki do kości, karty itd. Poza pięknym wykonaniem taki prezent ma tę przewagę nad każdym innym, że już w Święta angażuje całą rodzinę do spędzania wspólnie czasu.
Wśród bardzo lubianych przez najmłodszych, a zarazem angażujących całą rodzinę gier, na pewno wymienić warto Scrabble i wszystkie inne gry oparte na tworzeniu słów, opowiadaniu i poszerzaniu słownictwa. Popularna od czasów Wielkiego Kryzysu Monopoly doczekała się wielu odsłon. Poza jej najbardziej klasyczną wersją mamy jej różne odmiany, np. bazujące na kupnie nieruchomości w konkretnym mieście (Gdynia, Warszawa, Nowy Jork) czy wykorzystujące bohaterów z bajek, gier i filmów (Mario Bros, LOL, Toy Story, Bond).
Niezłym pomysłem na wspólny rodzinny prezent jest voucher do wykorzystania np. w parku rozrywki, parku wodnym czy centrum nauki w jakimś odległym mieście. Prezent ten zmotywuje nas do wspólnego spędzenia czasu i poszerzania swoich horyzontów.
Książki to zawsze dobry wybór
Choć dzieci mniej szaleją za książkami niż np. grami video, powinniśmy mieć świadomość, że to nasze podejście do literatury kształtuje ich zainteresowanie tematem. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by z dawania książek pod choinkę uczynić rodzinną tradycję. Kryminał dla taty, psychologiczny thriller dla mamy, biografia idola dla nastoletniego wnuka i grająca książeczka edukacyjna dla najmłodszego członka rodziny. Nie musimy koncentrować się na książkach klasycznych, może podróżujący samochodem tata chętniej posłucha książki, niż ją przeczyta. A może nastoletni wnuk ma czytnik i woli na nim konsumować literaturę. Nie zamykajmy się na nowe technologię i uczyńmy z nich pomoc w kształtowaniu dobrych postaw.
Starajmy się zawsze traktować prezenty pod choinkę jako możliwość poszerzania zainteresowań, a najlepiej jeśli potraktujemy je jako dobro wspólne. Coś, co pozwoli nam spędzić świąteczny czas razem, zbliżyć nas do siebie. Nawet jeśli nie będzie to wspólny prezent, dobrze by był na tyle ciekawy, by zainteresować więcej niż jednego członka rodziny.
Pomysły na bożonarodzeniowe prezenty dla całej rodziny - najczęściej zadawane pytania
-
Mam trójkę wnuków, najstarszym jak zawsze kupię coś z listy, którą przygotowali ich rodzice. Najmłodszemu chciałabym zrobić na drutach czapkę i komin, ale waham się po doświadczeniach ze starszymi wnukami. Kiedyś wydawało mi się, że taki prezent to świetny pomysł, jednak wnuki nie zareagowały tak, jakbym się tego spodziewała. Czy powinna zaryzykować raz jeszcze i podarować taki prezent domowej roboty najmłodszemu wnukowi?
Dla najmłodszego pokolenia prezent o jakim piszesz ma charakter stricte praktyczny, a co za tym idzie nie jest czymś wymarzonym. Inaczej może być tylko z elementami garderoby dla młodego człowieka, który autentycznie interesuje się modą i coś zrobionego na drutach doceni jako unikalny element stroju, ale tu mowa o nastolatkach, nie zaś o najmłodszych. Jeśli możesz zrobić czapkę i komin z bohaterem z ulubionej bajki malucha - jak najbardziej tak, powinnaś to zrobić. Jeśli nie, zostaw ten rodzaj prezentu na inną okazję, a pod choinkę przygotuj inny prezent.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane