Internetowe gry dla Dziadków

Propozycje najlepszych gier dla babci i dziadka

Gry online zawładnęły światem współczesnych dzieci oraz nastolatków. Można w nie grać za pomocą telefonów, komputerów oraz telewizorów. Jeśli myślałeś, że są zarezerwowane wyłącznie dla dzieci, to jesteś w błędzie. W Internecie możesz znaleźć wiele gier, które pokochają również dziadkowie. Będzie to stanowić dla Ciebie nie tylko kapitalną formę rozrywki, ale również pomoże budować nić porozumienia z wnukami.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-03-17
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Internetowe gry dla Dziadków / Propozycje najlepszych gier dla babci i dziadka

Jak gry wpływają na nasz umysł?

Istnieją naukowe dowody na to, że gry w znaczący sposób wpływają na funkcje mózgu. Godziny spędzone na grach strategicznych nie ogłupiają, wręcz przeciwnie pobudzają kreatywność oraz pomagają „odmładzać” nasz mózg. Generalnie gry istnieją dla rozrywki, ale to tylko jedna strona medalu. Ich rozmaite funkcjonalności, tematyka i sposób w jaki gramy rozwijają różne partie naszego mózgu, decydują o zainteresowaniach, pasjach, pozwalają poznawać ludzi i się uczyć. Ale czy jest różnica pomiędzy wpływem gier komputerowych na młody i nieco starszy mózg?

Strategia, motoryka i pamięć

Kilka lat temu naukowcy z instytutu Maxa Plancka przeprowadzili badania polegające na pomiarach mózgu metodą rezonansu magnetycznego. Wyniki badań nie zaskoczyły naukowców, ale dały za to dobre oręże do walki z krzywdzącymi stereotypami dla młodzieży autentycznie zafascynowanej światem gier.

Z badań owych wynika, że gry komputerowe pozytywnie wpływają na te obszary mózgu, które odpowiedzialne są za:

  • orientację przestrzenną;
  • myślenie strategiczne;
  • umiejętności motoryczne;
  • pamięć.

Badanie opierało się o badanie mózgów osób, które codziennie przez dwa miesiące po 30 minut grali w „Super Mario 64”. Różnice wykazane podczas rezonansu między grupą grającą i nie grającą, potwierdziły, że u tej pierwszej nastąpił przyrost masy szarej w przestrzeniach odpowiadających m.in. za nawigację przestrzenną. To okazało się wystarczającym powodem dla potwierdzenia tezy, że określone obszary mózgu da się trenować za pomocą gier komputerowych.

Co nauka mówi o wpływie gier na nasz umysł?

W „pewnym wieku” nasze umiejętności jednoczesnego kontrolowania wielu rzeczy spadają. Dzieje się tak z uwagi na starzenie się mózgu oraz brak ćwiczeń. Dodatkowo wpływa na to słaba koncentracja i częstsze zmęczenie. Jednak zjawisko to da się nieco opóźnić lub zupełnie zniwelować. Jak to zrobić? GRAĆ – taka jest odpowiedź naukowców z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Badacze z SWPS dowiedli, że mózg gracza jest inny od mózgu osoby, która po gry nie sięga. Mózg gracza ma bowiem widocznie więcej połączeń w postaci włókien nerwowych łączących obszary ciemieniowe i potyliczne mózgu. Połączenia te nie pozostają bez wpływu na sprawność naszego wzroku oraz szybkość reakcji.

Badania zainicjowane w instytucie Maxa Plancka pozwoliły również na wysnucie tezy jakoby gry mogły wpływać terapeutycznie na osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz tych, u których obszary mózgu zostały w jakiś sposób zmienione (np. przez schizofrenię, stres pourazowy czy Alzheimera).

W przypadku osób grających zaobserwowano znacznie większą niż w przypadku nie grających liczbę włókien nerwowych, które łączą obszary ciemieniowe i potyliczne mózgu.

Szczególna uwaga należy się grom typu RPG.

GRY RPG – role-playing games, czyli strategie czasu rzeczywistego. Gry fabularne, oparte o narrację, w której gracz wciela się w fikcyjną postać. Coś pomiędzy teatrem improwizacji, a postępowaniem i zachowaniem gracza w ramach danej konwencji.

Badacze z SWPS uważają, że granie w gry RPG angażuje wiele bardzo złożonych funkcji umysłowych, w tym:

  • zdolność do dzielenia uwagi na kilka czynności,
  • przełączanie się między dwoma różnymi zadaniami,
  • utrzymywanie uwagi,
  • podtrzymywanie poziomu czujności.

Wedle badań naukowców gry są niezwykłym narzędziem, które pozwala na badanie funkcjonowania mechanizmów poznawczych. Co więcej tego typu analizy wydatnie wpływają na rynek gier i prowadzą do powstawania rozwiązań, które będą w przyszłości elementem rehabilitacji i edukacji.

Badania naukowców z SWPS dowiodły jeszcze jednego, a mianowicie, że istnieje związek pomiędzy graniem w gry, a natężeniem obserwowanych zmian. Oznacza to m.in. to, że osoby, które często relaksują się grając charakteryzują się lepszą pamięcią i są bardziej „wielozadaniowe”.

Rodzaje gier online

Aby móc wybrać coś dla siebie z całego wachlarza gier online coś dla siebie, musisz najpierw zastanowić się jaki rodzaj rywalizacji najbardziej Cię cieszy i satysfakcjonuje. I tu przyjdzie rozgraniczenie na gry losowe, logiczne, strategiczne, hazardowe, fabularne czy karciane. Generalnie wszystkie opcje dostępne są online, więc wszystko zależy od tego, jak wyobrażasz sobie idealną rekreację podczas rozgrywki.

Szachy

Szachy to jedna z tych gier strategicznych, które mają naprawdę bardzo długą historię. Za miejsce, w którym narodziły się szachy uważa się Indie. Niedługo później szachy pojawiły się we Włoszech i Francji. W XVI wieku gra stanowiła podstawę ambitnych analiz i opracowań, które miały przyczynić się do jej popularyzacji w kręgach innych niż arystokratyczne. Pierwszy międzynarodowy turniej rozegrano w 1851 roku w Londynie, ale dopiero 70 lat później ustanowiono Międzynarodową Federację Szachową.

Szachy wirtualne

W szachach, w które można grać na komputerze moce obliczeniowe komputerów były na tyle duże, że pozwalały na dobrą i sensowną rozgrywkę nawet szachowym mistrzom. Wśród wirtualnych szachów mamy ogromny wybór narzędzi. Można przebierać pomiędzy aplikacjami w telefonie, grami dedykowanymi na komputerach oraz aplikacjami online, które poza tym, że pomagają szlifować twoje umiejętności, dają też spore szanse na poznanie osoby o podobnym poziomie, z którą będzie można organizować regularne rozgrywki.

Przykładowy wygląd jednej z popularniejszych, darmowych gier w szachy o nazwie Arena:

Szachy wirtualne

Przykładowy wygląd jednej z popularniejszych, darmowych gier w szachy o nazwie Arena:

Szachy wirtualne

Poker online

Większość gier w pokera dostępnych online polega na lokowaniu w wirtualnym banku pieniędzy, o które się gra. Rozgrywka na poziomie kilku dolarów może więc zmotywować, ale w przypadku większych kwot, bywa niebezpieczna, bo wciąga i może narażać na spore koszty.

Pasjans onlline

Pasjans to układanka karciana, która pochodzi od wróżenia z kart. Znana jest w Europie mniej więcej od XVI wieku. Pasjanse to gry zwane samotnikami, chodzi w nich o to, by ułożyć karty wedle określonych reguł. Pasjans jest świetną metodą na pracę nad własnymi umiejętnościami analitycznymi, przewidywaniem oraz szkoleniem logicznego myślenia.

Typów pasjansów online jest mnóstwo, można dopasować ich rodzaj i poziom trudności do indywidualnych potrzeb użytkownika. Poza tym ich wielką zaletą jest bezpłatne korzystanie z tego typu gier.

Brydż online

To jedna z ulubionych gier osób w dojrzałym wieku. Decydując się na grę online możesz wybierać pomiędzy grą z komputerem lub innymi aktywnymi graczami z całego świata. Dzięki temu będziesz mógł nawiązać nowe znajomości, szczególnie w sytuacji, kiedy Twoje zdrowie nie pozwala Ci na wychodzenie z domu. Brydż zapobiega demencji i ćwiczy sprawność mózgu.

Brydż online jest dostępny w wersji angielskiej oraz polskiej. To na co powinieneś zwracać uwagę, to informacja, czy wybrana przez Ciebie wersja jest płatna, czy darmowa.

Gry komputerowe nowej generacji

W przypadku gier planszowych czy karcianych zawsze spotykamy się z pewnymi ograniczeniami, których wirtualny świat nie tworzy. Dlatego w kontekście rozszerzania doświadczeń i badania własnych możliwości gry typu RPG są idealne i mocno pobudzające. Ale mnóstwo radości mogą przynieść też te gry, które ogólnie uważane są za ulubione w młodszym gronie graczy jak Forza Horizon, w której można po prostu pościągać się samochodami czy gry przygodowe, w których można poznawać świat, którego nigdy nie uda się poznać.

Wśród bardzo wspomagających mózg gier jest na pewno seria Brain Age, czyli zbór mini gier, które zostały stworzone właśnie po to, by wspomóc procesy umysłowe. Konstrukcja tychże gier sprawia, że odbędziesz swego rodzaju trening, dzięki któremu twój proces zapamiętywania zostanie pobudzony.

Gry, w które możesz zagrać z wnukiem

Tak, jest kilka gier w które bez przeszkód można zagrać z wnukiem, pod warunkiem, że poznasz ich zasady i naprawdę będziesz chciał się w nich odnaleźć. Jedną z takich gier jest Minecraft.

MINECRAFT – gra komputerowa, survivalowa, oparta na otwartym świecie. Minecraft nie posiada oczywistych celów, w rozgrywce ważne jest przetrwanie, a to oznacza, że gracze mają nieograniczone możliwości w modyfikowaniu świata, w którym się znaleźli. Można powiedzieć, ze gra osadza się o fikcję, którą tworzymy opowiadając dziecku bajkę.

Gier, w które możesz grać z wnukiem jest całe mnóstwo i niekoniecznie muszą to być gry wideo. Dobrym wprowadzeniem do bardziej zaawansowanych gier komputerowych są wszelkiego rodzaju quizy, w których można odkrywać nowy język, ciekawostki geograficzne czy słowne. Najważniejsze by dostosować ich poziom do waszych możliwości i percepcji.

W co gra 20-latek a w co 65-latek?

Wnuk może zadać takie pytanie, ale wcześniej zadali je badacze z polishgamers.com. Co ciekawe w grupie 56-65 lat zaledwie jeden procent grających nie potrafił podać powodu. Młodzi ludzie grają w gry, które są popularne. Mają niezliczone i bardzo częste aktualizacje, imponują grafiką i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Dla Dziadków liczy się sens, logika i strategia. Stąd właśnie wynika fakt, że osoby z dużym doświadczeniem życiowym stawiają na gry logiczne i te, które pomagają w nauce niektórych umiejętności. Młodzież bardziej jest zainteresowana ciekawą fabułą, podczas gdy osoby dojrzałe, stawiają na przydatność. Stąd właśnie wyniki badań polishgamers.com, które wskazują, że przede wszystkim stawiamy na gry logiczne, przygodowe i karciane.

Świat gier jest otwarty. Nowości pojawiają się bardzo szybko, co oznacza, że by być na bieżąco, trzeba obserwować co się w tym świecie dzieje. Ale nie to jest najważniejsze. Dla dobrego samopoczucia i intelektualnej sprawności wystarczy sięgać po gry, które dla nas są motywujące, w jakiś sposób ciekawe i inspirujące. To wystarczy, by dobrze się bawić i czuć się „na czasie”.

W co gra 20-latek a w co 65-latek?

Gry online, które pokochają Dziadkowie - najczęściej zadawane pytania

  1. Mam 62 lata. Układam w telefonie pasjansa i to tyle, jeśli chodzi o moje doświadczenia w kwestii gier. Wiem i widzę, że moje wnuki grają. Zaczęło się od strącania kolorowych owoców z drzew, a teraz są na etapie strategicznych rozgrywek, w których buduje się miasta. Czuję się jak dinozaur. Nic z tego nie rozumiem, nie wiem o co chodzi i czuję, że to element ich życia, który znacznie nas od siebie oddala. Co mogę zrobić, by być bliżej wnuków?

    Zachęcamy Cię, abyś zaczęła grać z wnukami. Może początkowo poczujesz się jak laik i amator, ale to też wspaniałe doświadczenie, kiedy młodzi ludzie tłumaczą Ci na czym polega gra i w jaki sposób grać, by było skutecznie i zabawnie. W ramach kultywowanych latami wzorców zwykle jest tak, że to starsze pokolenie uczy młodsze jak żyć. Tu może być inaczej i nie ma ku temu przeciwskazań. Postaraj się „wejść w rozgrywkę”, a jeśli czasami czujesz, że brak ci wiedzy, po prostu doczytaj w sieci.

  2. Jestem po 60-tce i nie rozumiem jak można siedzieć przed komputerem przez długie godziny i klikać. Ale wiem z drugiej strony, że dla moich dzieci i wnuków to normalny typ rozrywki. Czy mogę zrobić coś, by nie musieć grać, a jednak móc z nimi o tychże grach porozmawiać?

    Najlepiej jeśli wybierzesz jedną prostą grę i spróbujesz swoich sił. Może to początkowo będzie kosztować Cię wiele nakładów pracy i cierpliwości oraz walki z własnymi słabościami, ale warto. Dziadek i Babcia, którzy „są w klimacie” to dla dzieci i młodzieży ogromne wyróżnienie i dowód na to, że jesteś „na czasie”.

  3. Rodzice mojego wnuka mówią, że jeśli chcę kupić dobry prezent powinienem dać 12-letniemu wnukowi Play Station. Czy to dobry pomysł?

    Najlepsze prezenty to te, które podobają się obdarowanym. Co za tym idzie, jeśli widzisz i wiesz, że konsola to ten element, który dziecko ucieszy i potencjalnie pozwoli mu rozwinąć umiejętności, nie ma przeszkód, by właśnie to mu dać. Jest też niezwykła wartość dodana, płynąca z takiego podarunku. Wnuk będzie wiedział, że rozumiesz jego potrzeby, a to sprawi, że nie będzie Cię traktował jako osoby, która jest oderwana od jego świata.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane