Gry komputerowe, w jakie możesz grać z dziećmi
Propozycje gier komputerowych dla dzieci i dorosłych
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-13
- Szacowany czas czytania: 7 min.
Gry logiczne
Gry i zagadki logiczne to chyba najlepszy możliwy wybór. Trening umysłu potrzebny jest każdemu człowiekowi, w każdym wieku. Przyda się również Tobie. Gry logiczne polegają na rozwiązywaniu zadań, czy zagadek za pomocą logicznego myślenia. Dziecko uczy się dzięki nim nie tylko podejmowania decyzji, ale również radzenia sobie z problemami. Uczy się również tego, że za popełniane błędy się płaci, bo błąd powoduje zwykle zakończenie gry. Takie gry pozwalają też ćwiczyć pamięć. Zapamiętanie pewnych ruchów i wskazówek sprawia, że za drugim razem jest już dużo łatwiej, jeśli nie udało się za pierwszym. Tego typu gry uczą dziecko woli walki, ponieważ pod żadnym pozorem nie wolno się poddawać.
Gry polegające na poszukiwaniu ukrytych przedmiotów
Tego typu gry znakomicie ćwiczą wzrok, spostrzegawczość i refleks. W bałaganie na ekranie trzeba znaleźć przedmioty, których nazwy lub sylwetki są wymienione poniżej. Zazwyczaj ma się na to określony przedział czasu. Trzeba więc szybko wypatrzeć przedmioty, które są skrzętnie ukryte wśród innych i szybko w nie klikać, żeby zdążyć przed upływem wyznaczonego czasu.
Można również spotkać takie gry, w których nazwy przedmiotów są wymienione w języku angielskim. Dzięki temu zarówno wnuczek, jak i Ty możecie uczyć się obcego języka.
Gry słowne, językowe
Gry słowne polegają najczęściej na układaniu słów z podanych liter. Nie brakuje też takich, w których trzeba na przykład zgadywać hasło. Takie gry pomagają dziecku poznawać ojczysty język i poszerzać swój zasób słownictwa.
Warto sięgać także po podobne gry w obcych językach. Na rynku jest bardzo dużo gier językowych dla dzieci, o różnym stopniu trudności. Tej najprostsze na przykład uczą dzieci kolorów w języku angielskim.
Kochany Dziadku, nie bój się sam spróbować. Każda forma nauki pomoże Ci pozostać w formie oraz zbliżyć do ukochanego wnuczka. A nic nie zbliża bardziej niż wspólne pasje i zainteresowania.
Quizy
Quizy to rodzaj gier, które polegają na odpowiadaniu na pytania z różnych dziedzin wiedzy. Zazwyczaj w quizach podawane są pytania i kilka odpowiedzi do wyboru. Trzeba zaznaczyć odpowiedź, a wtedy okaże się czy jest prawidłowa, czy nie. Takie gry to spora dawka wiedzy i ciekawostek dla malucha, a dla Ciebie przypomnienie czegoś, czego możesz już nie pamiętać. Zawsze możesz podpowiadać wnukowi, jeśli nie zna odpowiedzi na jakieś pytanie. Staniesz się dla niego autorytetem w każdej dziedzinie jego życia.
Gry promujące codzienne czynności
W Internecie można znaleźć wiele gier, polegających na wykonywaniu na ekranie codziennych czynności. Dzieci mogą grać w takie gry jak:
- przebieranki – dziewczynki mogą bawić się w projektantki mody i dobierać dla postaci ciekawe ubrania. Są także gry, w których można dobierać postaciom fryzury czy makijaż;
- gotowanie – są to różnego rodzaju gry, podczas których dzieci przygotowują potrawy na ekranie. Szczególnie warte wymienienia są gry typu „restauracja”, gdzie trzeba nie tylko przygotować potrawy, ale też obsłużyć klientów. Dodatkową trudnością jest to, że należy przygotowywać kolejne porcje dań coraz szybciej i szybciej, ponieważ z czasem przybywa klientów;
- sprzątanie – są to gry polecane szczególnie dla Dziadków, którzy chcą nauczyć wnuczka wykonywania codziennych, domowych obowiązków, aby później dzieci chętniej pomagały swoim mamom;
- urządzanie wnętrza – to także ciekawa propozycja. Dziecko może po swojemu poustawiać meble w pomieszczeniu, może także pomalować ściany. Jest to świetna zabawa, ale także możliwość przekonania się, że wcale nie jest to takie proste;
- naprawianie – istnieją też gry polegające na naprawianiu jakichś zepsutych rzeczy. To fajne rozwiązanie dla chłopców. Dzięki temu dzieci mogą nauczyć się, że zepsutej rzeczy nie trzeba od razu wyrzucać, bo można ją naprawić;
Gry sportowe
W Internecie można znaleźć też całe mnóstwo gier stworzonych na bazie różnych dyscyplin sportu. Mogłoby się wydawać, że takie gry lepsze będą dla chłopców, ale niekoniecznie. Chłopcy mogą grać w piłkę nożną albo w wyścigi, a dziewczynki w tenisa, hokeja czy inne dyscypliny.
W takich grach można znaleźć nie tylko dyscypliny letnie, ale także zimowe. Nie brakuje gier z bardzo popularnymi w Polsce skokami narciarskimi. Owszem, o wiele lepsze jest uprawianie sportu samemu, na świeżym powietrzu, ale takie gry mogą właśnie do tego zachęcić. Dzięki nim dziecko może poznać zasady różnych dyscyplin czy konkurencji i zobaczyć, że nawet na komputerze nie jest łatwo wygrać, a co dopiero w rzeczywistości.
Gry zręcznościowe
To rodzaj gier, w których potrzebny jest dobry wzrok, refleks i zręczność. Trzeba szybko poruszać się po planszy i równie szybko klikać. Do tego typu gier należą wszelkie gry z klockami, kulkami i ich zbijaniem, a także takie gry jak Pacman czy Tetris. To są stare, ale wciąż bardzo dobre gry, które warto proponować swoim wnukom w każdym wieku.
Gry strategiczne
Są to gry, w których konieczne jest obmyślenie planu przejścia każdego poziomu. Liczy się odpowiednia strategia, a każdy, nawet drobny błąd może skończyć się przegraną. Dziecko uczy się planowania, podejmowania decyzji, wyborów i oczywiście myślenia. Warto przy takich grach rozbudzać wyobraźnię dziecka, na przykład proponując, by wyobraziło sobie sytuację w prawdziwym życiu, w której takie planowanie i strategia może się przydać.
Jakich gier lepiej unikać?
Oprócz gier pożytecznych, istnieje wiele takich, które poza zabiciem czasu i zabawą nie dadzą niczego więcej. Mogą być nawet szkodliwe. Przykładem takich gier są na przykład strzelanki i gry walki. Takie gry nie nauczą dzieci niczego wartościowego, a dodatkowo mogą wzbudzić w dziecku niepotrzebną agresję. Tym bardziej, że małe dzieci nie odróżniają jeszcze gry od rzeczywistości.
Warto też unikać gier, które potrafią wciągnąć na całe dni lub tygodnie. Dziecko może bardzo szybko uzależnić się od świata wirtualnego. Z tego też powodu staraj się kontrolować w co oraz jak długo gra Twój wnuczek. Będąc pod Twoją opieką będzie prawidłowo się rozwijał.
Przykłady konkretnych gier, które warto zaproponować swoim wnukom
Rodzaje gier, w jakie najlepiej grać z wnukami zostały już podane, a teraz pora na kilka konkretnych przykładów. Oto kilka gier, które naprawdę warto zaproponować swojemu wnukowi.
Mahjong
Mahjong (czyt. madżong) to stara, chińska gra. Polega na dobieraniu w pary ułożonych jedne na drugich płytek z obrazkami i chińskimi znakami. Każda dobrana para znika z planszy. Wygrywa się w momencie wyczyszczenia całej planszy. Gra wymaga koncentracji i myślenia. Jeden błąd może zablokować planszę i spowodować porażkę.
Tetris
Zapewne pamiętasz, jak sam grałeś w to na małej konsoli trzymanej w rękach. Dziś gra ta nadal istnieje i ma się dobrze. Jest świetną grą zręcznościową, ale też logiczną. Polega na układaniu spadających coraz szybciej klocków o różnych kształtach tak, by tworzyły pełne rzędy, które znikają z planszy. Aby przejść do kolejnej rundy trzeba uzyskać określoną ilość takich rzędów. Gra wymaga zręczności, gdyż trzeba szybko poruszać klockami po planszy i obracać je, by opadły w odpowiedniej pozycji i odpowiednim miejscu. Popełniając błędy można całkiem zablokować planszę, co skończy się porażką.
Zuma
Stara gra, równie słynna jak powyższe. Plansza jest tunelem, w którym przesuwają się kulki o różnych kolorach. Na końcu tunelu jest złota czaszka z otwartymi ustami. Trzeba strzelać kulami z armatki do tych zmierzających w stronę czaszki. Kulą danego koloru trzeba trafić w inne tego samego. Minimum 3 kule tego samego koloru zostają zbite. Ponadto tymi kulami trzeba zbijać też spadające pomoce (np. zatrzymanie posuwających się kul, spowolnienie, albo specjalną kulę – ognistą lub tęczową, która spowoduje zbicie większej ilości kul bez względu na ich kolory. Nie można dopuścić, by jakakolwiek kula dotarła do czaszki.
Big City Adventure
Jest to cała seria gier polegających na znajdowaniu ukrytych przedmiotów. Każda gra z serii to inne miasto, a rundy gry toczą się w różnych, najbardziej znanych miejscach tego miasta. Na przykład w Big City Adventure – Barcelona poszczególne rundy toczą się w miejscach takich jak chociażby słynna Sagrada Familia. Jest to gra, która przynosi cały szereg korzyści, a mianowicie:
- ćwiczy spostrzegawczość, zręczność i refleks – trzeba znajdować ukryte obiekty;
- pozwala zwiedzać ciekawe miejsca bez wychodzenia z domu i poznawać ich historię – przed każdą rundą ukazuje się opis miejsca, w którym dana runda się odbywa;
- uczy języka angielskiego – gra jest w języku angielskim, a więc wszystkie opisy miejsc oraz nazwy przedmiotów są w tym języku;
Mirror Magic
Mirror Magic to przykład gry typu „znajdź 5 różnic między obrazkami”. Jedne rundy są łatwiejsze, inne trudniejsze. Świetna gra na spostrzegawczość, ale i refleks, gdyż liczy się czas. Nie można też popełnić zbyt wielu błędów. Dopuszczalne są dwie pomyłki. Trzecia powoduje zakończenie gry. Dostępne są również podpowiedzi. Oczywiście gier tego typu jest bardzo dużo i w każdej zasady mogą być inne.
Labirynt
Znakomita gra dla małych i dużych. Polega na przeprowadzeniu jakiejś postaci (człowieka, zwierzaka – zależy od gry) z punktu wejścia, do punktu wyjścia. Na przykład może być tak, że trzeba doprowadzić jakieś zwierzątko do jego ulubionego smakołyku. Labirynt jest jednak pełen zakrętów, rogów i zamkniętych dróg, w których łatwo się zgubić. Jest to kolejna znakomita gra na trening spostrzegawczości, zręczności i refleksu, bo w niektórych wersjach może być liczony czas.
Jak widać, wybór gier jest bardzo duży. Wybierajcie więc takie gry, które przyniosą korzyści dla Was obojga oraz pozwolą Wam grać w nie razem. Możecie grać na przemian – najpierw wnuk – potem Ty. Możesz też przyglądać się jak wnuk gra, podpowiadać mu i czerpać korzyści dla siebie, ponieważ Tobie również przyda się trening umysłu, wzroku i pamięci. Miłej zabawy, byle nie za długo!
Najczęściej zadawane pytania:
-
Jak długo można pozwolić dziecku siedzieć przy komputerze?
Optymalnie byłoby, gdyby dziecko nie spędzało przed ekranem więcej niż 2 godziny dziennie.
-
W jakim wieku dzieci mogą grać w takie gry?
Tak naprawdę w każdym, aczkolwiek mniejsze dzieci, na przykład 2 czy 3 latki mogą sobie jeszcze nie radzić, co może dla nich być frustrujące. Lepiej więc posadzić sobie takiego malucha na kolanach, żeby przyglądał się jak Ty grasz. Może też przyglądać się jak gra na przykład starszy brat.
-
Co jeśli ja się nie znam na obsłudze komputera?
Wnuk wszystkiego Cię nauczy. Dzieci, nawet małe potrafią już obsługiwać wiele urządzeń w domu. Uczą się tego szybciej niż czegokolwiek innego.
Jeśli chcesz poczuć się pewniej, możesz pójść na kurs podstawowej obsługi komputera, aby nie mieć poczucia, że pozostajesz w tyle.
-
A jeśli nie będę umiała grać w grę?
Gry są zazwyczaj na tyle proste, że nikt nie powinien mieć z nimi problemów. Jeśli jednak nie wszystko będzie szło po Twojej myśli, to wnuk wszystko ci pokaże i wytłumaczy. Możesz również przyjrzeć się jak on gra i próbować robić to samo, gdy przyjdzie Twoja kolej.
-
Co, jeśli wnuk woli inne gry?
Jeśli inne gry mogą przynieść podobne korzyści, jak podane przykłady, to pozwól mu w nie grać. Jeśli jednak gry, które woli niewiele mu dadzą poza zabawą i zabiciem nudy, to postaraj się wytłumaczyć mu, dlaczego proponujesz inne i zagwarantuj, że wciągną go tak samo, jak te, w które chce grać. Ponadto zaproponuj wspólne granie, na pewno się ucieszy.
-
Co, jeśli mój wnuk woli grać na smartfonie?
Istnieje mnóstwo aplikacji z grami na smartfony, również bardzo pożytecznymi. Możesz mu pozwolić, ale większy ekran komputera będzie dla niego bezpieczniejszy. Do telefonu będzie skłaniał głowę i się garbił, a przy komputerze może siedzieć prosto.
-
A co z grami na Play Station?
To też dobry pomysł. Ciekawa gra plus to, że dziecko nie musi cały czas siedzieć, tylko może być w ruchu. Godnymi polecenia są gry, w których można sterować postacią własnymi ruchami, na przykład gry sportowe.
-
Kiedy najlepiej pozwolić dziecku na granie?
Jeśli pada deszcz, jest zimno i nie da się wyjść na zewnątrz, możesz pozwolić wnukowi dłużej posiedzieć przy komputerze. Pora nie ma większego znaczenia, byle by maluch nie zapomniał przez to o swoich obowiązkach. Pozwól mu grać dopiero wtedy, gdy w czymś Ci pomoże, posprząta pokój, zje obiad czy odrobi lekcje.
-
Co, jeśli dziecko chce grać wieczorem?
Możesz na to pozwolić, ale pod warunkiem, że będzie miał już odrobione lekcje czy zje kolację. Trzeba jednak dopilnować, by miał odpowiednie oświetlenie oraz by nie siedział przy komputerze do późna, zwłaszcza jeśli musi rano wcześnie wstać.
-
Czy zawsze trzeba płacić za grę?
Aplikacje na smartfony są zazwyczaj darmowe. Natomiast w Internecie gry za darmo dostępne są tylko w podstawowych wersjach (kilka-kilkanaście poziomów). Kiedy dziecko skończy podstawową grę, pokaże się komunikat zachęcający do wykupienia pełnej wersji. Nie zgadzaj się na kupowanie każdej gry. Jeśli dziecko bardzo nalega, sprawdź o jaką grę chodzi i nie podejmuj decyzji bez wiedzy i zgody jego rodziców. Dopiero rodzice mogą podjąć decyzję.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane