Czy warto później przejść na emeryturę?

Co daje późniejsze przejście na emeryturę?

Przejście na emeryturę to wbrew pozorom dla wielu osób mało wyczekiwany moment. Niektórzy chcą bowiem być aktywni zawodowo nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czy warto później przejść na emeryturę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-04-12
  • Szacowany czas czytania: 4 min.
Czy warto później przejść na emeryturę? / Co daje późniejsze przejście na emeryturę?

Wiek emerytalny w Polsce

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wiek emerytalny zależy więc od daty urodzenia oraz płci. W latach 2013 - 2017 wiek emerytalny w Polsce był jednakowy dla wszystkich i wynosił 67 lat, co skutkowało znacznym wydłużeniem pracy, zwłaszcza dla kobiet.

Wiek emerytalny w Polsce można podzielić na:

  • powszechny wiek emerytalny - jest to określony odgórnie wiek emerytalny obowiązujący ze względu na płeć: 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn
  • obniżony wiek emerytalny - ma natomiast zastosowanie dla grup zawodowych, które wykonują pracę w szczególnie niebezpiecznych i trudnych warunkach. Obniżony wiek emerytalny jest niższy od powszechnego wieku emerytalnego - zazwyczaj w przedziale od 5 do 15 lat i wynika on z przepisów szczególnych dotyczących danych grup zawodowych

Powody późniejszego przejścia na emeryturę

Z roku na rok coraz więcej Polaków odkłada moment przejścia na emeryturę i decyduje się nie korzystać z przysługującego im wieku emerytalnego, a pozostają dalej aktywnymi zawodowo pracownikowi. Taki stan rzeczy nie dzieje się bez powodów. Dlaczego Polacy decydują się później przejść na emeryturę?

Najczęściej wymienianymi powodami, dla których Polacy decydują się na późniejsze przejście na emeryturę są:

  1. Obawa przed zmianą dotychczasowego poziomu życia na gorszy. Osoby mające w perspektywie emeryturę obawiają się, że życie emeryta jest znacznie gorsze finansowo od życia osób pracujących na etacie. Takie obawy nie powodują jednak sporządzania planów oszczędzania dodatkowych pieniędzy na etapie pracy na etacie.
  2. Praca w późniejszym okresie życia postrzegana jest jako pozytywna wartość. Postrzeganie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego w pozytywnym świetle jest dość specyficzną przyczyną późniejszego przechodzenia na emeryturę, ponieważ ponad połowę Polaków jest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Mimo to wielu emerytów jako powód późniejszego przejścia na emeryturę podaje satysfakcję z pracy zawodowej.
  3. Kojarzenie emerytury ze złym stanem zdrowia. Dla wielu osób emerytura oznacza koniec aktywności, a co za tym idzie upadek na zdrowiu. Stąd też wiele dobiegających do emerytury osób chce nadal pozostać aktywnymi zawodowo, aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne.
  4. Późniejsze przejście na emeryturę wiąże się z wyższym świadczeniem emerytalnym. Obecnie system emerytalny opiera się na zasadzie, że im dłuższa praca, tym wyższe świadczenie. Dzięki dłuższej pracy masz szansę zgromadzić większą ilość środków, które będą Ci wypłacane jako świadczenie emerytalne.
  5. Waloryzacja świadczeń emerytalnych. Różnica między wysokością waloryzacji składek emerytalnych a skalą waloryzacji świadczeń to czynnik, który również jest przyczyną późniejszego przejścia na emeryturę. Waloryzacja składki zależy od tempa wzrostu tzw. przypisu składki. Aktualnie ze względu na rosnące zatrudnienie i wynagrodzenie, przypis składki jest bardzo wysoki.
  6. Potrzeba życia wśród innych ludzi. Ta przyczyna późniejszego przejścia na emeryturę jest spotykana szczególnie wśród osób samotnych, które nie mają dzieci i wnuków. Osoby takie potrzebują towarzystwa, dlatego też decydują się na dalszą pracę mimo osiągniętego wieku emerytalnego, aby nie czuć się samotnym i mieć kontakt z innymi ludźmi, przynajmniej w pracy.

Późniejsze przejście na emeryturę - zalety i wady

Jak każda decyzja podejmowana w całym naszym życiu, tak i decyzja o późniejszym przejściu na emeryturę ma swoje zalety i wady. Warto rozważyć obie strony takiego rozwiązania.

Zalety i wady późniejsze przejściego przejścia na emeryturę
Zalety Wady

·  prowadzisz dalej życie, które znasz i nie musisz nagle wymyślać sobie sposobów na spędzanie nadmiaru wolnego czasu

·  pozostajesz wśród ludzi, dzięki którym czujesz się potrzebny

·  Twoje dochody są wyższe niż świadczenia emerytalne

·  dłuższy staż pracy oznacza większą emeryturę

·  utrzymujesz aktywność fizyczną i psychiczną

·  odłożenie momentu zasłużonego odpoczynku

·  dalsze życie w stresie i obowiązki zawodowe

·  brak możliwości skupienia się na sobie, zajęcia się swoim zdrowiem, rozwijaniem siebie i swoich pasji

·  swoje życie prywatne musisz podporządkować grafikowi w pracy

·  nie możesz poświęcać całego czasu wnukom i rodzinie

Jak widać, przejście na emeryturę wiąże się z pewnymi dobrymi i gorszymi stronami. Nie można również jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co przeważa. Tak naprawdę, wszystko zależy od usposobienia danej osoby. Każdy bowiem oczekuje od życia czegoś innego, ma inne potrzeby i marzenia. Zatem czy warto później przejść na emeryturę? To zależy od Ciebie, która strona medalu bardziej Ci odpowiada.

Późniejsze przejście na emeryturę a wyższe świadczenie emerytalne

Późniejsze przejście na emeryturę równe jest z większymi świadczeniami emerytalnymi. Zobaczmy to na przykładach.

Zakładamy, że uzbierana składka w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego pozwala uzyskać emeryturę w wysokości 1000 zł, a osoba z każdego przykładu będzie żyła 83 lata. Aby uprościć obliczenia, pomijamy kwestię waloryzacji.

Przykład 1:
Pani Janina decyduje się przejść na emeryturę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego. Mając 60 lat, jej świadczenie emerytalne wyniesie 1000 zł. Z tablic średniego dalszego trwania życia, osoba, która w tym wieku przejdzie  na emeryturę wynika, że będzie ona żyła 81 lat i 9 miesięcy, a więc w tym czasie otrzyma 261 emerytur, czyli 261 000 zł. Jeżeli dożyje do 83 roku życia, suma ta wzrośnie o 15 000 zł, a więc dojdzie do kwoty 276 000 zł.

Przykład 2:
Pani Eufemia, postanowiła popracować trochę na emeryturze. Przeszła na emeryturę w wieku 63 lat. Z tego powodu, przy obliczaniu jej emerytury, składka dzielona jest przez mniejszą liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia. W tym przypadku więc jej emerytura wyniesie 1227 zł. Do 83 roku życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci pani Eufemii 294 480 zł.

Przykład 3:
Pani Władysława zdecydowała się na przejście na emeryturę w wieku 65 lat, a więc 5 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego. W takim przypadku jej świadczenie emerytalne wyniesie 1450 zł. Według statystyk będzie ona żyła jeszcze średnio przez 217 miesięcy - do osiągnięcia wieku 83 lat. W tym czasie ZUS wypłaci jej 314 650 zł.

Jakie z tego płyną wnioski? Dłuższa praca rzeczywiście podnosi świadczenie emerytalne. Wynika to z faktu, iż przez dłuższy okres czasu odkładane są pieniądze na składkę emerytalną, co pozwala na wzrost emerytury.

Praca na emeryturze

Równie dużo osób, zamiast przejścia na emeryturę bądź opóźnienia momentu przejścia na nią, decyduje się na jeszcze inne rozwiązanie. Niektórzy bowiem decydują się przejść na emeryturę i następnie dalej podejmować aktywność zawodową. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Z pewnością ma swoje zalety. W takim przypadku jedno jest pewne - na konto emeryta co miesiąc wpływają pieniądze z dwóch źródeł, a mianowicie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wynagrodzenie od pracodawcy. Co jest szczególnie korzystne? To, że od Twojego wynagrodzenia nadal pobierane są składki emerytalne, dzięki czemu Twoje świadczenie emerytalne będzie wzrastać.

Ale czy praca na emeryturze jest dobrym rozwiązaniem? Na pewno nie na dłuższą metę. Prędzej czy później z pracy trzeba będzie zrezygnować. Wówczas do utrzymania pozostanie Ci tylko emerytura. Czy będzie ona dużo większa? Otóż nieznacznie, ponieważ na emeryturę przeszedłeś z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego. Jednak mimo to świadczenie emerytalne będzie wyższe niż gdybyś w ogóle nie pracował.

Czy warto później przejść na emeryturę - podsumowanie

Emerytura to zazwyczaj czas odpoczynku - dla niektórych spokojnego, a dla niektórych bardziej aktywnego. Niektórzy nie mogą się jej doczekać, a jeszcze inni chcą odwlec ten moment w czasie. Czy warto później przejść na emeryturę? Tak, jeżeli chcesz pobierać wyższe świadczenie emerytalne, potrzebujesz pracy bo chcesz nadal żyć aktywnie mimo osiągnięcia wieku emerytalnego lub jesteś samotny i lubisz spędzać czas wśród innych ludzi. Czy tak jest w Twoim przypadku? Tego nie wiemy, dlatego też decyzja o tym czy chcesz później przejść na emeryturę, należy wyłącznie do Ciebie.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane