BLIK - co to jest i jak działa?

Jak korzystać z BLIKA? Porady dla seniorów

Płatności mobilne to duże ułatwienie nie tylko w dokonywaniu zakupów online, ale również w opłacaniu bieżących zakupów stacjonarnych. Poniżej przedstawiamy płatność BLIK. Z artykułu dowiesz się, jak należy z niej korzystać.
  • Ostatnia aktualizacja: 2021-04-24
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
BLIK - co to jest i jak działa? / Jak korzystać z BLIKA? Porady dla seniorów

Co to jest BLIK?

Jeszcze nie tak dawno płatności w Internecie były owiane aurą tajemniczości i dla wielu były zbyt skomplikowane. Obecnie sfera finansów internetowych rozwija się w bardzo szybkim tempie, a wraz z tym rozwojem, na rynku pojawiają się nowe rozwiązania płatności. BLIK jest szczególnym systemem, ponieważ pozwala płacić za zakupy nie tylko w sklepach internetowych, ale również w stacjonarnych. Na czym polega płatność BLIKiem i dlaczego warto się nią zainteresować?

BLIK to polski system płatności mobilnych, działający od 2015 roku. Jego autorem jest Polski Standard Płatności. BLIK daje możliwość wykonywania operacji płatniczych w Internecie oraz stacjonarnie bez konieczności używania karty płatniczej.

BLIK staje się coraz bardziej popularną metodą płatności. Szacuje się, że korzysta z niego ponad 2,3 mln Polaków. Jest dostępny niemal w każdym banku. Za popularność BLIKa odpowiadają głównie wygoda i bezpieczeństwo tej metody płatności.

Kto może skorzystać z BLIKa?

Z płatności BLIKiem może skorzystać każdy, kto posiada konto w banku, który oferuje ten rodzaj płatności i jednocześnie zainstaluje na swoim telefonie aplikację mobilną banku. Aby płatność zakończyła się sukcesem, na koncie muszą znajdować się środki pieniężne. BLIK to polski system płatności, dlatego dostępny jest niemal w każdym rodzimym banku.

Płatność BLIKiem wymaga połączenia z Internetem, ponieważ aby uzyskać kod aplikacji, należy zalogować się do aplikacji banku. Połączenie może odbywać się przy pomocy Wi-Fi lub poprzez pakiet danych.

Gdzie można płacić BLIKiem?

Największą zaletą systemu BLIK jest jego uniwersalność. Można zapłacić nim niemal wszędzie, bez względu na to, czy są to zakupy stacjonarne, czy internetowe. W jakich przypadkach możesz skorzystać z BLIKa?

  • W sklepach stacjonarnych - dokonując płatności za podstawowe zakupy spożywcze, zamiast karty, możesz użyć właśnie BLIKa. Kasa musi być wyposażona w terminal płatniczy, który obsługuje płatności BLIK.
  • W sklepach internetowych - niemal każdy polski sklep internetowy oferuje płatność BLKiem. Co więcej, tę metodę opłacania zamówienia oferuje również coraz więcej sklepów zagranicznych.
  • W bankomacie - przy pomocy BLIKa wpłacisz lub wypłacisz z niego gotówkę bez użycia karty.
  • Opłacając rachunki -polscy dystrybutorzy gazu, prądu oraz telewizji naziemnej również oferują możliwość płacenia BLIKiem. Dzięki temu szybko i sprawnie opłacisz bieżące rachunki.
  • Dokonując szybkich przelewów - czy chociaż raz zdarzyło Ci się, że płacąc za zakupy okazało się, że nie masz na koncie wystarczających środków? BLIK umożliwia dokonanie szybkiego przelewu. Wystarczy, że ktoś z członków rodziny przeleje Ci brakujące środki na Twój numer telefonu. Pojawią się one na Twoim koncie niemal natychmiast.
  • Opłacając sprawy urzędowe - płatność BLIKiem oferuje coraz więcej urzędów oraz placówek pocztowych.

BLIK - jak płacić w Internecie?

BLIKa najczęściej używa się w płatnościach internetowych. Jest to wygodna alternatywa dla kart płatniczych, ponieważ nie wymaga podawania żadnych wrażliwych danych. Płacenie BLIKiem jest zatem nie tylko szybsze, ale również bezpieczniejsze.

Jak zapłacić BLIKiem za zamówienie składane internetowo?

  1. Na etapie realizacji zamówienia wybierz metodę płatności: BLIK. Zostaniesz poproszony o podanie 6-cyfrowego kodu z aplikacji banku.
  2. Zaloguj się do aplikacji swojego banku w telefonie, a następnie wybierz „Kod BLIK”. Na ekranie telefonu wyświetli Ci się unikalny, jednorazowy 6-cyfrowy kod, który jest ważny przez 2 minuty. Jeśli nie wykorzystasz kodu w podanym czasie, ten przepada i musisz wygenerować nowy.
  3. Wpisz uzyskany kod do formularza na stronie internetowej, gdzie dokonujesz zakupu. Wybierz „Zapłać”
  4. Wróć do aplikacji w telefonie i zatwierdź płatność. Upewnij się, że zgadza się kwota i nazwa sklepu.

BLIK - jak płacić stacjonarnie? Jak wypłacać z bankomatu?

Już wiesz jak zapłacić BLIKiem w Internecie, teraz czas dowiedzieć się, jak wykorzystać ten system w sklepie stacjonarnym. Warto pamiętać o tej możliwości, ponieważ jest to ratunek w sytuacji, kiedy zapomnisz portfela. Płacąc BLIKiem, jedyne, czego potrzebujesz to telefon z pobraną aplikacją banku i dostępem do Internetu.

Jak zapłacić BLIKiem w sklepie stacjonarnym?

  1. Poinformuj kasjera, że chciałbyś zapłacić BLIKiem.
  2. Na terminalu pojawi się możliwość wprowadzenia 6-cyfrowego kodu z aplikacji.
  3. Uruchom aplikację banku w telefonie i wybierz „Kod BLIK”. Na ekranie telefonu wyświetli Ci się 6-cyfrowy kod. Jest on ważny przez 2 minuty.
  4. Wprowadź kod do terminala płatniczego i wybierz „Zatwierdź”.
  5. Wróć do aplikacji banku i zatwierdź transakcję.

W podobny sposób możesz wypłacić środki z bankomatu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią opcję na ekranie bankomatu. Kolejne kroki będą analogiczne, jak przy płatności w sklepie stacjonarnym.

Przelew BLIK - jak go wykonać i odebrać?

Bardzo przydatną funkcjonalnością BLIKa jest możliwość wykonywania i odbierania szybkich przelewów pomiędzy różnymi bankami. Korzystając z przelewu BLIK, nie trzeba czekać do kolejnego dnia roboczego, by skorzystać z przelanych środków. Pieniądze pojawiają się na koncie od razu. Jak wykonywać i odbierać przelewy?

Aby móc to robić, konieczne jest przypisanie numeru telefonu do numeru konta bankowego. Zrobisz to w ustawieniach swojej aplikacji bankowej. Jeśli Twój numer jest już przypisany do usługi BLIK, możesz wykonać przelew na telefon. Wybierz tę opcję na ekranie głównym Twojej aplikacji bankowej. Następnie z listy kontaktów wybierz numer telefonu, na który ma być wykonany przelew. Numer możesz podać również ręcznie. Wpisz kwotę przelewu i zatwierdź operację.

Jeśli osoba, do której zleciłeś przelew, ma zarejestrowany numer w usłudze BLIK, na jego koncie od razu pojawią się przelane środki. Jeśli nie, na podany przez Ciebie numer telefonu zostanie przesłany link do odebrania pieniędzy. Wówczas środki będą transferowane klasycznym przelewem. Jeśli odbiorca z różnych przyczyn ich nie odbierze, środki powrócą na Twoje konto.

Analogicznie działa to w przypadku odbierania przelewów. Od momentu, kiedy zarejestrujesz swój numer w usłudze BLIK, będziesz mógł otrzymywać natychmiastowe przelewy od innych użytkowników tej usługi. Wystarczy, że w momencie zlecania transferu, podadzą Twój numer telefonu.

Zalety płatności BLIKiem

BLIK zrewolucjonizował rynek płatności i szybko zyskał ogromną popularność. Nie bez przyczyny - jest to system, który bardzo wyróżnia się spośród innych, tradycyjnych metod płatności.

Za co doceniany jest najbardziej?

  • Wygoda - BLIK jest dostępny w telefonie, dlatego zawsze masz go pod ręką. Nie musisz mieć przy sobie torebki, czy całego portfela, by dokonać płatności lub wypłacić środki z bankomatu. Wybierając się na zakupy do pobliskiego sklepu, wystarczy, że zabierzesz ze sobą telefon.
  • Łatwość obsługi - system jest intuicyjny i bardzo łatwy w obsłudze. Płatności dokonuje się szybko, wygodnie, a wskazówki pojawiające się na ekranie są jasne i czytelne.
  • Oszczędność czasu - płacąc w Internecie, nie musisz wprowadzać ręcznie danych karty kredytowej czy danych do przelewu. Płatność BLIKiem jest dużo szybsza, ponieważ wymaga jedynie podania krótkiego kodu. Reszta dzieje się sama.
  • Bezpieczeństwo - korzystanie z BLIKa nie wymaga podawania żadnych wrażliwych danych. Podając w sklepach internetowych dane kart kredytowych, podejmujemy ryzyko możliwego wycieku tych danych. W przypadku płatności BLIK jedyne, co podajemy to 6-cyfrowy kod, który jest jednorazowy.
  • Dostępność - system BLIK oferowany jest niemal w każdym polskim banku, dlatego w praktyce korzystać z niego mogą wszyscy Twoi znajomi i rodzina. Jest to bardzo popularna metoda płatności, którą można spotkać niemal w każdym sklepie.
  • Szybkie księgowanie środków - korzystając z BLIKa, nie musisz czekać długo na przelew. Środki księgowane są od razu i niemal natychmiast możesz z nich korzystać.

BLIK - na co uważać?

Płatności BLIKiem są uważane za wyjątkowo bezpieczne. Nie ma niebezpieczeństwa wycieku wrażliwych danych, dlatego jest to bardzo powszechny sposób dokonywania płatności w Internecie.

Nie oznacza to jednak, że płacenie BLIKiem nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia. To, na co musisz uważać, to oszustwa metodą „na BLIKa”. Niestety w ostatnim czasie są one dość powszechne i zwykle środki utracone w ten sposób są nie do odzyskania.

Na czym polega oszustwo i jak nie dać się nabrać?

Na początku oszust (korzystając z wycieku danych osobowych) przejmuje konto dowolnej osoby w social mediach (np. konto na Facebooku). Następnie na podstawie analizy ostatnich wiadomości, wybiera swoją ofiarę. Do członka rodziny lub przyjaciela wysyła wiadomość, w której prosi o podanie kodu BLIK. Zazwyczaj tłumaczy swoją prośbę nagłą sytuacją lub blokadą konta we własnym banku. Jeśli wówczas podasz kod BLIK i potwierdzisz transakcję, środki niestety będą nie do odzyskania.

UWAGA! Oszust może być bardzo wiarygodny. Jeśli chcesz mieć pewność, że pisze do Ciebie Twój członek rodziny, skontaktuj się z nim telefonicznie i potwierdź, czy rzeczywiście potrzebuje pomocy.

Płatność BLIK - najczęściej zadawane pytania

Zagadki i łamigłówki dla dzieci - najczęsciej zadawane pytania

  1. Czy system BLIK jest całkowicie darmowy? Czy generowanie kodów i dokonywanie przelewów wiąże się z jakąś opłatą?

    BLIK to całkowicie darmowa metoda płatności. Zarówno generowanie kodów, jak i zlecanie przelewów, nie wiążę się z żadnymi opłatami. Niektóre banki mogą pobierać prowizję przy wypłacie z bankomatów. Taką informację znajdziesz w tabeli opłat i prowizji Twojego banku.

  2. Czy BLIKiem zapłacę również za granicą?

    BLIK to polski system płatności, dlatego dostępny jest jedynie w naszym kraju. W sklepach stacjonarnych za granicą płatność BLIKiem nie będzie możliwa.

  3. Do jakiej kwoty mogę zapłacić BLIKiem? Czy istnieją jakieś limity dzienne lub jednorazowe?

    Korzystanie z systemu BLIK jest ograniczone pewnymi limitami. Domyślnie są one nałożone przez bank, ale mogą być zmienione przez Ciebie w aplikacji mobilnej banku.  W ustawieniach możesz sprecyzować maksymalną dzienną liczbę transakcji oraz maksymalną kwotę poszczególnej operacji.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane