Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka?

Porównanie kont bankowych dla dzieci w wieku 0-13 oraz 13-18 lat

Dziadkowie zazwyczaj biorą udział w wychowywaniu wnuka i chcą dla niego jak najlepiej. Często jest również tak, że wspierają swoje wnuki finansowo i chcą zadbać o ich przyszłość. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie finansów wnuka jest założenie dla niego konta w banku. Jak wybrać konto bankowe dla wnuka? Dowiesz się tego czytając dalej ten artykuł.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-14
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka? / Porównanie kont bankowych dla dzieci w wieku 0-13 oraz 13-18 lat

Czy warto odkładać pieniądze dla wnuka?

Na początku warto zauważyć pewną różnicę między pieniędzmi, które chcesz przeznaczyć dla wnuka oraz między pieniędzmi, które do wnuka należą. Pieniądze dla wnuka to takie, które odkładasz aby następnie podarować je wnukowi na jakiś określony cel. Natomiast pieniądze należące do wnuka to takie, którymi on sam rozporządza i decyduje na co je wyda. Zatem czy warto odkładać pieniądze dla wnuka? Odpowiedź na to pytanie brzmi - tak. W przyszłości Twój wnuk może potrzebować wsparcia finansowego i wtedy nie będzie problemu ze znalezieniem na to funduszy. Jednak jeszcze lepiej jest, jeżeli nauczysz wnuka oszczędzać i zarządzać swoimi pieniędzmi. Do tego celu najlepiej posłuży konto bankowe dla wnuka.

Konto bankowe pozwoli Twojemu wnukowi nauczenia się rozporządzania swoimi pieniędzmi. Otrzymując w określonych odstępach czasu pieniądze, część może lokować na swoim koncie bankowym, a część przeznaczyć na swoje bieżące wydatki. Zdecydowaną zaletą oszczędzania pieniędzy w banku jest to, że dużo trudniej jest po nie sięgnąć.

Co wziąć pod uwagę wybierając konto bankowe dla wnuka?

Wybór odpowiedniego konta dla wnuka powinien być przemyślaną decyzją. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając właściwe konto bankowe dla wnuka?

W ofercie banku sprawdź przede wszystkim:

  • wysokość opłat za kartę, prowadzenie rachunku i przelewy (w tym także internetowe),
  • czy tabela opłat jest zrozumiała,
  • dostępność do bankomatów, aplikacji mobilnej i bankowości internetowej,
  • dodatkowe korzyści z posiadania konta,
  • opinie innych o posiadaniu konta w danym banku.

Wybierając właściwe konto bankowe dla wnuka możesz skorzystać z licznych porównywarek kont bankowych, które są dostępne w Internecie oraz rankingów kont bankowych. Pozwolą Ci one na porównanie ofert kont dla dzieci dostępnych w różnych bankach i na wybranie odpowiedniej oferty. Natomiast w dalszej części artykułu znajdziesz najpopularniejsze oferty kont bankowych dla dzieci w wieku do 13 lat oraz od 13 do 18 roku życia.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia - porównanie ofert

Konta bankowe dla dzieci w takim wieku są rzadkością. Oferta skierowana do takiej grupy znajduje się tylko w kilku bankach.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia
Bank Opłata za prowadzenie rachunku Opłata za kartę Bankomaty Przelew internetowy Czy musisz posiadać konto w tym banku aby założyć konto dla wnuka?
Opracowanie własne.
PKO Konto Dziecka w PKO Bank Polski 0 zł 0 zł Bankomaty PKO - 0 zł
Pozostałe bankomaty - 3% / min. 5 zł
0 zł Nie
Konto 360o Junior w Millennium Bank 0 zł Opłata nie jest pobierana przez pierwsze 2 miesiące. Później unikniesz jej, jeżeli wykonasz 1 transakcję kartą lub blikiem 0 zł - jeżeli co miesiąc wykonasz 1 płatność kartą debetową lub blikiem
0 zł - bankomaty Bank Millennium
1 zł - bankomaty Planet Cash
5 zł - pozostałe, jeżeli nie wykonujesz żadnej płatności kartą lub blikiem
0 zł - bankomaty Bank Millennium
1 zł - bankomaty Planet Cash
5 zł - pozostałe, jeżeli nie wykonujesz żadnej płatności kartą lub blikiem
0 zł - od 13 roku życia Tak
Konto Jakie Chcę dla dziecka w Santander Bank 0 zł - Wypłata gotówki o oddziale banku - 0 zł Zwykły przelew w oddziale banku - 0 zł Tak
Inteligo Konto Dziecka 0 zł 0 zł 5 zł - w bankomatach innego banku 0 zł Tak

Konto bankowe dla dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat

Konto bankowe dla dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 18 lat jest zdecydowanie łatwiej dostępne i proponuje je wiele banków. Poniżej przedstawiamy cztery, które uważane są za najlepszą ofertę.

Konto bankowe dla dziecka w wieku 13-18 lat
Bank Opłata za prowadzenie rachunku Opłata za kartę Bankomaty Przelew internetowy Czy musisz posiadać konto w tym banku aby założyć konto dla wnuka?
Opracowanie własne.
mBank eKonto możliwości 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł Nie
Pekao SA Konto Przekorzystne do 26 lat 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł Nie
PKO BP Pierwsze Konto 0 zł 3,90 zł 0 zł 0 zł Nie
Santander Bank Konto Jakie Chcę 0 zł 3 zł - bez względu na liczbę transakcji lub 0 zł przy min. 5 transakcji miesięcznie albo 5 zł 0 zł 0 zł Nie

Pamiętaj, aby poinformować rodziców wnuka o Twoim zamiarze założenie dla niego konta bankowego. Poinformuj ich, że jest to Twój wkład w zabezpieczenie przyszłości finansowej ich dziecka. Nawet jeśli nie dysponujesz wysokimi zarobkami lub emeryturą, to stopniowe, regularne wpłaty, po kilkunastu latach, mogą skumulować się w dużą sumę i pomóc wnukowi, kiedy zacznie pierwszy etap swojego dorosłego, samodzielnego życia.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane