eDziadkowie.pl -
Prawo i finanse
Praktyczne porady na tematy prawno-finansowe

Czy warto założyć konto bankowe dla wnuka?

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25  |  Średni czas czytania: 02:38
Dziadkowie zazwyczaj biorą udział w wychowywaniu wnuka i chcą dla niego jak najlepiej. Często jest również tak, że wspierają swoje wnuki finansowo i chcą zadbać o ich przyszłość. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie finansów wnuka jest założenie dla niego konta w banku. Jak wybrać konto bankowe dla wnuka? Dowiesz się tego czytając dalej ten artykuł.
Czy warto założyć konto bankowe dla wnuka?


Czy warto odkładać pieniądze dla wnuka?

Na początku warto zauważyć pewną różnicę między pieniędzmi, które chcesz przeznaczyć dla wnuka oraz między pieniędzmi, które do wnuka należą. Pieniądze dla wnuka to takie, które odkładasz aby następnie podarować je wnukowi na jakiś określony cel. Natomiast pieniądze należące do wnuka to takie, którymi on sam rozporządza i decyduje na co je wyda. Zatem czy warto odkładać pieniądze dla wnuka? Odpowiedź na to pytanie brzmi - tak. W przyszłości Twój wnuk może potrzebować wsparcia finansowego i wtedy nie będzie problemu ze znalezieniem na to funduszy. Jednak jeszcze lepiej jest, jeżeli nauczysz wnuka oszczędzać i zarządzać swoimi pieniędzmi. Do tego celu najlepiej posłuży konto bankowe dla wnuka.

Konto bankowe pozwoli Twojemu wnukowi nauczenia się rozporządzania swoimi pieniędzmi. Otrzymując w określonych odstępach czasu pieniądze, część może lokować na swoim koncie bankowym, a część przeznaczyć na swoje bieżące wydatki. Zdecydowaną zaletą oszczędzania pieniędzy w banku jest to, że dużo trudniej jest po nie sięgnąć.

Co wziąć pod uwagę wybierając konto bankowe dla wnuka?

Wybór odpowiedniego konta dla wnuka powinien być przemyślaną decyzją. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając właściwe konto bankowe dla wnuka?

W ofercie banku sprawdź przede wszystkim:

  • wysokość opłat za kartę, prowadzenie rachunku i przelewy (w tym także internetowe),
  • czy tabela opłat jest zrozumiała,
  • dostępność do bankomatów, aplikacji mobilnej i bankowości internetowej,
  • dodatkowe korzyści z posiadania konta,
  • opinie innych o posiadaniu konta w danym banku.

Wybierając właściwe konto bankowe dla wnuka możesz skorzystać z licznych porównywarek kont bankowych, które są dostępne w Internecie oraz rankingów kont bankowych. Pozwolą Ci one na porównanie ofert kont dla dzieci dostępnych w różnych bankach i na wybranie odpowiedniej oferty. Natomiast w dalszej części artykułu znajdziesz najpopularniejsze oferty kont bankowych dla dzieci w wieku do 13 lat oraz od 13 do 18 roku życia.

Konto bankowe dla wnuka poniżej 13 roku życia - porównanie ofert

Konta bankowe dla dzieci w takim wieku są rzadkością. Oferta skierowana do takiej grupy znajduje się tylko w kilku bankach.

PKO Konto Dziecka w PKO Bank Polski Konto 360o Junior w Millennium Bank Konto Jakie Chcę dla dziecka w Santander Bank Inteligo Konto Dziecka
Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Miesięczna opłata za kartę 0 zł Opłata nie jest pobierana przez pierwsze 2 miesiące. Później unikniesz jej, jeżeli wykonasz 1 transakcję kartą lub blikiem - 0 zł
Bankomaty - opłata Bankomaty PKO - 0 zł
Pozostałe bankomaty - 3% / min. 5 zł
0 zł - jeżeli co miesiąc wykonasz 1 płatność kartą debetową lub blikiem
0 zł - bankomaty Bank Millennium
1 zł - bankomaty  Planet Cash
5 zł - pozostałe, jeżeli nie wykonujesz żadnej płatności kartą lub blikiem
Wypłata gotówki o oddziale banku - 0 zł 5 zł - w bankomatach innego banku
Przelew internetowy 0 zł 0 zł - od 13 roku życia Zwykły przelew w oddziale banku - 0 zł 0 zł
Czy musisz posiadać konto w tym banku aby założyć konto dla wnuka? Nie Tak Tak Tak

Konto bankowe dla dzieci i młodzieży w wieku 13 - 18 lat

Konto bankowe dla dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 18 lat jest zdecydowanie łatwiej dostępne i proponuje je wiele banków. Poniżej przedstawiamy cztery, które uważane są za najlepszą ofertę.

mBank eKonto możliwości Pekao SA Konto Przekorzystne do 26 lat PKO BP Pierwsze Konto Santander Bank Konto Jakie Chcę
Miesięczna opłata za prowadzenie konta 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Przelew przez internet 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Miesięczna opłata za kartę 0 zł 0 zł 3,90 zł 3 zł - bez względu na liczbę transakcji lub 0 zł przy min. 5 transakcji miesięcznie albo 5 zł
Wypłata z bankomatów 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Czy musisz posiadać konto w tym banku aby założyć konto dla wnuka? Nie Nie Nie Nie

Pamiętaj, aby poinformować rodziców wnuka o Twoim zamiarze założenie dla niego konta bankowego. Poinformuj ich, że jest to Twój wkład w zabezpieczenie przyszłości finansowej ich dziecka. Nawet jeśli nie dysponujesz wysokimi zarobkami lub emeryturą, to stopniowe, regularne wpłaty, po kilkunastu latach, mogą skumulować się w dużą sumę i pomóc wnukowi, kiedy zacznie pierwszy etap swojego dorosłego, samodzielnego życia.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także podobne artykuły: