Co to jest Google Doodle

Przykłady polskich akcentów w Google Doodle

Google Doodle, czyli sympatyczne obrazki wplecione w logo giganta internetowego, obchodzą swoje 22. urodziny! Z tej okazji przygotowaliśmy przegląd najciekawszych doodle ostatnich lat.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-03-18
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Co to jest Google Doodle / Przykłady polskich akcentów w Google Doodle

Dlaczego logo wyszukiwarki Google się zmienia?

Każdy użytkownik Internetu przynajmniej kilkakrotnie zetknął się z wyszukiwarką Google, która jest bezkonkurencyjnym liderem wśród wyszukiwarek internetowych. Flagowy produkt Google to zdecydowanie najbardziej lubiana i najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. Z Google korzysta niemal połowa ludności z całego świata, wyszukując dziennie ponad 7 miliardów informacji.

Wchodząc na stronę www.google.pl na pewno zauważyłeś, że co jakiś czas logo wyszukiwarki się zmienia. Czasem jest to jedynie drobna modyfikacja, dodanie jakiegoś elementu lub przearanżowanie kolorystyczne. Innym razem napis Google zmienia się diametralnie. Wizytówką Google staje się wtedy rysunek, animacja, a nawet krótki film.

Te zmiany w logo Google to Google Doodle, zwane w skrócie doodle.

Historia powstania Google Doodle

Pomysł na Google Doodle powstał jak większość innowacyjnych projektów – zupełnie przypadkowo. 30 sierpnia 1998 r. założyciele Google umieścili w logo swojej wyszukiwarki szkic przedstawiający sylwetkę człowieka. Chcieli przez to poinformować swoich użytkowników, że będą czasowo niedostępni. Ich nieobecność wiązała się z wyjazdem do Nevady, gdzie odbywał się Burning Man Festival (Festiwal Płonącego Człowieka).

Ciekawostka: Festiwal Płonącego Człowieka to amerykańskie wydarzenie, które odbywa się na plaży Black Rock w Nevadzie. Uczestnicy festiwalu palą przygotowane kukły, symbolizujące wewnętrzne oczyszczenie, czyli katharsis. Festiwal Płonącego Człowieka organizowany jest od 1986 r. Rokrocznie bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

Pomysł na nietypowe zmiany w logo został pozytywnie przyjęty przez użytkowników wyszukiwarki. Logotyp Google coraz częściej ulegał zabawnym przeobrażeniom z okazji amerykańskich świąt, takich jak Halloween, czy Święto Dziękczynienia.

Pierwsze Google Doodle

Historia powstania Google Doodle

Źródło: Google

Od 2001 r. doodle zaczęły pojawiać się coraz częściej, upamiętniając rocznice urodzin sławnych ludzi, a także istotnych światowych wydarzeń. Początkowo doodle były proste, mało skomplikowane i zajmował się nimi zaledwie jeden pracownik Google. Z czasem logotyp Google coraz częściej przyjmował formę rozbudowanych obrazów i wysokiej jakości animacji, a pracujący nad doodle zespół znacznie się rozrósł.

Dziś profesjonalni graficy, artyści, ilustratorzy i inżynierowie zatrudnieni w Google nieustannie pracują nad nowymi projektami doodle. Od kilku lat coraz częściej pojawiają się doodle interaktywne, które wchodzą z użytkownikiem wyszukiwarki w interakcje. Po kliknięciu w doodle możemy obejrzeć krótki film, animację, czy zagrać w interaktywną grę.

Ciekawostka: Jeżeli masz ciekawe pomysły na doodle, zespół Google chętnie je pozna! Propozycje można wysyłać na skrzynkę pocztową Google: doodleproposals@google.com.

Oprócz zalet estetycznych, doodle pełnią funkcje informacyjne. Kreatywne obrazy i animacje przypominają o ważnych dla ludzkości rocznicach i świętach oraz informują o międzynarodowych i lokalnych wydarzeniach. Po kliknięciu w doodle zostajemy przeniesieni do strony zawierającej więcej informacji o danym dniu lub osobie.

Polski akcent w Google Doodle

W ostatnich 22 latach powstało ponad 4000 doodle, których tematem wielokrotnie była historia naszego kraju oraz sylwetki znanych Polaków.

Doodle z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji na stronie startowej wyszukiwarki Google pojawił się doodle upamiętniający te historyczne wydarzenie.

Doodle z okazji stulecia naszej niepodległości to symboliczna mapa Polski widziana w poziomie. Na obrazku przedstawiono najważniejsze symbole związane z naszą ojczyzną oraz charakterystyczne elementy poszczególnych regionów Polski. Na doodle znajdziemy między innymi polskie góry, górala z ciupagą, warszawską Syrenkę, podlaskiego żubra i nadmorską mewę nad Bałtykiem. Wszystko utrzymane jest w naszych barwach narodowych.

Google Doodle

Źródło: Google

Doodle na cześć Marii Curie – Skłodowskiej

7 listopada 2011 r. Google uczciło 144. rocznicę urodzin polskiej fizyczki i chemiczki Marii Curie – Skłodowskiej. Doodle przedstawiający polską noblistkę przy pracy, miał zasięg niemal ogólnoświatowy. Jego odbiorcy mogli również przeczytać krótką notatkę o osiągnięciach i odkryciach naukowych Marii Curie – Skłodowskiej.

Google Doodle

Źródło: Google

Fryderyk Franciszek Chopin

Kolejnym znanym Polakiem uhonorowanym własnym doodlem był Fryderyk Chopin. Ten polski kompozytor i pianista, uważany jest za jednego z największych talentów muzycznych w historii świata. Doodle upamiętniający 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina pojawił się w logo polskiej wyszukiwarki 1 marca 2010 r.

Google Doodle

Źródło: Google

Stanisław Lem

Polski filozof i futurolog Stanisław Lem, zapisał się na kartach historii przede wszystkim serią książek z pogranicza fantastyki naukowej. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Solaris”. Solaris doczekał się nawet dwóch ekranizacji: w 1972 r. w reżyserii Andrieja Tarkowskiego oraz w 2002 r. w reżyserii Stevena Soderbergha. Inne popularne tytuły powieści Stanisława Lema to „Cyberiada”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Niezwyciężony”, „Kongres futurologiczny” i „Fiasko”.

Google Doodle w 2011 r. uczciło 60. rocznicę powstania pierwszej powieści Stanisława Lema. Doodle był inspirowany ilustracjami jakie pojawiły się w „Cyberiadzie”. Stąd widoczne na doodle charakterystyczne kreski i postacie.

Doodle upamiętniający Stanisława Lema jest doodlem interaktywnym i możesz zobaczyć jego pełną wersję klikając w link: https://www.google.com/logos/lem/. Spróbuj pokonać roboty rozwiązując proste zagadki logiczne i matematyczne!

Google Doodle

Źródło: Google

Doodle wspomina pierwszą publikację poematu „Pan Tadeusz”

Kolejnym polskim akcentem w Google Doodle jest doodle , który pojawił się na stronie głównej wyszukiwarki 28 czerwca 2019 r. W tym dniu pojawił się doodle zaprojektowany z okazji 185. rocznicy pierwszej publikacji polskiej epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

„Pan Tadeusz” podbił serca czytelników na całym świecie i doczekał się publikacji w 33 językach. Doodle nawiązuje bezpośrednio do powieści i przedstawia wizualizację fabuły „Pana Tadeusza”.  Przyglądając się rysunkowi możemy zobaczyć dworek w Soplicowie, malownicze łąki i lasy sielskiej wsi, a nawet kilka postaci z poematu ­– między innymi trzymających się za ręce Tadeusza i Zosię.

Google Doodle

Źródło: Google

Juliusz Słowacki, czyli polski wieszcz narodowy w Google Doodle

W 205. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego w polskiej wyszukiwarce mogliśmy oglądać doodle przedstawiającego wizerunek tego wybitnego polskiego poety i dramaturga. Słowacki znany jest między innymi z powieści „Balladyna”, „Kordian”, „Grób Agamemnona”. Przez swoje krótkie życie tworzył utwory skupione przede wszystkim na wartościach patriotycznych i akcentujące wybitność polskiego narodu.

Google Doodle

Źródło: Google

Święta w Google Doodle

Stałą tematyką doodle są święta. Zgodnie z polityką Google, doodle związane ze świętami są pozbawione symboli religijnych i celebrują wyłącznie święta świeckie. Projektanci doodle uwzględniają lokalne różnice w celebracji poszczególnych dni, więc świąteczne doodle mają zazwyczaj zasięg ograniczony do kilku krajów lub regionów.

Walentynki w Google Doodle

Z okazji 14 lutego, który tradycyjnie jest obchodzony jako Dzień Świętego Walentego, co roku możemy obejrzeć doodle nawiązujące do Święta Zakochanych. Jeżeli chcesz obejrzeć krótką animację przedstawiającą miłość w świecie zwierząt, zobacz interaktywną wersję doodla z 2019 r. Znajdziesz ją pod adresem https://www.google.com/doodles/valentines-day-2019.

Google Doodle

Źródło: Google

Halloween, czyli straszne doodle

31 października w wielu krajach obchodzone jest święto Halloween, czyli święto duchów. Rozglądając się po ulicach możemy zauważyć dzieci poprzebierane za duchy, wampiry, czy postacie z bajek, które chodzą po domach prosząc o słodycze. Odmowa słodkiego poczęstunku może skutkować psikusem. Doodle z okazji Halloween jest wersją interaktywną. Jeżeli masz odwagę sprawdzić, co kryje się za drzwiami upiornego domu ­– zobacz doodle na stronie  https://www.google.com/doodles/halloween-2012

Google Doodle

Źródło: Google

Mikołajkowe doodle

Dzień 6 grudnia jest obchodzony w Polsce jako Mikołajki. Zwyczaj obdarowywania się prezentami wywodzi się ze średniowiecza i jest obyczajem ku czci biskupa Mikołaja z Miry. Poniższy doodle z okazji Mikołajek ukazał się w 2010 r. w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, Słowacji, Chorwacji oraz na Węgrzech, czyli w krajach w których obchodzi się Mikołajki.

Na świątecznym doodlu możemy zobaczyć tradycyjne symbole Mikołajek. Nie zabrakło na nim Mikołaja w tradycyjnym czerwonym ubraniu i czapce oraz butów do których wkłada się prezenty. Na doodlu znajdziemy również inne świąteczno – zimowe symbole, takie jak laski cukrowe, zimowe gwiazdki, kolorowe bombki i inne ozdoby choinkowe.

Google Doodle

Źródło: Google

Dzień Babci i Dzień Dziadka w Google Doodle

Google nie zapomina także o jednych z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu, czyli Dniu Babci i Dniu Dziadka.

Dzień Babci obchodzony jest w Polsce 21 stycznia i z tej okazji doczekał się licznej kolekcji doodle. Jeden z piękniejszych projektów pojawił się na stronie głównej wyszukiwarki Google w 2020 r. Doodle z okazji Dnia Babci przedstawia szczęśliwą ptasią rodzinę, która symbolizuje Dziadków i ich ukochane wnuczęta.

Google Doodle

Źródło: Google

Także Dzień Dziadka wielokrotnie został upamiętniony specjalnym doodle. 22 stycznia 2018 r. użytkownicy wyszukiwarki mogli zobaczyć doodle przedstawiającego Dziadka spędzającego czas z wnukami. Twórcom doodle udało się uchwycić spojrzenia dzieci wpatrzone z zachwytem w Dziadka. To piękny symbol niesamowitej więzi, która łączy wnuczęta z ich Dziadkami.

Google Doodle

Źródło: Google

Interaktywne Google Doodle

Najwięcej fanów mają zdecydowanie doodle interaktywne, które oferują wciągające gry, zagadki, czy animacje. Po kliknięciu w doodle zazwyczaj dostajemy podpowiedzi co do sposobu poruszania się w animacji, czy grze lub krótkie informacje o fabule.

Robert Moog i jego syntezator

Jednym z wartych uwagi interaktywnych doodle jest wirtualny syntezator Mooga. Syntezator Mooga to jeden z pierwszych na świecie instrumentów elektronicznych, który zrewolucjonizował świat muzyki bezpowrotnie. Z okazji 78. rocznicy urodzin twórcy syntezatora, Roberta Arturha Mooga, powstał interaktywny doodle. Na stronie https://www.google.com/doodles/robert-moogs-78th-birthday możesz przenieść się w czasie i zagrać na syntezatorze przypominającym oryginalny syntezator Mooga z 1960 r.

Google Doodle

Źródło: Google

Kostka Rubika

Popularna kostka Rubika obchodzi w tym roku 44. urodziny. Ta prosta gra logiczna polega na ułożeniu na każdym boku sześcianu kwadracików w jednym kolorze. Im mniej ruchów, tym lepiej!

Legenda głosi, że wynalazca kostki, Ernő Rubik, układał kostkę cały miesiąc! Nie jest to zbyt imponujący czas, jeżeli odniesiemy się do współczesnych rankingów. Rekord pobity w zawodach układania klasycznej kostki Rubika (3x3x3) wynosi zaledwie 3,47 sekundy. Ten niesamowity czas osiągnął w 2018 r. obywatel Chin,  Yusheng Du.

Jeżeli chcesz sprawić, jak sobie poradzisz z tą łamigłówką, doodle z interaktywną kostką Rubika dostępny jest tu: https://www.google.com/logos/2014/rubiks/iframe/index.html.

Google Doodle

Źródło: Google

Sportowe doodle z okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie

Dla fanów sportu także znajdzie się kilka interesujących doodle. W 2012 r. z okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie, każdego dnia mogliśmy raczyć się doodle nawiązującym do jednej z dziedzin sportów letnich. Jeżeli masz ochotę spróbować swoich sił, zrób sobie przerwę i podejmij sportowe wyzwanie grając w krótkie gry.

Piłka nożna w Google Doodle

Jeżeli kochasz piłkę nożną możesz wcielić się w rolę bramkarza tu: https://www.google.com/doodles/soccer-2012. Spróbuj obronić wszystkie bramki. Bądź przygotowany, piłki lecą naprawdę szybko!

Google Doodle

Źródło: Google

Koszykówka w Google Doodle

Wolisz koszykówkę? Spróbuj swoich sił w rzutach do kosza. Aby rzucić piłką używaj spacji i dostosuj siłę uderzenia do rosnącej odległości od kosza. Im dłużej przytrzymasz spację, tym silniejszy będzie rzut. W koszykówkę zagrasz tu: https://www.google.com/doodles/basketball-2012.

Google Doodle

Źródło: Google

Bieg przez płotki w Google Doodle

A może bieg przez płotki? Używaj spacji, żeby podskoczyć. Naciskając naprzemiennie strzałki na klawiaturze uzyskasz odpowiednią prędkość niezbędną do przeskoczenia przeszkód. Doodle z grą znajdziesz pod linkiem: https://www.google.com/doodles/hurdles-2012.

 

Google Doodle

Źródło: Google

Kajakarstwo górskie w Google Doodle

Jeżeli lubisz sporty wodne, zwróć uwagę na doodla z grą „Kajakarstwo górskie”. W tej krótkiej grze również używaj spacji oraz strzałek na klawiaturze. Staraj się płynąć omijając przeszkody. Spływ kajakiem znajdziesz na stronie https://www.google.com/doodles/slalom-canoe-2012.

Google Doodle

Źródło: Google

Wesołe krasnale ogrodowe

Inspiracją do powstania poniższego doodla były krasnale ogrodowe. Na ich cześć pojawił się doodle będący zabawną grą, która na pewno Ci się spodoba. Wejdź na stronę doodle pod adresem https://www.google.com/doodles/celebrating-garden-gnomes. Po naciśnięciu przycisku „Play”, obejrzyj krótką animację o historii tych uroczych bywalców przydomowych ogródków i rabatek. Potem zagraj w grę, która polega na katapultowaniu krasnoludka. Twoje zadanie to rzut krasnalem na jak największą odległość. Do rzutu używaj przycisku spacji, który trzeba zwolnić w odpowiednim momencie. Wraz z postępem gry do Twojej dyspozycji będą nowe krasnale o różnych wyjątkowych cechach.

Google Doodle

Źródło: Google

Bardzo dziki zachód, czyli doodle o Pony Express

W 2015 r. na stronie głównej wyszukiwarki Google ukazała się gra, upamiętniająca rocznicę założenia Pony Express. Pony Express, czyli amerykańska poczta konna, powstała w 1860 r. i dostarczała przesyłki przez dziewicze tereny Dzikiego Zachodu. Przez kilkanaście miesięcy funkcjonowania Pony Express zrewolucjonizowała dostarczanie przesyłek i była kamieniem milowym w rozwoju amerykańskiego rynku pocztowego. Aby wczuć się w klimat Dzikiego Zachodu, spróbuj dostarczyć pocztę do celu. Po drodze unikaj przeszkód i rozglądaj się za porzuconymi przesyłkami. W grę zagrasz używając strzałek na klawiaturze na stronie: https://www.google.com/doodles/155th-anniversary-of-the-pony-express.

Google Doodle

Źródło: Google

Gdzie znajdę historyczne doodle?

Jeżeli zainteresował Cię temat zmieniającego się logotypu wyszukiwarki Google, wejdź na oficjalną stronę poświęconą tym sympatycznym obrazom i animacjom. Tysiące doodle znajdziesz na stronie Google https://www.google.com/doodles. Od 1998 r. pojawiają się tam wszystkie doodle domyślnie ułożone chronologicznie.

U góry strony wybierz język w jakim chcesz oglądać doodle. Jeżeli interesuje Cię określona tematyka doodle wpisz wybrane święto lub imię i nazwisko w wyszukiwarkę u góry strony. Kliknij lupkę, a otrzymasz listę doodle nawiązujących do wpisanej frazy.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane