Uniwersytet Trzeciego Wieku
Ile kosztuje uczęszczanie na zajęcia UTW i jakie zajęcia oferuje?
- Ostatnia aktualizacja: 2019-12-06
- Szacowany czas czytania: 6 min.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to inicjatywa mająca na celu aktywizację i poprawę jakości życia osób starszych. Jest skierowana przede wszystkim do osób 50+. Każdy, kto zapisze się na prowadzone zajęcia, ma szansę zdobyć nowe umiejętności, poszerzyć swoją wiedzę oraz zawrzeć nowe znajomości.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to obecnie bardzo popularne przedsięwzięcie, które doceniło w Polsce wiele osób. Zajęcia dla starszych studentów stały się popularne szczególnie po roku 2000. To właśnie wtedy, pokolenie osób urodzonych po wojnie, spełnionych zawodowo, osiągnęło wiek pozwalający na uczęszczanie na tego typu zajęcia.
Współcześni emeryci prowadzą bardzo odmienny tryb życia od tego, który prowadzili ich rodzice. Inne wymagania, przyzwyczajenia oraz sposób spędzania czasu spowodował, że pojawiło się zapotrzebowanie na nowe aktywności dla osób starszych. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie Uniwersytety Trzeciego Wieku, które cieszą się wyjątkową popularnością szczególnie w dużych miastach.
Zajęcia prowadzone na uniwersytecie są szczególne atrakcyjne dla osób, które dotychczas, w swoim życiu zawodowym były wyjątkowo aktywne. Po przejściu na emeryturę, kiedy doskwiera im samotność oraz uczucie bezczynności, uczestnictwo w zajęciach to doskonały sposób, aby znów poczuć w życiu głód wiedzy i szczęście.
Historia Uniwersytetu Trzeciego wieku - kiedy i jak powstał?
Początki inicjatywy prowadzenia zajęć dla osób starszych sięgają roku 1972. To właśnie wtedy w Tuluzie, jeden z profesorów zorganizował zajęcia dla 40 osób w wieku starszym, aby dowiedzieć się, czego oczekują od uniwersytetu. Na tej podstawie wyodrębniono trzy postulaty:
- Potencjał medyczny uniwersytetu powinien zostać wykorzystany w celu promowania wiedzy na temat zdrowia osób starszych.
- Powszechna wiedza o kulturze powinna uwzględniać doświadczenie i wiedzę osób starszych.
- Potencjał badawczy powinien zostać wykorzystany do rozwiązania problemów ze zdrowiem starszych obywateli.
To właśnie wtedy po raz pierwszy, osoby starsze miały możliwość wzięcia udziału w debacie na temat życia uczelni wyższej. Był to jednocześnie pierwszy krok do zaznaczenia swojej obecności w studenckim środowisku. W późniejszych latach pierwsze uniwersytety we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii otworzyły swoje drzwi dla starszych studentów i zaprosiły na specjalne zajęcia prowadzone dla osób nieaktywnych zawodowo.
Jakie zajęcia oferuje UTW?
Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku każda osoba na pewno znajdzie coś dla siebie. Bez względu na to, czy jesteś typem osoby lubiącej logiczne myślenie, czy Twoją domeną są artystyczne prace, na pewno znajdą się dla Ciebie ciekawe zajęcia. Większość uniwersytetów wyróżnia duża różnorodność prowadzonych zajęć. Oferta jest dopasowana w taki sposób, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej rozwojowej formy spędzania wolnego czasu.
Przykładowe lekcje, które oferowane są na Uniwersytecie Trzeciego Wieku to:
- Zajęcia komputerowe - są to jedne z najpopularniejszych zajęć ze względu przede wszystkim na ich praktyczność. Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez podstawowej znajomości obsługi komputera. Dzięki zagadnieniom poznanym na studiach nauczysz się, jak można za pośrednictwem Internetu opłacić podstawowe rachunki, wysłać e-maila oraz być w stałym kontakcie ze swoimi dziećmi.
- Zajęcia artystyczne - chór, rękodzieło, fotografia - lekcje przygotowane są dla wszystkich osób wrażliwych na piękno i potrafiących dostrzec więcej. Jeśli chcesz rozwijać swoje zainteresowania plastyczne lub poznać techniki pozwalające robić lepsze zdjęcia, na pewno możesz to zrobić na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Szukaj w ofercie zajęć artystycznych i wybierz te, które przemawiają do Ciebie najbardziej.
- Zajęcia sportowe - na uniwersytecie oprócz pogłębiania wiedzy można również korzystać z lekcji sportowych. Dla osób starszych przygotowano szereg zajęć, które pozwalają nie tylko zadbać o kondycję, ale również gwarantują integrację z innymi uczestnikami. Tenis stołowy, gimnastyka, czy Nordic Walking to propozycja dla tych z Was, którzy lubią spędzać czas w sposób aktywny.
- Lekcje języków obcych - w latach Waszej młodości oferta szkół językowych nie była tak różnorodna. Na szczęście, jeśli Twoim marzeniem od zawsze było posługiwać się językiem włoskim lub francuskim, teraz masz okazję się go nauczyć. Niemal wszystkie Uniwersytety Trzeciego Wieku posiadają w swojej ofercie naukę języków obcych i warto z tego skorzystać.
- Kulturoznawstwo - wykłady i seminaria z zakresu znajomości rodzimych lub odmiennych kultur to bardzo ciekawe zajęcia, które będą dobrym wyborem dla każdego zainteresowanego tematami humanistycznymi. Lekcje ze znajomości literatury, teatru, czy sztuki dają możliwość zdobycia wiedzy, która jest nie tylko ważna, ale również interesująca.
- Medycyna i zdrowie - w dobie wielu nieprawdziwych informacji dostępnych w mediach, warto stale edukować się w temacie zdrowia. Zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku związane z medycyną służą przede wszystkim zwiększeniu świadomości o zdrowym odżywianiu oraz konieczności wykonywania badań lekarskich. Na zajęciach z tej tematyki dowiesz się także o możliwościach współczesnej medycyny oraz o tym, jak bardzo rozwinęła się ona na przestrzeni ostatnich lat.
Ile kosztują zapisy i uczęszczanie na zajęcia w ramach UTW?
Zamysłem utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku była aktywizacja wszystkich osób starszych. Aby było to możliwe na jak największą skalę i każdy mógł skorzystać z oferowanych zajęć, cena zapisów i uczestnictwa nie mogła być wygórowana. Koszty są oczywiście różne w zależności od miasta oraz wybranej uczelni, jednak zwykle nie wykraczają poza pewne przystępne większości progi.
Aby móc uczestniczyć w zajęciach należy się na nie odpowiednio wcześniej zapisać. Na większości Uniwersytetów wiąże się to z uiszczeniem niewielkiej opłaty wpisowej. W wielu miejscach wynosi ona około 20 lub 30 zł i jest opłacana jednorazowo.
Następnie, słuchacz opłaca stałe czesne, które pozwala mu na uczestnictwo we wszystkich ogólnodostępnych zajęciach. Opłata wynosi zwykle od 40 do 100 zł i pobiera się ją raz w roku lub raz w semestrze, w zależności od ustaleń uczelni. Opłata obejmuje dostęp do ogólnotematycznych wykładów prowadzonych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz możliwość uczestnictwa w wybranych wcześniej kameralnych seminariach. Małe grupy pozwalają na skupienie lektora na każdym uczestniku, co umożliwia mu szybszy rozwój w wybranym temacie.
Oprócz standardowych, regularnych zajęć, uczelnia często przygotowuje dla słuchaczy dodatkowe atrakcje w postaci wyjść na basen, do kina lub teatru, wycieczek krajoznawczych oraz ponadprogramowych wykładów, na które zapraszani są goście specjalni. Tego rodzaju zajęcia najczęściej wiążą się z dodatkowymi opłatami uzależnionymi od kosztorysu przedsięwzięcia, jednak udział w nich jest nieobowiązkowy.
Gdzie i w jaki sposób można się tam zapisać?
Aby zapisać się na zajęcia prowadzone na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, najlepiej w pierwszej kolejności zapoznać się z ofertą najbliższej szkoły wyższej. Pamiętaj, że jeśli w Twojej okolicy nie ma państwowej uczelni, możesz udać się także do placówki prywatnej. Wiele prywatnych szkół wyższych również posiada w swojej ofercie zajęcia dla osób starszych. Koszty w większości przypadków są bardzo podobne, więc warto udać się tam i zapytać o ofertę.
To, o czym musisz pamiętać, kiedy chcesz zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku to terminy. Wiele uczelni oferuje możliwość zapisów o każdej porze roku, jednak w niektórych przypadkach czas rekrutacji jest dokładnie określony. Jest tak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc.
Aby mieć pewność, że uda Ci się dołączyć do grona słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, warto pomyśleć o zapisaniu się przed rozpoczęciem semestru zimowego oraz letniego. Zwykle terminy te przypadają kolejno na wrzesień oraz styczeń. Kiedy zainteresowanie zajęciami w Twojej okolicy jest duże, warto wybrać się do sekretariatu jak najwcześniej i po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji, wpisać się na listę.
Czy jestem w odpowiednim wieku, aby zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku?
Uniwersytet Trzeciego Wieku, jak sama nazwa wskazuje, skierowany jest do osób starszych. Jak jednak zdefiniować słowo „starszy” i jaki wiek kwalifikuje do zapisania się na zajęcia? Najczęściej na uczelniach państwowych wymogiem, który należy spełnić, aby dołączyć do grona słuchaczy jest wiek przekraczający 50, 55 lub 60 lat. Kolejnym warunkiem zapisu na Uniwersytet Trzeciego Wieku jest także status emeryta lub rencisty.
Korzyści płynące z uczestnictwa w zajęciach
Zmiana trybu życia związana z przejściem na emeryturę często przynosi uczucie pustki. Nagle nie musisz wstawać codziennie o określonej porze, nie masz wyznaczonych celów, harmonogramów, terminów. Dla osób przyzwyczajonych do tego rodzaju stylu życia i lubiących taką aktywność odnalezienie się w nowej rzeczywistości może być trudne.
Z pomocą przychodzi Uniwersytet Trzeciego Wieku. Podstawową korzyścią płynącą z uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie pustki i możliwość odkrycia nowej pasji. Zajęcia z różnorodnej tematyki są także świetną okazją do poszerzenia wiedzy oraz nadrobienia braków z przeszłości. Niegdyś dostęp do edukacji nie był aż tak łatwy i być może niewielu z Was miało szansę uczestniczyć w ciekawych zajęciach poszerzających kompetencje. Teraz macie taką możliwość, co więcej, nie ciąży na Was presja wybrania dobrego zawodu, czy specjalizacji. Możecie całkowicie swobodnie realizować się we własnych pasjach oraz odkrywać nowe.
Kolejną korzyścią, jaką daje uczęszczanie na zajęcia na Uczelni, jest zawieranie nowych znajomości. Osoby na emeryturze dysponują znacznie większą ilością wolnego czasu, który mogą wykorzystać na spotkania z nowymi znajomymi. Wspólne wyjście do kina, na kolację, lub spędzenie wieczoru sylwestrowego będzie na pewno ciekawsze i weselsze niż robienie tego samemu.
Niewątpliwą zaletą, która bezpośrednio wynika z zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, jest polepszenie samopoczucia oraz stanu zdrowia. Regularne uczestnictwo w zajęciach sportowych stwarza bardzo dobrą okazję do aktywności fizycznej, co bardzo korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu. Jeśli ćwiczenia sportowe są dla Ciebie zbyt obciążające, uczestnictwo w innych zajęciach to także okazja do ruchu, nawet jeśli jest to jedynie krótki spacer na uczelnię. Umysłowa aktywność również wpływa korzystnie na zdrowie. Rozwój oraz pogłębianie wiedzy pozwalają utrzymać umysł w odpowiedniej kondycji, a to ma bezpośredni wpływ na zachowanie dobrej pamięci i koncentracji przez wiele lat.
Uniwersytet Trzeciego Wieku - Wasze najczęstsze wątpliwości
-
O Uniwersytecie Trzeciego Wieku dowiedziałam się niedawno i bardzo podoba mi się pomysł uczęszczania na takie zajęcia. Co jednak kiedy nie spodoba mi się to i będę chciała zrezygnować? Czy będzie to możliwe?
Zajęcia oferowane na Uniwersytecie Trzeciego Wieku są bardzo różnorodne, więc na pewno znajdziesz coś, co Ci się bardzo spodoba. Jednak jeśli tak się nie stanie, większość uczelni oferuje możliwość rezygnacji z zajęć. Zwykle odbywa się ona za pomocą oficjalnego pisma, które należy złożyć w sekretariacie. Najlepiej, kiedy zapytasz o szczegóły uczelnię, na którą chcesz się zapisać. Wówczas otrzymasz najbardziej wiarygodne informacje.
-
Planuję zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku od kolejnego semestru. Zastanawiam się, czy jako słuchacz otrzymam pełne prawa do korzystania z innych dobrodziejstw uczelni np. biblioteki i wykładów otwartych?
Większość uczelni traktuje status słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku podobnie jak status klasycznego studenta, co oznacza m.in. swobodny dostęp do uniwersyteckiej biblioteki. Warto jednak dowiedzieć się szczegółów w placówce, która Cię interesuje. Zasady panujące szczególnie na prywatnych uczelniach mogą różnić się od tych publicznych.
-
Mam 60 lat, jednak jeszcze nie jestem na emeryturze. Czy mimo mojej aktywności zawodowej mogę skorzystać z zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku, spełniając jedynie warunek wieku?
Niestety, w większości przypadków zajęcia prowadzone na Uniwersytecie Trzeciego wieku są przeznaczone jedynie dla osób, które spełniają obydwa warunki: wiek oraz brak aktywności zawodowej (status emeryta lub rencisty). Możesz jednak spróbować dowiedzieć się o warunkach rekrutacji na uczelni prywatnej. Może się okazać, że są one łagodniejsze i będziesz mógł skorzystać z uczestnictwa w zajęciach.
-
Bardzo chciałbym uczestniczyć w zajęciach, jednak posiadam jedynie wykształcenie zawodowe. Czy mimo to mógłbym zapisać się na wykłady prowadzone na Uniwersytecie Trzeciego Wieku?
Większość uczelni nie ma wymagań związanych z posiadanym doświadczeniem, aczkolwiek są od tej reguły wyjątki. Przykładem szkoły wyższej, w której na etapie rekrutacji na Uniwersytet Trzeciego Wieku, istnieje obowiązek przedłożenia świadectwa ukończenia szkoły średniej, jest Uniwersytet Jagielloński. Zwykle informacje o tym można znaleźć na stronie internetowej uczelni lub kontaktując się z sekretariatem uczelni.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane