Schodołazy - ile kosztują i czy jest dofinansowanie do schodołaza?

Dla osób niepełnosprawnych schody w bloku, domu, czy też w budynkach użyteczności publicznej stanowią poważną barierę architektoniczną. Często skutecznie uniemożliwiają im wejście lub wyjście z domu. Idealnym rozwiązaniem na te problemy jest zakup odpowiedniego schodołazu, jednak jego wybór nie jest łatwym zadaniem. Aby podjąć właściwą decyzję, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. W poniższym artkule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące schodołazów, ich zastosowania oraz możliwości zakupu.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-01-30
  • Szacowany czas czytania: 3 min.
Schodołazy - ile kosztują i czy jest dofinansowanie do schodołaza? /

Schodołaz - co to jest?

Przenośne schodołazy (inaczej nazywane transporterami schodowymi) zapewniają bezpieczny sposób transportu osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim, po schodach. Są mobilne, co oznacza, że nie instaluje się ich na stałe przy konkretnych schodach, ale można w łatwy sposób przetransportować je tam, gdzie będą potrzebne. Mogą być stosowane na wszystkich typach schodów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, w domu, jak i w przestrzeni publicznej.

Schodołaz to przenośne urządzenie zasilane bateriami, które umożliwia osobie starszej lub poruszającej się na wózku inwalidzkim łatwe i bezpieczne przemieszczanie się po schodach w obu kierunkach. Praktycznie każdy schodołaz można rozłożyć na dwie lub więcej części, dzięki czemu jest praktyczny i łatwy w transporcie. Można zabrać go ze sobą wszędzie i korzystać z niego zawsze, kiedy pojawia się taka konieczność.

Schodołazy posiadają własny napęd oraz systemy zabezpieczeń, dzięki którym osoba korzystająca ze schodołaza jest całkowicie bezpieczna i może cieszyć się jego funkcjonalnością.

Należy pamiętać o tym, że schodołazy wymagają obsługi przez osoby trzecie. Nie powinny sterować nim osoby, które wcześniej nie nauczyły się podstawowych zasad obsługi urządzenia, gdyż grozi to trwałym uszczerbkiem na zdrowiu i życiu osoby chorej.

Zastosowanie schodołazów

Schodołazy zostały zaprojektowane z myślą o osobach, które poruszają się na wózkach inwalidzkich i mają problemy z wchodzeniem po schodach. Schodoazów można używać zarówno do pokonywania wysokich schodów na klatce schodowej w bloku, jak i schodów zewnętrznych prowadzących do budynków lub będących częścią infrastruktury miasta.

Niektóre z tych urządzeń mają wbudowane krzesełko, na które osoba niepełnosprawna, starsza lub chora może usiąść i w ten sposób może zostać przetransportowana na górę lub w dół schodów.

Inną formą transportu za pomocą schodołaza jest przymocowanie wózka inwalidzkiego bezpośrednio do urządzenia i przetransportowanie go po schodach.

Dzięki schodołazom można również przenosić paczki o dużych gabarytach, które muszą być wniesione na wyższe piętro. Mogą z niego również korzystać mamy chcące sprowadzić na dół lub wnieść na górę wózek z dzieckiem.

Schodołazy wytrzymają obciążenie od 110 kg do 160 kg (w zależności od urządzenia). Same urządzenia warzą od ok. 30 kg nawet do 70 kg.

schodołazy

Rodzaje schodołazów

Schodołazy dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, które różnią się sposobem poruszania oraz obsługi i mogą być wykorzystywane w nieco różnych sytuacjach. Decydując się na dany model należy również wziąć pod uwagę to, czy potrzebujemy schodołaza z wmontowanym krzesełkiem, czy też zależy nam na takim, który pomaga w transporcie wózka inwalidzkiego.

Schodołazy kroczące

Schodołazy kroczące mają wbudowany specjalny mechanizm kroczący z kołami prowadzącymi, które wysuwają się i chowają wraz z pokonywaniem kolejnych schodów.

Ogromną zaletą schodołazów kroczących jest fakt, że mogą być używane na każdym rodzaju schodów, zarówno na schodach prostych, jak i kręconych; na schodach bardzo wąskich i stromych (o szerokości minimalnej do 60 cm i kącie nachylenia do 50 stopni), jak i schodach bardzo szerokich.

Schodołazy krączące mają regulację prędkości oraz możliwość wyboru trybu pracy: ciągłego lub przerywanego. Występują w wersji ręcznej i elektronicznej. Są dość wąskie i łatwe w transporcie, a do tego tańsze niż schodołazy gąsienicowe.

Minusem natomiast jest to, że ich obsługa jest nieco bardziej skomplikowana niż schodołazów gąsienicowych i wymaga większej wprawy i doświadczenia osoby trzeciej.

Należy również wziąć pod uwagę to, że osoba obsługująca schodołaz kroczący powinna być dość silna. Zarówno schodołazy ręczne, jak i elektryczne (wyposażone w silniki wspomagające) wymagają dużego zaangażowania osoby obsługującej, która musi wciągnąć osobę chorą stopień po stopniu na górę lub na dół.

Schodołazy gąsienicowe

Schodołazy gąsienicowe poruszają się wzdłuż schodów na wmontowanych taśmach gąsienicowych. Są łatwe w obsłudze i mobilne. Można je rozłożyć na dwie części i z łatwością przewieźć w samochodzie.

Pasuje do nich praktycznie każdy wózek inwalidzki i są w stanie pokonać nawet powyżej 1000 stopni.

Dzięki wbudowanemu napędowi może je obsługiwać każdy, bez względu na kondycję fizyczną.

Niektóre modele mają wbudowane hamulce elektromagnetyczne, które uniemożliwiają ześlizgnięcie się schodołaza po schodach, co zapewnia bezpieczeństwo osobom, którego z niego korzystają.

Decydując się na schodołaz gąsienicowy należy wziąć pod uwagę, że urządzenie to może się przemieszczać wyłącznie na schodach prostych (niemożliwe jest używanie go na schodach kręconych). Dodatkowo potrzebuje dużo więcej miejsca na półpiętrze, aby skręcić (ma długość około 1 metra) i jest nieco cięższy od schodołaza kroczącego.

schodołazy

Ile kosztuje schodołaz

Ceny schodołazów są bardzo zróżnocowane ze względu na modele oraz wbudowane w nie dodatkowe funkcjonalności.

Ceny schodołazów kroczących kształtują się od ok. 3000 PLN do nawet 27000 PLN.

Schodołazy gąsienicowe można kupić w cenie od ok. 6000 PLN do 16000 PLN.

Dofinansowanie do schodołaza

Ze względu na bardzo wysokie ceny schodołazów warto postarać się o dofinansowanie na zakup takiego urządzenia. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania sięgającego nawet 95% jego wartości, co oznacza, że osoba kupująca zapłaci zaledwie 5% jego podstawowej ceny. Taka kwota nie jest jednak gwarantowana i dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji dowiadujemy się, na jakie dofinansowanie możemy liczyć.

Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zakupu schodołazów. Jedynym sposobem na uzyskanie wsparcia jest złożenie wniosku do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to wniosek o dofinansowanie na pokonanie barier technicznych i architektonicznych.

Aby uzyskać dofinansowanie należy posiadać status osoby niepełnosprawnej wydany przez Powiatowy Zespół Orzekania do spraw Niepełnosprawności.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (a w przypadku miast na prawach powiatu do MOPSu).

Wniosek powinien być złożony indywidualnie, w formie pisemnego podania (nie jest wymagany żaden konkretny formularz).

Wniosek o dofinansowanie zakupu schodołaza powinien zawierać:

  • imię i nazwisko osoby niepełnosprawnej która go składa
  • adres wnioskodawcy
  • numer PESEL wnioskodawcy
  • wskazanie organu do którego jest skierowany (Starosta bądź Prezydent Miasta na prawach powiatu)
  • wskazanie dofinansowania zakupu (co jest przedmiotem wniosku)
  • informacja o wysokości miesięcznych dochodów netto wszystkich członków wspólnego gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące w przeliczeniu na jedną osobę
  • wskazanie numeru rachunku bankowego, na który organ będzie mógł przelać dofinansowanie
  • uzasadnienie wniosku

Do wniosku należy załączyć:

  • kopię orzeczenia o niepełnosprawności
  • fakturę pro-forma na wybrany model

Gdzie kupić schodołaz?

Schodołazy można kupić na dużych platformach sprzedażowych, typu Allegro, w dobrych sklepach medycznych zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, np.: https://promedyczny.pl/category/schodolazy

Istnieje również możliwość wypożyczenia schodłaza na kilka dni, jeśli nie jest konieczne korzystanie z urządzenia przez cały czas. Jeśli natomiast schody są barierą, która uniemożliwia poruszanie się osoby starszej, chorej lub niepełnosprawnej, zakup schodołaza jest jedną z najlepszych decyzji, która może znacząco poprawić jakość życia.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane