Wizualizacja - jak wykreować swoją idealną przyszłość

Jak wizualizacja pomaga realizować plany na przyszłość

Pozytywne myśli mają niesamowitą moc. Stosując metodę wizualizacji zaplanujesz swoją idealną przyszłość, która szybko stanie się rzeczywistością. Awans, daleka podróż, a może życiowy rekord w maratonie? Dzięki wizualizowaniu marzeń, wszystkie Twoje cele zrealizujesz szybciej niż myślisz!
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-04-22
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Wizualizacja - jak wykreować swoją idealną przyszłość / Jak wizualizacja pomaga realizować plany na przyszłość

Dlaczego jednym ludziom wiedzie się lepiej, niż innym?

Czy zauważyłeś w swoim życiu lub Twoich bliskich pewną prawidłowość polegającą na spełnianiu się czarnych scenariuszy? A może znasz kogoś, kto zdaje się mieć niesamowite szczęście w życiu i wszystko mu się udaje, nawet jeżeli jest w sporych kłopotach?

Jak zapewne wiesz, ludzie dzielą się na optymistów i pesymistów. Do jednej z tych dwóch symbolicznych grup można generalnie przypisać każdego człowieka, choć najczęściej przypisanie do danego rodzaju może się zmieniać na różnych etapach życiowych. Co ciekawe, ta przynależność ma odzwierciedlenie również w poziomie zadowolenia z życia pesymistów i optymistów oraz jest związana z osiąganiem (bądź nie) sukcesów. Jak to możliwe?

Pesymiści zazwyczaj widzą wszystko w czarnych barwach. Przygotowują się na wszystkie możliwe scenariusze, które mogą pokrzyżować im wielkie plany. W myślach walczą z wrogami, przyjmują ciosy od niewidzialnych przeciwników i samobiczują się mówiąc, że są do niczego. Wszystkie ich myśli krążą wokół fraz typu „na pewno mnie oszuka”, „nie dam rady, nie zdążę zrobić tego w terminie”, „nigdy nie schudnę”, „moje zdrowie będzie co raz gorsze”. Z upływem czasu ta postawa się pogłębia, bo zgodnie z ich przewidywaniami nic im się nie udaje, a życie rzuca im kłody pod nogi.

Po drugiej stronie są optymiści. Często myślą pozytywnie i wszelkie obawy kwitują słowami: „na pewno się uda”, „będzie dobrze”, „nic złego się nie stanie”. Niczym się zbyt długo nie przejmują i gdy czegoś chcą, cieszą się jakby już to zdobyli, choć od sukcesu dzieli ich jeszcze kawałek drogi. Znajomi mówią im, że mają ogromne szczęście, bo z każdej sytuacji ostatecznie wychodzą obronną ręką. Ich marzenia zdają się ziszczać jak za dotknięciem magicznej różdżki.

Czym jest samospełniająca się przepowiednia?

Jak to się dzieje, że różnym ludziom tak różnie się wiedzie? Jedni wydają się być prześladowani przez pecha, gdy innym fortuna wciąż sprzyja. Czy to przypadek, zrządzenie losu? Na szczęście dla pechowców – pesymistów, nie!

Liczne badania psychologiczne wykazały, że to co dzieje się w naszym życiu determinują nasze myśli! Nasza postawa, stosunek do otaczającej rzeczywistości i usposobienie mają odzwierciedlenie w tym, jak nam się wiedzie w życiu. To dlatego Ci, którzy z natury widzą życie w kolorowych barwach, mają szczęśliwsze i pełniejsze życie, niż osoby wiecznie narzekające i widzące tylko złe strony każdej sytuacji. Ta zależność zwana jest w psychologii samospełniającą się przepowiednią.

Jeżeli zakładasz, że coś Ci się nie uda to automatycznie podejmujesz wszystkie kroki, aby tak się właśnie stało. Nie wierząc w sukces szybko się poddajesz, łatwo rezygnujesz i sam bojkotujesz swoje starania. Z drugiej strony, gdy wierzysz w swoje umiejętności i czujesz że na pewno osiągniesz zwycięstwo, tak właśnie się dzieje. Będąc w dobrym humorze z uśmiechem idziesz do przodu, nawet gdy przytrafią Ci się drobne problemy. Emanując pewnością siebie możesz również liczyć na pomoc innych. W ten sposób, prędzej czy później, Twoje marzenia realizują się.

Przypomnij sobie kilka sytuacji, w których miałeś kłopoty, bądź marzyłeś o czymś i chciałeś to zdobyć. Jaka była Twoja postawa w tych sytuacjach, jaki miałeś nastrój i co widziałeś patrząc w przyszłość? Pomyśl, którym typem ludzi jesteś. Jeżeli nie jesteś optymistą, podejmij kroki aby to zmienić!

Jak wykreować swoją lepszą przyszłość?

Gdy już wiesz, że myśli determinują wydarzenia w naszym życiu, pomyśl o wiążących się z tym konsekwencjach. Myśląc negatywnie sprowadzasz do swojego życia negatywne wydarzenia. Myśląc pozytywnie, sprawiasz że wszystko układa się dobrze i tak jak tego pragniesz. Takie kreowanie przyszłości za pomocą własnych myśli w psychologii nazywane jest wizualizacją.

Czym jest wizualizacja?

Wizualizacja to wyobrażanie sobie naszych pragnień i celów, na przykład tego jak wyglądamy, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy. Podczas sesji wizualizujemy swoją idealną przyszłość i dążymy do tego, aby czuć się tak, jakbyśmy naprawdę byli już w tej przyszłości, gdzie spełnione są nasze wszystkie pragnienia. Powtarzanie pozytywnej wizualizacji powoduje, że zaczynamy poniekąd nieświadomie podejmować wszelkie konieczne kroki, aby dotrzeć do tego celu.

Ludzki mózg nie umie rozróżnić, czy sytuacje z naszych myśli są prawdziwe czy nie. Dlatego to co się dzieje w naszej głowie, wszystkie nasze przekonania i lęki, bierze za pewnik. Jeżeli myślimy pozytywnie, powtarzamy że odnieśliśmy sukces lub mamy wymarzonego partnera, nasz mózg traktuje te myśli jako fakty. Dzięki temu jesteśmy w lepszym humorze, czujemy się zmotywowani, bardziej otwarci na innych ludzi i odważniejsi. Takie nowe podejście sprawia, że osiągamy zamierzone cele w rzeczywistości.

Oprócz stosowania wizualizacji, zwracaj uwagę w jakim kierunku podążają Twoje myśli. Jeżeli dążą do skupiania się na porażkach, szybko zamieniaj je w pozytywne afirmacje. Początkowo będzie to trudne, ale z czasem cały proces stanie się automatyczny.

Afirmacje to psychologiczne określenie zdań i fraz zawierających nasze przekonania o sobie. Afirmacje powtarzamy w myślach, aby dodać sobie pewności siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości, czy pokonać lęki.

Zasady skutecznej wizualizacji

Wizualizacja jest doskonałą techniką, aby kreować swoją przyszłość i umożliwić sobie spełnienie nawet najbardziej szalonych marzeń. Jednak, aby była skuteczna, musisz przestrzegać kilku zasad.

Wizualizuj konkretne wydarzenia i plany

Naczelną zasadą prawidłowej wizualizacji jest dosłowność i dokładność. Obrazy lub słowa stosowane w wizualizacji muszą jak najdokładniej odzwierciedlać Twoje marzenia i wizję idealnej przyszłości. Stosowanie luźnych, ogólnikowych pojęć, może sprawić że osiągniesz swój cel, ale na mecie okaże się, że dążyłeś do czegoś co nie do końca Cię satysfakcjonuje.

Pomyśl na przykład, że marzysz o większych dochodach. Obecnie masz niewielką emeryturę i kiepsko płatną dorywczą pracę na ćwierć etatu. Twoje łączne dochody nie przekraczają 2000 złotych, a musisz opłacić swoje mieszkanie i raty za nowe meble. Powtarzasz więc sobie codziennie afirmację: „większe dochody” i wizualizujesz dość niejasno to ogólnikowe marzenie.

W końcu dostajesz propozycję pracy na cały etat, a Twoje łączne dochody wynoszą teraz 3500 zł. Marzenie spełnione, masz przecież większe dochody, ale jednocześnie też o wiele więcej pracujesz. Czy taka zmiana Cię satysfakcjonuje? Jeżeli miałeś na myśli o wiele większą zmianę finansową, przy jednocześnie niewielkiej zmianie obciążenia pracą, taki rozwój sytuacji na pewno Cię nie cieszy.

Formułując cele na potrzeby wizualizacji zrób to jak najbardziej konkretnie. Dobrze sformułowane cele to na przykład:

  • Zarabiam 5000 złotych netto miesięcznie, jestem specjalistą od spraw marketingu w firmie X.
  • Ważę 59 kilogramów, a moje ciało jest jędrne i zdrowe.
  • Mieszkam na parterze w nowoczesnym mieszkaniu w centrum Krakowa.
  • Napisałem książkę przygodową, która sprzedała się w 8 000 egzemplarzy i zarobiłem na niej 50 000 złotych.
  • Spędzam cztery tygodnie wakacji na Florydzie, bawiąc się wyśmienicie i korzystając z pięknej pogody.

Takie konkretne cele będą Ci przypominać do czego tak naprawdę dążysz i sprawią, że nigdy nie zboczysz ze ścieżki do swojego sukcesu. Twój mózg odczyta komunikaty zgodnie z Twoją wolą i będzie podsuwać Ci pomysły i rozwiązania, które będą doskonale dopasowane do Twoich zamierzeń i ewentualnych problemów na drodze ku celowi.

Szanuj wolną wolę innych ludzi i nie buduj swojego szczęścia na ich nieszczęściu

Unikaj także planowania celów, które mają mocny wpływ na inne osoby. Cel typu „Dostałem awans, a mojego szefa zwolnili” nie jest dobrym sformułowaniem i nie przyniesie Ci korzyści w dłuższej perspektywie. Planowanie swojego sukcesu na porażkach innych jest przede wszystkim niemoralne, a dodatkowo sprawia, że Twój umysł może skupić się nie na tej części zdania co chcesz. W rezultacie możesz na przykład sam otrzymać wypowiedzenie umowy o pracę.

Musisz również pamiętać, że każdy człowiek ma wolną wolę. Dlatego nie wizualizuj pragnień typu: „Tworzę szczęśliwy związek z Katarzyną”. Skup się na wizualizowaniu idealnego związku bez wskazywania konkretnej osoby w Twoich myślach. Możesz oczywiście wyobrażać sobie wygląd idealnej partnerki oraz jej cechy charakteru czy usposobienia.

Zrób remanent swoich marzeń

Poświęć kilka wieczorów na zastanowienie się czego tak naprawdę pragniesz. Usiądź z kartką i długopisem i zapisz wszystko o czym marzysz. Zapisuj wszystkie szczegóły i każdą myśl, jaka przyjdzie Ci do głowy. Być może z niektórych pragnień do tej pory nie zdawałeś sobie nawet sprawy! Przemyśl, które z tych planów są dla Ciebie najważniejsze. Zapisz poszczególne marzenia na oddzielnych kartkach jako konkretne scenariusze Twojej przyszłości. Zapiski przydadzą Ci się przed sesjami wizualizacji.

Przygotuj afirmacje

Zrób również listę pozytywnych afirmacji, które będziesz powtarzać podczas wizualizacji. Niech to będą pozytywne, krótkie zdania w czasie teraźniejszym obrazujące to, jaki chcesz być i co osiągnąć. Staraj się unikać zawiłych sformułowań oraz słowa „nie”. Nasz mózg często pomija słowo „nie” i zamiast na przykład nastawienia „nie palę”, utrwala w nas przekonanie „palę”.

Przyklady afirmacji
Przykłady źle sformułowanych afirmacji Przykłady dobrze sformułowanych afirmacji
Jestem bogaty. Zarabiam 6000 złotych miesięcznie oraz mam oszczędności w wysokości 100 000 złotych.
Nie jestem gruba. Jestem szczupła.
Nie jem słodyczy. Stosuję zdrową i zbilansowaną dietę.
Kaśka z księgowości nie działa mi na nerwy. Jestem spokojna i zrównoważona.
Nie muszę brać leków na nadciśnienie. Moje ciśnienie jest w normie i jestem zdrowy.

Jaką metodę wizualizacji zastosować, aby wykreować swoją przyszłość?

Istnieje kilka sposobów wizualizacji, dlatego każdy może wybrać technikę, która najbardziej mu odpowiada.

Najpopularniejsze sposoby kreowania przyszłości stosując techniki wizualizacji to:

  • wizualizacja w myślach,
  • wizualizacja w listach do siebie,
  • mapa marzeń.

Wizualizowanie w myślach

Podstawową techniką wizualizacji jest wizualizowanie w myślach. Nie potrzebujesz do tego żadnych narzędzi ani specjalnych sprzętów, musisz mieć jedynie komfortowe i ciche miejsce, w którym będziesz mógł spędzić kilka minut.

Podczas pierwszych wizualizacji możesz spodziewać się natrętnych myśli, które bojkotują Twoje idealne wyobrażenie przyszłości. Nie przejmuj się nimi, ani z nimi nie walcz. Zastępuj negatywne obrazy pozytywnymi myślami i powtarzaj pozytywne afirmacje. Wewnętrzny krytyk szybko zamilknie!

Zanim przystąpisz do wizualizowania swojej przyszłości odpowiednio się przygotuj. Pierwsza sesja z własnymi marzeniami zajmie Ci trochę czasu, a więc ważne abyś się nigdzie nie śpieszył. Zadbaj także o miejsce, które Cię otacza. Wyłącz telewizor, radio i postaraj się aby nikt Ci nie przeszkadzał. Usiądź bądź połóż się w miejscu, w którym będzie Ci wygodnie. Staraj się nie krzyżować rąk, ani nóg.

Wizualizując swoje marzenia powinieneś być wypoczęty i w dobrym humorze. Jeżeli cały dzień towarzyszy Ci chandra, pokłóciłeś się z kimś, albo czujesz się osłabiony ­– wybierz inny dzień.

Zamknij oczy i wyobraź sobie swoją wymarzoną przyszłość. Przywołuj najdrobniejsze szczegóły, takie jak kolor ścian, zapach w danym miejscu, ludzie którzy Cię otaczają. Jesteś projektantem swojej wizji, więc możesz ją dowolnie kreować. Wizualizuj jak się czujesz, jaki masz humor i wczuj się w te wszystkie pozytywne emocje. Warto byś wszedł w interakcje ze scenkami w swoim umyśle. Wyobrażaj sobie raczej sytuacje, a nie nieruchome obrazy. Dodatkowo powtarzaj w myślach pozytywne afirmacje, które określiłeś w procesie projektowania celów.

Poświęć na wizualizacje 5 – 10 minut każdego dnia i nie zniechęcaj się, jeżeli przez pierwsze kilka tygodni nie zauważysz efektów. Rezultaty powinny pojawić się już po około miesiącu regularnych wizualizacji, co doda Ci zapału i nowej energii do kontynuowania pracy nad swoimi myślami i nastawieniem.

Wizualizacja za pomocą listów

Jeżeli jesteś człowiekiem, który zdecydowanie woli słowo pisane niż obrazy, proponujemy żebyś spróbował wizualizacji z wykorzystaniem słowa pisanego. Wizualizacja za pomocą listów do siebie, to tak naprawdę wizualizacja w umyśle przeniesiona na papier.

Załóż specjalny, ładny brulion w którym zamieścisz kilka listów do siebie. Najpierw przygotuj listy na oddzielnych kartkach. Kreśl, dopisuj, zmieniaj, tak aby cały tekst był dokładnym odzwierciedleniem Twoich marzeń. Dopiero wtedy zapisz to starannie w przygotowanym zeszycie. Jeżeli lubisz kolory, stosuj podkreślenia, zaznaczenia i obrazki, które doprecyzują Twoje słowa.

Pamiętaj, aby pisać w listach stosując czas teraźniejszy, tak jakbyś już zrealizował wszystkie swoje plany.

Przygotowane listy odczytuj codziennie wyobrażając sobie to co zapisałeś na kartkach. Możesz puścić spokojną muzykę i zapalić kilka świec, aby wczuć się w klimat wizualizacji.

Wizualizacja z wykorzystaniem mapy marzeń

Kolejnym sposobem jest wizualizowanie przyszłości za pomocą obrazów, zdjęć i grafik. Taki kolaż obrazów zwany jest mapą marzeń i jest z powodzeniem praktykowany przez wiele osób do planowania celów na dany rok lub na dłuższe perspektywy. Mapa marzeń jest równie przydatna w wizualizacji.

Aby zrobić mapę marzeń, w której zwizualizujesz swoją przyszłość potrzebujesz:

  • tablicy korkowej lub przynajmniej dużej kartki papieru, a najlepiej grubszego kartonu,
  • wycinków z gazet, magazynów, wydrukowanych zdjęć,
  • pinezki, klej lub taśma klejąca, nożyczki.

Na mapie marzeń przyklej wszystkie obrazy, które kojarzą Ci się z Twoimi marzeniami i pragnieniami. Możesz wycinać całe zdjęcia lub jedynie ich fragmenty i robić z nich kolaże. Mapę marzeń powieś w widocznym miejscu, tak abyś codziennie widział swoje zamierzenia. Wyobrażaj sobie przy tym, że wszystkie plany z mapy są już zrealizowane.

Zazwyczaj mapa marzeń obejmuje kilka obszarów, takich jak na przykład cele zawodowe, rodzinne, czy finansowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zrobić kilka map, po jednej na każde Twoje marzenie.

Skuteczna wizualizacja wymaga systematyczności

Jeżeli chcesz zaobserwować duże zmiany w swoim życiu, każdego dnia lub przynajmniej kilka razy w tygodniu poświęć 10 minut na przypomnienie sobie swojej wymarzonej przyszłości, wykorzystując jedną z trzech proponowanych przez nas technik. Bez regularnego wizualizowania niestety nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów.

Najlepszym sposobem jest wpisanie czasu na wizualizację w swój tygodniowy grafik i wizualizowanie codziennie rano po przebudzeniu lub przed snem. W ten sposób ta chwila dla siebie i swoich marzeń, stanie się Twoim nawykiem.

Pamiętaj również, że wizualizację możesz wykorzystać do projektowania spraw dnia codziennego. Poświęcając kilka minut rano pomyśl o tym, jak potoczy się nadchodzący dzień. Wizualizuj na przykład, że jesteś w bardzo dobrym humorze, szybko i pozytywnie załatwiasz formalności w urzędzie do którego się wybierasz, a wieczorem zgodnie z planem idziesz pobiegać i osiągasz bardzo dobry czas.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane