Lokalizacja tarasu w domu jednorodzinnym. Jak najlepiej zaaranżować zewnętrzną strefę relaksu?
- Artykuł reklamowy
- Ostatnia aktualizacja: 2024-11-21
- Szacowany czas czytania: 2 min.
Dom przy Alabastrowej 68
Lokalizacja tarasu i jej kluczowe znaczenie
Miejsce, w którym znajdzie się nasz taras, to pierwsza kwestia, jaką należy rozważyć. Trzeba przede wszystkim uwzględnić oczekiwania i upodobania domowników: czy chcemy, by taras pełnił funkcję reprezentacyjną, czy może zależy nam na prywatnej przestrzeni osłoniętej przed wzrokiem sąsiadów? Wiele zależy od tego jakie projekty domów przewidujemy do realizacji. Czy planujemy korzystać z tarasu jako miejsca do opalania się i relaksu, czy raczej wolimy cienistą strefę na lato? Właściwe określenie priorytetów pozwoli nam zdecydować się na taras zorientowany na południe, zachód lub północ.
Ekspozycja południowa - słońce przez cały dzień
W projektach domów parterowych i tych z poddaszem często uwzględnia się południową orientację tarasu. Zazwyczaj znajduje się on z przodu, sprawiając, że wejście do domu staje się wyjątkowo reprezentacyjne. Wyobraźmy sobie przestronny taras, na którym witamy gości, zapraszając ich do jasnego, pełnego światła salonu, gdzie słońce gości aż do wieczora. Takie położenie tarasu przyciąga uwagę i może stać się prawdziwą ozdobą naszego domu. W aranżacji tarasu zlokalizowanego od południa warto przewidzieć elementy zacieniające przestrzeń. Może być to ażurowa pergola, wysuwana markiza lub żywa roślinność pnąca się po elementach okalających taras. Nadmierna ekspozycja na słońce może być niekorzystna, dlatego umiejętne osłonięcie strefy relaksu będzie miało kluczowe znaczenie.
Dom przy Cyprysowej 58
Ekspozycja zachodnia - optymalny balans
Taras od południa to opcja najbardziej reprezentacyjna. Innym rozwiązaniem zapewniającym optymalne nasłonecznienie i panoramę zachodzącego słońca jest jego umiejscowienie po zachodniej stronie, co zwykle oznacza jego lokalizację ja bocznej ścianie domu. Taka orientacja ma sporo plusów, z których jedną z najważniejszych jest możliwość swobodnego korzystania z ogrodu, ponieważ większość tarasów płynnie przechodzi w strefę zieloną, tworząc przyjemne przedłużenie salonu. Taki taras, ukryty przed wzrokiem sąsiadów, przypadnie do gustu osobom ceniącym prywatność i kameralną atmosferę. Kiedy wybierzemy do realizacji projekty domów parterowych zachodni taras powinien się łączyć z otwartą strefą dzienną, w taki sposób, by na zewnątrz można było wyjść zarówno z kuchni, jak i z pokoju dziennego.
Dom przy Rubinowej 17 - widok od strony ogrodu
Ekspozycja północna - prywatny azyl
Projekty domów z tarasem od strony północnej są dedykowane dla miłośników prywatności i odpoczynku z dala od spojrzeń przechodniów. Rozwiązanie to docenią szczególnie osoby starsze lub te, które preferują odpoczynek w zacienionym miejscu, unikając nadmiernego słońca. Taras skierowany na północ zapewnia przyjemny cień nawet w upalne dni. Dzięki temu, iż wychodzi poza regularny obrys budynku pozwala na podziwianie zachodów słońca bez konieczności ruszania się z miejsca wypoczynku. Północny taras to również pełna integracja z ogrodem, który w większości domów zlokalizowany jest na tyłach domu. Wybierając projekty domów z tarasem z tyłu domu stawiamy na większą prywatność i możliwość prowadzenia rodzinnego życia w pełnej integracji z naturą i bezpiecznym domem.
Stylowo i optymalnie ulokowany taras to inwestycja, która niewątpliwie przyniesie mieszkańcom wiele radości. Może stać się bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci, romantycznym zakątkiem na kolacje przy zachodzie słońca lub wygodną przestrzenią relaksu. Już w chwili, kiedy wybieramy projekty domów warto rozważyć to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się nawet przy niewielkich działkach.
Oceń ten artykuł:
Przeczytaj również
Ostatnio dodane