Jak urządzić niezapomniane rodzinne przyjęcie?
Wskazówki i inspiracje na rodzinne spotkania
- Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25
- Szacowany czas czytania: 5 min.
Dlaczego rodzinne przyjęcia są tak ważne?
Rodzinne przyjęcia i spotkania przy zastawionym stole są często jedyną okazją aby zebrać wszystkie dzieci i ich rodziny w jednym miejscu. Jest to błogi czas wspomnień, wymiany opowieści i ciekawych historii. Jeszcze nie tak dawno, zbieraliście się ze swoimi dziećmi przy tym samym stole przy śniadaniu oraz codziennym obiedzie. Po latach spotykacie się wszyscy, Wasze dzieci wraz ze swoimi rodzinami i wspólnie możecie powspominać stare czasy i poopowiadać nowe historie. Czy to nie wspaniałe?
Dom rodzinny często jednoczy wszystkich przy wielu okazjach takich jak święta, urodziny, a także uroczysty, niedzielny obiad. Jak zatem wyprawić rodzinne przyjęcie, które będzie niezapomniane i klimatyczne? Poniżej przedstawiamy wskazówki, które mogą Ci pomóc sprostać temu zadaniu.
Wybierz motyw przewodni
Pierwszym krokiem w organizacji każdego przyjęcia jest wybór motywu przewodniego. Dobór dekoracji, a nawet posiłków powinien zależeć od okazji, z jakiej wszyscy się spotykają. Czy to urodziny, czy rocznica ślubu, imieniny, lub impreza z okazji ukończenia szkoły - pamiętaj, że kilka szczegółów i dekoracji może podkreślić charakter wydarzenia i sprawić, że przyjęcie zostanie zapamiętane na długo.
Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się dla Ciebie inspiracją:
Urodziny
Jest to jedna z najczęstszych okazji gromadzenia się na rodzinnym przyjęciu. Obowiązkowym elementem na urodzinach jest oczywiście tort oraz świeczki. Ponadto, warto zadbać, aby dekoracje jasno podkreślały, kto jest w tym dniu solenizantem. Przydatny może okazać się kolor przewodni, który może być ulubionym kolorem osoby świętującej urodziny. W tych odcieniach możesz zakupić serwetki oraz tekturowe talerze. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, kiedy ten sam kolor będzie widoczny w przygotowanych przez Ciebie daniach. Jeśli chcesz nieco zaszaleć, kup balony w kształcie liter. Napełnione helem będą unosić się w powietrzu, tworząc imię solenizanta.
Urodzinowe menu dopasuj w zależności od tego, czy świętuje dziecko, czy dorosły. Jeśli świeczki w tym dniu dmucha wnuk, zadbaj, aby przygotowane przez Ciebie posiłki były kolorowe i zrobione specjalnie z myślą o najmłodszych. Oczywiście, wówczas na stole nie może zabraknąć lodów oraz kolorowych cukierków.
Boże Narodzenie
Jest to szczególny czas spotkań rodzinnych, na który wiele z nas czeka cały rok. Przyjęcie wyprawione z okazji Świąt Bożego Narodzenia, z pozoru klasyczne i tradycyjne, również może okazać się ciekawe i niezapomniane. Zadbaj o odpowiednie dekoracje stołu. Klasyką jest biały obrus, jednak dodając serwetki lub talerze w intensywnych barwach zieleni oraz czerwienni nadasz mu niesamowitego charakteru. Dodatkowe dekoracje w postaci choinki, stroików oraz świec wprowadzą klimatyczną atmosferę, która sprzyja rodzinnym rozmowom.
Wielkanoc
Kolejne święta w roku, które gromadzą rodzinę przy jednym stole. Zadbaj, aby tego dnia panowała wesoła atmosfera. Zwykle, jest to także czas pierwszych znaków wiosny i warto to podkreślić. Niech stół będzie kolorowy, pełen kwiatów i dekoracji. Dania również powinny kwitnąć- jest to świetny czas na przygotowanie sałatek ze świeżych warzyw oraz używania wielu zielonych dodatków: szczypiorku, pietruszki oraz bazylii.
Grill w domowym ogrodzie
To świetny pomysł na spędzenie letniego, niedzielnego popołudnia. Wspólne grillowanie to okazja także do podzielenia się przygotowywaniem posiłków. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas, ale również wspólnie integrujemy się i tworzymy okazję do rozmowy i żartów. Także dzieci spędzają ten czas aktywnie - mogą bawić się w ogrodzie lub pomagać dorosłym w przygotowywaniu posiłków.
Imprezy tematyczne
Być może jeszcze tego nie próbowaliście, ale zawsze warto być otwartym na nowe pomysły. Imprezy tematyczne opierają się zwykle na jednym motywie przewodnim, który decyduje o całym przebiegu przyjęcia. Przykładem motywu przewodniego mogą być Włochy. Jeśli organizujesz włoskie przyjęcie, na stole powinny królować potrawy kuchni włoskiej, a dekoracje również nawiązywać do tego regionu. Innym pomysłem na imprezę tematyczną są: morze, góry, Dzień Pizzy, Dzień Burgera i wiele innych.
Zaproś gości
Jeśli okazja lub motyw przewodni są już wybrane, warto zastanowić się nad listą gości. Wbrew pozorom może nie być to takie łatwe, szczególnie kiedy bliska rodzina liczy bardzo wielu domowników, a nasze możliwości mieszkaniowe nie pozwalają na pomieszczenie wszystkich na raz. Jeśli należysz do tych właśnie osób, rozważ kogo należy obowiązkowo zaprosić, a z kim możesz spotkać się przy innej okazji.
Podczas zapraszania gości, pamiętaj również o wystarczająco wczesnym poinformowaniu ich o organizacji przyjęcia. Warto zaznaczyć dużo wcześniej, że planujesz coś przygotować. Wiele osób ma obecnie bardzo dużo zobowiązań i często planują wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki wcześniejszym poinformowaniu o swoich planach będą mogli dostosować do wydarzenia inne swoje obowiązki.
Forma zaproszenia może być dowolna. Jeśli organizujesz rodzinny obiad, urodziny lub niedzielne spotkanie, z pewnością wystarczy telefon. Jeśli natomiast organizujesz bardziej wystawne przyjęcie, takie jak rocznica ślubu, warto wysłać zaproszenia pocztą tradycyjną. Nie tylko podkreślisz w ten sposób wagę wydarzenia, ale również zostawisz piękną pamiątkę, która każdemu będzie przypominać o wspaniałym przyjęciu, nawet wiele miesięcy po jego zakończeniu.
Przygotuj wyjątkowe jedzenie
Posiłki wydawane na przyjęciu powinny nawiązywać do charakteru wydarzenia. Całość powinna być spójna i tworzyć z dekoracjami jeden motyw. Aby odpowiednio dobrać jedzenie do stylu imprezy, należy wziąć pod uwagę nie tylko okazję, ale również gości, jacy się na przyjęciu pojawią.
Wyprawiając przyjęcie z okazji urodzin Wnuków, zadbaj o to, aby na stole pojawiły się liczne kolorowe przekąski oraz obowiązkowo słodycze. Niech stół wypełnią kolorowe, wesołe kanapki zrobione z krakersów, sałatki z papryką, a także paluszki oraz prażynki. Na przyjęciu dla dzieci nie może także zabraknąć owoców. Aby zachęcić dzieci do ich zjedzenia, możesz przygotować owocową sałatkę z jogurtem lub owocowe koreczki.
Przygotowując przyjęcie dla osób dorosłych, zadbaj o zróżnicowane posiłki. Jeśli stawiasz na zimne przekąski, oprócz klasycznych sałatek warzywnych, warto postawić także na przekąski rybne. Pamiętaj, żeby na stole znalazły się również dania wegetariańskie, szczególnie jeśli na przyjęciu zjawią się osoby, które poznasz po raz pierwszy. Unikniesz wtedy niezręcznej sytuacji i zadbasz, by każdy czuł się na przyjęciu komfortowo.
Zdecyduj się na odświętne dekoracje
Organizując przyjęcie, zadbaj o odpowiednie dekoracje. Najłatwiej i najszybciej zaaranżować stół. Możesz do tego celu wykorzystać wiele sezonowych akcentów. Podstawowym elementem, który powinien służyć za dekorację stołu, są kwiaty. Wiosną wykorzystaj świeże, żółte żonkile lub zastąp je kwitnącymi gałązkami z ogrodu. Na stole powinna wówczas królować zieleń. Latem wybierz słoneczniki lub polne kwiaty. Jesienią, w wazonie mogą pojawić się kolorowe liście, a zimą susz.
Inną dekoracją stołu, którą bardzo łatwo zaaranżować są serwetki wraz z ozdobnikami. Serwetki warto dobrać do koloru przewodniego lub motywu imprezy. Jeśli decydujemy się na te w jednolitym kolorze, możesz dodać do nich niewielką dekorację, która nada im ciekawego wyglądu. Dekoracja powinna nawiązywać do bukietu znajdującego się na stole. Wiosną, serwetka może być przewiązana zielonym szczypiorkiem, latem możesz postawić na zborze. Jesienią za dekorację może robić gałązka jarzębiny, a zimą serwetkę udekoruj srebrną lub złotą obręczą.
Jeśli chcesz dodatkowo zaakcentować kolor przewodni imprezy i nadać jeszcze lepszego klimatu, zainwestuj w tekturowe talerze. Są stosunkowo niedrogie, a świetnie sprawdzają się jako dekoracja stołu. Uzupełniają kolorystycznie pozostałe elementy dekoracyjne i swoim kształtem mogą podkreślać uroczysty charakter.
Klasycznym dodatkiem, szczególnie na wieczorne kolacje lub odświętne obiady późną porą są świece. Najlepiej postawić na te długie, umieszczone w wysokich świecznikach. Dzięki temu są bezpieczne i zajmują mniej miejsca na stole. Zapalone podczas posiłku świece wprowadzają niepowtarzalny klimat, który każdemu kojarzy się ze świątecznym czasem. Rodzinna atmosfera towarzysząca wówczas przy stole skłania do rozmów i miłego spędzania czasu.
Stwórz cudowną atmosferę
Organizując przyjęcie i przygotowując posiłki oraz dekoracje nie zapomnij o najważniejszym - atmosferze. Kiedy cała rodzina zbiera się przy stole, szczególnie kiedy są to rzadkie momenty, bardzo łatwo o burzliwe momenty. Staraj się ich uniknąć. Zadbaj o właściwą atmosferę poprzez przyjemne tematy. Jeśli potrzebujesz z kimś porozmawiać na ważny, ale jednocześnie trudny temat, zostaw to na rozmowę w cztery oczy, po kolacji. Nie poruszaj przy stole tematów, które mogą być powodem do spięcia lub wprowadzenia nerwowej atmosfery. Zadbaj o to, aby atmosfera była przyjazna a poruszane tematy, neutralne.
Dobra organizacja kluczem do niezapomnianego przyjęcia
Nie ma znaczenia, czy robisz duże, wystawne przyjęcie, czy niewielki rodzinny obiad. Elementem, który odpowiada za powodzenie wydarzenia, jest organizacja. Korzystając z wyżej wymienionych wskazówek i przygotowując przyjęcie odpowiednio wcześnie, na pewno odniesie ono sukces i będzie niezapomnianym spotkaniem rodzinnym.
Chwile spędzane w rodzinnym gronie, przy stole, są niezwykle istotne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Warto pielęgnować więzi i spotykać się w ten sposób przy wielu okazjach. Dzięki temu zyskujemy poczucie bezpieczeństwa oraz ciepła domowego ogniska.
Goście będą już lada chwila a Ciebie dopadły niewielkie problemy? Poznaj rady na niespodziewane sytuacje
-
W czasie nakrywania do stołu poplamiłam mój jedyny obrus. Co robić?
Obecnie zapanowała moda na stoły w wydaniu rustykalnym - bez obrusów. Możesz udekorować go przyprawami oraz młodymi gałązkami zerwanymi w ogrodzie. Jeśli nie przekonuje Cię tego typu dekoracja, możesz również przez środek stołu ułożyć bieżnik. Jest to równie modne rozwiązanie, które świetnie prezentuje się w połączeniu z serwetkami ułożonymi pod sztućcami.
-
Wnuk niedawno przedstawił rodzicom swoją nową dziewczynę. Czy powinnam zaprosić ją na rodzinny obiad?
Spróbuj zapytać rodziców o ich opinię. To oni będą wiedzieć najlepiej jak bardzo poważny jest ich związek. Nie bez znaczenia jest także wiek wnuka. Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, zaproszenie partnerów wnucząt na rodzinny obiad będzie miłym gestem, który z pewnością docenią.
-
Goście utknęli w korku i nie dadzą rady przyjechać na czas. Wszystko jest gotowe i gorące na stole. Co mogę zrobić aby potrawy nie wystygły tak szybko i nie straciły swojego smaku?
Włóż je do piekarnika i ustaw niską temperaturę. Jeśli dopiero wyjęłaś z niego gorące potrawy, otwórz drzwiczki, żeby w środku nie było zbyt ciepło. Aby podtrzymać temperaturę posiłków, wystarczy, aby wewnątrz było około 50 stopni. Wtedy obiad na pewno będzie wystarczająco gorący na czas przyjścia gości i jednocześnie zachowa swój dobry smak.
-
Chciałabym udekorować stół, stawiając na stole kwiaty i inne elementy, jednak mam tam bardzo mało miejsca. Co mogę zrobić?
Postaw na wysokie, smukłe wazony z pojedynczymi kwiatami oraz wysokie świeczniki. Dzięki temu dekoracje będą obecne, a jednocześnie zajmą bardzo mało miejsca. Wąskie wazony oraz świeczniki możesz postawić w lukach między talerzami z potrawami. Na pewno na każdym stole znajdzie się miejsce na tego typu skromne dekoracje.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane