Jak zadbać o domowych pupili - jaka karma jest najlepsza dla tego kota?

Wybór odpowiedniej karmy dla swojego kota jest ważnym zadaniem, przed którym stoi każdy właściciel zwierząt. Często zastanawiamy się nad tym, co jest najlepsze, jaki powinien być skład i tekstura, by zadowolić swojego czworonoga? Wybór nie jest oczywisty, ale najważniejsze to wybierać produkty, które przypadną do gustu naszemu pupilowi. Przeanalizujmy najważniejsze kryteria dotyczące wyboru karmy dla kota.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-02-28
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
Jak zadbać o domowych pupili - jaka karma jest najlepsza dla tego kota? /

Mięsna karma

Kot powinien otrzymywać zbilansowany posiłek. Na temat dokładnego karmienia można przeczytać na opakowaniu karmy dla kotów. Z pewnością będzie tutaj wytyczone jakiej wielkości posiłki kotek powinien spożywać każdego dnia. Tak jak w przypadku wyboru produktów spożywczych dla ludzi, tak i dla zwierząt zaleca się, aby dokładnie czytać etykiety. Niektóre produkty mogą mieć nieodpowiedni skład, wręcz szkodliwy dla kota. Na jakie składniki powinniśmy uważać? Przede wszystkim na składniki pochodzenia zbożowego. Kot nie ma odpowiednio przystosowanego układu trawiennego, do tego, aby spożywać zboża. Karma dla tego pupila powinna być oparta na produktach mięsnych, ponieważ to kot najlepiej trawi i ma dla niego najlepszy skład względem zapotrzebowania.

Marka karmy dla kotów także ma znaczenie, ponieważ nie zawsze idzie to w parze ze zdrowym, zbilansowanym posiłkiem dla kota. Droższe propozycje mogą zawierać zdecydowanie lepszy skład niż popularne karmy dostępne w dużych sieciach handlowych, po które nagminnie sięgają właściciele kotów. Składników, których powinniśmy unikać przy wyborze karmy dla kotów to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty uboczne pochodzenia roślinnego, hydrolizowane białko zwierzęce, zboża, soja, ale także odpady przy produkcji drewna, którym jest lignoceluloza. Niestety tak prezentuje się często skład karmy dla kota, która może być dostępna w każdym sklepie.

Najważniejszym składnikiem karmy dla kota powinno być mięso i to dobrego gatunku. Koty, zwłaszcza rasa Devon rex jest przystosowana do tego, aby spożywać produkty mięsne. Ponieważ koty tej rasy dożywają nawet 20 lat, trzeba w ciągu tego czasu zapewnić im dobrze zbilansowaną dietę. Naprzemienne stosowanie karmy mokrej, mięsnej i suchej pozwoli na optymalne żywienie naszego pupila. Ponieważ z wiekiem dochodzi często do próchnicy zębów kota, najlepiej stosować karmę suchą. Pamiętać należy, że od próchnicy zaczynają się także inne dolegliwości związane ze zdrowiem kota.

Karma dla kota powinna składać się z dobrych składników, wysokiej jakości. Tylko w ten sposób będzie można zatroszczyć się o zdrowie i kondycję swojego pupila. Wiele mówi się o problemach z otyłością kota, zwłaszcza po sterylizacji. Tutaj odpowiedzią na wszelkie zadawane pytania może być odpowiednio dostosowana karma i umiar w podawaniu posiłku. Podawanie naprzemiennie karmy mokrej i suchej pomoże odpowiednio zbilansowane żywienie naszego pupila, a także zapobiegnie wielu schorzeniom. O czym mowa?

Nadmierne podawanie karmy mokrej

Kiedy żywimy naszego kota wyłącznie karmą mokrą, po określonym czasie możemy spodziewać się tego, że dojdzie do próchnicy. Wydawać by się mogło, że co to takiego, ale próchnica niestety prowadzi do poważniejszych schorzeń i chorób. Najrozsądniej jest podawać karmę mokrą i suchą, na przykład na zasadzie dzień po dniu. Mokra karma dla kota jest dobra w przypadku, kiedy kot ma problem z pęcherzem. Kiedy zauważymy, że kot załatwia swoje potrzeby w innym miejscu niż kuweta, być może problem z pęcherzem, który powstaje na skutek podawania kotu wyłącznie suchej karmy, będzie się tylko pogłębiał. Oczywiście konsultacja z lekarzem jest w takich przypadkach wskazana, a jeśli w moczu zauważymy krew, trzeba będzie uczynić to niezwłocznie.

Sucha karma jako sposób żywienia

Sucha karma dla kota też nie jest właściwą opcją, jako żywienie kota. Przykład został podany wyżej. Sucha karma może przyczynić się do występowania problemów z układem moczowym, co także może przysporzyć wielu problemów. Jakie wobec tego powinno być optymalne żywienie kota? Najlepiej, aby połączyć te dwie opcje, a więc sucha i mokra karma podawana naprzemiennie. Warto mieć na uwadze preferencje pupila, ponieważ nie każdy kot będzie tolerował dłuższe żywienie na przykład tylko suchą czy mokrą karmą. Należy również zapewnić kotu dodatkowe przekąski uzupełniające niedobory witaminowe. Karmy dla kotów dostępne w sklepach zoologicznych mogą być stosowane przez dłuższy czas, jednak nie zwalnia nas to z obowiązku czytania etykiet. Bardzo dobrej jakości karmy znajdziemy w internecie, gdzie mamy dostęp do informacji związanych ze składem. Marka karmy dla kotów nie pozostaje bez znaczenia, nie zawsze warto kierować się tym, co zobaczyliśmy w reklamie. Bywa, że mniej znane marki są w stanie zapewnić naszemu kotu znacznie lepszy posiłek, bardziej zbilansowany i odpowiedni, niż najładniejsze opakowania z karmą z reklam, gdzie pokazywane są zadbane i żywiołowe koty.

Koty powinny być w odpowiedni sposób żywione. Codzienne podawanie wartościowego posiłku ma wpływ na stan zdrowia kota i jego zadowolenie.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane