Życie po 50-tce - jakie zmiany mogą wprowadzić dziadkowie, aby żyć długo i szczęśliwie

Sposoby na to, jak być szczęśliwym w każdym wieku

Z każdym rokiem naszego życia stajemy się starsi, ale również mądrzejsi. Przybywa nam siwych włosów na głowie, ale również cennych doświadczeń i wiedzy. Fizycznie mniej sprawni, ale mentalnie nadal młodzi i głodni sukcesów. Bez względu na wiek pragniemy szczęścia, miłości i pozytywnych przemian. Skoro tak bardzo tego chcemy, czemu tego nie robimy? Porzućmy konwenanse i opory, i zacznijmy wspaniałe życie po 50-tce! Jakie zmiany mogą wprowadzić dziadkowie, aby żyć długo i szczęśliwie? Sprawdź i wypróbuj na własnej skórze.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-01-12
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Życie po 50-tce - jakie zmiany mogą wprowadzić dziadkowie, aby żyć długo i szczęśliwie / Sposoby na to, jak być szczęśliwym w każdym wieku

Pozytywne zmiany drogą do szczęśliwego życia

Jesteście Dziadkami. Wychowaliście zdrowe i szczęśliwe dzieci. Teraz pomagacie wychowywać wnuki, które stały się cały Waszym światem. One patrzą na Was. Obserwują Wasze zachowania, powtarzają Wasze słowa. Jesteście dla nich wzorem. Wyznaczacie kurs ich życia, uczycie najważniejszych prawd i wartości, którymi sami się kierujecie. Chcąc wychować szczęśliwe wnuki, Wy również musicie być szczęśliwi.

Czasami czujemy się wypaleni, zmęczeni, zgorzkniali. Tkwimy w stagnacji i nie wiemy, czemu jest nam tak źle? Przecież mamy wszystko: dom, dorosłe dzieci, przeurocze wnuki. Jednak coś jest nie tak. Być może poświęciliśmy nasze marzenia, za cenę dbania o rodzinę? Być może nadal marzymy o czymś, co wydaje się nam niemożliwe do spełnienia?

Odpowiedzią na te rozterki może być wprowadzenie w naszym życiu zmian. Mogą być wielkie i zaskakujące, ale równie dobrze mogą być małe i niezauważalne dla innych, jednak dla nas mogą mieć ogromne znaczenie. Zachęcamy Was do wprowadzenia jednej lub kilku zmian, abyście mogli żyć pełnią życia. Szczęśliwi i spełnieni.

Przedstawiamy Wam listę małych kroków, które możecie podjąć, aby żyć długo i szczęśliwie.

Pokonaj swój największy strach

Często największe szczęście w życiu odczuwamy wtedy, kiedy przekroczymy swoje granice. Dokonamy czegoś, co do tej pory wydawało się nam niemożliwe. Czego najbardziej się obawialiśmy. Czy w Twoim życiu jest taka rzecz? Przekroczona 50-tka to idealny wiek do zapisania się na kurs aktorski, spróbowania swoich sił za kierownicą samochodu, zaproszenia na randkę uroczego sąsiada, do którego wzdychamy od lat. Wystarczy jedna decyzja, wzięcie byka za rogi i podjęcie próby. Boisz się? Nie masz nic do stracenia. A do zyskania - wszystko.

Zdecyduj się na nową fryzurę

Czy zmiany muszą być od razu radykalne? Ależ skąd! Zacznij od małych kroków. Zmiana fryzury z pewnością poprawi Ci humor. Zyskasz młodszy wygląd, znajomi zauważą zmianę nie tylko na Twojej głowie, ale również na twarzy, ponieważ zaczniesz się częściej uśmiechać. Będziesz bardzie pewny siebie. Poprawi się Twoje samopoczucie. Daj sobie szansę. Być może właśnie w nowej fryzurze poczujesz się jak milion dolarów?

Wybierz się w podróż

Jeśli jesteś na emeryturze, nic Cię nie ogranicza. Jeśli opiekujesz się wnukami lub jesteś nadal czynny zawodowo poproś o tydzień urlopu. Ukochane zwierzątko może pozostać wtedy pod opieką rodziny lub sąsiadki. Wybierz się w podróż do miejsca, w którym nigdy nie byłeś, ale zawsze o nim marzyłeś. Zrób pierwszy krok i kup bilet. Nie szukaj wymówek, nie odkładaj tego na wieczne kiedyś. Po prostu jedź. Wrócisz odmieniony i głodny kolejnych wycieczek.

Napisz książkę

Śmieszne? Absolutnie nie. Każdy z nas ma w sobie ogromne pokłady kreatywności i musi je odpowiednio spożytkować. Jeśli lubisz czytać książki i nieśmiało marzyłeś o tym, aby kiedyś wydać własną powieść lub krótkie opowiadanie, czemu nie spróbujesz? Nie musisz od razu pokazywać jej całej rodzinie. Możesz napisać coś dla samego siebie. Sprawdzisz się w nowej roli. Poczujesz ulgę i zadowolenie, że zaczynasz spełniać swoje marzenie z młodości. Jeśli nie teraz, to kiedy?

Adoptuj zwierzę

Twoje dzieci wydoroślały. Twoje wnuki mieszkają w innym mieście, lub całkiem niedaleko, ale mają dużo obowiązków i nie widujesz ich tak często, jak być chciał. Odczuwasz na własnej skórze syndrom pustego gniazda. Czegoś Ci brakuje. Odpowiedzią na ten stan może być adopcja zwierzęcia. W schroniskach nie brakuje bezdomnych, smutnych zwierząt, które łakną miłości. Jeśli kochasz zwierzęta i masz potrzebę pomocy innym, zdecyduj się na ten bohaterski krok. Ludzie, którzy opiekują się zwierzętami żyją dłużej niż osoby, które ich nie mają. Będziesz szczęśliwy. Będziesz miał towarzysza, który odwzajemni Twoje uczucia. Czy trzeba Cię jeszcze zachęcać?

Odnów stare przyjaźnie

Pamiętasz swoją najlepszą przyjaciółkę ze szkoły? A może wspominasz miłego sąsiada, który mieszkał obok Was. Jeśli nadal nosisz w sercu osoby, z którymi łączyło Cię coś wyjątkowego postaraj się nawiązać z nimi kontakt. W dzisiejszych czasach jest to o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Mamy telefony, Internet, szybkie środki komunikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć poszukiwania. Rozdzielił Was los. Przytłoczyły obowiązki. Teraz jednak macie więcej czasu. Odbudujcie relacje. Warto spróbować.

Zbuduj rodowe drzewo genealogiczne

Jeśli zawsze martwiło Cię to, jak mało wiesz o swoich przodkach, spróbuj zmienić ten stan rzeczy. Masz teraz więcej czasu, podejmij próbę odkrycia i zrozumienia skąd pochodzisz. Na rynku pojawiły się firmy, które specjalizują się w tworzeniu drzew genealogicznych, jednak może Cię to sporo kosztować. Mając sporo czasu możesz udać się do swoje parafii, parafii swoich rodziców lub dziadków i poszukać informacji w księgach parafialnych. Księża zawsze służą w tej sprawie pomocą. Nie tylko odkryjesz swoje korzenie, ale również przekażesz tę bezcenną wiedzę kolejnym pokoleniom.

Naucz się nowego języka

Zawsze fascynował Cię język japoński, węgierski lub hiszpański? Weź sprawy w swoje ręce i zapisz się na kurs. Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę kursów: od tych stacjonarnych w szkołach językowych, po kursy online, z których możesz korzystać w domowym zaciszu. Dodatkowo nauka języków obcych zmniejsza ryzyko demencji, poprawia pamięć i sprawność umysłową. Może okazać się, że nauka języka, który podobał Ci się od wielu lat, przychodzi Ci z wielką łatwością. Kolejnym krokiem będzie zwiedzenie kraju, o którym tak długo marzyłeś.

Zapisz się na jogę lub pilates

Aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia w każdym wieku. Uczęszczając na zajęcia sportowe poznajemy nowych ludzi i dbamy o nasz organizm. Pilates wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Joga poza ćwiczeniami rozciągającymi wpływa pozytywnie na nasz umysł. Uspokaja i kieruje nasze myśli na rzeczy, które są dla nas najważniejsze. Jeszcze nie spróbowałeś? Polecamy.

Wystartuj w maratonie

Bieganie nie jest już tylko koniecznością, aby zachować zdrowie i lepszą kondycję. Bieganie stało się sposobem na życie. Biegacze organizują się w grupy, zawierają przyjaźnie, dopingują się i wspierają w przezwyciężaniu swoich słabości. Jeśli jesteś sprawny fizycznie i kochasz sport ustal sobie nowy, życiowy cel, jakim jest wystartowanie w maratonie. Zacznij od małych kroków i krótkich dystansów. Znajdź grupę ludzi w Twoim wieku, którzy podzielają te same pasje i zainteresowania. Spełnij swoje wielkie marzenie, przełam strach, odsuń na bok wątpliwości i po prostu to zrób!

Zapisz się na regularne masaże

Po wielu latach ciężkiej pracy fizycznej lub biurowej, coraz częściej odczuwasz bóle pleców. Zamiast marudzić, że boli, lub powtarzać, że zdrowie już nie jest takie jak kiedyś, zrób coś z tym. Skonsultuj się z ortopedą i skorzystaj z pomocy profesjonalnego masażysty. Daj sobie szansę na lepsze samopoczucie i lepsze zdrowie. Tak niewiele trzeba, aby każdy dzień naszego życia był jeszcze piękniejszy.

Zapisz się na profesjonalny kurs gotowania

Fakt, że po tylu latach zajmowania się domem, dziećmi i wnukami potrafisz świetnie gotować jest niezaprzeczalny. Zapisując się na profesjonalny kurs gotowania nie negujesz swojego talentu. W ten sposób rozwijasz skrzydła, ponieważ zdobywasz nową wiedzę. Zaskocz siebie oraz rodzinę wyjątkowymi daniami i niespotykanymi dotąd w Twojej kuchni smakami. Czy będziesz bardziej zadowolony? Oczywiście. Może przy okazji odchudzisz kilka większych brzuszków? :)

Weź udział w wolontariacie

Brak celu i sensu w życiu zabija nasze wewnętrzne poczucie szczęścia. Stajemy się smutni i zamykamy się na otaczający nas świat. Tymczasem tak niewiele trzeba, aby to zmienić. Nie wymaga to posiadania wielkich pieniędzy, ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczą zdrowe ręce i pozytywne nastawienie. Znajdź wolontariat w swojej okolicy. Zadzwoń do fundacji lub organizacji, która go organizuje i dowiedz się wszystkich szczegółów. Zobaczysz, jak wielką radość da Ci pomaganie innym ludziom. Docenisz szczęście, jakie masz w życiu. Dasz innym cząstkę siebie. Przecież jesteś bardzo wartościowym człowiekiem. Uwierz w to. Podejmij wyzwanie.

Kup rzecz, która zawsze była Twoim marzeniem

Czasem, aby spełnić marzenie trzeba włożyć w to wiele trudu i energii. A czasem wystarczy podjąć decyzję, którą odkładaliśmy całe lata. Bo nie wypada. Bo rodzina na pewno się nie zgodzi. Bo będą się śmiać. Bo mi to odradzają. Bo. Bo. Bo… Zamiast słuchać dobrych rad, posłuchaj samego siebie. Jeśli marzysz o samochodzie prosto z salonu, skoku ze spadochronem, torebce ulubionej marki, którą mijasz w witrynie sklepowej z przytłaczającymi Cię wyrzutami sumienia, wyłącz te głosy w swojej głowie i bądź egoistą. Zdrowy egoizm jest ważny dla naszej wewnętrznej równowagi. Dajemy dużo od siebie, ale powinnyśmy dać coś również sobie, aby być szczęśliwi. Po prostu.

Zrób remont domu lub mieszkania

Nie możesz już patrzeć na starą łazienkę, odrapane meble w salonie, zużyte sprzęty domowe? Weź sprawy w swoje ręce i żyj życiem, o jakim zawsze marzyłeś. Nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli nie stać Cię na firmę remontową poproś o pomoc rodzinę lub znajomych. Poszukaj pięknych mebli w niskich cenach. Sprawdzaj wyprzedaże. Korzystaj z okazji. Odmień swoje otoczenie, abyś wracał do domu z uśmiechem na ustach.

Zapisz się na kurs tańca

Jeśli jesteście nadal szczęśliwym małżeństwem kurs tańca może jeszcze bardziej scementować Wasz związek. Jak często patrzycie sobie prosto w oczy, spleceni w uścisku? W tańcu to wręcz konieczne. Nawet jeśli na parkiecie czujecie się doskonale, zawsze możecie poprawić swoje umiejętności i nauczyć czegoś nowego. Taniec rozpala zmysły, poprawia sprawność fizyczną i sprawia, że czujemy się wyjątkowo. Jeśli nie masz partnera, nie stanowi to większego problemu. Na kursy tańca przychodzą również single. Masz szansę poznać kogoś nowego.

Rozpoczynaj dzień od ćwiczeń fizycznych

To nieprawda, że jesteś za stary. To nic, że do tej pory nigdy nie ćwiczyłeś. Nie musisz od razu przebiec kilku kilometrów. Możesz zacząć od rozciągania, stopniowo dołączyć przysiady i brzuszki. Powoli rozszerzać zestaw porannych ćwiczeń. Poczujesz się lepiej. Poprawią się Twoje wyniki badań, a nowa aktywność po miesiącu wejdzie Ci na stałe w krew. A może przygotowując śniadanie poruszasz się w rytm muzyki? Każda forma ruchu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Przekonaj się sam.

Zostań optymistą

Tak niewiele, a przychodzi nam to z tak wielkim trudem. Podejmij wyzwanie zmiany swojego nastawienia na bardziej pozytywne. Słysząc jakąś rozmowę nie oceniaj, nie krytykuj i nie patrz na świat w czarnych barwach. Zacznij od siebie. Uśmiechaj się do siebie w lustrze. Mów do siebie, że siebie lubisz. Później, kiedy wejdzie Ci to w nawyk, mów do siebie, że siebie kochasz. Śmieszne? Absolutnie nie. Przekonaj się, jak wiele zyskasz zmianą swojego nastawienia do siebie i do świata. Bez wymówek!

Wspieraj akcje charytatywne

Ludzie czują się szczęśliwi pomagając innym ludziom. Dokładając swoją cegiełkę w szczytnym celu mamy nadzieję na to, że dzięki nam, czyjś los odmieni się na lepsze. Ktoś wyzdrowieje, ktoś będzie miał udane święta, ktoś inny nie zmarznie. Ustaw sobie jako cel wzięcie udziału w jednej akcji charytatywnej na kwartał. Czasem nawet drobny gest może mieć znaczący wpływ na czyjeś życie. Pomagając innym dajesz wspaniały przykład swoim wnukom, dla których takie zachowanie będzie czymś zupełnie naturalnym.

Zmień swój styl ubierania się

Kupując ubrania stale sięgasz po stare i sprawdzone fasony? Przecież od zawsze wybierasz dżinsy i swetry. Po co to zmieniać? A czy próbowałeś? Tym razem zabierz ze sobą do przebieralni ubrania, które do tej pory omijałeś szerokim łukiem. Pstrokate wzory, wyraziste kolory. Możesz się zaskoczyć, jak Cię odmłodzą i dodadzą uroku. Oczywiście możesz skorzystać z rad profesjonalnego stylisty, ale jak zabawnie będzie pobawić się we własnego stylistę! Spróbuj. W przebieralni wszystko pozostanie pomiędzy Tobą, a Twoim odbiciem w lustrze.

Częściej mów bliskim, jak bardzo ich kochasz

Wydaje nam się to oczywiste. Przecież żona, mąż, dzieci i wnuki doskonale wiedzą, że ich kocham. Po co znowu o tym mówić? Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że naprawdę warto. Jeśli dawno tego nie robiłeś na początku może Ci się to wydać dziwne oraz trudne. Przełam się i powiedz rodzinie, jak bardzo ich kochasz. Mów im to tak często, jak jest to możliwe. Zobaczysz zmianę na ich twarzach. Zdziwienie, zaskoczenie, wzruszenie. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, jak długo jest nam pisane bycie razem. Cieszmy się tym, dopóki starczy nam sił.

Szczęście jest w nas. Tylko od nas zależy, czy jesteśmy uśmiechnięci, czy smutni. To od nas zależy, jaki dajemy wzór dzieciom i wnukom. Idąc przez życie starajmy się dbać nie tylko o innych, ale również o siebie. Spełniając swoje marzenia, realizując się w różnych dziedzinach życia mamy poczucie spełnienia. Doceniamy nasze życie i pokazujemy innym, że nie trzeba wielkiego majątku, aby żyć szczęśliwie. Trzeba podążać za głosem swojego serca i podejmować ryzyko. Przecież masz tylko jedno życie. Na co czekasz?

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane