Wspólne gotowanie przepisem na udaną relację z dziećmi

Jakie korzyści płyną z przygotowywania posiłków z dziećmi?

Czas spędzany u Babci i Dziadka każdemu kojarzy się z pysznymi, domowymi obiadami oraz łakociami, których zapach unosi się w całym domu. Są przepisy i kulinarne sekrety znane tylko Babci, które często decydują o niepowtarzalnym smaku potraw. Czas spędzany na gotowaniu lub pieczeniu, wielu z nas przywodzi na myśl szczęśliwe i pozytywne chwile. Dowiedz się, jak sprawić, aby wspólne gotowanie stało się przepisem na udaną relację z wnuczkiem.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-14
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Wspólne gotowanie przepisem na udaną relację z dziećmi / Jakie korzyści płyną z przygotowywania posiłków z dziećmi?

Korzyści płynące ze wspólnego gotowania z dziećmi

Dzieci bardzo lubią podpatrywać dorosłych podczas wykonywania przez nich codziennych czynności. Są szczególnie zainteresowane tymi, do których na co dzień nie mają dostępu. Zapracowani rodzice, na co dzień gotują szybko i maksymalnie prosto, więc rzadko dają dzieciom możliwość wspólnego spędzenia czasu podczas gotowania. Kiedy dziecko spędza u Ciebie dzień, zachęć go do wspólnego przygotowania posiłku. Na pewno będzie bardzo podekscytowane na myśl o pomocy w kuchni, a wizja późniejszego pochwalenia się rodzicom wywoła na jego twarzy nieposkromioną radość.

Pierwszą, najważniejszą z perspektywy Dziadków korzyścią płynącą ze wspólnego gotowania z dzieckiem, jest możliwość pogłębienia Waszej relacji. Wspólne spędzenie czasu w ciekawy sposób sprawia, że wnuk czuje się u Was dobrze, co na pewno zachęci go do częstszych odwiedzin. Przyjemnie spędzony czas to także świetna okazja do rozmów i do stworzenia pozytywnej, trwałej i udanej relacji.

Gotowanie od najmłodszych lat sprzyja także rozwojowi dziecka. Przede wszystkim, nabywa ono praktycznych umiejętności, które mogą przydać mu się w przyszłości. Najmłodsze dzieci w czasie wykonywania najprostszych prac w kuchni zaznajamiają się z kształtem poszczególnych warzyw i owoców, a także uczą się rozpoznawania kolorów. W przypadku starszych wnuków obdarzenie ich zaufaniem bardzo dobrze wpływa na ich pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Mogą być dumni z tego, że biorą udział w zadaniach przypisywanych zwykle dorosłym.

Wspólne gotowanie to najlepszy sposób poradzenia sobie z wnukiem - niejadkiem. Kiedy dziecko bardzo wybrzydza przy jedzeniu, zwykle nie wie, skąd wzięło się to, co znajduje się na jego talerzu. Kiedy będzie brało czynny udział w przygotowaniu posiłku i pozna każdy etap jego przygotowania, na pewno także chętniej go zje.

Możecie wspólnie założyć internetowy blog kulinarny, na który będzie wrzucać wszystkie  potrawy, które wspólnie ugotowaliście. Wnuczek może smakowicie dekorować talerze i robić im zdjęcia na stronę internetową. Może odkryje w sobie smykałkę do fotografii lub pracy w gastronomii? Lub zwyczajniej zacznie jeść potrawy, których do tej pory unikał? Warto spróbować.

Czas spędzony na gotowaniu to także świetna okazja na rozwijanie zdolności kreatywnych oraz matematycznych. Nic tak nie rozwija wyobraźni najmłodszych, jak kawałek surowego ciasta na pierogi. Nieco starsi wnukowie mogą skorzystać na gotowaniu i w czasie odmierzania określonych porcji składników, nauczyć się ułamków oraz dodawania. Pieczenie jest świetną okazją do poznania pojęcia proporcji. Na pewno, kiedy dziecko będzie mieć problem ze zrozumieniem tego zagadnienia na lekcjach matematyki, przypomni sobie wspólne gotowanie z Babcią.

Wspólne gotowanie z wnukiem - od czego zacząć?

Pamiętaj, że zakres pomocy w kuchni powinien być zawsze dopasowany do wieku dziecka. We wspólnym gotowaniu kieruj się zasadą małych kroków. Jeśli dziecko po raz pierwszy będzie mieć styczność z przygotowywaniem posiłku, najlepiej nie zlecać mu wymagających czynności.

Najmłodsze wnuki z pewnością świetnie sprawdzą się w podawaniu określonych składników. Jest to dla nich okazja do nauki kolorów, kształtów oraz nazw poszczególnych warzyw, oraz owoców. Nieco starsze dzieci mogą przydać się do odmierzania składników oraz obierania warzyw. Pamiętaj, by każdą nową czynność wprowadzać powoli i cierpliwie. Niestety, musisz liczyć się z tym, że gotowanie z dzieckiem jest nie tylko przyjemne, ale i prowadzi do dużego bałaganu.

Wspólne gotowanie nie musi oznaczać jedynie czasu spędzonego w kuchni. Zwykle, przygotowywanie posiłku rozpoczyna się w momencie zakupu niezbędnych składników. Wspólne zakupy to czynność, którą możesz dzielić z nawet najmłodszymi wnukami. Na pewno będą mieć nie lada frajdę w poszukiwaniu poszczególnych składników na sklepowych półkach.

Proste czynności, które w kuchni może wykonać Twój wnuk

Przygotowanie posiłku to zestaw wielu czynności, z którymi poradzić sobie może niemal każdy. Poniżej znajdziesz nasze propozycje zadań, które są idealne do zlecenia wnukom.

  • Mieszanie przypraw - łączenie poszczególnych przypraw w moździerzu lub mieszanie mąki z proszkiem do pieczenia to dla wielu dzieci prawdziwa frajda.
  • Czytanie przepisu - śledzenie każdego kroku i pilnowanie odpowiedniej kolejności działań to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Ominięcie nawet jednego składnika może zadecydować o tym, czy danie będzie udane.
  • Krojenie składników - jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo wnuka, możesz wyposażyć go w specjalny plastikowy nóż. Świetnie sprawdzi się w krojeniu miękkich owoców, takich jak banany i gruszki, oraz gotowanych warzyw.
  • Mycie warzyw i owoców - bardzo łatwe zadanie, które może być wykonywane nawet przez najmłodsze smyki.
  • Naciskanie przycisków - dzieci uwielbiają bawić się różnego rodzaju urządzeniami, a szczególnie tymi, które przeznaczone są do użytku wyłącznie przez dorosłych. Możliwość naciśnięcia przycisków blendera lub robota kuchennego na pewno da im wiele radości.
  • Odmierzanie składników - ta czynność wykonywana przez dzieci, oprócz świetnej zabawy, uczy także znajomości ułamków oraz jednostek. Jeśli posiadasz elektroniczną wagę kuchenną, możesz poprosić o pomoc również najmłodsze wnuki.
  • Mieszanie - łączenie składników dużą łyżką lub jeszcze lepiej - własnymi rękami to przepis nie tylko na super zabawę, ale również na super bałagan. Najmłodszym dzieciom warto oddać do mieszania bardziej lepkie i zwarte składniki, a płynne wymieszać samodzielnie.
  • Nakrycie stołu - polerowanie sztućców, rozłożenie talerzy i serwetek to świetne zajęcie dla dzieci, które również spełnia funkcję edukacyjną. Umiejętność poprawnego ułożenia nakrycia stołu na pewno przyda się każdemu, a im dłużej dziecko będzie ją praktykować, tym szybciej zapamięta właściwe położenie wszystkich elementów.
  • Natłuszczanie foremek - każde pieczenie ciasta to okazja do świetnej zabawy dla każdego dziecka, a natłuszczanie foremek ucieszy każdego małego urwisa.

Nauka zasad bezpieczeństwa i higieny

Przygotowanie posiłków w kuchni to także świetna okazja do nauczenia dziecka podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Warto, aby wystarczająco wcześnie wyrobiło w sobie pewne nawyki i dowiedziało się, jakie zagrożenia czekają na nie w kuchni.

  • Mycie rąk przed kontaktem z jedzeniem - zawsze przystępując do gotowania lub wspólnego pieczenia dopilnuj, aby dziecko dokładnie umyło ręce. Uświadom wnuka, że za każdym razem, kiedy wyjdzie do toalety lub wytrze nos, powinno się umyć ręce, tak aby bakterie i nieczystości nie przedostały się do jedzenia.
  • Gorące akcesoria - wspólne gotowanie to także świetna okazja do zapoznania dziecka z uczuciem gorąca oraz ryzykiem poparzenia. W czasie gotowania dokładnie wytłumacz dziecku, co może mu grozić, gdy dotknie gorącego garnka. Zwróć mu uwagę, na co zawsze musi uważać, kiedy przebywa w kuchni. Podkreśl, że ryzyko oparzenia nie wiąże się jedynie z gorącym garnkiem lub palnikiem kuchenki, ale także z czajnikiem, gorącą potrawą, kawą, czy herbatą.
  • Niespodziewane zagrożenia - są w kuchni przedmioty oraz produkty, które używane w niewłaściwy sposób mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Pamiętaj, by zawsze trzymać je w bezpiecznej odległości, poza zasięgiem jego rąk. Przy okazji, możesz uświadomić wnuka, na co musi uważać i pokazać mu, że w kuchni, obok przyjemnych, ciekawych atrakcji znajdują się także przedmioty niebezpieczne. Należą do nich noże, miksery, chemia gospodarcza, a także ostre warzywa, takie jak papryczki chilli. Używając ich do gotowania, zawsze pamiętaj o dokładnym umyciu rąk i pilnowaniu, by nie doszło do podrażnienia oczu dziecka.
  • Wspinanie się na blaty - przed gotowaniem ustal jasne zasady, czego nie wolno robić w kuchni. Warto do nich zaliczyć wspinanie się na blaty. Właściwe zachowania i nawyki warto wyrabiać od najwcześniejszych lat. Kiedy dziecko jest malutkie i chcesz mieć je blisko siebie, postaw na składane krzesełko lub specjalny stojak dla dzieci. Unikaj sadzania dziecka na blacie, ponieważ później, kiedy podrośnie, samo będzie chciało się tam wspinać.
  • Wycieranie rozlanych płynów - wylana plama oleju może być bardzo niebezpieczna i prowadzić do niefortunnego upadku. W kuchni, szczególnie tej niewielkiej znajduje się wiele rogów oraz niebezpiecznych kantów. Zawsze dopilnuj i naucz też dziecko, że wszystko, co wyleje się na podłogę, powinno być od razu wytarte.
  • Związywanie długich włosów - nikt nie lubi znaleźć włosa w spożywanym posiłku. Dopilnuj, by dziecko miało je zawsze związane lub nosiło opaskę. Rozpuszczone lub zmierzwione włosy to także kwestia wygody. Opadające na czoło kosmyki są dla dziecka frustrujące, a kiedy skleją się ciastem, ich wyczesanie może być bardzo bolesne.

Gotowanie z dzieckiem - czas spędzony na atrakcjach i nauce

W czasie wspólnego gotowania pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz dostosuj zlecone czynności do wieku dziecka. Aby zachęcić do tego nawet oporne wnuki, przygotowywana potrawa musi być ciekawa i smaczna. Spraw, aby wspólne gotowanie było na tyle atrakcyjne, że dziecko nie tylko będzie je miło wspominać, ale także chętnie do tego wracać. Jest to świetny sposób aktywizacji nawet opornych dzieci, które na co dzień trudno oderwać od ekranu telefonu lub komputera. Bogactwo różnorodnych wrażeń, jakich można doznać w kuchni to bardzo dobry zamiennik atrakcyjności wirtualnego świata.

Pamiętaj, że w czasie wspólnego gotowania powinnaś wykazać się ogromnymi pokładami cierpliwości. Liczyć się musisz także z niemałym bałaganem oraz znacznie większym zapasem czasu potrzebnego na przygotowanie posiłku. Obiad ugotowany wspólnie z wnukiem na pewno nie będzie daniem szybkim, ale spędzenie razem czasu i radość na twarzy dziecka zdecydowanie to wynagradza.

Dziecko w czasie gotowania na pewno przygotuje całą listę pytań, na które powinnaś bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadać. Miej na uwadze, że wspólne gotowanie z małymi dziećmi to dla nich idealna okazja do nauki oraz poznawania świata.

Wspólne gotowanie z wnukami - najczęściej zadawane pytania

  1. Spędzam na co dzień bardzo dużo czasu w kuchni. Kiedy jest ze mną wnuk, chciałabym połączyć zabawę z nim z obowiązkami, które muszę wykonać. Wnuczek ma dopiero 2 lata, czy mogę znaleźć mu bezpieczne zajęcie w kuchni?

    Nawet tak małe dziecko może odnaleźć się w kulinarnej rzeczywistości. Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawe wszystkiego, co jest w zasięgu ręki, więc musisz być ostrożna w tym, co mu podajesz. Najlepiej zabawiać go warzywami i owocami, które mają zróżnicowane kształty i faktury. Pamiętaj, by podawane owoce i warzywa nie były zbyt małe oraz aby były wcześniej umyte. Ta zabawa na pewno skończy się włożeniem któregoś warzywa do buzi, więc lepiej, żeby nie było na nim resztek ziemi.

  2. Moja wnuczka dużo gotuje w swoim domu rodzinnym z mamą. Kiedy do mnie przyjeżdża, chce wykonywać bardzo skomplikowane jak na jej wiek czynności i obawiam się o jej bezpieczeństwo. Czy mogę pozwolić 9-latce na używanie ostrego noża lub samodzielne smażenie na rozgrzanej patelni?

    Niektóre dzieci naukę gotowania zaczynają wyjątkowo wcześnie i być może, wnuczka jest już na wyższym etapie niż jej rówieśnicy. Pozwól jej na wykonywanie czynności, które robi w domu i uważnie obserwuj. Jeśli widzisz, że robi to pewnie i bezpiecznie, zaufaj wnuczce i zapewnij jej większą swobodę w kuchni. Jest to także dobry moment na udzielenie babcinych rad, które na pewno zostaną  przez nią docenione.

  3. Mój wnuczek nie chce jeść normalnych posiłków. Kiedy u mnie jest, jedyne, o co prosi to słodycze. Próbowałam wspólnego gotowania, ale to nie pomaga. Co jeszcze mogę zrobić?

    Dziecko, które na co dzień je bardzo dużo słodyczy, może być uzależnione od cukru i bardzo trudno namówić go do jedzenia normalnych posiłków. To, co możesz zrobić na początku to sprawić, by słodkie batony zamienił na ich zdrowszą wersję, czyli owoce. Wspólnie przygotujcie sałatkę owocową, w której możesz przemycić nieco zdrowego jogurtu naturalnego lub orzechy. Niech wnuk zobaczy, że domowe jedzenie również może być smaczne i bardzo zbliżone do uwielbianych przez niego słodyczy.

  4. Chciałabym gotować z wnukami, ale nie mam pomysłu na dania, jakie możemy wspólnie przygotować. Co jest na tyle łatwe, żeby dzieci mogły brać czynny udział, a jednocześnie ciekawe i zajmujące?

    Wspólne gotowanie z dziećmi warto zacząć od dań, w których jest bardzo dużo różnorodnych składników. Świetnym pomysłem na początek będzie przygotowywanie sałatek. Jest tam dużo elementów, które trzeba odmierzyć, pokroić, a następnie wymieszać. Innym pomysłem, tym razem obiadowym, jest pizza. Układanie składników na cieście to zajmujące zajęcie, a ponadto domowa pizza na pewno ucieszy każdego domownika, zwłaszcza dzieci.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane