Woda z brzozy dla dzieci i dziadków

Właściwości i zastosowanie wody z brzozy w diecie

Woda brzozowa to skarb ukryty w słynnych drzewach z białą korą. To napój, który wyróżnia się nie tylko cudownym smakiem, ale też wspaniale gasi pragnienie. Przede wszystkim posiada jednak fantastyczne właściwości oraz bogaty skład. Co więcej, można go pić już od 2. roku życia. Dlaczego warto podawać go dzieciom i dlaczego powinni zwrócić uwagę na niego seniorzy? Powodów jest wiele - poniżej je wyjaśniamy.
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-06-21
  • Szacowany czas czytania: 4 min.
Woda z brzozy dla dzieci i dziadków / Właściwości i zastosowanie wody z brzozy w diecie

Czym jest woda z brzozy?

Woda z brzozy, określana też jako „sok brzozowy”, „bzowina” lub „oskoła”, pozyskiwana jest z liści, pnia lub dojrzewających pączków drzewa, zazwyczaj wczesną wiosną. Ważne jest to, że zbiera się ją z co najmniej dziesięcioletnich drzew, przy czym nacinane są one od strony południowej. Nie jest to jednak dla nich szkodliwe, ponieważ po przeprowadzeniu całej czynności samodzielnie się one regenerują. Najcenniejszymi właściwościami wyróżnia się woda brzozowa pozyskana z pnia, która zawiera najwięcej witamin, soli mineralnych oraz innych składników odżywczych.

Woda z brzozy - właściwości

Woda z brzozy w 95% składa się z... wody! Pozostałe 5% to cenne i łatwo przyswajalne dla organizmu składniki mineralne oraz witaminy. Co więcej, stanowi ona kopalnię biopierwiastków, takich jak wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor, miedź, cynk czy mangan. Do tego zawiera ona kwasy organiczne, taniny, garbniki oraz witaminy z grupy B i C - wszystkie te związki są niesamowicie istotne, a często brakuje ich w naszym organizmie.

Ze względu na flawonoidy, a co za tym idzie - dużą zawartość antyoksydantów, bzowina spowalnia procesy starzenia się organizmu. Jak dowodzą badania, mogą one również chronić przed chorobami kardiologicznymi, cukrzycą typu 2, chorobami Alzheimera i Parkinsona, jak również przed nowotworami. Zawiera ona również mniej kalorii niż inne, podobne napoje, takie jak woda klonowa czy kokosowa. Ze względu na to oraz niską zawartość cukru, wyjątkowy smak oraz dużą zawartość minerałów, warto ją czasem stosować jako smaczniejszy zamiennik zwykłej wody.

W składzie wody brzozowej naukowcy wykryli również betulinę, która w ludzkim organizmie przekształca się w kwas betulinowy. Badacze już teraz mówią, że może on mieć z kolei właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwnowotworowe.

Woda z brzozy pozytywnie wpływa na układ immunologiczny. Dzięki niej walka z wirusami jest o wiele łatwiejsza, dlatego warto ją pić wczesną wiosną oraz jesienią - wówczas zachorowalność na różne infekcje i grypę jest zdecydowanie największa. To również powód, dla którego powinny ją w tym czasie pić dzieci oraz dziadkowie. Ze względu na spore stężenie saponin, ma ona działanie wykrztuśne i przydaje się w leczeniu kaszlu. Pomaga również wrócić do dobrej formy po długim, zimowym uśpieniu.

Kolejną właściwością tego wyjątkowego napoju jest jego działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Skutecznie łagodzi bóle kości, mięśni, jak również i stawów. Efektywnie zwalcza gorączkę podczas wyżej wspomnianych infekcji wirusowych. Jego regularne stosowanie pomaga również przy reumatyzmie oraz rwie kulszowej. W przypadku uszkodzenia nerwu kulszowego najlepiej stosować go w postaci maści.

Woda z brzozy dobrze działa również na układ sercowo-naczyniowy. Przeciwdziała miażdżycy oraz zawałom, ponieważ reguluje poziom cholesterolu we krwi oraz gospodarkę lipidową. Zmniejsza ona ryzyko zakrzepicy oraz chorobie niedokrwiennej serca. Oprócz tego, zapobiega anemii. Jest to możliwe ze względu na wspomniane już składniki mineralne, a także aminokwasy i witaminy - z tego powodu powinny ją pić osoby cierpiące na niedokrwistość.

Oskoła zawiera również dużą ilość manganu. Pierwiastek ten, w połączeniu z wapniem, cynkiem i miedzią, pomaga zmniejszyć ryzyko osteoporozy i innych problemów z kośćmi. Co więcej, mangan pomaga tworzyć dysmutazę ponadtlenkową, cenny antyoksydant, który chroni przed stresem oksydacyjnym oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się niektórych chorób przewlekłych. Mangan pomaga również regulować poziom cukru we krwi oraz ułatwia trawienie węglowodanów, białek i cholesterolu. Dzięki szybszej przemianie materii organizm pomaga z kolei pozbywać się zbędnych kilogramów.

Warto mieć sok brzozowy we własnej kuchni na wypadek dolegliwości ze strony układu trawiennego, zwłaszcza jeśli problemy związane są z nadżerkami oraz wrzodami żołądka. Łagodzi on jego podrażnienia oraz stany zapalne, w podobny sposób pomaga także jelitom - wspomaga m.in. leczenie zespołu jelita wrażliwego. Ważne jest również to, że stymuluje on pracę wątroby.

Nie można zapomnieć również o tym, ze bzowina posiada właściwości moczopędne, które pomagają pozbywać się z organizmu szkodliwych mikrobów. Dzięki niej wypłukiwane są z przewodu moczowego zbędne złogi oraz toksyny, co z kolei pozwala zapobiegać takim chorobom, jak np. kamica nerkowa. Pobudza również procesy filtracyjne w przewodach moczowych. To wszystko sprawia, że jej potencjał docenią osoby z problemami urologicznymi oraz nefrologicznymi.

Należy zaznaczyć, że woda brzozowa pomaga zwalczać problemy skórne, a dzięki niej gojenie się ran przebiega o wiele szybciej. Przydaje się na wypadek otarć, oparzeń oraz urazów mechanicznych. Zapewnia dobre nawilżenie skóry oraz wygładzenie niewielkich zmarszczek. Rozjaśnia też niewielkie przebarwienia, poprawia elastyczność oraz ukrwienie skóry. Pozytywnie wpływa również na zmiany trądzikowe i łojotokowe, odblokowując przy okazji pory skóry. Dzięki niej cera nabiera ładniejszego wyglądu oraz równomiernego kolorytu. Zabezpiecza ona również skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania. Ważne jest, że w soku z brzozy znajduje się witamina C, która stymuluje produkcję kolagenu. Białko to z kolei pomaga utrzymać zdrową, elastyczną i nawilżoną skórę. Wszystkie te właściwości sprawiają, że woda brzozowa jest częstym składnikiem kremów oraz balsamów.

Warto zostawić dla bzowiny również miejsce na półce w łazience - stosowana jako płukanka do włosów, wspaniale wzmacnia poszczególne ich pasma. Po jej użyciu zachwycają one swym blaskiem, są gęstsze i zdrowsze oraz rzadziej wypadają. Stosuje się ją także w leczeniu łupieżu. Co więcej, stymuluje ona porost włosów oraz poprawia stan skóry głowy, skutecznie oczyszczając ją z sebum. Zawarta w wodzie brzozowej, wspomniana witamina C wspomaga wytwarzanie kolagenu oraz wchłanianie żelaza, dzięki czemu wzmacnia ona również i włosy. Nie bez powodu sok z brzozy często występuje w szamponach, które idealnie nadają się do wrażliwej skóry głowy - mają one właściwości tonizujące oraz regulują prace gruczołów łojowych.

Ciekawostką jest to, że w medycynie ludowej bzowinę traktowano jako środek antynowotworowy. Dziś wiadomo jednak, że nie leczy ona raka, z pewnością jednak poprawia samopoczucie osobom, które na niego chorują. Pewnie jest to, że dobrze wpływa ona na funkcjonowanie układu nerwowego, a także na ogólny stan zdrowia - wiadomo wszak, że dostarcza spore zasoby witalnej energii.

Jak stosować wodę brzozową?

Jeśli chodzi o stosowanie wody brzozowej, z powodzeniem można ją pić w postaci napoju. Można ją dodatkowo wymieszać ze zwykłą wodą lub pić w postaci naparu z pączków, liści lub kory brzozy. Niektóry dodają do niej miód, cytrynę lub liście mięty. Zalecane jest jej picie 2 lub 3 razy dziennie, minimum przez 3 tygodnie, aby zauważyć pierwsze rezultaty stosowania. Spożywanie jej w ten sposób przez 21 dni będzie dla organizmu wspaniałym detoksem i z pewnością przyczyni się do jego wzmocnienia.

Woda brzozowa sprawdzi się również w formie wcierki. Należy ją stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu przez około 4 tygodnie - w przeciwnym razie możesz doprowadzić do przesuszenia skóry głowy. Po wtarciu w skórę głowy należy pozostawić ją z kolei na kilka godzin. Możesz ją wykorzystać na niej również po umyciu włosów - wówczas nie musisz jej spłukiwać. Wcierkę taką warto stosować np. na porost włosów. Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu kosmyków, najlepsze efekty zapewnia połączenie wody brzozowej z sokiem z pokrzywy.

W przypadku stosowania wody brzozowej na skórę twarzy, przyniesie ona efekty po kilku tygodniach regularnego stosowania. Przykładowo, możesz ją stosować jako tonik i przemywać się nią z rana oraz wieczorem.

Od kiedy można pić wodę brzozową? Czy warto podawać ją dziecku?

Wodę brzozową można pić już od 2. roku życia. Jeśli zdecydujesz się jednak podać ją dziecku, dokładnie obserwuj jego reakcję. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W ogromnej większości przypadków sok brzozowy nie wywołuje jednak alergii.

Ważne także, aby podawać dziecku małe ilości soku brzozowego - wynika to z tego, że zawiera on pochodne kwasu salicylowego, które dzieci mogą przyjmować od 12. roku życia. Dlatego też, przed zaproponowaniem go maluchowi, warto tę kwestię skonsultować z lekarzem.

Istotne jest również to, że dzieci mogą pić sok brzozowy dla samej przyjemności - ma on orzeźwiający, delikatnie słodki smak i z pewnością wielu maluchom przypadnie do gustu.

Jak przechowywać sok brzozowy?

Oskołę najlepiej wypić od razu po zebraniu. Swoje właściwości odżywcze oraz lecznicze zachowuje ona do 3-4 dni. Najlepiej przez ten czas trzymać ją w lodówce, w szklanym naczyniu. Jeśli zależy Ci na przedłużeniu żywotności, możesz ją również zamrozić. Z pewnością nie należy jej jednak podgrzewać, ponieważ wówczas straci ona swoje wyjątkowe właściwości.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane