Szczęśliwi dziadkowie - jak zadbać o dobre samopoczucie i pogodę ducha

Wskazówki, jak wieść szczęśliwe życie po 50-tce

Obserwując to, co dzieje się na świecie i dookoła nas trudno o optymizm i pozytywne nastawienie. Jak jednak zadbać o to, by codziennie towarzyszyła nam pogoda ducha i dobre samopoczucie? Wskazówki znajdziecie w poniższym artykule.
 • Ostatnia aktualizacja: 2020-11-07
 • Szacowany czas czytania: 5 min.
Szczęśliwi dziadkowie - jak zadbać o dobre samopoczucie i pogodę ducha / Wskazówki, jak wieść szczęśliwe życie po 50-tce

Humor i pokora: przepis na pogodę ducha

Pozytywne myślenie sprawia, że mamy więcej energii do działania i czerpiemy z życia więcej radości. To właśnie ono odpowiada za to, że przeżywamy dzień w sposób efektywny i jesteśmy w stanie sprostać codziennym wyzwaniom. Utrzymanie pozytywnego nastawienia wcale nie jest łatwe, a chwil słabości doświadczają osoby w każdym wieku. Wrażliwość na zmiany pogody, czy ciśnienia to często spotykane przypadłości, które skutkują pogorszeniem nastroju i obniżeniem motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

Bardzo często permanentny spadek nastroju i utratę witalności obserwuje się u osób po 50. roku życia. Dlaczego tak jest? Zwykle to właśnie wtedy do życia wkrada się spokój i rutyna, która może powodować taki stan emocjonalny. Bardzo ważne jest, by szczególnie w tym wieku zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie, by mieć chęci do przeżywania codzienności na nowo i cieszyć się każdym dniem. Pomogą w tym poczucie humoru i pogoda ducha.

Pogoda ducha to bardzo pożądana cecha, która przydaje się szczególnie w trudnych życiowych momentach. To właśnie dzięki niej ludzie są w stanie przetrwać moment załamania, czy chwilowego kryzysu. Człowiek pogodny często w takich chwilach widzi światełko w tunelu i nie patrzy na sytuację w sposób wyjątkowo krytyczny.

Poczucie humoru to specyficzna umiejętność widzenia świata w wielu różnych kolorach, nie tylko czerni i bieli. Nie ma takiej osoby, której wszystko się w życiu udało, która każdy dzień przeżywa w sposób radosny. Nie ma też takiej osoby, której nic w życiu nie wyszło. Warto podchodzić do sytuacji, które nas w życiu spotykają z przymrużeniem oka i nie brać wszystkiego na poważnie.

Celebruj chwile

Z pozoru nudna, rutynowa codzienność, składa się z wielu chwil, które można celebrować i uczynić je wyjątkowymi. To od Ciebie zależy, czy każdy dzień będzie taki sam. Jak można cieszyć się codziennością? Kiedy ostatni raz przygotowałaś dla swojego męża, z którym żyjesz od 30 lat, uroczystą kolację? Może warto to zrobić? Powspominać lata młodości, przypomnieć sobie najpiękniejsze momenty, które razem przeżyliście. Być może jutro idąc rano na codzienne zakupy, kupisz żonie bukiet kwiatów? Czy nie będzie to cos wyjątkowego w tym dniu? Na pewno sprawisz, że będzie jej bardzo miło i przez cały dzień będzie w wyśmienitym humorze.

Wbrew pozorom bardzo łatwo znaleźć sposoby na celebrowanie codzienności. Wystarczy tak niewiele, by wprowadzić do swojego życia nieco urozmaicenia i pozytywnych aspektów. Bez względu na to, czy jest to uroczysta kolacja, kwiaty, czy znalezienie chwili na przeczytanie swojej ulubionej powieści. To właśnie te momenty budują w nas energię do życia oraz pozytywne nastawienie i pogodę ducha.

Szukaj pozytywów

Być może demotywuje Cię Twoja sytuacja rodzinna. Zapewne martwi Cię to, co dzieje się w kraju i na świecie. Czy jednak Twoje negatywne myślenie sprawi, że coś się zmieni? W każdej sytuacji staraj się znaleźć coś pozytywnego. Czasem może być to trudne, ale warto się postarać. Umiejętność obiektywnego spojrzenia na problem sprawia, że w głowie być może pojawi się jego rozwiązanie.

Pamiętaj, że każde doświadczenie, nawet to negatywne, wiele nas uczy. Czy samo to nie jest czymś pozytywnym? Życie jest zbyt krótkie, by stale się czymś przejmować i odbierać to, co nas otacza, w sposób negatywny. Pozytywne spojrzenie na świat jest zdrowsze, szczególnie w sytuacjach, kiedy nie mamy wpływu na to, co się dzieje wokół nas i jesteśmy tylko biernymi obserwatorami.

Ciesz się pięknymi wspomnieniami

W całym Twoim życiu na pewno spotkało Cię wiele dobrego. W chwilach, kiedy dopada Cię smutek i zwątpienie, wracaj do tych pięknych chwil. Na pewno poprawią Ci one nastrój i przypomną uczucie szczęścia. Życie jest nieprzewidywalne i nawet jeśli wydaje Ci się, że najlepsze już za Tobą, może okazać się, że bardzo się mylisz.

Każdy okres w życiu jest piękny na swój sposób i warto o tym pamiętać, by móc tworzyć nowe niezapomniane wspomnienia. Niech te piękne chwile, które masz w pamięci, będą motywacją do szukania okazji do zdobywania nowych doświadczeń i kolejnych momentów wartych zapamiętania.

Zadbaj o zdrowie

Jak mówi popularne przysłowie: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Nie bez powodu uważa się, że podstawą dobrego samopoczucia jest dobra kondycja fizyczna. Pamiętaj, by mimo postępujących lat i różnych problemów ze zdrowiem, dbać o swoje ciało. Aktywność fizyczna jest ważna u osób w każdym wieku. Podobnie jest z dietą. Współcześnie istnieje wiele zajęć dedykowanych osobom po 50. roku życia lub tym, które posiadają pewne dolegliwości lub ograniczenia ruchowe. Warto zadbać o swoje ciało, by jak najdłużej było sprawne i gotowe na podejmowanie nowych wyzwań.

Oprócz aktywności fizycznej zadbaj również o swoją dietę. Powinna być bogata w warzywa i owoce oraz przede wszystkim produkty niskoprzetworzone. Unikaj gotowych dań dostępnych w sklepach. Tworząc codzienne menu, możesz kierować się zaleceniami i wskazówkami wynikającymi z piramidy żywieniowej dla osób w wieku starszym.

Aktywność fizyczna, która w wyjątkowy sposób przyczynia się do dobrego samopoczucia, jest codzienny spacer. Przebywanie na świeżym powietrzu i docenianie tego, co nas otacza działa kojąco i odprężająco na umysł. Co więcej, organizm się dotlenia i wszystkie organy lepiej pracują. Świeże powietrze powinno być również obecne w Twoim domu. Często wietrz pomieszczenia, szczególnie te, w których długo przebywasz (np. sypialnię).

Bądź wdzięczny

Ulegając codziennym nawykom, często zatracamy się w nich, nie doceniając piękna codzienności. Przebywając w ciepłym domu łatwo zapomnieć o wdzięczności za to co mamy. Ciesz się swoją codziennością, nawet jeśli uważasz ją za nudną i rutynową. Celebruj te z pozoru zwykłe momenty i bądź wdzięczny, za to, że je masz.

Czy zwróciłeś uwagę jak pięknie śpiewają ptaki, kiedy wiosną budzą się do życia? Czyż ta herbata, którą sobie dziś zaparzyłeś, nie była wyjątkowo dobra? Jak wiele osób może pozwolić sobie na towarzystwo swojego męża lub żony w czasie codziennego śniadania? Te z pozoru błahe momenty życia codziennego, dla innych znaczyłyby bardzo wiele. Staraj się w każdym dniu szukać czegoś wyjątkowego. Doceniaj to, co w życiu ważne i dostrzegaj piękno nawet w rutynie. Pamiętaj, że „Co dla jednych jest sufitem, dla innych jest podłogą”.

Ulegaj małym przyjemnościom

Każdego dnia staraj się zrobić coś, na co masz ochotę. Ulegaj małym przyjemnościom, które wpływają na kondycję Twojego samopoczucia i sprawiają, że czujesz się lepiej. Kupiłaś elegancką sukienkę, której nigdy nie miałaś okazji włożyć? Załóż ją dziś! Przecież nie wydałaś tych pieniędzy po to, by wisiała w szafie. Przymierz, zobacz jak dobrze w niej wyglądasz, przypomnij sobie emocje, które towarzyszyły Ci, kiedy ją kupowałaś. Pamiętaj - ubrania są po to, by je nosić. Warto czuć, że się pięknie wygląda. Wówczas nastrój znacząco się poprawia.

W każdym dniu szukaj małych przyjemności, które sprawia Ci radość. Bez względu na to, czy będzie to ulubiona sukienka, makijaż, czy coś słodkiego. Rób to, na co masz ochotę. Po co się ograniczać i ulegać stereotypom lub konwenansom? Pamiętaj, że życie należy do Ciebie i w dużej mierze to właśnie Ty odpowiadasz za to, czy jesteś w nim szczęśliwy.

Znajdź nowe hobby

Jeśli czujesz, że dopada Cię rutyna i nuda, czas znaleźć sobie nowe hobby. Szczególnie jeśli dysponujesz większą ilością czasu wolnego, nowe zajęcie to sposób, by nieco wypełnić swój dzień i uczynić go ciekawszym. Może to być ogrodnictwo, czytanie, seriale, gry planszowe, szydełkowanie, fotografia oraz wiele innych. Co więcej, współczesne możliwości, jakie daje Internet, pozwalają Ci odnaleźć osoby z Twojego otoczenia o podobnych zainteresowaniach. Możliwość dzielenia z kimś swojej pasji to niesamowita okazja do nawiązania nowych znajomości oraz spędzania czasu w interesujący sposób.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Każdego z nas otacza wielu ludzi. Należą do nich rodzina, znajomi, czy sąsiedzi. To, z kim przebywamy na co dzień, ma ogromne znaczenie w postrzeganiu rzeczywistości i w odbiorze tego, co nas spotyka. Zastanów się - czy wszystkie Twoje znajomości są dla Ciebie dobre? Czy ludzie, którzy Cię otaczają, nastrajają Cię pozytywnie, czy wręcz przeciwnie? Jeśli w Twoim otoczeniu znajdują się ludzie, którzy wpływają na Ciebie negatywnie, być może lepszym pomysłem będzie ograniczenie kontaktu z nimi.

Niestety przebywanie wśród osób, które stale widzą świat w czarnych barwach, ma ogromny wpływ na to, jak sami postrzegamy rzeczywistość. Bardzo często poglądy i wizje innych osób udzielają się nam samym. Czy zatem warto swój wolny czas poświęcać ludziom, które stale narzekają, wszystkim się zamartwiają i wszystko komentują w negatywny sposób? Znacznie korzystniej znaleźć sobie towarzystwo pogodnie nastawione do świata. Wówczas i Tobie może udzielić się to spojrzenie i będziesz postrzegać rzeczywistość w nieco żywszych barwach.

Dobre samopoczucie i pogoda ducha na co dzień - najczęściej zadawane pytania

 1. Temat dobrego samopoczucia i odnajdywania w sobie pogody ducha wyjątkowo mnie zainteresował. Czy możecie polecić jakieś książki, które dodatkowo go rozwijają?

  Dwiema bardzo popularnymi pozycjami z dziedziny rozwoju osobistego, które pozostają w podobnej tematyce, są: „Potęga podświadomości” - J. Murphy oraz „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” D. Carnegie.

 2. Pochodzę z niewielkiej miejscowości. Chciałabym znaleźć dla siebie nowe zajęcie, ponieważ po przejściu na emeryturę doskwiera mi nuda. Jak jednak znaleźć grupę osób, do których będę mogła dołączyć i spędzić z nimi czas?

  Poszukiwania grupy osób, z którymi mogłabyś dzielić swoje zainteresowania, warto zacząć od wizyty w lokalnym domu kultury lub w urzędzie gminy. Tam często widnieją ogłoszenia o organizowanych kursach lub spotkaniach tematycznych, do których można dołączyć.

 3. Jak utrzymać pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie zimą? W tym czasie pogoda nie dopisuje, spacer również nie należy do przyjemnych, nie mówiąc o już o sporcie na świeżym powietrzu.

  Okres jesienno-zimowy to bardzo wymagający czas pod względem zachowania pogody ducha i dobrego samopoczucia. Krótki dzień, mała ilość słońca nie nastrajają pozytywnie, ale nie należy się temu poddawać. Wstając rano, włącz radosną muzykę i zadbaj o to, by Twój dzień był kolorowy. Urozmaicaj go, jak tylko się da. Szukaj przyjemności również w tych typowo zimowych momentach. Spędzanie wieczoru z kubkiem herbaty przed ciepłym kominkiem nastraja zdecydowanie pozytywnie.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane