Aktywne spędzanie czasu z wnukami utrzyma Cię w formie

Psychiczne i fizyczne zalety spędzania czasu z dziećmi

Aby aktywnie spędzać czas z wnukami wystarczy odrobina chęci i szczypta zaangażowania. Dzięki wspólnym zabawom i niezapomnianym chwilom będziesz przez cały czas w doskonałej kondycji psychicznej i fizycznej. Dodatkowo zbudujesz ze swoim wnuczkiem cudowną relację, która przetrwa całe życie. Zobacz jakie korzyści otrzymujesz spędzając czas ze swoim wnukiem.
 • Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25
 • Szacowany czas czytania: 7 min.
Aktywne spędzanie czasu z wnukami utrzyma Cię w formie / Psychiczne i fizyczne zalety spędzania czasu z dziećmi

Spędzanie czasu z wnukami utrzyma Cię w doskonałej kondycji psychicznej

Dopamina, hormon szczęścia, towarzyszy Ci za każdym razem, kiedy bawisz się ze swoim wnuczkiem. Znowu czujesz się młodziej, masz więcej energii i siły. Przede wszystkim jednak odczuwasz ogromną i niezaprzeczalną miłość do tego malutkiego człowieka, który nosi w sobie cząstkę Ciebie, a bardzo często jest do Ciebie niesamowicie podobny.

Towarzyszą Ci te same uczucia, jak sprzed lat, kiedy byłeś zakochany, lub kiedy urodziły się Twoje dzieci. Nie skupiasz się na swoich problemach, bolączkach, na marudzeniu i narzekaniu. Całą swoją uwagę skupiasz na wnuczku, który zawładnął Twoimi myślami i Twoim światem. Jesteś uskrzydlony.

Uczucie szczęścia, które towarzyszy Ci podczas spędzania czasu z wnuczkiem wpływa pozytywnie na Twój układ nerwowy. Jesteś spokojniejszy, lepiej się czujesz, masz większą motywację do działania. Dodatkowo masz więcej energii do wspólnej zabawy, czy też wspólnych spacerów. Optymistyczniej patrzysz na świat i chętniej nawiązujesz nowe relacje towarzyskie.

Opiekując się wnukiem odkrywasz nowy, życiowy cel

Od kiedy dzieci wyprowadziły się z domu, masz mniej obowiązków i możesz skupić się na swoich potrzebach. Mimo to, na pewno odczuwasz pewien brak i pustkę po usamodzielnieniu się dzieci. Nadal się o nie martwisz, ale wiesz, że na pewno sobie poradzą i już nie zawsze potrzebują Twojej rady i pomocy.

Kiedy na świecie pojawiają się wnuki odkrywasz, jak wiele dla nich znaczysz i jak wiele możesz z siebie dać. Twoje zupki smakują najlepiej. Twój warsztat samochodowy to najlepsze miejsce do nauki i zabawy. W końcu nikt tak, jak Dziadek lepiej nie naprawi roweru!

Wnuczki cieszą się na spotkanie z Tobą, ponieważ w przeciwieństwie do zabieganych rodziców, masz dla nich czas. Możecie wspólnie zrywać owoce w sadzie, sadzić kwiaty na wiosnę, chodzić na ryby. I nikt tak jak Ty nie gra w piłkę. Jesteś szczęśliwy. Jesteś doceniony. Jesteś spełniony.

Nareszcie masz kogoś, kim możesz się opiekować, o kogo możesz dbać, z kim możesz spędzać swój wolny czas. Stajesz się nauczycielem, powiernikiem, wzorem do naśladowania. Planujesz wspólne wyjścia, wspólne posiłki, przygotowujesz zapasy dla zimę, aby Twój wnuczek miał dostęp do witamin o każdej porze roku.

Bawiąc się z wnukiem rozwijasz swoją kreatywność

Chyba nikt nie lubi spędzać czasu z marudzącym członkiem rodziny. Ciągłe narzekanie, marudzenie, opowieści o tym, co i gdzie boli, częściej odstraszają, niż zachęcają do kontaktu. Dlatego też zrób co tylko jest w Twojej mocy, aby zostać najbardziej kreatywnym Dziadkiem i najbardziej kreatywną Babcią na świecie. Szukaj informacji, czytaj książki, rozmawiaj ze znajomymi. Staraj się, aby czas spęczony z tym wyczekanym wnuczkiem był niezapomniany dla Ciebie i dla niego.

Jeśli nadal pamiętasz w co bawiłeś się jako dziecko, naucz tego swoje wnuki. Pokaż im, jakie masz fajne pomysły.

 • Zbierajcie razem kasztany, róbcie z nich ludziki lub układajcie ciekawe kształty, a potem zgadujcie, co to może być.
 • Wymyślajcie niesamowite historie. Jedno z Was może rozpoczynać opowieść, a drugie kończyć.
 • Układajcie choreografię do Waszych ulubionych piosenek. Będziecie ciągle w ruchu i nauczycie się rozwijać swoją wyobraźnię.

Stale szukaj i wymyślaj. Jest to czas tylko dla Was, który zaowocuje wspaniałą więzią na całe lata. A dzięki kreatywnemu podejściu, dłużej będziesz cieszył się zdrowym umysłem.

Spacerując z wnukiem uczysz się na nowo doceniać życie

Teraz, kiedy masz więcej czasu na wspólne zabawy i spacery, zaczynasz ponownie dostrzegać drobne rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Dzieci, w szczególności te małe, nigdzie się nie śpieszą. Zdarza się tak, że powrót ze spaceru do domu trwa całe wieki, ponieważ dziecko zobaczyło biedronkę, motylka, albo przeuroczego pieska sąsiadów.

Może zamiast gonić na obiad Ty również zatrzymasz się na chwilę? Zobacz jakim cudownym i odprężającym uczuciem jest bose chodzenie po trawie. Jak wspaniale trzeszczą jesienne liście pod Waszymi butami. Jak wirują płatki śniegu, lub jak dobrze jest wsłuchać się w przepływający obok strumyk. Często to właśnie dzieci dają dorosłym sygnał: „Hej, zatrzymaj się! Popatrz jak tutaj jest pięknie”

Może tym razem czas posłuchać swojego wnuczka, zwolnić, zatrzymać się i zrelaksować. W tym zabieganym świecie myślimy ciągle o tym, co musimy zrobić, musimy kupić, musimy załatwić. Dobrze jest znaleźć w swoim życiu chwilę na nie-muszenie, na zatrzymanie się i zrelaksowanie. Może to właśnie wnuczek pomoże Ci dostrzec te momenty, kiedy możesz to zrobić. Po prostu. Będąc razem.

Przytulając wnuczka mniej chorujesz

To coś, co powinniście praktykować, jak najczęściej. Jak udowadniają badania, przytulanie:

 • Redukuje poziom stresu,
 • Zmniejsza ryzyko zapadania na różnego rodzaju choroby,
 • Jest dobre dla Twojego serca: reguluje jego pracę i zmniejsza ciśnienie krwi,
 • Sprawia, że czujemy się szczęśliwi,
 • Pomaga w budowaniu szczerej komunikacji poprzez zaufanie i poczucie bezpieczeństwa,
 • Niweluje odczuwanie strachu, niepokoju i złości,
 • Wspomaga nasz system odpornościowy.

Korzyści jest naprawdę wiele. Przytulanie nic nie kosztuje, a dzięki niemu obie strony czują się wspaniale i stają się sobie coraz bliższe. Dzieci wprost uwielbiają się przytulać. Jeśli zbudujesz z nimi silną relację opartą na miłości, nie wypuszczą Cię ze swoich malutkich, kochanych objęć. Dlatego też kochany Dziadku i kochana Babciu, korzystaj z tego wspaniałego daru, jakim jest Twój wnuczek i przytulaj się do niego, dopóki starczy Ci sił.

Ucząc się wspólnie wierszyków wspomagasz swój umysł

Nic tak dobrze nie działa na rozwój naszego mózgu, jak nauka. Jeśli masz małe wnuki możecie zacząć uczyć się wspólnie ciekawych wierszyków i piosenek, a potem możecie próbować mówić je z pamięci. Taka nauka wpłynie doskonale nie tylko na dziecko, ale również na Ciebie. Mózg osoby dorosłej również potrzebuje stałej stymulacji, ciągłego poznawania nowych rzeczy, ich przyswajania i analizowania. Głównie po to, aby przez długi czas pozostać w doskonałej formie, aby nie być obciążeniem dla swojej rodziny, a wsparciem. Człowiek, który stale się rozwija, mniej choruje. Nie koncentruje się na sobie i swoich problemach, a na wiedzy, którą stara się rozszerzać. Jest inteligentny i ludzie chętniej przebywają w jego towarzystwie.

Jest jeszcze jedna dodatkowa korzyść. Jeśli dziecko ma problemy z wymową, co jest dość powszechne u kilkulatków, możecie uczyć się wierszyków przygotowanych specjalnie przez logopedów, których zadaniem jest ćwiczenie i poprawa wymowy. Takie wierszyki ćwiczące język pomogą Twojemu wnuczkowi szybko i poprawnie wymawiać wszystkie głoski. Rodzice natomiast będą wdzięczni za kreatywne spędzania czasu z dzieckiem i Waszą pomoc w trudnym dla nich problemie, który na pewno spędzał im sen z powiek.

Spędzanie czasu z wnukami utrzyma Cię w doskonałej kondycji fizycznej

Wychowywanie malutkiego dziecka wiąże się z dużą dawką ruchu. Biegasz za dzieckiem, żeby nie zrobiło sobie krzywdy, podnosisz je, przenosisz i stale się schylasz. Same te podstawowe czynności dają Ci dużo okazji do aktywności fizycznej. Jeśli chcesz być w dobrej formie przez długi czas, nie siedź godzinami na kanapie patrząc, jak dziecko bawi się na dywanie, tylko łap za piłkę i zagraj z wnuczkiem. Istnieje wiele pomysłów na ruchowe zabawy z dziećmi w każdym wieku. Wykorzystaj możliwości jakie dają dziś Internet, gazety i książki i stań się aktywnym Dziadkiem. Zrób to dla swojego dobra i dla dobra Twoich wnuczków, ponieważ na długo zapamiętają ten wspólnie spędzony czas.

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jedną z form spędzania czasu z wnukami może być zabawa w aerobik lub domową siłownię.

Dziadkowie mogą przygotować dla siebie ciężarki lub sztangi, a wnuczek będzie szczęśliwy, jeśli również będzie mógł ćwiczyć podnosząc niewielkie butelki wypełnione piaskiem. Spędzicie wspólnie czas, będziecie dzielić pasję, a jednocześnie będziecie zdrowi i aktywni.

Babcie mogą zorganizować domowy fitness dla wnuczek. W Internecie jest wiele filmików prezentujących różnego rodzaju ćwiczenia: aerobik, zumba, pilates, wybór jest naprawdę ogromny. Idźcie na zakupy, wybierzcie stroje do ćwiczeń, włącznie energiczną muzykę i ćwiczcie, śmiejcie się i wygłupiajcie. Wnuczka z pewnością zapamięta ten fitness z babcią na całe życie, a babcia będzie dumna z wnuczki przez wiele, wiele lat. Ważne, abyście stworzyły swój własny świat i cieszyły się nim jak najdłużej.

Śmiejąc się i łaskocząc wnuczka zapominasz o troskach

Chyba nic tak nie odpręża i nie uszczęśliwia, jak porządna dawka śmiechu. Nie szczędź jej wnuczkowi, ani sobie. Śmiejcie się przy każdej nadarzającej się okazji. Oglądajcie śmieszne filmiki (w Internecie jest dużo filmów ze śmiesznymi zwierzątkami w roli głównej), opowiadajcie sobie dowcipy, róbcie śmieszne minki i pozy. Wspólny śmiech dodatkowo wzmocni Waszą relację. Najbardziej zapamiętacie te chwile, kiedy byliście ze sobą naprawdę szczęśliwi. A szczęśliwe dziecko to uśmiechnięte dziecko. Wnuczek będzie chciał spędzać z Tobą jak najwięcej czasu, ponieważ wizyty u Dziadków oznaczają radość i zabawę.

Dzięki śmiesznym zabawom, takim jak: gilgotanie, bitwa na wodne pistolety, szalone tańce i wygibasy, będziecie sobie coraz bliżsi. Dla stale martwiących się i poważnie patrzących na życie dziadków jest to również idealna okazja do odprężenia się, do chwilowego zapomnienia o troskach i kłopotach, do nabrania dystansu. Być może zatrzymasz się i spojrzysz na życie z innej perspektywy? Warto spróbować.

Wspólnie ćwicząc spalasz kalorie

Skoki-podskoki, tańce-hulańce, berek i strzelanie goli, to dzięki tym i wielu innym zabawom ruchowym okrągłe brzuszki Dziadków i pełne bioderka Babć tracą na objętości. Nie bój się zaszaleć. Poczuj się znowu jak dziecko. Weź piłkę i stań na bramce lub złap hula hop i pokaż wnuczce, jak się to robi! Duża ilość aktywności fizycznej wzmocni Twoje mięśnie, rozrusza stawy i sprawi, że nieco schudniesz. Oczywiście wszystko w rozsądnych proporcjach. Dzieci mają niespożytą ilość energii i mogą brykać bez końca, Ty natomiast musisz się więcej oszczędzać. Dlatego, po dużym wysiłku fizycznym zaproponuj wnuczkowi, że wspólnie przygotujecie pyszną lemoniadę, lub upieczecie domowe ciasteczka z ziarnami, które dodatkowo wzmocnią każdego sportowca!

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wyczerpującą aktywność fizyczną, zabieraj wnuczka na długie spacery. Taki lekki wysiłek reguluje poziom cukru we krwi, poprawia kondycję i również pozwala spalić kalorie. Dodatkowo spacery zmniejszają ryzyko zachorowania na demencję starczą i gwarantują dłuższe życie. Dzięki spacerom nie tylko będziesz w lepszej formie fizycznej, ale również spędzisz wyjątkowy czas z wnuczkiem, podczas którego będziecie mogli podziwiać otaczającą Was przyrodę.

Uczęszczając na wspólne zajęcia sportowe jesteś sprawniejszy

Jeśli masz ochotę i troszkę czasu możecie zapisać się wspólnie na zajęcia sportowe organizowane przez prywatne firmy. Niektóre z nich organizują zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci z opiekunami, podczas których dzieci razem z osobami dorosłymi ćwiczą koordynację ruchową i mają przy tym mnóstwo wspaniałej zabawy. Będzie to doskonała okazja do wspólnego wyjścia i poznania nowych ludzi. Zajęcia takie można później połączyć z baletem lub mogą być przygotowaniem do profesjonalnej szkółki piłkarskiej.

A może zapiszecie się na naukę pływania?

Szczególnie te młodsze dzieci powinny uczęszczać na basen w obecności osoby dorosłej. Jeśli jesteś aktywnym, wysportowanym Dziadkiem, porozmawiaj z rodzicami, czy wyrażają na to zgodę? Wspólna nauka pływania zbliży Was do siebie i utrzyma Cię w doskonałej formie.

Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy się rozejrzeć i porozmawiać z wnuczkiem, co go interesuje i jak chciałby spędzać czas. Pierwsze zajęcia w takich szkółkach są darmowe, więc możecie pójść i spróbować czegoś nowego. Być może traficie na wspaniałych trenerów i zechcecie zostać tam dłużej?

Ucząc się nowych zabaw i obsługi komputera będziesz stale się rozwijał

Świat, w którym przyszło nam żyć rozwija się w zastraszającym tempie. Praktycznie każda zabawka, którą posiada dziecko mówi, miga, wydaje dźwięki i ma mnóstwo kolorowych przycisków, a do tego przycisków po angielsku! Ty, jako Babcia lub Dziadek musisz nadążać za nowościami i zmianami na rynku w kwestii technologii i pojawiających się trendów. Dzieci korzystają z tabletów, smartfonów i komputerów.

Bardzo często, to właśnie Ty kochany Dziadku, zostajesz postawiony w roli ucznia. Nie broń się przed tym. Nie mów, że nie umiesz, że nie chcesz, że Cię to nie interesuje. Postaraj się poznać świat dzisiejszych dzieci. Spróbuj, to nie jest trudne, a bywa całkiem przyjemne.

Ucząc się nowych rzeczy: podstawowych słówek w języku angielskim (aby włączyć, wyłączyć i zmienić tryb w zabawce), podstawowej obsługi komputera (aby umieć zareagować, kiedy bajka nagle zatrzyma się w połowie i nie wiadomo, co robić dalej) lub jak założyć i obsłużyć konto na facebooku (aby móc swobodnie rozmawiać z wnuczkiem na Messengerze), będziesz stale się rozwijał i przekraczał swoje granice.

Dzisiejszy świat wymusza na nas poznawania nowych technologii. Dla wnuczków jest to coś naturalnego. Dzieci od maleńkości potrafią włączyć swoją ulubioną piosenkę na smartfonie. Dla Dziadków jest to zupełna nowość.

Nie bój się poprosić o pomoc wnuczka, jeśli jest dość duży lub jego Rodziców. A może wolałbyś zapisać się na kurs obsługi komputera, dzięki czemu mógłbyś utrzymywać kontakt z dawno niewidzianymi znajomymi oraz rodziną?

Bycie Dziadkiem nie oznacza stania w miejscu. Oznacza większą aktywność i rozwój w wielu obszarach Twojego życia. Kiedy wnuczek zaczyna zadawać kłopotliwe pytania: „Skąd bierze się wiatr?”, „Gdzie zachodzi słoneczko?” musisz stanąć na wysokości zadania i udzielić właściwych odpowiedzi. Nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. Możesz szczerze odpowiedzieć wnuczkowi, że nie znasz odpowiedzi, ale dowiesz się i mu jej udzielisz. Wymusi to na Tobie konieczność uczenia się na nowo, a może wyłącznie odświeżenia wiedzy, którą już posiadasz?

Rozwój wnuczka, to również Twój rozwój

Obecnie masz wiele możliwości aktywnego spędzania czasu z wnuczkami. Są organizowane różnego rodzaju warsztaty dla dzieci, jak na przykład warsztaty gotowania, warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne. Ty jako opiekun dziecka możesz mu w nich towarzyszyć. Będzie to dla Ciebie doskonała okazja do nauczenia się czegoś nowego.

Możecie również wybrać się wspólnie do muzeum. Wnuczek pozna życie w dawnych czasach, nauczy się, jak powstawały i ewaluowały przedmioty codziennego użytku, zobaczy, jak żyją ludzie w innych krajach. W większości muzeów osoby na emeryturze oraz malutkie dzieci mają wstęp wolny, więc nie będziecie musieli płacić za bilety. Rodzice będą Ci wdzięczni za aktywne i rozwojowe spędzanie czasu z wnuczkiem.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane