Samoobrona dla kobiet - podstawowe zasady

Co robić w sytuacjach zagrożenia?

Świadomość istniejących zagrożeń i umiejętność właściwej reakcji to podstawa w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu? Zapoznaj się z podstawowymi zasadami samoobrony dla kobiet.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-04-28
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Samoobrona dla kobiet - podstawowe zasady / Co robić w sytuacjach zagrożenia?

Znajomość podstaw samoobrony - dlaczego jest ważna?

Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć, kiedy wychodzisz z domu późną porą lub bardzo wczesnym rankiem. Idąc pustymi ulicami, lub podróżując samotnie komunikacją miejską jesteś często łatwym celem. Niestety, predyspozycje fizyczne i delikatna budowa ciała nie działają na korzyść kobiet. Z reguły na starcie jesteś na przegranej pozycji, ponieważ w większości przypadków napastnikiem jest mężczyzna.

Nie oznacza to jednak, że Twoje szanse na obronę i ucieczkę są zerowe. Znajomość podstaw samoobrony może dać Ci przewagę i cenny czas, który wykorzystasz na wezwanie pomocy lub ucieczkę. Żaden napastnik nie spodziewa się bowiem reakcji ze strony ofiary, ponieważ zwykle przestraszone osoby są zbyt sparaliżowane strachem, by móc w jakikolwiek sposób zareagować.

Wiele osób kojarzy samoobronę z umiejętnościami przypominającymi sztuki walki. Tymczasem, wystarczy podstawowa wiedza z tego zakresu i odpowiednie przygotowanie psychiczne, by móc zwiększyć swoje szanse w starciu z napastnikiem. Niekoniecznie trzeba wykazywać się siłą i sprawnością fizyczną. Pamiętaj, że kiedy znasz podstawy samoobrony i wiesz, jak się zachować w trakcie napadu, to właśnie element zaskoczenia i świadomość przygotowania działają na Twoją korzyść.

Najważniejszy element w samoobronie - wykrycie zagrożenia

Odpowiednio wczesne zorientowanie się w sytuacji znacząco zwiększa Twoją pewność siebie i przygotowanie do właściwej reakcji. To, co wyróżnia wszystkie kobiety i sprawia, że mają zdecydowaną przewagę nad napastnikiem to kobieca intuicja. To dzięki niej jesteś w stanie rozpoznać zagrożenie, jeszcze zanim pojawi się ono w bezpośrednim otoczeniu.

Jedyne, co musisz zrobić to zaufać swojej intuicji. Kiedy czujesz, że coś jest nie tak, nie lekceważ tego. Poproś kogoś, żeby Cię odprowadził lub Ci potowarzyszył. Obecność drugiej osoby, nawet obcej, będzie dla potencjalnego napastnika odstraszająca. Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, pozostań czujna i przygotowana. Staraj się dyskretnie obserwować osobę, która wzbudziła Twoje podejrzenia i bądź gotowa do szybkiej i zdecydowanej reakcji.

Aby intuicja miała szansę zadziałać, kluczowe są wyostrzone zmysły i świadomość tego, co dzieje się dookoła. Kiedy podróżujesz komunikacją miejską lub udajesz się w rejon niebezpieczny, nie możesz być rozkojarzona i zamyślona. Aby wykryć sytuację, która może Ci zagrażać potrzebujesz czujnego wzroku oraz umysłu. Codzienną świadomość i skupienie możesz w sobie rozwijać korzystając z kilku ćwiczeń.

Obserwacja

Czujna obserwacja to kluczowy czynnik w rozpoznawaniu zagrożenia. Niebezpieczne sytuacje nie pojawiają się nagle. Zwykle istnieją sygnały, które mogą o tym świadczyć. Trzeba je tylko dostrzec.

Aby poprawić swoją spostrzegawczość w czasie wizyt w sklepie wyrób sobie nawyk zwracania uwagi na to, co dotąd było przez Ciebie niezauważone. Czy w sklepie jest ochroniarz? Jeśli tak, gdzie się znajduje? Jakie przedmioty leżą przy kasie? Czy któryś z nich nadawałby się do obrony? Gdzie w sklepie znajdują się wyjścia? Czy są tylko jedne drzwi?

Tego typu ćwiczenie wpłynie na zdolność szybkiej analizy otoczenia. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia Twój mózg będzie wiedział co robić.

Czytanie z twarzy

Niestety napastnicy często ukrywają swoje intencje pod maską uśmiechu i miłej aparycji. Są jednak mimowolne znaki, które pozwalają odkryć nieszczere intencje. Zwracaj uwagę na grymasy i tiki zdradzające nerwowość. Dzięki nim poznasz, czy dana osoba mówi prawdę, czy możesz spodziewać się z jej strony niebezpieczeństwa.

Medytacja

Wystarczy poświęcić jej 10 minut dziennie, by nauczyć się kontrolować własne myśli i być bardziej świadomym. Wyciszenie umysłu w czasie medytacji i uspokojenie oddechu pozwala nie tylko zwiększyć świadomość, ale również relaksuje. Jest to dobry sposób na odpoczynek po całym dniu pełnym stresu.

Dwa przedmioty, które zawsze powinnaś mieć w swojej torebce

Nawet jeśli Twoje wyjście z domu ma być krótkie, z pewnymi przedmiotami nie powinnaś się rozstawać. Znacząco zwiększają Twoje szanse w sytuacji zagrożenia. Są to: gaz pieprzowy i telefon.

Gaz pieprzowy w aerozolu to niewielki pojemnik wielkości małego dezodorantu mieszczący się w każdej damskiej torebce. Wybierz taki, którego stężenie kapsaicyny alkalidowej wynosi minimum 10%. Jest to substancja, która odpowiada m.in. za piekący smak papryczek chili. Wywołuje łzawienie oczu i skutecznie unieszkodliwia napastnika.  To, o czym należy pamiętać to odpowiednia odległość od przeciwnika.

Musisz znajdować się minimum 2-3 metry od niego, w przeciwnym razie gaz będzie szkodliwy także dla Ciebie. Psikając, staraj się celować poniżej twarzy oprawcy. Gaz jest lżejszy od powietrza, dlatego na skutek uniesienia samoistnie dojdzie do podrażnienia oczu i nosa.

Wydatek na gaz pieprzowy jest niewielki. Jedna, mała butelka gazu pieprzowego to koszt rzędu 25 zł.

Telefon komórkowy być może nie jest dla Ciebie przedmiotem, bez którego nie ruszasz się z domu. Jeśli tak jest, zdecydowanie powinnaś to zmienić. Czasy, kiedy telefon służył jedynie do rozmów z domu dawno minęły. Komórka w torebce to możliwość szybkiego wezwania pomocy w razie potrzeby. Bez względu na to, czy będzie ona Ci potrzebna po kontakcie z napastnikiem, czy w przypadku, kiedy się zgubisz lub gorzej się poczujesz. Telefon do rodziny w takich sytuacjach może zaoszczędzić Ci zdrowia oraz nerwów. Dzięki niemu szybko powiadomisz kogoś bliskiego o tym, co się stało i natychmiast otrzymasz pomoc.

Podstawowe zasady samoobrony - co robić w sytuacjach zagrożenia?

Zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo spełnienia wszystkich poprzednich zasad bezpieczeństwa, nie da się uniknąć bezpośredniego starcia. Wówczas warto wiedzieć co robić, by zwiększyć swoje szanse na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

Nie ulegaj przerażeniu

Na pewno będzie to wyjątkowo trudne, bo oczywistym jest, że organizm w chwili zagrożenia reaguje wręcz paraliżującym strachem. Staraj się mu nie ulegać. Zachowaj trzeźwy umysł, który pozwoli Ci sprawować większą kontrolę nad własnym zachowaniem. Swój strach przekieruj w gotowość do działania i adrenalinę, która pozwoli Ci instynktownie zareagować na istniejące zagrożenie.

Uwierz w swoją siłę

Być może jeśli teraz o tym myślisz, wydaje Ci się to nieprawdopodobne, że drobna, starsza kobieta miałaby szansę w starciu z młodszym, silniejszym mężczyzną. Pamiętaj, że w sytuacjach podbramkowych, w organizmie zaczyna działać adrenalina, która uwalnia nieznane dotąd pokłady sił i możliwości.

Krzycz i korzystaj z momentu zaskoczenia

To, czego obawia się oprawca w sytuacji napadu, to to, że ktoś przyjdzie Ci z pomocą. To właśnie z tego względu musisz krzyczeć, ile masz sił w płucach. Jednocześnie wykorzystaj moment zaskoczenia, który wzbudzisz u napastnika i kontratakuj. Każda chwila, kiedy nic nie robisz daje oprawcy szansę na zorientowanie się w sytuacji i zaatakowanie.

Nie skupiaj się tylko na blokowaniu

Pamiętaj, że najlepszą obroną jest atak. Wykorzystuj moment zaskoczenia przeciwnika i celnie uderzaj w czułe miejsca, które spowodują ból. Jeśli napastnik zdążył Cię pochwycić i unieruchomił Ci ręce, możesz gryźć i drapać. Dzięki temu opóźnisz działania przeciwnika i zyskasz czas, w trakcie którego może nadejść pomoc.

Uderzając przeciwnika wykonuj ciosy rzadziej, ale celniej. Chaotyczne machanie rękami sprawi, że szybko się zmęczysz i nie będziesz mogła się bronić. Unikaj uderzania napastnika pięścią. Zamiast tego próbuj używać do tego części przedramienia (około 7 cm nad nadgarstkiem). W pięści znajduje się bardzo dużo kości, które łatwo uszkodzić bez odpowiedniego treningu.

10 czułych punktów, w które powinnaś celować w trakcie ataku

W skutecznej samoobronie kluczowa jest celność. Broniąc się, należy wykonywać małą ilość uderzeń, ale należy to robić celnie. W co należy kierować uderzenia, aby zadać napastnikowi ból?

10 czułych punktów napastnika

Oczy

Czułe miejsce, którego zaatakowanie nie będzie od Ciebie wymagać dużej siły. Jest to wrażliwa okolica, którą bardzo łatwo uszkodzić. Aby skutecznie unieszkodliwić napastnika, najlepiej celować w nie kciukiem.

Krtań

Kolejne miejsce ataku, które nie wymaga od Ciebie siły. Możesz ją uderzyć, lub mocno złapać i przyciągnąć do siebie. Napastnik straci możliwość oddechu, a to go na chwilę zdezorientuje i sprawi mu ból.

Krocze

Bardzo wrażliwe miejsce, celuj w nie piętą. Wówczas uderzenie powali napastnika na kolana.

Kark

Naturalnym odruchem po ciosie w krok jest zgięcie do przodu. Wykorzystaj tę sprzyjającą pozycję i zadaj cios kolanem lub łokciem.

Tył głowy

Najlepiej, kiedy uderzenie w tył głowy wykonasz z pomocą twardego przedmiotu. Gdy mocno się zamachniesz, przeciwnik nie ma większych szans. Uderzenia w tył głowy powodują poważne uszkodzenia i szybko powalają oprawcę na ziemię.

Kolano

Przy użyciu odpowiedniej siły, kolano jest stosunkowo łatwe do uszkodzenia. Możesz unieszkodliwić przeciwnika kopiąc go z całej siły w kolano od boku. Jeśli Ci się uda je zwichnąć, będziesz mieć szansę na ucieczkę i wezwanie pomocy.

Obojczyk

Uderzenie pomiędzy obojczykami lub w jabłko Adama może skutecznie zdezorientować przeciwnika.

Palce

Dobrą formą samoobrony może być mocne złapanie i wykręcenie palca napastnikowi, co sprawi mu ból i na chwilę zdezorientuje.

Włosy

Jeśli są wystarczająco długie, złap i mocno szarpnij za włosy. Odchylając głowę przeciwnikowi do tyłu, możesz dodatkowo zadać mu cios w oczy.

Sutki

Są bardzo unerwione i ich możne wykręcenie może sprawić napastnikowi spory ból.

Kurs samoobrony - czy warto?

Jeśli okolica, w której mieszkasz nie należy do bezpiecznych lub często wracasz do domu późną porą i nie czujesz się bezpiecznie, powinnaś rozważyć zapisanie się na kurs samoobrony. Takie kursy organizowane są zwykle w szkołach sztuk walki. Zdarza się też, że niektóre gminy organizują cykliczne zapisy na kursy połączone z wykładami teoretycznymi.

Kurs samoobrony pozwoli Ci jeszcze lepiej zapoznać się z technikami obrony, a co najważniejsze przećwiczyć je pod okiem doświadczonego instruktora. Osoba prowadząca podpowie Ci również, oceniając Twoją sylwetkę i siłę, które punkty są u Ciebie najmocniejsze. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które z nich warto wykorzystać w obronie i tym samym uczynić ją bardziej skuteczną.

Podstawy samoobrony dla kobiet - najczęściej zadawane pytania

  1. Co w sytuacji, kiedy zrobię napastnikowi krzywdę w trakcie obrony? Czy on może mnie wówczas podać do sądu i oskarżyć o uszkodzenie zdrowia?

    Kodeks karny jednoznacznie reguluje takie przypadki wskazując, że w przypadku obrony koniecznej można stosować wszelkie środki ochrony nie podlegając karze. Oznacza to, że nawet jeśli zrobisz krzywdę napastnikowi w trakcie napadu i będzie to wynik obrony, sąd nie może pociągnąć Cię do odpowiedzialności. W sytuacji obrony, wszelkie chwyty są dozwolone, ponieważ to napastnik jest osobą atakującą i to on wystosował w tym kierunku pierwszy krok.

  2. Chciałabym zakupić gaz pieprzowy, ale mieszkam w bardzo małym mieście i nie wiem, gdzie mogę taki produkt dostać. Czy są one dostępne w aptekach?

    Kiedy nie masz dostępu do specjalistycznych sklepów, gaz pieprzowy najlepiej i najszybciej zamówić w sklepie internetowym. Możesz poprosić kogoś z rodziny, by zrobił to za Ciebie. Przed wybraniem produktu sprawdź, czy jest to znany producent oraz czy gaz pochodzi z zaufanego, sprawdzonego sklepu. W aptece gaz pieprzowy nie jest dostępny.

  3. Jak zachować się w sytuacji, kiedy zostanie napadnięta i złodziej zabierze mi wszystkie dokumenty i telefon komórkowy? Do kogo zwrócić się o pomoc?

    Jeżeli nie było świadków tego wydarzenia, poinformuj pierwszą napotkaną osobę o tym, co się stało. Na pewno pomoże Ci skontaktować się z bliskimi oraz powiadomi policję. Na komisariacie powiedzą Ci, co dalej powinnaś zrobić. Dokumentów zwykle nie udaje się odzyskać, dlatego będziesz musiała wyrobić nowe. Pamiętaj, że w przypadku kradzieży portfela powinnaś jak najszybciej zastrzec dowód osobisty oraz karty bankowe. Możesz to zrobić telefonicznie lub w oddziale banku.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane