Pomysły na zabawy z dziećmi podczas jazdy autem
Czym zająć dzieci w samochodzie?
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-16
- Szacowany czas czytania: 6 min.
Jak zabawić wnuka w trakcie jazdy samochodem?
Wizja długiej podróży z kilkulatkiem spędza Ci sen z powiek? Niestety doświadczenie pokazuje, że dzieci bardzo źle znoszą przedłużającą się jazdę. Dorośli, którzy z nim podróżują, muszą wykazać się nie lada cierpliwością i kreatywnością, by jakoś zabawić malca. Jeśli czeka Cię długa przeprawa z wnukiem, skorzystaj z naszych pomysłów na zabawy podczas jazdy autem. Dzięki nim być może uda Ci się zająć dziecko na jakiś czas i podróż będzie bardziej znośna.
Czytanie
Jeśli nie męczy Cię czytanie w podróży, możesz usiąść z wnukiem z tyłu i czytać mu bajki. Jeśli dziecko jest małe, wybierz książeczki interaktywne, które będą dla niego dodatkową atrakcją. Przeciągaj wówczas czytanie tak długo, jak to tylko możliwe. Staraj się utrzymać zainteresowanie dziecka - niech rozpoznaje kolory w książeczce oraz szuka wybranych przez Ciebie elementów widocznych na obrazkach. Do przeczytanego tekstu zadawaj pytania. Wspólnie zastanówcie się z wnukiem, jaki mógł być ciąg dalszy czytanej opowieści.
Śpiewanie
Sprawdzony sposób na umilenie podróży dzieciom. Pamiętajcie, by wcześniej zaopatrzyć się w płyty z muzyką dziecięcą. Jest duża szansa, że wnuk będzie znał tekst doskonale, a wtedy wspólne śpiewanie nie powinno Wam sprawić problemów.
Książeczki z naklejkami
Oprócz klasycznych opowieści i bajek bardzo dobrze sprawdzą się również książeczki z naklejkami. W sklepach istnieje tak duży wybór, że na pewno uda Ci się znaleźć coś, co będzie odpowiadać zainteresowaniom wnuka. Bardzo dobrym pomysłem są również książeczki magnetyczne, a dla starszych dzieci książeczki z łamigłówkami.
Zabawa w kierowanie
Podróż mija znacznie szybciej, kiedy dziecko może brać w niej aktywny udział. W sklepach z zabawkami znajdziecie zabawki-kierownice, które sprawdzą się tu idealnie. Jeśli nie udało Wam się takiej znaleźć, z powodzeniem sprawdzi się wszystko, co okrągłe. Za kierownicę może posłużyć papierowy talerz, poduszka lub gumowe ringo. W zabawie w kierowanie koniecznie musi uczestniczyć pilot. Wydawaj dziecku w czasie jazdy instrukcje: „uwaga, skręt w lewo”, „teraz skręcamy w prawo”, „rowerzysta, klakson!”
Rozpoznawanie monet i pieniędzy
Ten temat zawsze wyjątkowo interesuje dzieci w każdym wieku, dlatego będzie dobrym zajęciem w czasie podróży. Wyjmij z portfela wszystkie pieniądze, jakie masz. Ucz dziecko jak rozpoznawać poszczególne nominały.
Jak najwięcej słów na daną literę
Na zmianę Ty oraz wnuk podajecie literę. Zadaniem przeciwnika jest wymyślenie jak największej liczby słów rozpoczynających się od podanej litery.
Zabawa w 10 pytań
Wnuk wybiera w myślach przedmiot. Twoim zadaniem jest odgadnięcie co to jest, poprzez zadawanie pytań, na które można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”. W kolejnej rundzie zamieńcie się rolami.
Zabawa w „co byś wolał”
Tutaj liczy się Twoja kreatywność, bo im dziwniejsze pytania wymyślisz, tym lepsza zabawa. Pytaj wnuka, co by wolał, np.: „zjeść pierogi z octem, czy chleb z ugotowaną marchewką?”, „jeździć do szkoły na hulajnodze, czy konno?”
Łańcuszek słów
Zabawa doskonale pobudza kreatywność dziecka i zdolność szybkiego kojarzenia. Na zmianę z wnukiem podajecie słowa. Każdy wyraz musi zaczynać się na literę, na którą kończyło się poprzednie słowo. Np. rower - rakieta - ananas - szympans - słowo - ogórek. Żaden wyraz nie może się powtórzyć. W zabawie może brać udział więcej osób, więc jest to świetny pomysł na zajęcie czasu dla wszystkich podróżujących.
Zabawa „dokończ zdanie”
W tej zabawie dziecko rozwija znajomość przymiotników, więc jest to idealne ćwiczenie dla przedszkolaków. W zależności od wieku dziecka możesz dostosowywać poziom trudności poprzez dobieranie mniej lub bardziej skomplikowanych zdań. Zadaniem wnuka jest dokończenie zdania, wykorzystując poprawny przymiotnik. Np. „ogień jest…”, „trawa jest…”, „deszcz jest…”
Zabawa w mieszkańców Ziemi
Jest to idealne zajęcie dla nieco starszych wnuków, najlepiej w wieku szkolnym. Zasady są następujące: Ty wymyślasz kraj, a wnuk musi powiedzieć jak nazywa się obywateli tego kraju. Przykłady: „Czechy - Czesi”, „Polska - Polacy”, „USA - Amerykanie”, „Francja - Francuzi”.
Zabawa w szukanie rymów
Wspólnie szukacie rymów do wybranych słów np. grzyby-ryby, nos-kos, usta-chusta.
Zabawa znikopisem
Warto się zaopatrzyć w specjalną magnetyczną tablicę ze znikopisem szczególnie jeśli często zajmujecie się wnukiem w trakcie podróży samochodem. Daje wiele możliwości kreatywnej zabawy, można na niej grać w kółko i krzyżyk, czy w wisielca. Oprócz tego można się na niej również bawić w niedokończone obrazki. Twoim zadaniem jest narysowanie niedokończonego obrazka. Wnuk musi odpowiedzieć na pytanie „czego w nim brakuje” i dorysować te elementy.
Liczenie
Ta zabawa skutecznie zajmie każde dziecko. Ustalcie, że wspólnie liczycie np. czerwone samochody, albo duże ciężarówki. Komu przez 15 minut uda się znaleźć ich więcej, wygrywa.
Słuchanie audiobooków
Na szczęście współczesne możliwości technologiczne oferują dostęp do różnorodnych treści, które same w sobie mogą skutecznie zająć uwagę dziecka. W sieci znajdziesz wiele audiobooków i nagrań dedykowanych dzieciom w różnym wieku. Zgraj je na czas podróży i kiedy wnukowi zacznie się nudzić, niech je odtwarza na słuchawkach. Ciekawa historia lub bajka nie tylko zajmie jego uwagę, ale również prawdopodobnie szybko uśpi.
Zgadywanie
Ta zabawa bardzo dobrze sprawdzi się na mniej ruchliwych drogach. Zgadujcie jaki kolor będzie miał kolejny samochód, który będziecie mijać. Ten, kto zgadnie, dostaje punkt. Na końcu podliczcie punkty i sprawdźcie, komu udało się zgadnąć więcej.
Rymowane zagadki
Dzieci uwielbiają zagadki, a poszukiwanie odpowiedzi zajmuje trochę czasu, więc to idealny pomysł na zabawę na czas podróży. Świetnie sprawdzą się krótkie rymowanki, np. „nie je, nie pije, a chodzi i bije” (zegar). Więcej podobnych zagadek-rymowanek o różnym stopniu trudności znajdziesz tutaj: Zagadki i łamigłówki dla dzieci
Zabawa w „co by było, gdyby”
Ta zabawa sprawdzi się świetnie, jeśli wnuk jest już w wieku przedszkolnym. To właśnie takie smyki cechuje wyjątkowo szalona wyobraźnia. Na zmianę możecie z wnukiem zadawać sobie pytania, np. „co by było, gdyby człowiek miał trzy nogi?”, „co by było, gdyby samochody mogły latać?”. Na pewno niejedna odpowiedź dziecka Cię zaskoczy.
Prawda czy fałsz?
W tej zabawie zadaniem wnuka jest odgadnięcie, czy to, co mówisz, to prawda, czy fałsz. Wypowiadane przez Ciebie zdania mogą dotyczyć zarówno powszechnie znanych zasad i praw fizyki, jak i Twoich ciekawych wspomnień z dzieciństwa. Jeśli wnuk jest już trochę starszy, możecie zamieniać się rolami. Przykładowe zdania, jakie możesz poddać testowi to: „Wskakując do basenu mam na sobie sweter i spodnie”, „Cytryny nie rosną w Polsce”.
Rozwijanie zdań
Ćwiczenie na kreatywność. Rozpoczynacie od bardzo krótkiego zdania, zawierającego tylko dwa słowa. Następnie na zmianę dodajecie po jednym wyrazie tak, by stworzyć jak najdłuższe zdanie. Możesz rozpocząć od: „Pies biega.” Następnie wnuk może dodać kolejne słowo, tworząc zdanie: „Biały pies biega.”. Następnym słowem może być: „Biały pies biega po lesie.”
Bezpieczeństwo zabawy w czasie podróży
Długa podróż z dzieckiem jest trudna nie tylko dla niego samego, ale również dla kierującego pojazdem. Warto pamiętać o tym, że prowadzenie samochodu wymaga skupienia i uwagi, a zabawy z dzieckiem nie mogą zagrażać bezpieczeństwu w czasie podróży. Osobą, która zabawia wnuka zawsze powinien być pasażer, nie kierujący. Jeśli to Tobie przypada w udziale ta rola, warto również usiąść z tyłu. Wówczas Wasze zabawy będą dla kierowcy bardziej znośne.
Przygotowując zabawki i akcesoria na czas podróży dbaj o to, by nie stanowiły one zagrożenia w czasie jazdy. Jeśli wnuk lubi mieć przy sobie ulubione przedmioty, niech to będą np. samochody, lalki, pacynki, malowanki i kredki. Nie powinniście pozwalać na obecność w samochodzie niewielkich piłek i innych toczących się przedmiotów. W przypadku hamowania lub innych gwałtownych manewrów mogą one trafić pod pedał hamulca i stanowić bardzo poważne zagrożenie.
Pamiętaj również o tym, że bez względu na zabawy, jakie wspólnie z wnukiem wymyślicie, każde z Was powinno być prawidłowo zapięte. Kiedy dziecko zbytnio się rozkręci w trakcie zabawy, na pewno będzie chciało się odpiąć lub poluzować pas bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie możesz na to pozwolić. Sam również musisz dawać przykład i pozostawać zapiętym, nawet jeśli podróż jest długa i niewygodna.
Gry planszowe w czasie podróży: czy to dobry pomysł?
Gry planszowe to sprawdzony sposób na udaną zabawę i zajęcie czasu wolnego. Czy są one jednak dobrym pomysłem na urozmaicenie podróży? Pionki i inne elementy gier potrzebują stabilności, dlatego na pierwszy rzut oka tego typu rozrywka raczej się nie sprawdzi. Na szczęście współczesna oferta gier planszowych obejmuje również wersje specjalne - podróżne.
Czym różnią się podróżne gry planszowe od tych tradycyjnych? Przede wszystkim sposobem wykonania. Gry w tej wersji wyposażone są w magnesy. Dzięki temu pionki „przyczepione” są do planszy i nie przewracają się w czasie jazdy.
Jeśli zarówno Ty, jak i wnuk lubicie grać w planszówki, w czasie podróży możecie postawić na:
- Magnetyczne szachy
- Magnetyczny chińczyk
- Magnetyczne domino
W dobrych sklepach z zabawkami możesz znaleźć również gry 5w1. Jest to zazwyczaj kompaktowe pudełko wyposażone w magnes zawierające magnetyczne pionki i plansze. Taki zestaw sprawdzi się nie tylko w czasie jazdy. Możecie zabrać go ze sobą na wakacje lub krótki wyjazd za miasto, ponieważ jest tam wiele gier, a nie zajmują one dużo miejsca.
Zajęcie wnuka w czasie podróży - najczęściej zadawane pytania
-
Mam dwoje wnuków w różnym wieku: 8 i 4 lata. Różnica wieku między nimi bardzo utrudnia wspólną zabawę w samochodzie. Większość zabaw jest zbyt trudna dla 4-latka i szybko zaczyna się on denerwować.
Jeśli między dziećmi jest duża różnica wieku, warto wybrać łatwe zabawy opierające się o kreatywność. Wymyślanie historyjek, zgadywanie załadunku samochodów ciężarowych, zgadywanie koloru samochodów - te wszystkie zabawy są uniwersalne i na pewno nie będą zbyt trudne nawet dla najmłodszych maluchów.
-
Często podróżujemy z wnukami, bo ich rodzice pracują w weekendy, a my chcemy im nieco urozmaicić ten czas. Mamy jednak problem, ponieważ mąż potrzebuje wyjątkowego skupienia w czasie jazdy i wszelkie krzyki i zabawy bardzo utrudniają mu prowadzenie samochodu. Jak wobec tego można zabawić dzieci, by się nie nudziły?
W takiej sytuacji warto postawić na zabawy, które nie będą zbytnio „pobudzać” dzieci. Może to być wspólne czytanie bajki lub słuchanie audiobooka. Pomocna może okazać się także magnetyczna tablica ze znikopisem. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj gry logiczne, które zwykle wymagają od dziecka skupienia. Najlepiej będzie, jeśli na czas zabawy, usiądziesz z wnukami z tyłu.
-
Moja wnuczka wyjątkowo nie lubi jazdy samochodem. Nawet krótki przejazd powoduje płacz i dyskomfort. Jak mogę zająć jej uwagę, żeby nie zaczynała płakać razem ze startem silnika?
Małe dzieci często są niespokojne w czasie jazdy samochodem i bardzo się tym stresują. Metodą na ich uspokojenie jest skuteczne zajęcie ich uwagi w taki sposób, by nie zauważyły tego, że są w drodze. Usiądź na tylnym siedzeniu i przygotuj sobie interaktywne, wesołe książeczki. Najlepiej, jeśli będą to takie, których wnuczka jeszcze nie widziała. Zapinając wnuczkę w foteliku, zacznij jej opowiadać o zabawce, którą dla niej przygotowałaś. Potem od razu przystąpcie do zabawy: pokazuj dziecku wszystkie najciekawsze elementy książeczki, pytaj o kolory i elementy, które widać na obrazkach. Niech osoba kierująca nie zwraca w tym czasie na siebie uwagi.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane