Muzyka dla dzieci
Jaką muzykę warto puszczać dzieciom, aby prawidłowo się rozwijały?
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
- Szacowany czas czytania: 5 min.
Domowa muzykoterapia
Dzieci, podobnie jak osoby dorosłe są bardzo podatne na działanie muzyki oraz określonych dźwięków. Zmysł słuchu rozwija się u dzieci na bardzo wczesnym etapie i już wtedy można pokazywać maluchowi różne tony oraz obserwować, jak będzie na nie reagować. W większości przypadków podobnie jak u osób dorosłych można zaobserwować, że przy spokojnej, relaksującej muzyce dziecko się uspokaja i odpręża.
Muzykoterapia - bo tak fachowo nazywa się stymulowanie umysłu dźwiękami, jest powszechnie stosowana w przedszkolach i żłobkach. Jej zalety wykorzystywane są przede wszystkim w czasie popołudniowej drzemki, kiedy trzeba wyciszyć dzieci i zadbać o odpowiednią atmosferę odpoczynku. Zdaniem wielu naukowców muzykoterapia ma bardzo pozytywny wpływ na dzieci, poprawia nastrój oraz funkcjonowanie całego organizmu. Spokojna, relaksująca muzyka poprzez stymulację mózgu poprawia pamięć i koncentrację, a to stwarza idealne warunki do nauki i rozwoju.
Muzyka dla dzieci - kiedy zacząć ją puszczać?
Wiadomo już, że muzyka jest dobra dla rozwoju dzieci. Wiele rodziców zastanawia się jednak od którego momentu można puszczać malcowi muzykę? Odpowiedź na to pytanie może być dla niektórych zaskakująca.
Zmysł słuchu rozwija się u dziecka w szóstym miesiącu od momentu poczęcia. Już wtedy malec potrafi odróżniać określone dźwięki (np. głos mamy) oraz rozpoznawać melodie. Jest to zatem dobry czas, by zacząć oswajać dziecko z muzyką. Ciekawym, potwierdzonym faktem jest również to, że noworodek pamięta, jakie utwory słuchała najczęściej jego mama w czasie ciąży i łatwiej się przy nich uspokaja oraz zasypia.
Jaka muzyka wspomoże rozwój dzieci?
Muzyka klasyczna
Większość osób ze środowiska naukowego zgodnie przyznaje, że muzyką najbardziej stymulującą rozwój u dzieci, jest muzyka klasyczna. Najlepsze efekty w rozwoju przynoszą utwory Mozarta, Chopina oraz Bacha. Szczególnie poleca się słuchanie muzyki klasycznej w czasie ciąży. Klasyczne, stonowane utwory uspokajają dziecko, eliminują stres, obniżają ciśnienie krwi, zwiększają inteligencję oraz zapewniają dziecku zdrowy sen. Muzyka klasyczna sprawdza się bardzo dobrze także u noworodków.
Kiedy sprawujesz opiekę nad małym wnukiem, zobacz, jakie efekty przyniesie słuchanie przez niego klasycznych utworów. Zwróć uwagę, które z nich działają na niego uspokajająco, a które pobudzają i rozweselają. U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, muzyka klasyczna pozwala szybciej się rozwijać i przyswajać nowe informacje. Słuchanie klasycznych utworów w czasie nauki poprawia pamięć i koncentrację.
Utwory muzyki klasycznej polecane dla dzieci: Piotr Czajkowski „Dziadek do orzechów”, Wolfgang Amadeusz Mozart „Eine Kleine Nachtmusik”, Ludwig van Beethoven „Dla Elizy”, Saint-Saëns Camille „Karnawał zwierząt”.
Piosenki lat 80. i 90.
Te dwie dekady to era fantastycznych piosenek dla dzieci, które do dziś cieszą najmłodsze pokolenie. Utwory Majki Jeżowskiej, Fasolek czy Tęczowego Music Boxu wyróżniają się pozytywnym wydźwiękiem i wesołością. Zachęcają dzieci do zabawy i wspólnego śpiewania. Teksty i melodia piosenek bardzo szybko wpadają w ucho, dlatego już po kilku odsłuchaniach możecie wspólnie śpiewać i się bawić. Ponadczasowe hity cieszyły już niejedno pokolenie i z pewnością spodobają się także Waszym wnukom. Mimo upływu lat nadal chętnie śpiewa się je w przedszkolach oraz w czasie dziecięcych imprez.
Piosenki z lat 80. i 90., które na pewno spodobają się Twojemu wnukowi: Majka Jeżowska „A ja wolę moją mamę”, Fasolki „Mydło lubi zabawę”, „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, Tęczowy Music Box „Jesienna dyskoteka”.
Współczesne dziecięce hity
Oprócz ponadczasowych klasyków dzieci uwielbiają słuchać nowoczesnych utworów, które pojawiają się w ich ulubionych bajkach i filmach. Piosenki, które śpiewane są przez bohaterów bajek, wzbudzają w dzieciach pozytywne emocje i przywołują na myśl miłe wspomnienia. Piosenka kojarzy się wówczas z wesołą energią animowanego filmu i ciekawymi przygodami ulubionych bohaterów.
Najczęściej także, dzięki wielokrotnemu oglądaniu tej samej bajki, tekst piosenki bardzo łatwo zapamiętać i wspólnie śpiewać. Wykonywanie zasłyszanych w bajce utworów pozwala rozwinąć w dzieciach umiejętność zapamiętywania i rozpoznawania tekstu ze słuchu. Jeśli nie wiesz, co obecnie najlepiej wpisuje się w dziecięce trendy, możesz skorzystać z popularnej platformy YouTube. Tam, wpisując frazę „piosenki dla dzieci”, zobaczysz bardzo dużo utworów posortowanych od tych najbardziej popularnych i często odtwarzanych.
Najpopularniejsze współczesne utwory dla dzieci: „Mam tę moc” z filmu „Kraina Lodu”, „Zostań moją przyjaciółką”, „Idziemy do zoo”, „Cztery słonie”.
Piosenki edukacyjne
Powszechnie wiadomo, że dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę. To właśnie dlatego piosenki edukacyjne odgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju i poznawaniu świata. Dzięki chwytliwej melodii i rymowanym słowom dziecko łatwo zapamiętuje edukacyjny tekst piosenki. Jeśli chcesz, by dziecko szybko poznało literki, cyfry lub części ciała, edukacyjne piosenki mogą w tym pomóc.
Przykłady edukacyjnych piosenek dla dzieci: „Abecadło”, „Piosenka o cyferkach”, „Dziadek fajną farmę miał”
Piosenki aktywizujące
Kiedy w czasie deszczowego popołudnia lub przedłużającej się podróży zastanie Was nuda, warto znać kilka piosenek aktywizujących. Śpiewanie połączone z pokazywaniem zachęca dzieci do ruchu i wspomaga ich koordynację ruchową. Ponadto, tego typu piosenki to doskonały sposób na naukę rozpoznawania pojęcia „prawy” oraz „lewy”. Dzieci uwielbiają piosenki z pokazywaniem, a łatwy w zapamiętaniu tekst na pewno i Was zachęci do wspólnego śpiewania i zabawy. Piosenki aktywizujące można śpiewać wszędzie - zarówno w domu, jak i na zewnątrz, a także w czasie podróży samochodem. Jest to bardzo dobry sposób nie tylko na rozwój, ale również na zabicie nudy.
Piosenki aktywizujące, które spodobają się Tobie i Twoim wnukom: „Boogie woogie”, Śpiewające Brzdące „Lisek łakomczuszek”, „Deszczowa piosenka”, „Pingwinek”, Pinkfong „Baby shark”.
Piosenki po angielsku
Współcześnie normą jest, że oprócz języka ojczystego, dzieci poznają również język obcy. Z uwagi na uniwersalność i powszechność, najczęściej jest to język angielski. Im szybciej dziecko zacznie się z nim oswajać, tym łatwiej będzie mu w czasie nauki w szkole. Najłatwiejszą formą nauki języka obcego dla dzieci są oczywiście piosenki. Nie przejmuj się, jeśli Ty sam nie potrafisz posługiwać się tym językiem. Znalezione w sieci filmiki edukacyjne, które dołączone są do piosenek, będą dla dziecka wystarczające, aby zrozumieć sens śpiewanych piosenek.
Najpopularniejsze piosenki dla dzieci po angielsku: „Wheels On The Bus”, „Baby shark”, „Hello Song”, „If You`re Happy and You Know It!”, „Twinkle Twinkle Little Star”
Piosenki patriotyczne
Ważne w życiu wartości, takie jak patriotyzm, powinny być wpajane dzieciom od najmłodszych lat. Na pewno trudno będzie Ci wytłumaczyć małemu dziecku, na czym polega patriotyzm, ponieważ jest to pojęcie abstrakcyjne, niezrozumiałe dla kilkulatków. Do tego celu najlepsze są piosenki z przesłaniem, które swoim tekstem edukują dziecko w tym zakresie. Treść słyszana w chwytliwej piosence jest dla dziecka łatwiej przyswajalna, a jednocześnie niesie ze sobą dużą wartość. Pamiętajcie, że rozwój dziecka to nie tylko poznawanie nowych słów, języków oraz liczb i liter. Wartości, którymi należy się w życiu kierować, są równie ważne i powinniście kształtować je w dziecku od najwcześniejszych lat.
Najpiękniejsze piosenki patriotyczne dla dzieci: Niezwykłe Lekcje Rytmiki „Jestem Polakiem”, „Skarby Polski”, „Historia Polski”, Bayer Full „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”, „Płynie Wisła płynie”, „Jak długo w sercach naszych”.
Przeczytaj także artykuł: Jak uczyć dzieci patriotyzmu?
Jaki rodzaj muzyki nie jest odpowiedni dla dzieci?
Wiecie już, jaka muzyka jest dla smyków najbardziej rozwijająca. Przemysł muzyczny oferuje jednak znacznie więcej, a wśród powszechnie znanych utworów znajdzie się wiele takich, które nie powinny być słuchane w obecności dzieci. Do takiego rodzaju muzyki należy zdecydowanie disco polo. Dlaczego właśnie ta muzyka nie jest odpowiednia dla dzieci?
Ogłupiające, bezwartościowe teksty - muzyka disco polo nie reprezentuje żadnych wartości. Została wynaleziona po to, by dostarczać luźnej, niezobowiązującej rozrywki, a nie po to, by edukować, czy opowiadać o emocjach. W związku z tym, teksty piosenek są zwykle adekwatne do stylu, jaki charakteryzuje muzykę disco polo. Nie ma w nich żadnych wartości edukacyjnej, wręcz przeciwnie - często odchodzi się w nich od poprawnej polszczyzny na rzecz dobrania pasującego rymu. Okres dzieciństwa jest krótki, dlatego chłonny umysł dzieci powinien w nim mieć styczność z wartościowym przekazem, który jak najlepiej je ukształtuje i ukierunkuje. Na kontakt z treściami bez wartości na pewno jeszcze przyjdzie czas w późniejszych latach.
Treści nieodpowiednie dla dzieci - oprócz tego, że teksty piosenek disco polo nie niosą za sobą żadnego przekazu, zwróć uwagę, że często są one wręcz wulgarne. Niemal każda piosenka tego rodzaju uprzedmiotawia oraz nawołuje do nieodpowiednich zachowań o kontekście erotycznym. Dla dorosłych tego typu wydźwięk tekstu może być żartobliwy, jednak pamiętaj, że dziecko rozumie słyszane słowa bardziej dosłownie. Włączając dziecku piosenkę disco polo, musisz mieć na uwadze, że poprzez muzykę dziecko uczy się najszybciej. Czy na pewno chcesz, by zachowanie wnuka w przedszkolu było wynikiem usłyszanych piosenek disco polo?
Muzyka rozwijająca dla dzieci - najczęściej zadawane pytania
-
Wnuczka będzie u mnie całe wakacje i wiem, że lubi słuchać muzyki. Mieszkam w małej miejscowości i nie mamy tutaj sklepów z muzyką dla dzieci. Jak mogę zyskać dostęp do wszystkich polecanych tutaj piosenek?
Najłatwiej odszukać piosenki w Internecie. Jest bardzo wiele serwisów, które oferują darmowe odsłuchiwanie utworów. Do takich należy YouTube. Po wpisaniu tytułu w wyszukiwarkę na pewno uda Ci się odnaleźć piosenki, które możecie śpiewać wspólnie z wnuczką.
-
Wiele piosenek dostępnych w sieci oprócz dźwięku zawiera także obraz. Zazwyczaj są to kolorowe animacje lub w przypadku muzyki klasycznej nagrania z koncertów. Czy warto puszczać dziecku muzykę razem z obrazem, czy lepiej włączyć tylko dźwięk?
Obraz na pewno jest dla dziecka bardzo atrakcyjny, jednak szczególnie w przypadku najmłodszych wnuków, lepiej włączać sam dźwięk. Współcześnie dzieci i tak otrzymują zbyt wiele bodźców wzrokowych, a używanie jedynie zmysłu słuchu dodatkowo pobudzi ich wyobraźnię. Muzyka bez obrazu lepiej stymuluje mózg do rozwoju i zmusza go do intensywniejszej, bardziej kreatywnej pracy.
-
Ostatnio w czasie pobytu wnuka w naszym domu usłyszałam, że używa wulgarnych słów. Były to frazy, które się rymowały, dlatego podejrzewam, że pochodzą z popularnych piosenek dla dorosłych. Jak mogę go tego oduczyć? Nie chcę, by dziecko mówiło tak w przedszkolu.
Dzieci bardzo szybko uczą się nowego słownictwa i najczęściej nowe słowa poznają z łatwo przyswajalnych treści: bajek, filmów oraz piosenek. Jeśli dziecko ma kontakt z treściami, które są dla niego nieodpowiednie, może być tak, że używa podobnego słownictwa, którego znaczenia może nawet nie znać. Zapoznaj wnuka z piosenkami adekwatnymi dla jego wieku. Naucz kilku chwytliwych, ciekawych piosenek, które szybko wpadną mu w ucho i być może spodobają się bardziej, niż niecenzuralne treści. Powinnaś również porozmawiać z rodzicami o tym, co usłyszałaś i podpowiedzieć, że być może muzyka, którą lubią, nie powinna być odtwarzana w obecności dzieci.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane